Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

ZETTI77    1

kiedy planujecie skracać pszenżyto ?

z tego co dziś zauważyłem to u mnie za tydzień bo już niedługo powinno dać się wyczuć pierwsze kolanko, wszystko rośnie szybko jak niewiem,tylko że na razie jest dość sucho

 

Mam 0.6ha pszenżyta ozimego, szału nie robi ale złe też nie jest.

Chciałbym dać mu dwie dawki azotu pierwsza to 120kg saletry, a druga 100kg saletrzaku.

Na chwile obecną nadal trwają problemy z wjazdem na pole ale myślę że po niedzieli mi się to jakoś uda.

 

Przy takim nawożeniu skracanie będzie potrzebne?

Jeśli tak to ile dni po pierwszej dawce azotu? Czy tu jest tylko kwestia wypatrywania pierwszego kolanka?

Herbicyd (Chwastox) i fungicyd (nie wiem jeszcze co) kiedy?

to zależy czy znasz odmiane bo jeśli jest to półkarłowe tzw krótkosłome to przy tym nawożeniu nie skracaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ten trok jest całkiem popier..... Dzis zajechałem na pola zyta i juz pierwsze kolanko około 8mm wiec na juz trzeba pryskac a wszystkie niziny nie przejezdne pierwsza dawka poszła tylko na około 50% pow. ozimin tam gdzie sie dało tydzien temu. Wszystko na kupe, rzepak tez juz jutro musze pryskac, pszenzyto i pszenica mysle ze tydzen i także kolanko sie pokaże a ja jestem w czarnej du.... bo jescze jare nie zasiane i pewnei z 5 dni nie dam rady zasiac bo mokro na nizinach :( a na górkach juz sie kurzy. Normalnie maskara jakas :(

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbysiu    8

to teraz na resztę ozimin będziesz walił w jednej dawce nawóz czy też w dwóch?

 

może mi ktoś powiedzieć przy jakim nawożeniu +- azotu w pszenżycie trzeba pomyśleć o antywylegaczu żeby do żniw w pozycji pionowej się zachowało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

jak sie z deka obrobie to mam zamiar zapic case do rozsiewacza i niech sie dzieje wola nieba :) Ale raczej podziele jeszcze bo na pszenzyto i pszenice bedzie jescze czas na 2 dawke a zyto to jescze z tydzien max 2 i druga dawka musis isc bo rosnie jak głupie :( Co do antywylegacza to zalezy jak gesto siane jesli siałes około 180kg np borwo to do 100N to takie ryzyk fizyk ale powyzej to juz trzeba pryskac zeby ładnie stało jesli mniej niz 100 to raczej powinno ustac. Ale jak posiane ze 220-250 to ciezki temat potrafi sie wyłozyc przy 50-70N. AJ bede miałw tym roku problem z żytem straszna łaka za gesto posiałem :( wiec antywylegacza i moddusa nie bede żałował i czuje ze bedzie trzeba poprawiac jeszcze etefonem niektóre działki.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

A czemu ma walić w jednej bo nie rozumiem??

Posiejesz geśto to bez nawozu bedzie leżeć.

 

@bialy2005 dziś zrobiłem tak właśnie jak ty zamierzasz, 120km 6 garów opony 480/600 i niech się dzieje co chce, no i poszedl lepiej niż mniejszy miejscami się poślizgał ale w tych miejscach takie błoto że ciężko chodzić a tak bym jeszcze czekał z tydzień a zielsko rośnie bo nie pryskany kawałek akurat na jesieni.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

mam dokłdnie taka sama kombinacje 140km 6 garków 480/600 :) Jutro posieje troche i na wieczór pewnie bede próbował siac pierwsza dawke na mokrych działkach. Jak mówisz z obciaznikiem na przodzie czy lepiej bez zeby był lżejszy ? :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

biały 2005

AJ bede miałw tym roku problem z żytem straszna łaka za gesto posiałem :( wiec antywylegacza i moddusa nie bede żałował i czuje ze bedzie trzeba poprawiac jeszcze etefonem niektóre działki.

u mnie to samo .pierwszy raz chce zastosować na wyleganie żyta jak oczywiście nie dopada bo przy nawozie kolein miejscami porżnołem ,antywylegacz mieszać można z modusem czy oddzielnie i w jakich dawkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbysiu    8

przy raczej gęstym pszenżycie i nawożeniu ok 100kg N samo ccc wystarczy czy jeszcze trzeba dołożyć np moddusa? w jakich dawkach to zastosować przy jednym zbiegu czy więcej? czekam na rady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

daj dla switego spokoju 1l ccc + 015-0,2 modusa. JA tak daje na pszenice i ładne dziłki żyta czy pszenzyta jak słabsze to daje 1,0 ccc profilaktycznie :) z modusem efekt widoczny gołym okiem zrób sobie omijaka gdzies na uwrociu :) samo ccc duzo nie skróci ale usztywni, słoma pózniej sie kruszy i jest jak patyki :) a moddus ładnie skraca.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbysiu    8

pszenżyto akurat dość gęste i myślę że bez tego nie zachowa pionu :) . ten zabieg to jak pierwsze kolanko się pojawi???

powiedz jeszcze kiedy najlepiej fungicyd? narazie to żadnych oznak chorób nie widzę

 

ciekawy jestem co to mi wyjdzie bo to pierwsze takie zabawy w zbożu :D dotychczas to tylko azot w umiarkowanej ilości i herbicyd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

fungicyd razem z anty.. na pierwsze kolanko drugi raz w okolicy kłoszenia. JAk sie spróbuje i widzi efekt to juz staje sie to normalnoscia :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

mam dokłdnie taka sama kombinacje 140km 6 garków 480/600 :) Jutro posieje troche i na wieczór pewnie bede próbował siac pierwsza dawke na mokrych działkach. Jak mówisz z obciaznikiem na przodzie czy lepiej bez zeby był lżejszy ? :)

 

Ja bez, bo jednego baksa sypaliśmy, ale możliwe że szybciej przeskakiwałby mokre kawałki jakby przód docisnąć bo trakcje polepszy.

 

U mnie przy normie wysiewu 160kg/ha odmiana Leontino stało bez ccc, przy plonie średnio 6t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Co na drugą dawkę na pszenżyto i ile tego żeby ustało bez skracania?

Pierwsza poszła wczoraj saletra 170kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

pszenzyto jare jest bardzo podatne na wyleganie wiec według mnie jesli dasz chocby nawet 100kg saletry w 2 dawce to i tak raczej nie ustoi u antywylegacz sie przyda :) ja dałem przedsiewnie po 100-150 zaleznie od dziłki saltry i pogłownie bedzie przed jakims deszczykiem pewnie jakies 150 jescze pójdzie, ccc przewidziłem profilaktycznie.

 

Dzis ruszyłem z nawozem na bagienka i do 20.00 udało sie bez wtopy choc raz było już wesoło :)

 

 

CO do fungicydu ja na pszenzyto i zyto w tym roku zakupiłem bumper super średnia pułka ale na t1 w miare. NA pszenice wirtuoz.

 

Na t2 w pszenżycie raczej bedzie falcon a w życie pewnie cos tanszego moze tebukonazol albo tez falcon zobacze jak to bedzie wygladac.

A na pszenice zobaczymy jaki bedzie rok jesli mokry to bedzie t2 falcon albo cos ze strobuliryna i t3 tebu jak sucho to jeden konkretny zabieg t2 np reveler

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Biały, Czy na pszenżyto BORWO też stosujesz antywylegacz CCC? Nie wiem dlaczego ale producent raczej odradza skracanie CCC. Jak to wygląda u Ciebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Mam pytanie odnośnie stosowania fungicydu w pszenżycie ozimym przy T1 tzn. zabieg stosuje się prewencyjnie czy dopiero gdy są objawy choroby pytam bo nigdy nie pryskałem od grzyba a kolanko lada dzień się pojawi. Znajomy zaproponował mi Bumper 100zł/2ha i stwierdził żeby jeszcze nie pryskać jeżeli nie ma widocznych objawów , a i jak jest z łączeniem go z dokarmianiem dolistnym???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ogólnie lepiej pryskać zapobiegawczo. Niektóre choroby, gdy wystąpią objawy to jest już za późno. Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areqo    35

czy można łączyć stabilan z antywylegaczem zostało mi tego drugiego trochę z ubiegłego roku, niby substancji te same ale jak to jest w praktyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Substancje te same ale inna zawartość substancji aktywnej. Masz CCC to dokup moddus i możesz spokojnie je mieszać z moddusem i masz dużo lepszą mieszaninę skracająca niż samo CCC.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areqo    35

tak ale nie opłaca mi się przy tak niskim nawożeniu N stosować modusa w tamtym roku żyto na samym ccc ustało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj