Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Elektryk    140

Wstukaj sobie w kalkulator jakie masz zasobności i spodziewany plon i Ci wyliczy. Możesz też na piechote policzyć, sprawdzasz ile potrzebujesz składników na tonę plonu, mnożysz przez spodziewany plon i dobierasz wtedy nawóz. Jak dasz mniej niż wyjdzie z wyliczeń to zakładany plon też możesz uzyskać ale wyciągniesz składniki z gleby. Dasz więcej to poprawisz zasobność. Dasz tyle ile wyjdzie to zasobność się utrzyma. To tak w najprostszej teorii. Warto pamiętać, że nawóz nie będzie w pełni wykorzystany w pierwszym roku, ale z drugiej strony roślina też pobierze składniki z gleby, więc w uproszczeniu dałbym tyle, ile będzie wywiezione z plonem. Podaj spodziewany plon to w wolnej chwili oszacuję.

Edytowano przez Elektryk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

Pszenżyto ozime (jare zapewne podobnie, przynajmniej pszenica jara i ozima ma do siebie zbliżone wymagania pokarmowe) do wytworzenia 1t plonu potrzebuje 11kg P2O5 i 21 kg K2O. Przykładowo dla plonu 5 ton potrzebuje 55 kg P2O5 i 105 kg K20, jeżeli zostawiasz słomę na polu to ze słomą średnio przyjmuje się że zostaje 10kg fosforu i 60 kg potasu, więc wywiezione zostanie 43kg P2O5 i 50kg K2O. Żeby podać te składniki to potrzebujesz rozsiać:

Gdy wywozisz słomę:
Polifoska Plus - 500kg
Polifoska 6/Ultra 8- 270kg + ok. 50kg soli potasowej
Polifoska 8- 230kg + 80 kg soli potasowej

Gdy zostawiasz słomę:
Polifoska plus- 400kg żeby zapewnić fosfor, ale zostaje 30kg potasu nadwyżki
Polifoska 6/Ultra 8- 210kg i masz 15kg nadwyżki potasu
Polifoska 8- 180kg, przy czym brakuje 7kg potasu, którego nie opłaca się rozsiewać

Głównym założeniem przy obliczaniu było dostarczenie fosforu, bo potas można uzupełnić pogłównie, pamiętaj też, że to są tylko szacunki a glebę traktuj jak magazyn składników. Jak teraz mniej sypniesz to kiedyś trzeba będzie więcej. Ale teraz zobacz czy tańszy nawóz jest naprawdę tańszy dla Ciebie.

Wcześniej wkradła się też mała nieścisłość, bo poza Polifoską Plus jest też Polifoska Plon+. Ta pierwsza ma zawartość 5-10-20 a ta druga 5-17-32. Ale podejrzewam, że chodziło ci o Polifoskę Plus o zawartości 5-10-20.

Edytowano przez Elektryk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Panowie jakie macie nakłady na hektar uprawy pszenzyta ozimego? u mnie nakład około 2200 juz z podatkami i amortyzacjami


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Doliczacie ewentualnie usługę zbioru do tej kwoty? Jeśli ktoś oczywiście nie ma własnego sprzętu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

u mnie bez kosztów zbioru bo kosze swoim, paliwo tylko wliczam. I zaleznie od kawalka, na jednym przy takich kosztach 5,5 na drugim kawałku tona mniej


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Mi zawsze mina zrzędnie jak przypomina mi się, że do wszystkich podliczonych kosztów muszę jeszcze dołożyć 400zł/ha za omłot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

a ile zbierasz i jak wychodzisz na hektarze? moze warto pomyslec o jakims sprytnym kombajnie, tymbardziej jesli mozesz jakies uslugi chwycic


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Na tych zapuszczonych ugorach, które zaczynam doprowadzać do kultury zebrałem w tym roku 4,5 tony pszenżyta z hektara. Sprzedawane po 600zł to można rzecz, że akurat nakłady się zwracają ale chyba nie ma co oczekiwać po piachach z bardzo niskimi zasobnościami i pH 4,6. Kombajnowych usługodawców u nas w brud, więc na dorobienie sobie usługami raczej nie mam co liczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    728

4,6 ph to nie jest tragiczne na pszenżyto. Ale że u Was usługa 400 zł kosztuje to jest rozbój. Tym bardziej że jak piszesz jest usługodawców. U nas 300 zł. I gdyby nie to że jak masz swój to kosisz kiedy chcesz, a nie czekasz na łaskę, to nawet przez myśl by mi nie przeszło, by może kupić jakiegoś złoma. Bo tylko taki na moj areał wchodzi w grę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8980

400zł to za***iście czeszą kase, ja u siebie biorę 280zł bo mam trochę mniejszy heder(3.90) od polskiego bizona. ale dużo nie mam zarobku bo jest sporo kombajnistów teraz.

Zyła szkoda że nie znaliśmy sie 4 lata temu miałem fajny kombajn i sprzedałem bo miałem za duży heder, później żałowałem  bo nic nie mogłem znaleźć dobrego za te pieniądze co wziąłem.

 

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8980

Nie, miałem NH 1545 z hedrem 4.6m poszedł do Baranowa koło Przytoczna

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

400zł to wychodzi za hektar. Godzina koszenia bizonem z sieczkarnią to wlasnie 300zl za godzine, ale w godzinę hektara nie zrobi. :) Jeszcze kosi u nas NH TC 5060 to bierze 400zl za godzine i hektar w podobnych pieniadzach wychodzi.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    728

Bizonem nie wykosi stojącego w godzinę? Tymbardziej przy takim plonie? No bez jaj.

U mnie głównie kosza mały Dominator, albo Merkator. Wtedy kombajnista bierze od hektara. 300 zł. 

Wracając do tematu. Jak myślicie co lepiej dać na start: saletre czy rsm? 

Edytowano przez ZYLA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSzymi99    13

Jak ładny zadbany kawałek to bizonem w godzinkę się skosi.No chyba że położone i przerośnięte...Ja na następny sezon zainwestowałem na pierwszą dawkę w RSM (pierwszy rok) zobaczymy co wyjdzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Ładny duzy kawalek bez duzej ilosci nawrotek to tym New Hollandem gosc wyrobi sie w 50 minut najmniej. Bizonem nie ma opcji. U mnie zboża stojące, bez chwastów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71

@ZYLA. Bizonem nigdy w życiu nie wykosi hektara w godzine i to nawet przy plonie 4t/ha. Owszem wykosi ale połowa zboża z tyłu wyleci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25604

Taa. Bo Bizon to złom co??

Ja mam kombajnistę  - corocznie 8 ha robi  mi w przedziale 5,5-7h.  Z tym że 5,5 ha w kawałku 2,4 km długim

7 godzin wyszło trzy lata temu, na stojącej czystej pszenicy z plonem 7,3 t/ha. Był to najlepszy plon jaki do tej pory osiągnąłem. Straty przy tym praktycznie nie istotne - tyle co chudego wyrzucił i ewentualnie motowidło obiło.

Inni kombajniści  czasem w 1h 10 min hektara nie potrafią zrobić.

W gryce po pokosówce w 0,5 h/ha się mieści

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, KlimekPL napisał:

Na tych zapuszczonych ugorach, które zaczynam doprowadzać do kultury zebrałem w tym roku 4,5 tony pszenżyta z hektara. Sprzedawane po 600zł to można rzecz, że akurat nakłady się zwracają ale chyba nie ma co oczekiwać po piachach z bardzo niskimi zasobnościami i pH 4,6. Kombajnowych usługodawców u nas w brud, więc na dorobienie sobie usługami raczej nie mam co liczyć.

 

11 godzin temu, ZYLA napisał:

4,6 ph to nie jest tragiczne na pszenżyto. Ale że u Was usługa 400 zł kosztuje to jest rozbój. Tym bardziej że jak piszesz jest usługodawców. U nas 300 zł. I gdyby nie to że jak masz swój to kosisz kiedy chcesz, a nie czekasz na łaskę, to nawet przez myśl by mi nie przeszło, by może kupić jakiegoś złoma. Bo tylko taki na moj areał wchodzi w grę. 

jakie nawożenie zastosowałeś na te 4,5 tony na taki kawalku sam mam taki kawałek z ph 4,7 na 4a i 4b, postaram sie z nawożeniem i ochroną na 5 ton,zobaczymy co z tego wyjdzie w żniwa,wracajac do usługi kombajnowania to u mnie wychodzi średnio 350zł za hektar wiec  chyba nie najgorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj