Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenżyto ozime i jare

5384 odpowiedzi na ten temat

#3141 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 13:58

Pszenżyto ozime i jare

PONAWIAM PYTANIE

witam posiadam pszenżyto tomko i fredro moje pytanie czy przy nawożeniu 102 N/ha moze się położyć ziemia V klasa. Na pierwszą dawkę azotu poszła saletra 180 kg jutro planuje zasiać II dawkę saletry 120kg tylko nie chcę ani pszesadzić ani pożałować. Dodam że po I dawce pszenżyto wygląda b.ładnie jest ciemne i dobrze rozkrzewione nawet powiem że za gęste.

Druga dawka zasiana 120 kg saletry. Fredro ma już 1 kolanko a Tomko kończy się krzewić  te dwie odmiany mam na jednym kawałku pola. W wyniku różnej fazy rozwoju zboża chciałbym ominąc zabieg skracania substancją CCC i  póżniej wykonać jeden zabieg np. Cerone? Co o tym myślicie a może polecicie inne rozwiązanie lub inny preparat.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenżyto ozime i jare Dzisiaj, 15:41
  •  

#3142 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 14 kwiecień 2015 - 14:04

Pszenżyto ozime i jare

ile hektarów ? masz tej i tej odmiany ? 

#3143 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 16:11

Pszenżyto ozime i jare

ile hektarów ? masz tej i tej odmiany 

nie utrzymuje się z roli ,rolnictwo traktuje jako hobby mam 0.5hektara tomko i tyle samo fredro czyli razem 1hektar ale mimo małego areału chcę osiągać jak najwyższe plony.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3144 Share sufi84

sufi84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 19:14

Pszenżyto ozime i jare

do Michaszko nie polecam Pumy w pszenzycie kilka lat temu zastosowalem bo mialem owies gluchy i niestety bylo widac przebarwienia na zbozu i plon napewno byl mniejszy, chociaz chcesz dac 0,8 co napewno jest bezpieczniejsze dla zboza

do robert123farmer Lancet plus w tamtym roku stosowalem 24 marca i bylo czysciutko od chwastow a w tym roku stosowalem 26 marca i wczoraj bylem na polu to chwasty ladnie zalatwione a pszenica i pszenzyto ok. wazne jest aby po zabiegu nie bylo pare dni przymrozkow i wszystko bedzie ok bo jak bedziesz czekal na zaecane warunki na etykiecie to wyskoczy ci drugie kolanko a wtedy moze byc lipa ze zbozem 

#3145 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 14 kwiecień 2015 - 19:36

Pszenżyto ozime i jare

W pszenżycie Witon mam kolanko poniżej 1cm nad węzłem i chcę jutro bądź w czwartek zastosować 0,2 moddusa + 1L ccc bo później pogoda być może nie pozwoli na zabieg- czy jest to odpowiedni moment czy lepiej poczekać do przyszłego tyg.

#3146 Share Rolnik_z_Podkarpacia

Rolnik_z_Podkarpacia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 19:40

Pszenżyto ozime i jare Sufi84
Ale do drugiego kolanka można stosować np. Mustang i wtedy niema problemu z plonem i chwastami

#3147 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 19:57

Pszenżyto ozime i jare

Kolanko na głównym pędzie poniżej 1cm ? jak dasz wcześnie antywylegacz to nie skrócisz a dokrzewisz , zasad na głównym pędzie przynajmniej 70% roślin losowo wybranych z pola i wtedy ok.

Ja dzisiaj jeszcze dokrzewiałem pszenicę i Borowika a Fredro praktycznie prawie gootwe do zastosowania 0,8CCC i 0,25 Moddusa ale to za 5-7 dni gdyż temperatury spadną z nimi wzrost roślin się spowolni i skrócone pozostanie jedynie stan konta rolnika :)

#3148 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 14 kwiecień 2015 - 20:11

Pszenżyto ozime i jare

Na głównym pędzie ma kolanko 0,8-1cm ale jest ich około połowy jak dziś sprawdzałem. Pozostaje więc poczekać - Dzięki

#3149 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 14 kwiecień 2015 - 20:13

Pszenżyto ozime i jare

ile czasu po zastosowaniu fungicydu i regulatora nie powinno byc opadu deszczu?Mowa tutaj o tilcie turbo,mondataku (dawki po 0,8l/ha)oraz moddus 0,25l/ha?2 godziny wystarczy?

#3150 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 20:50

Pszenżyto ozime i jare

moddus potrzebuje dobrego nasłonecznienia :) wiec najlepiej aby w tym dniu juz nie padało :) 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3151 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 21:02

Pszenżyto ozime i jare

niestety 2 godziny po zabiegu zaczeła siaczyc...ale mysle ze roslina porbała moddusa <_<

#3152 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 21:17

Pszenżyto ozime i jare

Moddus potrzebuje słońca 3-4 godziny na całkowite wchłonięcie dodajesz adiuwanty? A i jeszcze jedno z tym skracaniem to jakaś fobia na forum ja jak na razie nie widzę aby pierwsze kolanko chciało ruszyc się od ziemi :)) zimno i to całe skracanie to może być skrócenie stanu konta jak będzie zimno i deszczowo przez najbliższy tydzień to lipa , aby zadziałały mechanizmy i burza hormonów potrzebny jest okres intensywnego wzrostu rosliny a tu nic... zapaowiadają się zimne noce a cały szkopuł jest w tym że pomijając biochemię i fazy ciemna i jasną fotosyntezy potrzeba ciepła nocą. 

#3153 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 21:24

Pszenżyto ozime i jare

u mnie kolanko 1-1,5cm nad ziemia w pszenzycie a zyto dobre 2 cm juz .Poki co to w prognozach do maja nie widac ociplenia znaczacego,a na temat fungicydów co powiesz,2 godziny wystarcza ?

#3154 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 21:32

Pszenżyto ozime i jare

Tak dla tych z górnej półki :) Nie przejmuj się , fakt ja żyta nie sieję dla mnie to szkoda gleby na to zboże i masz rację ja mam dzierżawę na 5-6 klasa to w Fredro może za tydzień kolanko wystrzeli na 1cm ale ja wschód mazowsza a w wielkopolsce 2 tyg wczesniej wegetacja rusza

#3155 Share Rolnik_z_Podkarpacia

Rolnik_z_Podkarpacia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 21:35

Pszenżyto ozime i jare Ja dzisiaj skracałem fredro antywylegaczem po mimo lekkiego znoszenia cieczy przez wiatr i temp.10 stopni myśle że i tak zadziała dobrze, a jeśli patrzyłbym na pogode to nigdy bym się niewyrobił.

#3156 Share mid7

mid7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 14 kwiecień 2015 - 23:28

Pszenżyto ozime i jare

jaki będzie miał wpływ oprysk na chwasty chwastoxem turbo+protugan w innej fazie niż na etykiecie - na etykiecie piesze że do końca krzewienia a  u mnie w tej chwili pierwsze kolanko jest gdzieś na wysokości 0,5 cm na węzłem krzewienia? jakieś straty w plonie mogą wystąpić? przez tą pogodę nie było kiedy wykonać oprysku.

#3157 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 12:51

Pszenżyto ozime i jare

Jaka dawka Protuganu? Do 1 kolanka nic się nie powinno stać w dawce do 2l/ha, później  albo w wyższej dawce pszenżyto może przypalić. 

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#3158 Share navaho13

navaho13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 13:33

Pszenżyto ozime i jare

kto mi powie jak szybko pszenżyto przechodzi z fazy 30 do fazy 31.?mam 1 kolanko na wys 0,4cm, pogoda wskazuje,że mogę pryskać jutro albo za tydzień. jak myslicie za tydzień nie bedzie za późno na T1 i skracanie?

#3159 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 14:48

Pszenżyto ozime i jare

jesli bd zimno to roslina nie bedzie tak szybko rosnać , ale jesli stanie 2-3 dni ciepła to mozliwe że skoczy na 0,8 mm -1 cm :) wszystko zależy od warunków  pogodowych :) znowu moddus potrzebuje słonecznej pogody i roslina musi wtedy rosnąc a nie stać w miejscu wiec moze lepiej poczekać chwile :) 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3160 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1474 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 16:07

Pszenżyto ozime i jare

We wrorek pryskałem siarczan odżywką plus małą dawkę mocznika i grzyb czy mogę jutro lecieć saletrą 2 dawkę bo wtedy dopiero mam wolne po niedzieli