Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenżyto ozime i jare

5384 odpowiedzi na ten temat

#3381 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 25 maj 2015 - 11:15

Pszenżyto ozime i jare

przytrzyma go i pusci :) spokojnie . Co do ilosci pieterek to 14-16 Fredro i Borwo , przy około łacznej ilosci 180kg N doglebowo i dolistnie licząć :) klasa IV a - V 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenżyto ozime i jare Dzisiaj, 11:55
  •  

#3382 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 25 maj 2015 - 18:34

Pszenżyto ozime i jare

16 nawet do 20 pięterek pszenżyto tulus

#3383 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,wędkarstwo

Napisany 25 maj 2015 - 18:44

Pszenżyto ozime i jare

A w jarych ile macie pięterek bo u mnie zaczyna się kłosić i jest sporo  mniejsze od zimowych,Zimowe jak wasze a jare zaczynają wychodzić i mają koło dziesięciu.Nawożenie 140 N plus dożywianie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3384 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 25 maj 2015 - 19:46

Pszenżyto ozime i jare

16 nawet do 20 pięterek pszenżyto tulus

jaka agrotechnika i ile mniej wiecej przy takiej ilosci pieterek (wiadomo obsada też robi swoje) obstawiasz plonu ?? 

#3385 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 26 maj 2015 - 17:08

Pszenżyto ozime i jare

tez mnie interesuje co robię źle :

polifoska 6-tka 200kg

odchwaszczanie wiosna

saletra 1 dawka 200kg - 2 dawka 100kg ze względu na kolor zboża

odzywki plonvit zboże 3l + 15kg mocznika + 10kg siarczanu + 200ml tytanitu

mocznik + siarczan (bez plonvitu i tytanitu) + propico +corbel

Teraz pytanie dlaczego taki krótki kłos ?

#3386 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 26 maj 2015 - 18:05

Pszenżyto ozime i jare

nie dostało za mało potasu i fosforu? 200 kg polifoski to nie jest dużo jak na plon 6-7 ton a myślę, że o takim myślisz patrząc na ilość azotu...

#3387 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 26 maj 2015 - 18:26

Pszenżyto ozime i jare

A jakie ph gleby? Ja pod żyto hybrydowe dałem około 400kg polifoski 6 a w niektórych miejscach żyto po prostu wynikło całkowicie, bo jest strasznie kwaśny odczyn (mnóstwo skrzypu i sporku w tamtym miejscu), ale nawet tam gdzie jest ładnie i ładnie urosło to kłosy nie przekraczają 21 pięterek po łącznie 90kgN dostarczonych pogłównie.

No i gęściejsza obsada to raczej wymusza krótsze kłosy. W moim życie też tak jest, w jednym miejscu gęściej mi się posiało to kłosy są sporo mniejsze od tych, gdzie zasiałem prawidłowo. Wiem, że to temat o pszenżycie, ale myślę, że jedno do drugiego pasuje :)

#3388 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 26 maj 2015 - 19:28

Pszenżyto ozime i jare

w zeszłym roku dałem 300kg polifoski i tez miało 13 pieter i dało ponad 5t wiec w tym myślę ze będzie więcej jak ustoi, tyle ze Borowik powinien mieć kłos solidny z 16-18 pieter a tu ...

#3389 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 26 maj 2015 - 20:09

Pszenżyto ozime i jare

tez mnie interesuje co robię źle :

polifoska 6-tka 200kg

odchwaszczanie wiosna

saletra 1 dawka 200kg - 2 dawka 100kg ze względu na kolor zboża

odzywki plonvit zboże 3l + 15kg mocznika + 10kg siarczanu + 200ml tytanitu

mocznik + siarczan (bez plonvitu i tytanitu) + propico +corbel

Teraz pytanie dlaczego taki krótki kłos ?

powiedz jaka obsada i czy dałeś drugą dawkę w odpowiedniej fazie :) czyli strzelanie w źbło , tak jak koledzy napisali , gesciej siejesz mniejsze kłosy , a jak jeszcze dajesz tak mało PK to tez nie wychodujesz niewiadomo jakich :) 

#3390 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 26 maj 2015 - 20:11

Pszenżyto ozime i jare

powody mogą leżeć w samej glebie czyli pH ale też klasa gleby. co tam masz pod tym pszenżytem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3391 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 26 maj 2015 - 20:24

Pszenżyto ozime i jare

klasa 4 ph nie badane ale nawożone obornikiem co 2 lata, zdjecie zboża http://www.agrofoto....enżyto-borowik/

#3392 Share Michaelloo

Michaelloo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 26 maj 2015 - 20:47

Pszenżyto ozime i jare

Panowie może ktoś miał posiane w tamtym roku pszenżyto Twingo , ile mniej więcej wyszło wam ton z hektara ?

#3393 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 26 maj 2015 - 21:54

Pszenżyto ozime i jare

d4rek jak regularnie nawożone obornikiem i gleba mineralna  + brak wapnowania to pH leży i kwiczy. musisz rzucić jak najszybciej 4-5t/ha wapna tlenkowego bądź magnezowego. optymalnie po żniwach na ściernisko przed orką(najlepiej na 15 cm lub pługiem z przedpłużkami o ile taki posiadasz)

#3394 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 27 maj 2015 - 11:03

Pszenżyto ozime i jare

d4rek jak regularnie nawożone obornikiem i gleba mineralna  + brak wapnowania to pH leży i kwiczy. musisz rzucić jak najszybciej 4-5t/ha wapna tlenkowego bądź magnezowego. optymalnie po żniwach na ściernisko przed orką(najlepiej na 15 cm lub pługiem z przedpłużkami o ile taki posiadasz)

mozesz sie ździwić że jesli nie wapnuje a nawozi obornikiem to ph bedzie niskie , nie zawsze tak jest . ! po drugie jak by na IV klase ziemi sypnął 5 ton wapna tlenkowego , wątpię aby mu coś urosło !!!! upali wszystko na takie gleby to max 0,3-0,5 tony na raz takiego wapna , takie ilosci to mozesz dac weglanowego !!! . Najlepszym wyjsciem i najbezpieczniejszym jest ANALIZA GLEBY koszt max 25 zł za próbkę ( i ta próbka moze byc pobrana z maks 3 hektarowej działki wiec to są groszowe sprawy ) potem jak zrobisz analize to bd szukac dalej przyczyny :) 

#3395 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 27 maj 2015 - 11:10

Pszenżyto ozime i jare

tak i zrobię ale na swoim poletku bo to co teraz to u znajomego obrabiam wiec niewiadomo jak długo będę ja, wiec inwestycja może być bez wrotna.

U siebie mam 5ha wyoranej łąki i zasiany łubin wąskolistny i na jesień wapnowanie wskazane tyle ze jak to zrobić bo ponoć wapno i łubin nie bardzo się lubią czy tez się mylę ? Podpowiedzcie jak to zrobić próbki po skoszeniu łubinu, bo będzie trochę na ziarno a reszta pewnie talerzówką, albo wszystko zależy co wyjdzie . Na jesien ma być pszenica zasiana taki plan wiec propozycje rożne mile widziane ;)

#3396 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 27 maj 2015 - 13:15

Pszenżyto ozime i jare

Panowie może ktoś miał posiane w tamtym roku pszenżyto Twingo , ile mniej więcej wyszło wam ton z hektara ?

Ok 7t/ha. Dokladnie nie wiem bo leży w silosach jeszcze.

#3397 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 27 maj 2015 - 14:58

Pszenżyto ozime i jare Kamilo1888 

i co tak krzyczysz...pomyłka się wkradła. na ziemi mineralnej tak bedzie, a że 70 % takich w Polsce mamy to tak strzelam, na ziemi organicznej niekoniecznie ale poznam z chęcią przyczyny pH ok 6 przy oborniku bez wapna

#3398 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 27 maj 2015 - 20:29

Pszenżyto ozime i jare

hmm robiłem analize wszystkich działek dwa lata temu . PH wynosiło od 3,9-6,5  , postaram sie opisac w skrócie a z sensem :) 

ph 3,9 fosfor -  bardzo wysoki, magnez i potas - bardzo niski  nie chciało nic rosnać ( pierwszy rok 7 ton wapna weglanowego  + 600 kg magnezowego)  zasiałem proso niezbyt rosło , drugi rok ( aktualny) 50 t obornika + 75 P 105 K ( pszenżyto ozime Borwo ) - sąsiad sie pyta co zrobiłem że coś urosło od jakis 5 lat :) 

ph 4,2 nie wapnowane nie obornikowane  ( 5 ton wapna + 600 kg magnezoweg dolomit ) pszenżyto ozime Fredro odzywki Ca i P i urosło i dało rade , 

ph 4,5 nie wapnowane obornikowane bardzoooo rzadkoo ( 5 ton wapna + 600 dolomit) jeczmien jary plon 4 tony 

ph 4,8. raz wapnowane tlenkowym w ilosci 500 kg/ha około 7 lat temu ( tylko zboże chciało rosnać , łubin nie dał rady ) 

ph 5,5  nie wapnowane nie obornikowane , ( 7 ton wapna + 600 dolomit  pomyłkowo tyle wapna)  pszenzyto Fredro plin 6 ton/ha

ph 6,5  nie wapnowane obornikowane co 3 lata , najlepszy kawałek jaki miałem :) 

na kazdym polu ojciec siał to samo czyli pszenzyto jeczmien ziemniak owies , raz wyka i łubin i ( nie zbyt mu sie udawały ) po przejeciu ziemi i zrobieniu analiz i opracowaniu płodozmianu zaczeło rosnąć i plony zwiekszyły sie dwukrotnie :) oraz zaczeło rosnąć tam gdzie nie chciało rosnać gdzie on ciagle sądził ze "tam piach jest" a okazało sie ze w glebie nie było składników .  

#3399 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 28 maj 2015 - 07:22

Pszenżyto ozime i jare

Nie było składników, czyli był piach. :D

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3400 Share navaho13

navaho13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 28 maj 2015 - 19:05

Pszenżyto ozime i jare

najlepiej plonujące pszenżyto to....

niech każdy dokończy jak mu pasuje, u mnie to jest gringo i w tym roku podobnie sie zapowiada. co roku uprawiam trzy odmiany w tym dwie nowe.