Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Matey    893

nie wiem czy dobrze zrozumiałem - do falcona nie polecacie dodawania odzywki z azotem ? np. plonvit opty . Miałem zamiar dać na flagowy falcon z opty, poprawcie mnie jeśli nie wolno, lepiej pytac madrzejszych ;)

 

I jak, pryskałeś już falconem + azot?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano    3

w piątek na pszenżyto oz. zastosowałem corbel 0.5l plus mondatak 0.9l. w momencie oprysku nie zaobserwowałem żadnych objawów chorób. dzisiaj odmiana pigmej ma mocno zainfekowane dolne liście mączniakiem, górne czyste. czy to oznacza, że ciecz robocza nie dotarła do dolnych partii. czy potrzebne będzie ponowienie zabiegu? odmiana algoso jest ok, czyściutka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Mam takie pytanie różni się czymś od siebie MODDUS 250ec od OPTIMUS 175ec poza ilością subst. czynnej??? Pytam bo chciałbym jutro zastosować któryś z nich w pszenżycie ozimym i roślinki są w stadium 2 kolanka które jest od 1cm do 3cm nad węzłem krzewienia. Nawożenie N to około 100kg ale na części pola przedplonem był łubin na nasiona i o tą część się boje. W założeniach to nie planowałem skracania bo pszenżyto słabo wyglądało po zimie i długi czas bardzo słabo się zbierało lecz w ciągu ostatnich 9-ciu dni wręcz wystrzeliło w górę i nabrało bardzo ciemno zielonego koloru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krol9    3

Witam mam pszenżyto Moderato (wysokie) nawożenie jak do tej pory 143N jak warunki będą sprzyjające może jeszcze 25-30N. Obsada dość duża i ziemia dość zasobna, na pierwsze kolanko poszło 0,25l Moddusa i 1l CCC. I teraz pytanie co jeszcze dać Cerone czy Moddus ile i kiedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

30Nkg/ha trzeciej dawce na kłos

 

Takie pytanie po co N na kłos?

 

w piątek na pszenżyto oz. zastosowałem corbel 0.5l plus mondatak 0.9l. w momencie oprysku nie zaobserwowałem żadnych objawów chorób. dzisiaj odmiana pigmej ma mocno zainfekowane dolne liście mączniakiem, górne czyste. czy to oznacza, że ciecz robocza nie dotarła do dolnych partii. czy potrzebne będzie ponowienie zabiegu? odmiana algoso jest ok, czyściutka.

 

Mączniak wyskoczył bo nie dałeś żadnej substancji aktywnej na tego patogena a pewnie podatna jest, zapewne mocno zagęszczony łan?

 

edit: pomyliłem corbel z karbendazymem, nawet jeśli podatna powinien sobie poradzić, wychodzi że jest za gęsto.

 

a moddus sam w dawce 0,6 l na intensywne pszenzyto wystarczy ?

 

Jaka odmiana, pierwszy zabieg od grzyba i obsada bądz norma wysiewu?

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dancio    4

Około 110Nkg/ha dałem 1,4L ccc/ha moje pytanie .Czy ta dawka stabilana nie wpłynie ujemmie na zbiory?jeżeli tak to proszę o porady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano    3

tak, zgadza się. łan jest gęsty, pigmeja wysiałem 150kg na ha i jest gęstszy niż algoso 180kg/ha. bardzo mocno się krzewi. dając drugą dawkę azotu algoso było już w fazie kolanka a pigmej jeszcze się krzewił. to był pewnie błąd,

 

pierwszy raz mam pigmeja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinus    2

Witam mam pytanie odnosnie pszenżyta jarego czym zwalczyć owies głochy ? myslałem nad puma uniwersal ale nie ma rejestracji czy ktosc już próbował i w jakiej dawce ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Lepszy będzie Axial Puma też może być ale u mnie troche przepuściła owies po axialu było czyściutko, niestety dawki nie pamiętam


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dobi77    1

Axial min dawka 0,3 max 0,45/ha ja w tym roku poprawialem na miotle bo huzar przepuścił

Edytowano przez dobi77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vasyl93    0

jutro mam zamiar pryskać przenżyto jare herbicydem Mustang 306 i myśle nad dodaniem moncznika i mam takie pytanie czy można mieszać moncznik z mustangiem i jakie dać stężenie na ha. Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano    3

chrząszcz skrzypionki żre mi pszenżyto jare!!! jest go naprawdę dużo. zwalczać go, czy poczekać na larwy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czekaj na larwy. Postacie dorosłe prowadza tylko żer uzupełniający.

Posypałem w tym roku troche za dużo N na pszenzyto i boje sie ze wylegnie. Jak przestanie padac bede pryskal od grzyba soligorem w dawce 0,8/ha i chciałbym je przy okazji troche usztywnic. Pszenzyto jest w fazie strzelania w zdzblo. Czy dawka 0,25l/ha moddusa by cos dala?(jest to uprawa srednio intensywna i wczesniej nie mialem problemow z wyleganiem)

Drugie pytanie, czy dodatek siarczanu i mocznika nie oslabi dzialania fungicydu?

0,25l moddusa oczywiście że jak to określiłeś "coś da". Jeżeli zazwyczaj nie wylegało to powinno utrzymać. A do fungicydu wręcz lepiej jest dodawać nawozy dolistne.

w piątek na pszenżyto oz. zastosowałem corbel 0.5l plus mondatak 0.9l. w momencie oprysku nie zaobserwowałem żadnych objawów chorób. dzisiaj odmiana pigmej ma mocno zainfekowane dolne liście mączniakiem, górne czyste. czy to oznacza, że ciecz robocza nie dotarła do dolnych partii. czy potrzebne będzie ponowienie zabiegu? odmiana algoso jest ok, czyściutka.

Jeżeli łan jest już dość wyrośnięty to zawsze może być problem aby substancja aktywna dotarła do dolnych liści. Ale zazwyczaj rozpylacze dają równomierny strumień co umożliwia dotarcie nawet do tych niższych stref.

Mam takie pytanie różni się czymś od siebie MODDUS 250ec od OPTIMUS 175ec poza ilością subst. czynnej??? Pytam bo chciałbym jutro zastosować któryś z nich w pszenżycie ozimym i roślinki są w stadium 2 kolanka które jest od 1cm do 3cm nad węzłem krzewienia. Nawożenie N to około 100kg ale na części pola przedplonem był łubin na nasiona i o tą część się boje. W założeniach to nie planowałem skracania bo pszenżyto słabo wyglądało po zimie i długi czas bardzo słabo się zbierało lecz w ciągu ostatnich 9-ciu dni wręcz wystrzeliło w górę i nabrało bardzo ciemno zielonego koloru.

a moddus sam w dawce 0,6 l na intensywne pszenzyto wystarczy ?

No 0,6l moddusa to taka wysoka dawka. A pszenżyto intensywne to pojecie względne. powiedz jak to wygląda.

Witam mam pszenżyto Moderato (wysokie) nawożenie jak do tej pory 143N jak warunki będą sprzyjające może jeszcze 25-30N. Obsada dość duża i ziemia dość zasobna, na pierwsze kolanko poszło 0,25l Moddusa i 1l CCC. I teraz pytanie co jeszcze dać Cerone czy Moddus ile i kiedy?

Moddus 2 tyg po 1 zabiegu. Jak cerone to w fazie liścia flagowego.

Witam mam pytanie odnosnie pszenżyta jarego czym zwalczyć owies głochy ? myslałem nad puma uniwersal ale nie ma rejestracji czy ktosc już próbował i w jakiej dawce ?

Trochę bezpieczniejszy od pumy jest axial, tylko w sumie tez rejestracji nie ma.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Moje pszenżyto dostało do tej pory 120kgN/ha, słoma po żniwach została w polu. zamierzam jeszcze dorzucicć 20 -30kgN/ha. 15/04 pryskałem Antywylegaczem płynnym 675SL w dawce 1,5l/ha.

Na T2 zamierzam dać Helicur 250EW.

Pytanie - czy Helicur moze mieć właściwości skracające - usztywniające (takiej inf udzieliła mi pracownik sklepu z ŚOR), czy ewentulanie dodać jakiś środek przenaczony tylko do skaracania - usztywnniania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronomlub    0

Witam panowie dałem 200 kg saletrzaku na poczatku wiosny na 1 ha poleciał najtanszy antywylegacz 1,5 l na 1/ha i teraz po 150 kg saletry na 1 hektar. Klasa ziemi III Zastanawiam sie teraz czy nie wylegnie? Prosze o podpowiedz..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszwlkp    57

jutro mam zamiar pryskać przenżyto jare herbicydem Mustang 306 i myśle nad dodaniem moncznika i mam takie pytanie czy można mieszać moncznik z mustangiem i jakie dać stężenie na ha. Pozdro

Mocznika nie należy mieszać z herbicydami ponieważ zwiększa działanie herbicydu i możesz zboże spalić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arszenik    1

witam mam pszenżyto w liściu flagowym przynajmniej tak mi się wydaje zaczynam dopiero w rolnictwie i teraz moje pytanie czy mogę zastosować medax top czy cerone jaki lepszy co się stanie jak zastosuje za późno? łan jest gęsty wysokość ok 60-70 cm dostało ok 135N i jeszcze chcę dolistnie dokarmić a nie chcę żeby poległo co doradzicie?

post-38682-0-89710800-1398845122_thumb.jpg

post-38682-0-24624600-1398845200_thumb.jpg

Edytowano przez arszenik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekburza3    0

W etykiecie Moddusa jest napisane że w pszenżycie można stosować go w fazie 1-2 kolanka. Jeżeli pszenżyto jest w fazie rozwiniętego liścia flagowego to można dać 0,2l Moddusa czy bezpieczniej będzie cerone? pierwszy zabieg skracania był wykonany w fazie póżnego pierwszego kolanka 0,8l ccc+0,3 Moddus. Milan jakie jest Twoje zdanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertus21    1

Moje pszenżyto jest w fazie BBCH 39 (liść flagowy całkowicie rozwinięty) a na etykiecie cerone pisze stosować do fazy BBCH 37 czy mogę w tej fazie opryskać nic się nie stanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Dziś w mojej mądrej książce doczytałem, że w pełni liścia flagowego można zastosować regulatory wzrostu - środki zawierające trineksapak etylu lub mieszaninę proheksadionu wapnia z chlorkiem mepikwatu - to na lepszych stanowiskach, a na gorszych - etefon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W etykiecie Moddusa jest napisane że w pszenżycie można stosować go w fazie 1-2 kolanka. Jeżeli pszenżyto jest w fazie rozwiniętego liścia flagowego to można dać 0,2l Moddusa czy bezpieczniej będzie cerone? pierwszy zabieg skracania był wykonany w fazie póżnego pierwszego kolanka 0,8l ccc+0,3 Moddus. Milan jakie jest Twoje zdanie?

Hmm w sumie nie wiem skąd takie zalecenie jeżeli moddus można stosować do liścia flagowego w pszenicy, życie, owsie czy jęczmieniu. Etefon myślę że w fazie liścia flagowego jest bezpieczniejszy. Moddus lepszy od początku fazy strzelania w źdźbło do wyłaniającego się liścia flagowego. Gdy liść flagowy jest w pełni rozwinięty to chyba poleciłbym etefon.

 

@emilko co to za książka?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Takie pytanie po co N na kłos?

 

 

 

Mączniak wyskoczył bo nie dałeś żadnej substancji aktywnej na tego patogena a pewnie podatna jest, zapewne mocno zagęszczony łan?

 

edit: pomyliłem corbel z karbendazymem, nawet jeśli podatna powinien sobie poradzić, wychodzi że jest za gęsto.

 

 

 

Jaka odmiana, pierwszy zabieg od grzyba i obsada bądz norma wysiewu?

od grzyba bylo pryskane razem z moddusem srodkiem duett star a przedplonem pszenica byla a wysiew to ok 200 kg moze troche wiecej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Fazy rozwojowe zbóż. Dla takiego amatora jak ja książka jest idealnym źródłem wiedzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj