Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenżyto ozime i jare

5386 odpowiedzi na ten temat

#1121 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 27 luty 2013 - 08:06

Pszenżyto ozime i jare a czy ten łubin wykorzystasz jak posiejesz na nasiona?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenżyto ozime i jare Dzisiaj, 03:08
  •  

#1122 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 27 luty 2013 - 08:41

Pszenżyto ozime i jare radzę tak zasiać w tym roku zdecydowanie łubin niekoniecznie żółty, lepszy będzie wąskolistny tylko słodki (niskoalkaidowy) dlatego ze nadaje się na paszę ma około 30% białka ( zółty 22-24%). Opryskaj zaraz po siewie i jak będzie mokry maj to na grzyba opryskaj na antraknozę, Pod łubin nie dawaj nawozu azotowego tylko zapraw ziarno nitraginą. W tym roku masz dopłatę do łubinu prawie 600 zł. A pszenżyto jare to wg ogólnie na zysk jedna za gorszych roślin bo daje niski plon a jest i tak rośliną zbożową co nie zmienia płodozmianu. Mało tego łubin jest bardziej tolerancyjny na podkwaszenie gleby. Wcale nie jest taki trudny w uprawie jak każdy gada, kwestia tego żeby trochę poczytać o obserwować. Ja odradzam pszenżyto jare. lubin wysiej okolo 5-10 kwiecień w zeszlym roku przetrzymał przymrozek -8 nawet. A o stanowisku jakie zostawia to nie ma co chyba polecać. Tylko pamiętaj o nitraginie wtedy jest ogromna różnica w brodawkach na korzeniu i wiązaniu azotu do gleby. Kolejna zaleta to taka że łubin potrafi korzystać z form P i K nie przyswajalnych dla zbóż. A po żniwach wapno tylko proponuję próbę glebową koszt 13 zł albo teraz pobrać albo po żniwach aczkolwiek proponowałbym już teraz.
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1123 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 27 luty 2013 - 12:47

Pszenżyto ozime i jare Żółty 46%. Takich mamy plantatorów.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

A może pszenżyto ozime? zobacz »

•  

#1124 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 27 luty 2013 - 16:05

Pszenżyto ozime i jare przepraszam pomyliłem się, źle skojarzyłem zawartość białka z grochem. jak na paszę ważne żeby była niska zawartość alkaloidów
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

#1125 Share Patryk122

Patryk122

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, mechanizacja rolnictwa, historia mechanizacji rolnictwa, leśnictwo

Napisany 27 luty 2013 - 18:54

Pszenżyto ozime i jare Witam,

Łubin byłby na sprzedaż więc bez różnicy jaka zawartość białka, nad wapnem to myślałem o magnezowym 18%Magnezu 30% tlenku wapnia choć jeszcze nie wiem, no a o kase oczywiście też chodzi bo w jakim celu jak nie dla zarobku to robić, kusi także dopłata do strączkowych bardzo korzystna w tym roku, a co do obaw przed łubinem wiadomo zawsze jakieś są oby tylko nie brakło wody na wiosnę to będzie dobrze, pod zasiew na pewno brałbym kwalifikat także już zaprawiony, z nawozów ze 200 kg/ha potafoski magnezowanej, przedwschodowo herbicyd, może jakaś odżywka dolistna+siarczan magnezu i zabieg przed kwitnieniem przeciw antraknozie i może poprawka po kwitnieniu jak będzie trzeba. Najważniejsze to przełamać tą monokulture zbożową no i odkwasić glebę bo u mnie co roku praktycznie kwalifikat sporo npk, odżywki, ale z plonu nie ma szału choć to raptem V, VI klasa.

#1126 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 27 luty 2013 - 22:20

Pszenżyto ozime i jare jak przełamać monokulturę to nie rozumiem wyboru łubin albo pszenżyto. nie ma normalnych nawozów fosforowo potasowych tylko jakieś wynalazki ? kup pan sobie polifoskę 6 albo 8 lub sól potasową i fosforan amonu, nie ma nic tańszego w przeliczeniu na składniki.

#1127 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 28 luty 2013 - 10:35

Pszenżyto ozime i jare Jakie teraz masz pH. Badanie niezbędne.
Jeśli nie jakaś katastrofa, to zasiej łubin zółty.
Daj 100 kg soli potasowej
Zapraw nitaginą
Wapnowanie po żniwach wapnem tlenkowym. Magnezowym to można braki Mg uzupełnić, a nie odkwasić skutecznie.
Przed siewem komplet PK
Pszenżyto ozime.

#1128 Share miecho123

miecho123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 28 luty 2013 - 11:40

Pszenżyto ozime i jare W większości siewników tabele nie mają ustawień typowych dla pszenżyta. Czy siejąc pszenżyto stosujecie się do usawień na żyto czy pszenice?

#1129 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 28 luty 2013 - 11:55

Pszenżyto ozime i jare powodzenia na V klasę wapno tlenkowe, jeśli już to kreda i dolomit tylko o drobnej, pylistej frakcji i reaktywności min. 50 %. konieczne badanie gleby jest

#1130 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 28 luty 2013 - 14:15

Pszenżyto ozime i jare pszenice raczej według mnie zrób probe krecona i bd wiedzial ile Ci idzie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1131 Share PETECNC355

PETECNC355

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 28 luty 2013 - 14:19

Pszenżyto ozime i jare

Czy jest sens stosowania wiosną jakiegoś NPK na pszenżyto jeśli jesienią nic nie było sypane ? Ma to jakiś sens , czy tylko strata pieniędzy ?
A i co najlepiej wychodzi cenowo z nawozów azotowych na I dawkę ? Saletra czy saletrzak ? Ile jej sypać , jeśli nie celuje się w 6-7t ton tylko 4-5 ?
http://www.agrofoto...._497_369184.jpg
Tak wyglądało to w listopadzie .

Uważam, że sypanie NPK nie jest zbyt efektywne. Lepiej jakbyś samo KN dał i to na wczoraj :). My na 4 klasie dawaliśmy obornik w średniej dawce i ponad 200 kg saletry i plon był pomiędzy 4 a 5 ton.

Edytowany przez PETECNC355, 28 luty 2013 - 14:20.

#1132 Share Patryk122

Patryk122

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, mechanizacja rolnictwa, historia mechanizacji rolnictwa, leśnictwo

Napisany 28 luty 2013 - 20:41

Pszenżyto ozime i jare Przełamanie monokultury to to o czym pisaliśmy wcześniej albo teraz łubin, wapno, pszenżyto albo teraz pszenżyto, wapno i łubin, wiadomo że nie zbożem przełamać. Jeśli chodzi o jakieś P i K przed siewem to starałem się brać to co nie ma N bo chyba pod łubin będzie zbędny, ale też pod zboża stosowałem samo P i K a azot dostarczałem saletrą, co do polifoski to wiadomo nie ma dyskusji że jest dobra lecz cena troche odstrasza, a jeśli mówisz o soli potasowej i fosforanie amonu zamiast jakichś mieszanek gotowych to jaka ilość będzie odpowiadała np. 200 kg polifoski 6 ?

#1133 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 28 luty 2013 - 23:07

Pszenżyto ozime i jare fosforan amonu 18 N 46 P 5 S
sól potasowa K 60
polifoska 6 6 N 20 P 30 K 7 S
polifoska 8 8 N 24 P 24 K 9 S
teraz sobie sprawdź cenę u swojego dostawcy kalkulator w rękę i heja
czyli jeśli posiejesz 200 kg polifoski 6 to wnosisz do gleby 12 kg azotu, 40 P, 60 K i 14 S i zapłacisz za to 216 x 2 = 432 zł
jesli posiejesz 100 kg polidapu i soli poatsowej to wniesiesz 18 kg azotu, 46 P, 60 K i 5 S i zapłacisz 232 + 190 = 422 zł przy czym masz więcej azotu i fosforu ale mniej siarki. ważne żebyś miał mieszadło w siewce albo rozsiać osobno nawozy.
wyjaśnione czy jeszcze nie ?

#1134 Share Patryk122

Patryk122

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 22:01

Pszenżyto ozime i jare dzięki za konkretną odpowiedź

#1135 Share krzysiuzuzia

krzysiuzuzia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Zainteresowania:muzyka, elektronika w rolnictwie

Napisany 02 marzec 2013 - 22:53

Pszenżyto ozime i jare zasiale kilka h pszezyta GRINGO ozimego przed siewem dostalo 150kg soli potasowej i 150 super fosfatu40% na h. teraz dostanie 200kg/N
no i nalezalo by jakis antywylegacz zastosowac tylko co najlepiej dodam ze to jest III klasa
co mozecie mi polecic i w jakich terminach?

#1136 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo

Napisany 03 marzec 2013 - 21:56

Pszenżyto ozime i jare witam,mam kawałek pszenżyta ozimego,które słabo wzeszło-jest bardzo rzadkie,jak myslicie czy lepiej jakieś odzywki dać,czy,przesiać czymś,czym najlepiej??,pszenżyto idzie na pasze dla drobiu.

#1137 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 03 marzec 2013 - 22:00

Pszenżyto ozime i jare Przelicz średnia obsade na m2, . Jaka to odmiana? Moze uda sie dokrzewić ccc, no i odpowiednia dawka saletry.

#1138 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo

Napisany 03 marzec 2013 - 22:17

Pszenżyto ozime i jare nie wiem co to za odmiana,ma juz troche lat,było stare i dlatego słabo wzeszło,jest bardzo,bardzo rzadkie

#1139 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 04 marzec 2013 - 20:30

Pszenżyto ozime i jare a pszenżyto jeszcze się rozkrzewi na wiosne czy już nie tak jak żyto? czy jest sene pryskać CCC? Jeśli tak to kiedy je stosować na rozkrzewienie?

Edytowany przez majes, 04 marzec 2013 - 20:31.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1140 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 21:09

Pszenżyto ozime i jare Panowie i jak ztym dokrzewieniem pszenżyta? Ma to sens tak jak w pszenicy?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW