Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenżyto ozime i jare

5383 odpowiedzi na ten temat

#1421 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 28 lipiec 2013 - 14:29

Pszenżyto ozime i jare u nas piękne kłosy pszenżyta ale ziarna w nich nie ma może po jednym albo dwa :( masakra

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenżyto ozime i jare Dzisiaj, 01:21
  •  

#1422 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,wędkarstwo

Napisany 29 lipiec 2013 - 15:35

Pszenżyto ozime i jare Powiem Wam że też się przeliczyłem z pszenżytem w tym roku kłosy ładne duże ale co z tego jak niektóre puste i to na plonie się odbiło w tamtym roku lepiej było ale co zrobić. <_<

#1423 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 10:11

Pszenżyto ozime i jare U mnie na razie nie ma mowy o cięciu. część kłosów jest jakoś tak dziwnie od połowy w dół jeszcze zielonkawa i ziarno miekkie a kłos obok ziarno juz dojrzałe twarde.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

A może pszenżyto ozime? zobacz »

•  

#1424 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 10:38

Pszenżyto ozime i jare Moje w piątek skoszone o,90ha około 5 ton myślę że nie źle

#1425 Share JohnyBravo777

JohnyBravo777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów
  • Zainteresowania::)

Napisany 30 lipiec 2013 - 20:37

Pszenżyto ozime i jare @Karol
Jak masz 5 ton z niecałego hektara to ładnie jaka klasa ziemi i jaka odmiana???

Jaką polecacie odmianę pszenżyta z długimi kłosami do zasiania na jesieni i gdzie kupić w pewnym miejscu bo jeżdżę po całej polsce i nie jest to dla mnie problem podjechać gdziekolwiek....
Mogę również kupić od rolnika jak macie fotki tegorocznego zboża ze swojego pola, chciałbym odmianę dobrze sypiącą bo ziemię mam bardzo dobrą i nie żałuje nawozu.....

Edytowany przez JohnyBravo777, 30 lipiec 2013 - 20:38.

#1426 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 20:49

Pszenżyto ozime i jare Odmiana nie znana kupiona 2 lub 3 lata temu wtedy była rok po centrali.

#1427 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 30 lipiec 2013 - 22:33

Pszenżyto ozime i jare u mnie jest to samo z borwo sianym pod koniec wrzesnia bo fredro i atletiko siane 15 wrzesnia juz wykoszone i suche 12-13,5 % A w borwo dzis wjechałem i wyszło 18-19% TAk jak kolega pisał sa kłosy ze ziarno suche twarde az strzela a obok kłos czesciowo zielonkawy i a w nim ziarno jak po namoczeniu w wodzie i słoma zilona. Dzis zaczałem kosic zyto populacyjne i jak stoi około 13,5% wilgotnosci plon 3,5-4t zalezy od działka, a jak wyleg to wuilgotnosc 14-15,5 wiec musiałem zrezygnowac zk oszenia bo mam sporo wylegów :(

#1428 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 22:57

Pszenżyto ozime i jare ooo @johny ale ty masz zainteresowania, wyższa kultura.

Fredro 4 do 8 t/ha średnio 6,5 kl IVab

#1429 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 31 lipiec 2013 - 20:47

Pszenżyto ozime i jare obserwowałem pszenżyto sąsiada .... siane stare nie wiem ile lat .... pojedyńcze żyta już ma odmina jakas pół karlowata ładnie stojąca tylko jak się przyjżeć kłosom to połowa pusta ;/ to chyba choroby grzybowe ?? zdarzaja sie kłosy czarne;/

#1430 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 31 lipiec 2013 - 20:50

Pszenżyto ozime i jare Tak zwany murzyn. No chyba, że z tego pszenżyta robi się żyto i jest to sporysz.

Edytowany przez donweter1989, 31 lipiec 2013 - 20:51.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1431 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 lipiec 2013 - 23:00

Pszenżyto ozime i jare

obserwowałem pszenżyto sąsiada .... siane stare nie wiem ile lat .... pojedyńcze żyta już ma odmina jakas pół karlowata ładnie stojąca tylko jak się przyjżeć kłosom to połowa pusta ;/ to chyba choroby grzybowe ?? zdarzaja sie kłosy czarne;/

W takich przypadkach wszystko jest złe i wymaga poprawy, od siewu, przez nawożenie, po ochronę. Ale w Polsce to standard.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1432 Share kamil3214

kamil3214

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 04 sierpień 2013 - 11:08

Pszenżyto ozime i jare Mam taką samą sytuację jak Ty. Doradził mi znajomy który od wielu lat ma duże gospodarstwo, żebym zrobił tak... Rosła tam duża trawa, wiec powiedział żebym ją najpierw skosił i zaorał więc tak zrobiłem. Później gdy trawa znowu odrosła na około 10 cm opryskałem roundapem poczekałem około miesiąca i trawa ładnie uschła i zaorałem. Pesz znikł, więc postanowiłem to pole jakoś uprawić, a że był to koniec maja to zboża już nie zdążyłem zasiać, więc zasiałem gorczyce na poplon. Gorczyca urosła dosyć spora przyklepałem ją wałem strunowym bez kultywatora i zaorałem teraz gorczyca ładnie przegnije w ziemi i na jesień około 5 października będę siał pszenżyto i naprawdę to pole teraz jest ładne i radzę Tobie żebyś tak samo zrobił. Pozdrawiam :)

#1433 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 04 sierpień 2013 - 13:52

Pszenżyto ozime i jare ma ktoś sprawdzoną ochronę fungicydową na pszenżyto z której jest zadowolony bo będę siał pszenżyto Trismart i Grenado ?

#1434 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 04 sierpień 2013 - 16:09

Pszenżyto ozime i jare Ja zainwestowałem i dałem capalo na T1 i duett ultra na T2 i jestem zadowolony, za rok też tak zrobię. Może trochę drożej wychodzi ale efekt moim zdaniem jest bardzo dobry.

#1435 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3380 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 04 sierpień 2013 - 17:50

Pszenżyto ozime i jare Panowie potrzebuję pomocy obecnie mam posiane pszenżyto ozime DINARO(http://www.danko.pl/dinaro) i w tym roku chcę nabyć nową odmianę tylko jaką???Chciałbym żeby było "lepsze" od obecnie uprawianego-niema znaczenia czy będzie karłowate czy o normalnej wysokości,najważniejszym czynnikiem jest jego zimotrwałość i wydajność

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#1436 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 05 sierpień 2013 - 00:30

Pszenżyto ozime i jare

ma ktoś sprawdzoną ochronę fungicydową na pszenżyto z której jest zadowolony bo będę siał pszenżyto Trismart i Grenado ?

U mnie bardzo dobrze sprawdziła się ochrona na T1 tilt turbo, na T2/T3 menara. Ale w życie, bo na pszenżycie się zawiodłem. Ale sądzę że w pszenżycie również powinna być ok, z tym wyjątkiem że menarę na T2, bo możliwe że septorioza zeżre Ci liść flagowy i zabieg w momencie kłoszenie będzie za późny.

Capallo na T1 to już wyższa półka środków na T1 bo zwalcza głównie choroby podstawy źdźbła, takie środek jest sens stosować jeżeli przedplonem było zboże, i ogólnie na danym polu w większości sieje się zboża. W podobnej cenie wyjdzie chyba tilt+mirage a to załatwi bardzo dobrze i choroby podstawy źdźbła i mączniaka. Do mieszanin z tiltem zalecany jest unix, czyli cyprodynil on jest trochę lepszy od prochlorazu a co za tym idzie i droższy.
Zapraszam na swój profil

#1437 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 05 sierpień 2013 - 23:24

Pszenżyto ozime i jare Zboża już pokoszone i trzeba przygotowywać się do następnego sezonu. Planuję kupić trochę pszenżyta innej odmiany na próbę. Teraz miałem odmianę Borwo i jestem z niej zadowolony ale chciałbym jeszcze więcej z tej ziemi wyciągnąć z tej ziemi i załatwić sobie inną odmianę.Mam do wyboru:
Gringo
Leontino
Pizarro
Fredro
Atletico
Ziemie mam 4,5 klasy głownie chodzi o plon i żeby ziarno było dobrej wartości paszowej.A może polecacie jakieś inne odmiany.
Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

#1438 Share k-krzysiek

k-krzysiek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 05 sierpień 2013 - 23:51

Pszenżyto ozime i jare Tematy połaczone

Witam, to mój pierwszy post, więc wybaczcie błędy, nie chciałem dublować tematu, ale nie chciałem dopinać się do tasiemców więc piszę nowy, najwyżej modzi to usuną.
A więc z góry piszę, że jestem laikiem jeśli chodzi o uprawę zbóż, brak mi doświadczenia a może nie długo będe przejmował gospodarstwo, więc chciałbym już sam się za to powoli wziąć, ale do rzeczy:
Chciałbym się poradzić odnośnie uprawy pszenżyta, nawożenie, agrotechnika, ochr. chemiczna.
Myślałem, żeby posiać je na kawałku gdzie aktualnie przedplonem jest kukurydza i ziemniak, wiosna nawożone obornikiem. Gleba klasy 5,6 słaba, piach. Nie jest to może gleba odp., ale priorytetem jest wartość paszowa, więc żyto odpada. A myślalem dodatkowo zeby wykorzystać dobry przedplon. Co do terminu to może być napięty, ale kuk. powinna zejść w I dek. września, to samo ziemniak, pszenżyto nie jest wrażliwe na odlezenie gleby, więc powinno być ok. Jest to piach, więc tym bardziej pewna jest ozimina, to drugi powód. Dotychczas zbieraliśmy zwykle pszenżyto na poz. 3,5t/ha, czasami 4t na tym kawałku.

1. Nawożenie, jakie nawozy. Co do N, wydaje mi się odp. 2 dawki wiosną, (2/3 po ruszeniu, 1/3 pierwsze źdźbło)
PK razem, ale kiedy gleba jest słaba więc teoretycznie opowiedniejszy byłby termin wiosenny, natomiast z drugiej strony P nie jest wymywany więc spokojnie jesienią. Gleba jest raczej kwasna, badania 5 lat temu, nie odpowiednia dawka wapna itd. więc może jakaś mączka fosforowa coś w ten deseń, co do P ziemniaki, więc zwiększona dawka.

2. Ochrona chemiczna, jakie polecacie środki, dotychczas ojciec stosował zawsze na wiosnę, i róznie to bywało. Ja chce jesienią posiewnie, łatwiej zwalczyć, wiosną chwasty rosną, i później tym gorzej zwalczyć.
3. Odmiany, jakie odmiany na tak wybitnie słabe stanowisko.

Pozdrawiam, liczę na pomoc, każde uwagi, rady są dla mnie pomocne. Zauważyłem, że na forum jest dużo osób, piszących bardzo ciekawie i fachowo. Podkreślam jeszcze raz, jestem laikiem na chwilę obecną, przyjmę krytkę ale proszę nie pisać ze nie warto siać, dać spokój itd. Mimo iż agrotechnika w naszym gosp. pozostawia jeszcze wiele do zyczenia, to rok rocznie, nawet na tych piaskach (6 klasa) udaje sie wyciągnąć te 3,5t czy nawet 5t z kawałków klasy 5.

Edytowany przez KRISTOFORn, 06 sierpień 2013 - 08:38.

#1439 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 06 sierpień 2013 - 22:29

Pszenżyto ozime i jare Jak dla mnie możesz swobodnie siać żyto, nowe odmiany żyta nie są wcale słabsze od pszenżyta... U mnie żyto dało 5t/ha i nie widzę sensu siewu pszenżyta które jest znacznie podatniejsze na choroby.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1440 Share k-krzysiek

k-krzysiek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 07 sierpień 2013 - 20:43

Pszenżyto ozime i jare Dzięki za odp., oczywiście masz rację, lecz mi potrzebne jest głównie na paszę, a tu żyto ustępuje, a po drugie to takie dosyć dobre stanowiska można wykorzystać na szlachetniejszy gatunek, jęczmienia tam nie posieje, a po trzecie to nie zdążyłbym raczej z żytem, fajnie jak by jeszcze ziemia troszę odleżala, a za nim zejdzie sie z kuku to potrwa.