Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenżyto ozime i jare

5387 odpowiedzi na ten temat

#3761 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 06 październik 2015 - 06:36

Pszenżyto ozime i jare

Z bizonem mogą być problemy - wyżre na polu wszystko, co pod mordę podejdzie, a weterynarz nakaże Ci likwidację stada, bo okoliczny żubr będzie zagrożony. :)

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenżyto ozime i jare Dzisiaj, 23:34
  •  

#3762 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 06 październik 2015 - 09:28

Pszenżyto ozime i jare

Jak tak uważa to czemu nie posieje 1t na ha? Zbierze 4 razy więcej .

A tak poważnie mówiąc to tylko miłosierdzie Boga i głupota ludzka nie zna granic.

ja sieje 300 kg borwo i jest ok jak zasiałem 180 kg to było bardzo rzadko dodam ze na klasie 6 wiec jest róznica jak się sieje na 4 lub 3 

#3763 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 06 październik 2015 - 10:12

Pszenżyto ozime i jare A wiesz ze im słabsza gleba tym obsada mniejsza?? 300kg pszenzyta to już szok :o

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

A może pszenżyto ozime? zobacz »

•  

#3764 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 06 październik 2015 - 17:50

Pszenżyto ozime i jare

Więcej posiejesz więcej zbieżesz

#3765 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 06 październik 2015 - 18:25

Pszenżyto ozime i jare

Pszenżyto Borwo C2 MTZ 42,6 g. Zaprawa : Baytan Trio + Primus B 

wysiewane na III a- IVb 

norma : 100 kg ; 120; 150 ; 168 kg :)  w tym roku jedynie na 0,75 ha wysiałem 168 kg bo były problemy z siewnikiem :) a tak to wiekszość poszła na 120 kg :) daje to nam jakies 270 n/m2  zobaczymy czy zwiekszenie normy da coś :) rok temu wsiałem 160 kg i było zbyt gęsto ale było siane wczesniej wiec w tym roku moze da coś wiecej :) plon rok temu 7t/ha przy 350 n/m2  a Fredro przy 280 n/m2 dało 7,2 t/ha :) 

#3766 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 06 październik 2015 - 20:30

Pszenżyto ozime i jare Nie szkoda Tobie siać pszenzyta na takiej klasie??

Więcej posiejesz więcej zbieżesz

Chyba kuram w zagrodzie jak sypiesz to jajców więcej zbierasz.

#3767 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 06 październik 2015 - 20:43

Pszenżyto ozime i jare

To zależy od wody, ja w zeszłym sezonie posiałem obsady w granicach 300-320 (160- 170kg/ha) na piaskach, co było pewnego rodzaju przełomem w okolicy, bo wszyscy sieją w okolicach 200kg/ha jak nie lepiej. Rożne przedplony, nawożenia takie same a i tak był dramat. W tym roku posiałem większe obsady, może zrobiłem błąd, ale nie sądze żeby było gorzej niż w tym roku

KS Falubaz

#3768 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 06 październik 2015 - 20:58

Pszenżyto ozime i jare

Zasada jest dośc prosta.Im gleba bardziej piaszczysta tym obsada mniejsza i wcześniejszy termin siewu[mówie o oziminach].powód brak moości utrzymania wilgoci na takiej glebie,jako najwiekszego deficydu plonu.Tego rodzaju gleby wymagaja wiekszej troski,np poplony ile sie tylko da,czyli pózniejsza próchnica.Zbyt gęsta obsada spowoduje większa konkurencje na wiosne o wode i pozostałe składniki...

#3769 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 06 październik 2015 - 21:02

Pszenżyto ozime i jare

A czy te poplony nie mają również swoich wad? Słyszałem co nieco, że nie powinno się siać poplonu przed zasianiem ozimin, bo rosnąc pobierają wilgoć z gleby, której później może brakować do wschodów uprawy zasadniczej.

#3770 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 06 październik 2015 - 21:30

Pszenżyto ozime i jare

Forumowicze pomóżcie, dziś z ojcem się sprzeczałem ze 243kg/ha to jest za dużo na pszenżyto, w zeszłym roku wydaje mi się ze sialiśmy z centrali algoso około 180kg, i tu moje pytanie dobrze czy mniej, ile siejecie przed siewem sypany superofos.

Pamiętam kiedyś taką akcje że sialiśmy również pszenżyto. Rok wcześniej z centrali 180. Ojciec chciał aby siać 250 i się uparł. Miał jechać siać, a ja robiłem mu próbę kręconą. Ustawiłem mu 200 bo uznałem 250 za szaleństwo. Po drodze sprawę przemyślał że może rzeczywiście za dożo i na oko zmniejszył ustawienia. Wyszło ok. 150. Powiem że całkiem udane zbiory z tego były. Ogólnie więc jak bym miał wybierać, to wolę wysiać trochę za mało niż trochę za dużo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3771 Share rozal22

rozal22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 07 październik 2015 - 09:21

Pszenżyto ozime i jare

Zasada jest dośc prosta.Im gleba bardziej piaszczysta tym obsada mniejsza i wcześniejszy termin siewu[mówie o oziminach].powód brak moości utrzymania wilgoci na takiej glebie,jako najwiekszego deficydu plonu.Tego rodzaju gleby wymagaja wiekszej troski,np poplony ile sie tylko da,czyli pózniejsza próchnica.Zbyt gęsta obsada spowoduje większa konkurencje na wiosne o wode i pozostałe składniki...

to nie tak....

im lżejsza tym więcej siejesz ziarniaków na metr!

Kompleksy przydatności rolniczej na gruntach ornych – obok podano klasy bonitacyjne, uprawiane rośliny i % powierzchni kraju

1 – kompleks pszenny bardzo dobry – kl. I i II; burak cukrowy, pszenica, koniczyna czerwona, lucerna siewna, rzepak ozimy, bobik, wyka jara; 3,8%
2 – kompleks pszenny dobry – kl. II, IIIa, i IIIb; burak cukrowy, pszenica, koniczyna czerwona, lucerna siewna, rzepak ozimy, bobik, wyka jara; 18,0%
3 – kompleks pszenny wadliwy – kl. IIIb, IVa i IVb; jęczmień, owies, kukurydza, słonecznik; 3,1%
4 – kompleks żytni bardzo dobry (pszenno-żytni) – kl. IIIb; uprawa tych samych gatunków co na pierwszych trzech kompleksach oraz pszenżyto, żyto, groch, łubin żółty i wąskolistny, burak i marchew pastewna; 17,1%
5 – kompleks żytni dobry – kl. IVa i IVb; rzepak ozimy, jęczmień, pszenżyto, ziemniak, żyto, gryka, łubin żółty, seradela, wyka ozima, lnianka i gorczyca; 15,6%
6 – kompleks żytni słaby – kl. IVb i V; żyto, owies, gryka, ziemniak, łubin żółty, seradela i wyka ozima; 18,1%
7 – kompleks żytni bardzo słaby (żytnio-łubinowy) – kl. VI; żyto, łubin żółty, seradela, ziemniak, wyka ozima; 11,5%
8 – kompleks zbożowo-pastewny mocny – kl. IIIb i IVa; kukurydza, słonecznik, mieszanki pastewne roślin jednorocznych i wieloletnich, owies; 3,9%
9 – kompleks zbożowo-pastewny słaby – kl. IVb i V; owies, żyto, ziemniak, marchew pastewna, łubin żółty i wąskolistny; 3,0%
10 – kompleks pszenny górski – kl. II, IIIa i IIIb; uprawa tych samych gatunków co na najlepszych kompleksach gleb nizinnych; 1,6%
11 – kompleks zbożowy górski – kl. IVa i IVb; pszenica, żyto, jęczmień jary, owies, ziemniak, koniczyna, brukiew, len włóknisty; 2,0%
12 – kompleks owsiano-ziemniaczany górski – gleby płytkie i zakamienione; ziemniak, owies, mieszanki traw z koniczyną; 1,2%
13 – kompleks owsiano-pastewny górski – gleby płytkie, szkieletowe i kwaśne; owies i mieszanki traw z motylkowymi; 0,5%
14 – gleby orne przeznaczone pod użytki zielone

ja w tym roku siałem po 420zierniaków
+ 10% za połówki  i jakieś niedociągnięcia w siewie oraz z tytułu spóźnionego siewu a pracuję na piaskach... 5,6kl

dodam że mtz np borowika u mnie wyszedł 57gr

Załączone miniaturki

• Bez tytułu.png

Edytowany przez rozal22, 07 październik 2015 - 09:29.

#3772 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 07 październik 2015 - 10:54

Pszenżyto ozime i jare Skąd masz takie informacje?
Przecież te obsady przedstawione w tabeli to totalna paranoja. 550szt/m2 pszenicy to w listopadzie nawet się nie sieje człowieku.
Czym zwalczasz choroby podstawy zdzbla i czy masz deszczownie

#3773 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 08 październik 2015 - 20:37

Pszenżyto ozime i jare

Ta tabela to chyba z przed jakis 40lat. ale wtedy tez chyba tak gesto nie siali.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#3774 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 09 październik 2015 - 10:00

Pszenżyto ozime i jare

Borowik posiany w ilości 180kg/ha. 

#3775 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 10 październik 2015 - 03:13

Pszenżyto ozime i jare

Nie szkoda Tobie siać pszenzyta na takiej klasie??

Chyba kuram w zagrodzie jak sypiesz to jajców więcej zbierasz.

jak posiejesz więcej hektarów to chyba logiczne ze więcej zbieżesz

a ja sieję po 200 kg i jest dobrze a jak ktoś chce siać po 100 kg niech sieje

#3776 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 10 październik 2015 - 07:18

Pszenżyto ozime i jare

Panowie temat gęstości siewu jest jak dla mnie bardziej złożony. Gęstość wysiewu będzie zależała od klasy ziemi, jej rodzaju, utrzymywanego pH(to wpływa na krzewienie rośliny), samego terminu siewu, MTZ, aktualnych warunków pogodowych i innych specyficznych czynników, które na jednym polu można zaobserwować, a dwie wioski dalej już nie. My po długich dyskusjach z ojcem i rozważaniu wszystkich rzeczy po kolei zdecydowaliśmy się zawyżyć normę wysiewu o jakieś 20 kg, ze względu na ogromną suszę jaka panuje. Czekamy na deszcz ale na razie gleba przypomina mąkę. Boimy się, że część nasion może w ogóle nie powschodzić. Drugi czynnik, który mocno wpłynął na to decyzję, to zwierzyna łowna przebiegająca przez nasze pola i żerująca na uprawie w późniejszym okresie. Część  nasion zostanie wdeptane tak głęboko w ziemie, że nie będą miały szans na skiełkowanie. Siew na poziomie powyżej 200 kg wydaje się abstrakcyjny dla niektórych(dla mnie też) ale nie mamy często napisane do gleby o jakim pH ziarno trafiło, czy występują szkody, jak mocno krzewi się odmiana i przede wszystkim czy to kwalifikat czy z własnego rozmnożenia. Dlatego wchodząc w dyskusję pt: "czy za gęsto, czy za rzadko" należałoby powiedzieć kilka rzeczy. Zdaje sobie, że nie zawsze jest czas i ochota ale tylko konstruktywna krytyka daje szanse na poprawę stanu rzeczy. Pozdrawiam i miłego weekendu  :)

#3777 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 10 październik 2015 - 12:39

Pszenżyto ozime i jare

Moim zdaniem zasada jest prosta, im słabsza ziemia tym gęściejszy siew. Na najlepszych działkach sieje jęczmień na 120 kg/ha, pszenżyto na 130 kg/ha. Na słabszych pszenżyto maksymalnie na 180 kg/ha i sprawdza mi się to bardzo dobrze

#3778 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 10 październik 2015 - 18:30

Pszenżyto ozime i jare Jak kwas w głębię to się sieje żyto/owies/łubin czy grykę. Jak warunki niekorzystne 10-15% zwiększamy obsadę i tyle.
@royal nie czytałeś chyba wcześniejszych postów, co z tego ze gęściej na słabszej jak ona jest w wszystko uboga.
Ty masz z ziarka jeden pęd kłosonośny, a Ja mam 2 i napewno bogatsze w zawartość niż jeden Twój.
Mam nadzieje ze teraz poszło na chłopski rozum.

#3779 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 10 październik 2015 - 22:42

Pszenżyto ozime i jare

Będziecie jeszcze wykonywać jakieś zabiegi na pszenżyto przed zimą? Jakieś odżywki można podawać na jesieni?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3780 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 11 październik 2015 - 07:37

Pszenżyto ozime i jare

royal261 

oczywiście, że tak. Tylko wystarczy, że ta lepsza ziemia będzie zakwaszona, a ta słabsza będzie w normie i może się okazać, że optymalna gęstość siewu dla tych dwóch klas ziemi jest taka sama.  :)  Musimy pamiętać, że to wszystko jest rzeczą bardzo upłynnioną.

Tomek90

według mnie musisz wziąć pod uwagę jeszcze zdolność krzewienia na lepszej i gorszej ziemi, a także charakterystykę odmiany pod tym kątem. Na słabszej ziemi zboża zawsze będą się krzewić gorzej, jeśli dojdzie do tego nieoptymalne pH to masz mała obsadę. Myślę, że kolega wyżej głównie kieruję się tym. Ty natomiast myślisz już dalej, bo chodzi o wykarmienie ziarna w kłosie i chęć uzyskania "niewygłodzonych" ziarniaków. Tylko, że najpierw trzeba uzyskać optymalną ich ilość i tu wracamy do siewu.

Ja w tym roku miałem sytuacje taką, iż mimo gęstego siewu(180kg/ha), odpowiednią zasobność w składniki pszenżyto jare było rzadkie(niestety nie badałem pH ale mogło być poniżej optymalnego). Efekt taki: grube ziarniaki ale mało i plon był słaby.Ogólnie była susza więc roślina pewnie odrzuciła boczne pędy kłosonośne ale łan od początku był za rzadki. Temperatura w okresie krzewienia też bardzo ważna. Ogólnie rzecz biorąc nigdy do końca nie wiadomo jak się dobrze zrobi.

Edytowany przez MartineZ, 11 październik 2015 - 07:44.