Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

byku44    0

chodzi mi bardziej o to jak byście rozłożyli te 500 kg saletry na dwie dawki: chciałem dać 250/250 lecz jedni mówią tak a inni że lepiej 300/250. Chciałbym poznać opinie doświadczonych którzy celują w wyższe plony. Wiem że na to wpływa wiele czynników Ale chodzi mi o nawożenie N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Czemu pierwszą dawkę azotu chcesz dać aż o tyle mniejszą od drugiej?

 

W sumie sam nie wiem :D takie moje widzi mi się :D Zaproponował byś coś innego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

Porownaj sobie obie odmiany w internecie, zboza na slabe gleby powinny cechowac sie jak najwczesniejszym terminem dojrzewania i kloszenia a takze wysoka tolerancja na zakwaszenie gleby. Jak dla mnie Mazur wyglada troche atrakcyjniej w tym aspekcie i osiaga chyba nieco lepsze parametry, chociaz Dublet to chyba odmiana przewodkowa a nie typowo jara, ale moge sie mylic. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Dzisiaj na Rotondo poszło 190-200kg saletry troche jeszcze mokro ale zapowiadają kilka dni z temp. ponad 10°C więc pewnie ładnie je pobudzi do wzrostu :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

Mam do wyboru Mazur i Dublet, które będzie lepsze na słabe gleby?

Mam Mazura i Dubleta i powiem że chyba postawie + przy Mazurze. Mazur też jest przewódkowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek28366    1

malorolny121 powiedz mi jak tam u Mazura z wyleganiem wytrzymała 100N bez skracania i ogólne jaki plon w stosunku do Dubleta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniusie23    10

Dziś udało się rozsiać bez żadnej wtopy 200 kg/ha saletrosanu 26 na pszenżyto ale tylko dlatego że mam ścieżki technologiczne po których było jeżdżone na jesieni z opryskiem na chwasty Wystarczyło trochę ze ścieżki zjechać i od razu ciągnik siadał Zostało do zasiania pod 0,9 ha pszenżyta Nie dało rady Ujechałem dwa metry i koleiny po same schodki od ciągnika Jutro o ile nie popada lecimy z saletrosanem. solą potasową i superfosfatem na trawy 

Mam pytanie Na jesieni pierwszy raz zastosowałem herbicyd Bizon w pszenżycie Niby pogoda była ok ale chwasty jak były tak są i moje pytanie czy one na wiosnę zaczną obumierać czy jednak ruszą i trzeb poprawkę robić ???? Dodam że pryskane w listopadzie było 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Ja chyba się pospieszyłem rozsiałem troche we wtorek w nocy popadał troche deszcz a dzisiaj 0°C i się ochłodził.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

ja dziś planuję saletrę na pszenżyto dać, 200kg/ha, w prognozie jest kilka cieplejszych dni więc powinno pszenżyto ruszyć, chyba za jednym zamachem posieję też na żyto salmag - 200kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

Pytanie mam Na pszenzyto daje 200kg saletra na start ale mam 2ha siane po qq na ziarno i jest w fazie maks 2 liści czy dać 200kg czy podzielić to lepiej na 100kg teraz i 100kg powiedzmy za 2-3tyg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224

Panowie, mam dylemat, co na wiosnę zasiać oprócz owsa-pszenżyto jare czy pszenice. Jeszcze ani jedengo ani drugiego nie uprawialem sam. Pszenice mieliśmy, to przyzwoicie wychodzila, tylko problem pamiętam zawsze byl z zielskiem, a pszenżyto kiedyś kiedyś ale jak pamiętam to strasznie późno dochodzilo.
Pszenżyto będzie chyba mniej klopotliwe/czasochlonne w uprawie? Ale jak z tym dojrzewaniem przy podobnym terminie siewu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Ja chyba się pospieszyłem rozsiałem troche we wtorek w nocy popadał troche deszcz a dzisiaj 0°C i się ochłodził.

 

Dlatego  u nas jeszcze nikt z azotem  nie rusza...........  wegetacja  jeszcze nie ruszyła- jest  mokro , a jeszcze  popaduje  i azot  może zostać  wymyty -  tym bardziej że  zapowiadają  ochłodzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

u mnie wręcz odwrotnie wszędzie gdzie sie da wjechać sieją nawozy sam mam częściowo posiane ......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

Tylko pytanie czy roślina mająca dwa listki wykorzysta tyle azotu?

 

Na słabe zboże trza sypać uderzeniową dawkę azotu, nawet 60-65% całkowitego planowanego nawożenia azotowego po to, aby wysycić tym pierwiastkiem kompleks sorpcyjny gleby i stał się łatwiejszy do pobrania przez rośliny. Im więcej pobiorą tego składnika tym szybciej/mocniej się rozwiną a mają czas do momentu, gdy nadejdzie faza długiego dnia i zboża zaczną strzelać w źdźbło, a wtedy już jest czas na drugie nawożenie N. Jak podasz za mało azotu w N1 gdy rośliny są słabo rozwinięte to będziesz miał słabą obsadę pędów kłosonośnych na metrze. Ja na swoje zboża planuje max 120kg N/ha co w przeliczeniu na saletrę daje 350kg nawozu i też w pierwszym terminie (czyli teraz) daję 200kg/ha a po strzelaniu w źdźbło 150kg. Wiem, że wyższe nawożenie nie ma w moim przypadku sensu, bo na rekordowy plon nie mogę liczyć na swoich stanowiskach, a przynajmniej wg teorii powinno starczyć na 5 do 6 ton.

 

Jak wegetacja zaczyna ruszać to nie ma co czekać tylko walić azot. Ja mam kilka kawałków na którę nie mogę wjechać bo mokro, ale radzę sobie w prosty sposób :D

[galleryimg=679971]

 

Moja powyższa wypowiedź ma charakter dyskusyjny, jeśli ktoś ma zastrzeżenia to bardzo proszę mnie poprawić - tak najlepiej się przyswaja wiedzę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2400

Też jestem za możliwie wczesnym podaniem azotu, poprzednie 3 lata tak robiłem, ale w tym roku wstrzymuję się z uwagi na zapowiadaną pogodę. Z tego co ja wiem wegetacja rusza, gdy średnia dobowa temp wynosi 5 stopni, a ja na przyszły tydzień widzę temperatury 3 - 4 stopnie i nocami spory minus tak więc jeszcze trochę poczekam, z resztą w mojej okolicy jakoś nie widziałem ludzi na polach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    432

Do 15 marca to chyba na luzie można czekać gorzej później no tym bardziej że u mnie 4 dni ma być po -3 -4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj