Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

macio9554    19

0,5-0,7 L CCC  +  15%Mocznik + 5%Siarczan Magnezu (7) + Cu+ Mn+ Zn + PK 

 

Mam pytanie jeżeli chodzi o procentowe stężenie Mocznika i Siarczanu Magnezu, Jeżeli mam opryskiwacz 400 litrów to mogę do niego wsypać 60kg mocznika i 20kg siarczanu magnezu? Dodam że te 400 litrów cieczy roboczej starcza mi na 1,5 hektara pola 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

jak tyle wsypiesz mocznika to możesz przygotować się na przesiewanie!!!!!

Ja zawsze daje max 15kg ha mocznika i 8-10kg siarczanu Mg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Sołtys to i tak sporo  ja 10 i 7 Mg ,napisz prosze czy nic sie nie dzieje?,Mówimy oczywiście o zdrowych roslinach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

Nie zaobserwowałem żadnych negatywnych skutków.....Na beczkę 600l daję worek 25 kg siarczanu-tego "mącznego",nigdy ich nie rozróżniam czy to jedno czy siedmiowodny :P  i niecały worek 50 kg mocznika do tego zawsze i jeszcze odżywka i jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

hmmm spróbuję :)  ,jak piszesz ze to bezpieczne ,ja stosuje 7wodny ,granulat ,ale rozpuszczam go wcześniej bo w rozwadniaczu masakra

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

ten granulowany to jeszcze ok ale pylisty masakra.......

taką mieszaninę stosuję w pszenicy, owsie, jęczmieniu, pszenżycie, ziemniakach i....kukurydzy i nigdy przypaleń nie było tylko jedna rzecz albo wodę wcześniej nalewać do zbiorników żeby się ogrzała albo pryskać jak najpóźniej żeby nie wywołać szoku termicznego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

To to wiem :)  pryskam zawsze pod wieczór ,bo pasieki mam kolo siebie i nie wazne czym pryskasz zawsze jest problem z włascicielami ,a ja sporów nie chcę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

dokrzewić jak temperatura nie będzie spadała poniżej 5* w ciągu doby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

Panowie a czy jest sen dawać odżywkę dolistnie na pole o słabych zasobach ziemi? no i czy dokrzewianie ma sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja w pszenicy daje 5% siarczan magnezu to jest u mnie 20kg na 400l; co do mocznika to stosowałem podczas krzewienia 10% i nie było problemy i w tym roku zwiększam intensywność także i stężenie lekko zwiększe

Edytowano przez maciekmaciek30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

W tym tygodniu nadają ładną pogodę więc bedzie trzeba pryskać ozime od chwastów, bo jesienią warunki nie pozwoliły. Jaki dobry herbicyd polecacie na dosyć silne zachwaszczone pole, myślałem o lancecie plus. pszenżyto jest dosyć słabo rozkrzewiona i myślałem o zastosowaniu jakiegoś dokrzewiania , prysnięcia CCC plus coś dolistnie bo występuje też przebarwienia fioletowe końcówki liści. Najpierw odchwaszczać czy zastosować coś na dokrzewianie? Jaki musi być minimalny odstęp czasu między tymi zabiegami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

nie straszcie jesli nie dawaliscie nigdy wiecej , daje na 300 L wody po 40 kg Mocznika + 12,5 kg-15 kg Siarczanu Magnezu (7 ) + odżywka NPK lub Mikro , i to w fazie krzewienia  i nic złego sie nie dzieje , oczywiscie jesli łaczymy z fungicydem lub regulatorem to roztwór mocznika jestmniejszy ale Siarczan Magnezu zawsze niezaleznie od fazy rozwojowej jest takie samo czyli 12,5-15 kg , w fazie 1 kolanka do moddusa + CCC dawałem po 25 kg mocznika + % Siarczan , na 2 -3 kolanko szło 25 kg mocznika + 5% siarczan + 5 kg NPK (18-18-18) , na liśc flagowy daje tylko 12,5 kg mocznika i tyle samo Siarczanu Magnezu + fungi + P K  Cu B + robak, i zboze jest bardzo ładne plon ponad 7 ton ( kłosy po 15-18 pieterek  i norma wysiewu to 280-300 n/m2)  na jeczmien jary raz dałem 50 kg mocznika w fazie początku krzewienia i nie upaliło , oczywiscie nie w susze ! a zabiegi robię juz późnym wieczorem czasem i w nocy przy dodatkach adiuwantów i zjechaniu ilosci wody do max 200 L/.ha  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcus1998    56

Sorka, poprawiam się ;) Nie wiem dlaczego skojarzyło mi się pszenżyto. Nie wolno stosować w życie i jęczmieniu ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

mozna stosować w kazdej roslinie   z gatunku zbóz :) nie wprowadzaj ludzi w błąd , gadałem z doradcą rolniczym i sam nakazywał dokrzewiać CCC jeczmien ozimy :) , jedynie słabo działa na jeczmien jako regulator ale jako dokrzewiacz mówią że zadziała jak i na pszenice 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Jest sens dokrzewiac pszenżyto na slabszej ziemi, dokladnie VI klasa? Pszenżyto jest dosyć rzadkie. Mogę zastosować do tego jakiś mocznik plus z siarczanem plus jakąś odżywkę? Jaka maksymalnie dawkę mogę dać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

Mam słabe pszenżyto siane na początku października i dostało trochę przez mróz, z końcem lutego dostało 150kg saletrosanu 30 i tydzień temu 100 kg saletry, i mam zamiar je trochę dożywić i dokrzewić: (230l wody na ha) 10kg siarczanu magnezu, 1,5l plonvit zboże, 1kg kristalon żółty, 0,2 tytanit, 0,7l stabilanu, mocznika nie stosuje dolistnie bo uważam że to co sypie rozsiewaczem wystarczy. Mam pytanie w jakiej temperaturze najlepiej wykonać oprysk ?? czy w momencie oprysku wystarczy około 10 stopni i jak ze skutecznością jak np. w nocy będzie temperatura oscylowała w granicach 2-5 stopni? czy może lepiej jeszcze poczekać aż się trochę ociepli w nocy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam, z racji tego że jestem początkującym farmerem chciałbym spytać doświadczonych użytkowników jaką agrotechnikę zastosować. 
Pszenżyto Fredro, 9ha, siew 25.09, ok 160kg/ha, klasa ziemi 4a,4b, pH ok 5,5 (niskie, ale w przedplonie rzepak sypał ponad 4t/ha :) )
Oprysk jesień Legato plus 1,5l /ha
Nawożenie wiosna I : saletra 170kg/ha (58N), sól potasowa 100kg/ha
Celuje w plon 7t
Ile nawozu jeszcze wsypać, jakie środki (grzybówki, skracanie, odżywki) aby uzyskać założony plon?
Bede wdzieczny za wszystkie podpowiedzi  :) 
                  
 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Dzisiaj byłem zobaczyć co i jak dwa pola Preludio zielone zaraz po niedzieli myślałem oprysk na chwast poprawka po jesiennym  potem kilka dni i azot 2 dawka ,ale jedno pole z Aveo nie może sie rozruszać nadal przy ziemi azot dostało wszystkie pola 8 marca a to Aveo poprawiłem PK  z domieszką saletry ok 20 marca nadal brak efektów ,pytanko jest sens jutro prysnąć je siarczanem ,mocznikiem czy czekać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

mozliwe jest o tej porze ze pszenzyto borwo pokazuje sie pierwsze kolanko zrobie zdjecia i wstawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj