Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenżyto ozime i jare

5386 odpowiedzi na ten temat

#3341 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 14 maj 2015 - 11:46

Pszenżyto ozime i jare

Klos juz bardzo wyczuwalny, za 3 dni powinno się kłosić. Mogę zastosować jeszcze cerone i w jakiej maksymalnej dawce? Mogę dorzucić do tego jeszcze jakies odzywki? Mocznik* siarczan plus jeszcze jakieś mikro?

jesli mówisz że widać pierwsz ości to lec dawka 0,75L-1L/ha  ale jesli juz wyszedł bardzo kłos to lepiej odpuscic :) odżywki ? tak mozesz dorzuci nic sie nie stanie,  daj PK :) i mozesz takze insektycyda dodac bo teraz są naloty to zapobiegawczo abys miał :)  z micro to miedź i opcjonalnie Bor zalecają 

panowie czy jak wczoraj prysnolem przenzyto jare axialem w celu zwalczenia owsika to czy dzisiaj po poludniu juz moge wyjezdzac z mustangiem na chwasty czy poczekac ze 3-4 dni zeby nie przypalilo?

daj odstep około 5 dni miedzy zabiegami :) 

Edytowany przez Kamilo1888, 14 maj 2015 - 11:45.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenżyto ozime i jare Dzisiaj, 03:44
  •  

#3342 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 14 maj 2015 - 15:40

Pszenżyto ozime i jare Pszenżyto ma jakieś 30-40cm, do kloszenia jeszcze trochę ma. Czy mogę w tej fazie zastosować jeszcze Mustanga bo wylazlo trochę chabra? Czym może skutkować późne stosowanie herbicydów?

#3343 Share Rolnik_z_Podkarpacia

Rolnik_z_Podkarpacia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 14 maj 2015 - 15:47

Pszenżyto ozime i jare Panowie mam pytanie czy w mieszance jarej pszenicy z jęczmieniem moge zastosować Medax Top ??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

A może pszenżyto ozime? zobacz »

•  

#3344 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 14 maj 2015 - 16:06

Pszenżyto ozime i jare

Pszenżyto ma jakieś 30-40cm, do kloszenia jeszcze trochę ma. Czy mogę w tej fazie zastosować jeszcze Mustanga bo wylazlo trochę chabra? Czym może skutkować późne stosowanie herbicydów?

Jak jest powyżej 2 kolanka to daj sobie spokój z Mustangiem a daj tribenuron 20g. Późne stosowanie herbicydów-głównie z grupy regulatorów wzrostu jest dość niebezpieczne, dikamba i 2,4D należą do takich substancji których trzeba używać zgodnie z zaleceniem. Oczywiście przez kilka lat doświadczeń dochodzono powoli że niektóre substancje spokojnie można stosować w późnych fazach rozwojowych(fluroksypyr, MCPA) jednak dla 2,4D i dikamby trzeba trzymać się etykiety. Dikamba do końca krzewienia a 2,4d do drugiego kolanka, jeżeli jest w formie estru(Gold, Mustang) Przez późne zastosowanie np. dikamby może dojść do zatrzymania kłosa w pochwie liściowej, niewykluczone są zniekształcenia kłosów i liści przy okazji. Podchodząc jednak racjonalnie to stan zachwaszczenia opiewający na ok 2-5szt chabra nie wymaga interwencji, znane jest nawet pozytywne oddziaływanie chabra bławatka na zboża-oczywiście z umiarem

#3345 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 14 maj 2015 - 16:46

Pszenżyto ozime i jare

Pozytywnie na pszenicę. Można co nieco poczytać o allelopatii.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#3346 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 14 maj 2015 - 19:17

Pszenżyto ozime i jare

Jak jest powyżej 2 kolanka to daj sobie spokój z Mustangiem a daj tribenuron 20g. Późne stosowanie herbicydów-głównie z grupy regulatorów wzrostu jest dość niebezpieczne, dikamba i 2,4D należą do takich substancji których trzeba używać zgodnie z zaleceniem.

Nierówno na całym polu z tym chabrem, miejscami ze 3 rośliny na metrze a są miejsca ze żadnej czy pojedyncza.

Bo oprócz wzbogacenia gleby w nową bazę nasion chabra są jakieś negatywne skutki? Z tego co kojarze podczas żniw jest juz on obumarly i znacząco nie pogorsza wilgotności zboza przy koszeniu jak np komosa. Także znacząco nie zagluszy samego pszenzyta bo pokrój ma raczej niewielki, porównując np do głuchego owsa.

#3347 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 14 maj 2015 - 19:31

Pszenżyto ozime i jare

Oprócz tego to negatywnych skutków nie ma. Nie pożądany jest na plantacjach nasiennych traw-ale w zbożu wiele krzywdy nie narobi. U mnie chaber został po Chiselu ale nie będę nawet opryskiwacza zaczepiał na te pojedyncze sztuki. Przy 7-10szt obnizka plonu wynosi ok 5% jak u Cb trafia się sporadycznie to zabieg ekonomicznie jest nie uzasadniony.

#3348 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 14 maj 2015 - 23:05

Pszenżyto ozime i jare

Ile mogę dodać mocznika do PLONVITu NITRO 31/12/10 w fazie liścia flagowego w pszeżycie? 12 kg nie za dużo w połączeniu z azotem z plonvitu? 300L/ha

#3349 Share kula88

kula88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 15 maj 2015 - 05:12

Pszenżyto ozime i jare dlaczego stosuje sz akurat nitro? polecam kali lub phospho, plus trochę więcej mocznika.

#3350 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 15 maj 2015 - 07:16

Pszenżyto ozime i jare Taki akurat kupiłem bo będę pryskal też jare plonvitem nitro

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3351 Share ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu

Napisany 15 maj 2015 - 16:07

Pszenżyto ozime i jare

Czy ktoś z forumowiczów odważył by się w fazie pszenżyta 3 kolanko prysnąć lancetem? Bo nie wiem jak to mozliwe ale 26g apyrosu puściło część miotły.

#3352 Share jarecki7745

jarecki7745

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 15 maj 2015 - 18:11

Pszenżyto ozime i jare

ja się odważyłem także poprawka miotły lancetem pryskałem tydzień temu i na razie nie widać nic niepokojącego wczoraj pryskałem t1 zobaczymy co będzie dalej a pszenżyto też ma trzecie kolanko. W tamtym roku też tak robiłem ale w pszenicy na tym samym polu i plon nie odbiegał od reszty zbóż

Edytowany przez jarecki7745, 15 maj 2015 - 18:13.

#3353 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 16 maj 2015 - 13:47

Pszenżyto ozime i jare

witam ! tak z innej beczki pszenzyto pryskane na chwasty dawno wiadomo na grzyba raz i mocznik insol  tez ostatni zabieg okolo 3 tyg temu i o co się rozchodzi wczoraj ojciec widziałem skosił trochę i dawał klaczom czy może szkodzić klaczom ,albo zrebakom ?

#3354 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 16 maj 2015 - 15:38

Pszenżyto ozime i jare

Przeczytaj etykiety preparatów, których użyliście do oprysków i znajdź chociaż okres prewencji.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#3355 Share farmerss34

farmerss34

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 16 maj 2015 - 19:56

Pszenżyto ozime i jare

wczoraj pryskane pszenżyto fredro   w fazie liscia flagowego  mocznik+siarczan+cerone  na chwasty  było  pryskane miesiąc temu apyrosem +helm flurox  a mak polny sobie rośnie i to sporo i co mozna  jeszcze zaradzić.  

#3356 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 16 maj 2015 - 22:57

Pszenżyto ozime i jare

Dzis poszedł zabieg na Borwo i Fredro ( flagowy i początek kłoszenia ) 12,5kg mocznik + 12,5 S.Mangezu + 0,3L Tytanit +  0,3L B + 0,5L Cu + 0,6L Duet Ultra ( na Borwo 0,4L Duet + 0,2  Falcon miałem reszte to zmieszałem ) +  0,12L Fastac + 0,15L Adiuwant pryskane w godzinach 21-23 

#3357 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 17 maj 2015 - 06:38

Pszenżyto ozime i jare

Mam pytanie - czy na pszenżyto ozime tuż przed kłoszeniem mogę dać grodyl na przytulię. Słyszałem  że ten środek można stosować w bardo późnych fazach rozwojowych zbóż. Jak tak to ile go dać - pisze że przytulie zwalcza w każdej fazie 20g by starczyło??

#3358 Share adamgaleon

adamgaleon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 17 maj 2015 - 19:12

Pszenżyto ozime i jare

Witam kolegów, posiałem w tym roku pierwszy raz pszenżyto jare i chciał bym je czymś usztywnić i skrócić, jaki środek mogę zastosować bo na pszenżyto ozime znalazłem ale na jare nie będę wdzięczny za odpowiedź

#3359 Share mateo105

mateo105

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 17 maj 2015 - 19:48

Pszenżyto ozime i jare

witam czy przenzyto jare mozna skracac antywylegaczem płynnym 675 sl bo w etykiecie o przenzycie jarym nic nie pisza tylko o pszenicy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3360 Share kiecha-82

kiecha-82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 17 maj 2015 - 21:27

Pszenżyto ozime i jare

Witam pszenżyto fredro w fazie kłoszenia czy mogę jeszcze posiać saletre ,wygląda bardzo dobrze choć azotu dostało zaledwie 60 kg N/ha