Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

adamson330    48

rok temu jechałem z moczniiem 18.04. Po łubinie dobre stanowisko, przy takim nawożeniu skracasz? 

 

podpowiedzcie mi koledzy przy jakich wartościach kg N/ha skracacie zboża? Wiem że nie ma konkretnej odpowiedzi ale da mi to do myślenia, u mnie przy 110kg N stoi bez skracania, myśle podać teraz 120-130 kg N łącznie, ale juz troche sie cykam że sie wyłoży. Jeszcze niskie Twingo może da rade, ale Tomko chyba trzeba usztywnić, jak myslicie? 

 

Przedplon b. dobry ale pola strasznie zróżnicowane.

Na części nowych dzierżaw  pH <5, tam zboże żółte i w ogóle nie rozkrzewione. Taką dawkę planuje dać na wszystko z nadzieją że na tych słabszych kawałkach zwrócą się choćby koszty. Przy pH 5 przyswajalność azotu jest rzędu 40%.

Na lepszych kawałkach planuje dać Modus (0.2-0.3 l/ha) + CCC (1 l/ha).

Azotu z łubinu może być ok 40-60 kgN/ha. Zacznie działać dopiero jak resztki zaczną się mineralizować=wyższa tem.+wilgoć.=loteria

Pożyjemy, zobaczymy.

Po żniwach powtórka wapna Morawica.

 

Co do skracania to jeśli jest odmiana podatna, stanowisko zasobne i pogoda taka jak w tym roku, myślę ze nie ma się co zastanawiać. Koszt nawet 100 zł/ha to nie majątek. Bez skracania są straty ilości i jakości plonu, wyższe koszty kombajnowania i problematyczne samosiewy. Jeśli znasz swoje pola to przynajmniej tam gdzie kiedyś leżało, skróć, gorzej z nowymi. Taka moja opinia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    884

dzięki za podpowiedzi koledzy, na gorszym stanowisku podałem już 140kg N a pszenżyto jest slabo pokrzewione i zółknie, tam chyba nie ma sensu skracać bo jest po prostu rzadkie, po łubinie 130 kg N na Twingo, ponoć są przypadki gdzie i 170 kg N stało bez skracania (odmiana niskopienna), a na Tomko dałem 130 kg N ale tu raczej na pewno pojade moddusem z ccc bo odmiana wyzsza i sie cykam że poleci. A co do Twingo po łubinie to jeszcze pomyślę czy usztywniać


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

panowie mam pytanie jaki odstep czasowy ma  byc miedzy saletra a odzywka dolistna?? i czy jest sens pryskac odzywka jesli zboze jeszcze od chwastow nie pryskane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damaxyz    19

Witam.
Panowie jutro mam okienko pogodowe na oprysk herbicydem Mustang + Attribut. Niestety od wtorku opady i temperatura w nocy spada do 2 st. C. do końca tygodnia. Pytanie - ryzykować i pryskac czy czekać? Terminy gonią a nawóz drugą dawkę chce podać po oprysku na chwasty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leon16    0

Panowie wypowie się jeszcze ktoś na temat opoźnionego pryskania linturem. Jakie mogą być skutki dla zboża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

Oj skąd wy macie tyle kasy na te nawozy i to w tak szalonych dawkach o których nawet mi się nie sni  bo u mnie już 80 kg N na ha to zboże fioletowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19459

Jest sens jechać fungicydem i regulatorem jak od wtorku nadają ochłodzenie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

U mnie wszyscy czekaja z opryskami ze wzgledu na niska temperature i deszcze do fungi chyba optmum to okolice 13-15 st z tego co kojarze

Ja mam inny dylemat na pszenzyto borowik podałem 28 marca 1 dawke saletry około 190kg/ha i teraz nie wiem czy jutro badz we wtorek sypac 2 dawke mocznik około 100-120kg/ha czy jeszcze czekac ??

I drugie pytanie po jakim czasie od podania azotu (mocznika) mogłbym wykonac oprysk na odchwaszczenie czy trzeba jakis czas czekac czy nie ma to znaczenia ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19459

u mnie na borowika idzie mocznik , chciałem skrócić ale nie wiem co robić........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    884

U mnie tomko zaraz do skrócenia a pogoda niekorzystna do oprysków i tez nie wiem co robic, tym bardziej ze azotu dostalo duzo...


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

mnie zastanawia że co niektórz piszą 120kg N /ha, albo więcej i stoi bez skracania... U mnie powyżej 60 kg nic nie chce stać. Siew zboża max 180kg/ha . Tyle że obornik praktycznie co roku, więc azot nie tylko z nawozów. Czy w czym tkwi fenomen?


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19459

Tkwi w odmianie, jak miałem DINARO to przy 140 stało jak po VIAGRZE......

Teraz pokorciło mnie posiać BOROWIKA i przy ok 90kg N w tej chwili aż się boję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

A jaka obsada do borowika jest ok ??

@sołtys48 czyli jak mowisz nie za wczesnie bedzie jak po 2 tygodniach wysieje mocznik od podania saletry nic sie nie stanie ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arszenik    1

mnie zastanawia że co niektórz piszą 120kg N /ha, albo więcej i stoi bez skracania... U mnie powyżej 60 kg nic nie chce stać. Siew zboża max 180kg/ha . Tyle że obornik praktycznie co roku, więc azot nie tylko z nawozów. Czy w czym tkwi fenomen?

A badanie gleby robiłeś pewnie tak jak u mnie masz opór fosforu i potasu zboże obżera się potasem i nie może ustać. Jaki plon masz przy tym nawożeniu? Ja od 10 lat ani grama Ki P nie sieje bo obornika opór tylko n ok 130 i plon 7-8 t w zależności od aury oczywiście fungi 2razy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

dokładnie przecież w oborniku sporo NPK Mg S i całej reszty tym bardziej jak dawany co rok to przecież trzeba go uwzglednić.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk7530    4

Czy mogę zastosować CCC 720 SL na skracanie pszenżyta mimo że na etykiecie jest wpisana tylko pszenica?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Panowie jak pryskalem pszenzyto na dokrzewienie 0,6l/ha ccc z jakimś tam mikro siarczanem i mocznikiem to teraz mogę spokojnie opryskac znowu ccc na skrócenie czy już nie? Dokrzewiałem 5 kwietnia

Edytowano przez rolnik115

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gruby123    0

W pszenżycie ozimym zaczeły mi delikatnie żółknąć żółte liście  co może być przyczyną dodam że 10 marca dostało około 200 kg saletry oraz około tydzień temu został wykonany oprysk herbicydem huzar activ, pole V klasa. Zastanawiam się czy nie dać już drugiej dawki N na którą mam przeznaczone około 250 kg saletry czy poczekać lub może to podzielić jeszcze na dwie dawki po 125 kg . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    782

Panowie jak pryskalem pszenzyto na dokrzewienie 0,6l/ha ccc z jakimś tam mikro siarczanem i mocznikiem to teraz mogę spokojnie opryskac znowu ccc na skrócenie czy już nie? Dokrzewiałem 5 kwietnia

Możesz.

 

W pszenżycie ozimym zaczeły mi delikatnie żółknąć żółte liście  co może być przyczyną dodam że 10 marca dostało około 200 kg saletry oraz około tydzień temu został wykonany oprysk herbicydem huzar activ, pole V klasa. Zastanawiam się czy nie dać już drugiej dawki N na którą mam przeznaczone około 250 kg saletry czy poczekać lub może to podzielić jeszcze na dwie dawki po 125 kg . 

Jaką dawką pryskałeś i czy płukałeś opryskiwacz po ostatnim zabiegu? Chociaż żółknięcie może być spowodowane czymś zupełnie innym, ciężko coś wywróżyć bez zdjęcia :)

Dzielenie drugiej dawki N nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gruby123    0

Opryskiwacz był płukany sporą ilością wody bo co roku sprawdzam na wiosne wszystkie dysze, ciśnienie itp. samą wodą więc myślę że to nie wina opryskiwacza.

Dodatkowo zauważyłem dzisiaj u sąsiada w życie podobne objawy , tylko że u niego uprawa wygląda tak że sieje i zbiera nie stosuje żadnych nawozów i oprysków.

Z drugą dawką N czekać jeszcze czy  rozsiać już ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolpol17    1

Panowie,

mam pytanie odnośnie skracania. Mam odmianę tricanto, naworzenie około 130kg N. Czy muszę skracać? Nigdy tego nie robiłem. Drugie pytanie, zakupiłem nowy opryskiwacz z potrójnymi dyszami MMAT 02,03,04 i nie wiem, na których dyszach pryskać mocznikiem+mikro dolistnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj