Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

LeF    43

Wiklina za cienka, bambus ze starej wędki lub olszyna.

 

Tak na poważnie to w minionym sezonie nie stosowałem żadnego antywylegacza bo susza zapobiegła wyleganiu znakomicie.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

Przy nawożeniu poniżej 100kg N jak wylegnie to tylko jakimś nieprzewidzianym zlotem wydarzeń (burze, wichury i takie tam). U mnie przy nawożeniu w okolicach 100 kgN/ha pszenżyto spokojnie zawsze stało.

 

widocznie mało widziałeś ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

A czy 1 dawkę N można dać w postaci mocznika czy lepiej może saletrę rozsiać? Bo saletrzaku w tym roku nie mamy i zastanawiam się co sypnąć w pierwszej dawcę w 2 pewnie pójdzie mocznik. Pszenżyto było na jesieni dość gęste i dobrze wyrośnięte/wczesny siew/. Nie wiadomo jak to przezimuje ale jak by nie przemarzło to jaki nawóz był by lepszy? Dodam tylko że było za gęsto zasiane 300kg/ha więc jak go zima nie zniszczy to będzie dość gęste na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Najlepiej byłoby sypnąć saletrę/saletrzak w 2 dawkach. Mocznik długo się rozkłada/rozpuszcza przez co łan dłużej dojrzewa.

Mocznik na 1 dawkę się nie nadaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Jeśli to pszenżyto jest faktycznie bardzo gęste (wysiew 300 kg ha może mylić bo MTZ może być mała), dobrze rozkrzewione, faktycznie wcześnie siane, to można zastosować mocznik. W tym przypadku duże opóźnienie działania azotu z mocznika może wpłynąć korzystnie. Forma saletrzana z saletry działa "natychmiast" i spowoduje dodatkowe rozwinięcie bocznych pędów, które spowodują paradoksalnie obniżenie plonu, kosztem pędów pierwszego rzędu. Roślina zużywa zwiększone ilości azotu, a nie przyczyni się to do istotnej zwyżki plonu. Boczne pędy i tak roślina zredukuje w przypadku niedoborów wody, więc tym bardziej stracimy "karmiąc je". Jeśli już koniecznie formy saletrzano-amonowe, to w zredukowanych dawkach. Natomiast na plantacjach rzadkich, słabo rozwiniętych jesienią można jak najbardziej zastosować formy saletrzano-amonowe.


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

No ciekawe jak to będzie wyglądać na wiosnę. Ale jeden kawałek był zasiany wcześnie coś koło 13.09 i trochę za gęsto więc może na nim spróbuję mocznik a na drugim gdzie było trochę później i mniej siane dam saletrę.

Dużo tego nie ma nie zaszkodzi poeksperymentować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

 

widocznie mało widziałeś ;)

Napisz coś więcej, takie hasła bez uzasadnienia wartości maja 0.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

a proszę bardzo:

posiej moderato przed 20 września więcej niż 150kg/ha to w czerwcu już wylegnie i wystarczy tylko 80kg/n/ha ;) udowodnione na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W to uwierzę, dla moderato siew powyżej 150kg to za gęsto. Ale poza tym nie napisałeś czy 80kg N było razem czy tylko z nawozów mineralnych. Dawałeś obornik, przedplonem była motylkowa itd? I jaki był plon? Bo teoretycznie z 80kg N to wielkich plonów być nie powinno.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

@milan sam sobie przedstawiasz argumenty, że to co napisałeś to nie do końca prawda, bo na to czy wylegnie czy nie składa się dziesiątki czynników, np. przedplon, termin siewu, odmiana, gęstośc siewu, choroby grzybowe, przebieg pogody, nawożenie organiczne, także nie można mówic, że przy 100N napewno nie wylegnie bo to temat bardziej złożony.


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

przecież napisałem że całkowite nawożenie to 80kgN (obornik nie stosowany) przedplon mieszanka owies+jęczmień. plon? no chłopie gdy ono legło początkiem czerwca to tam było 2t? a może nawet i nie ;)

ale człowiek najlepiej nabiera doświadczenia na własnych błędach :D B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

A czy 1 dawkę N można dać w postaci mocznika czy lepiej może saletrę rozsiać? Bo saletrzaku w tym roku nie mamy i zastanawiam się co sypnąć w pierwszej dawcę w 2 pewnie pójdzie mocznik. Pszenżyto było na jesieni dość gęste i dobrze wyrośnięte/wczesny siew/. Nie wiadomo jak to przezimuje ale jak by nie przemarzło to jaki nawóz był by lepszy? Dodam tylko że było za gęsto zasiane 300kg/ha więc jak go zima nie zniszczy to będzie dość gęste na wiosnę.

A ph gleby Kolega aktualne zna?

Bo jak wapna nie widziało pole od X lat to nie baw się w mocznik.

Kompleks gleby również weź pod uwagę.

 

Posiałeś gęsto zboże, tak przypuszczam, wg Ciebie 300 kg/ha, no bo jest jedno ale... MTN mogłobyć wysokie i materiał użyty już minimun 2-3 krotnie to już swoje wysłużył.

Jeśli byłoby na odwrót to jest gorzej, o ile może mieszkasz w regionie gdzie podczas surowych mrozów miałeś na polu kołderkę ze śniegu to jesteś na plus.

Ale jeśli nie, to zbyt gęsty siew powoduje silną konkurencję między roślinami,a jeśli nie pryskałeś jesienią na miotłę to owa konkurencja bardziej wzrasta doprowadzając do silnego wyciągniecia węzełków, powodując słabsze przezimowanie.

Lustracja plantacji po zimie i wstępna ocena oraz szybka decyzja.

Ja bym posypał ze 100 kg/ha saletry amonowej aby pozwolić zregenerować uszkodzenia.

Za 2-3 tygodnie od pierwszej dawki , druga część 200 kg/ha saletry oraz na początku kłoszenia ze 150 kg/ha.

Taki podział pozwoli zredukować straty zwiazane z wymywaniem ipt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Pole było wapnowane wapnem tlenkowym 2 lata temu obecnie ph nie znane.

Od miotły było pryskane gleba 3 kl. A co do okrywy to trudno powiedzieć niby była ale bardzo mała więc dopiero na wiosnę można będzie coś więcej powiedzieć o przezimowaniu na razie to jedna wielka niewiadoma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro1975    0

witam panowie czy siał ktoś pszenżyto algoso? mam pytanie; czy ono mocno się krzewi? i jaką dawke saletry zastosować na start?(wysiew 170kg/h ale jesienią były słabe wschody,nasiona były kfalifikowane)pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

kolego @TOREZ opłaca się dawać N w pszenżycie przed kłoszeniem? masz z tym jakieś doświadczenia?

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

byłem na polu po stopnieniu śniegu i pola pszenżyta zółte i jak myslicie będzie coś z tego, odmiana fideli i leontino i jaki najlepiej nawóz zastosować saletre amonową czy saletrzak i w jakiej ilości było siane po 180kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Ciekawe z jakiego powodu? Bo u mnie trochę żółknie przez grzyby. Trzeba będzie zabieg na wiosnę zrobić może będzie ok choć w gorszym stanie jest pszenica pszenżyto jeszcze w miarę wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

u nas w łódzkim pow. łask przez 3 tygodnie był mróz dochodzący w nocy do -26 i bez śniegu, jak był mróz to zboża jakoś wyglądało a teraz jak już jest cieplej to pola żółte wyglądają jak łąka wczesną wiosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

u mnie też zmarzło,zółknie bo też mróz ponad -20 był a sniegu prawie zero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Poczekajmy Panowie do wiosny może zboża te zżółknięte odbiją i będzie ok OBY, jak by co to piszcie jak sytuacja na waszym pszenżycie po tej zimie

POZDRAWIAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

 

Za 2-3 tygodnie od pierwszej dawki , druga część 200 kg/ha saletry oraz na początku kłoszenia ze 150 kg/ha.

Taki podział pozwoli zredukować straty zwiazane z wymywaniem ipt.

 

To ostatnie podjescie ma czemu służyć?

Na początku kłoszenia to z reguły już prawie wszędzie cokolwiek spadnie z nieba.


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Saletrę amonową siać na po mrozie, czy jak da się wjechać w połowie marca? Na razie jest plusowa temperatura i nie ma mowy na wjechanie w pole i pytanie czy wykorzystać to jak przyjdzie przymrozek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Od X lat wykorzystujemy "najpóźniejszy przymrozek" tzn nie wjeżdżamy już w lutym, ale celujemy w przymrozki marcowe, żeby nie pobudzić za wcześnie roślin. Na razie się sprawdza.


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

No właśnie żeby tylko trafić. Ja zawsze siałem tak ok. 20- 25 marca bo mogłem już uprawiać pod jare w ten sam dzień jak siałem nawóz to od razu na ozime ale chcę w tym roku trochę wcześniej tak 10 marca ale dzisiaj pięknie było 12 stopni, lekki wiatr. Więc może jeszcze wcześniej się uda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Na pierwszą dawkę można zrobić mix saletry, saletrzaku i soli potasowej?

Jeśli tak to w jakiej ilości. Sól potrzebna bo z analizy wyszło że brak około 100 kg potasu na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj