Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenżyto ozime i jare

5382 odpowiedzi na ten temat

#2941 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 17 marzec 2015 - 20:29

Pszenżyto ozime i jare

Pogłównie lepsza saletra moim zdaniem, bo szybciej działa i nie ma takich strat jak po zastosowaniu mocznika na powierzchni gleby. Mocznik dobrze jest wymieszać z ziemią, wtedy nie ma strat azotu.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenżyto ozime i jare Dzisiaj, 23:33
  •  

#2942 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 17 marzec 2015 - 21:02

Pszenżyto ozime i jare

Koledzy moje pytanie jest następujące. Na jednym kawałku mam posiane pszenżyto które jest słabo rozkrzewione wysiałem (06.03.2015) 230 kg\ha saletry i coś słabo rusza. Zastanawiam się nad dokrzewieniem w postaci 0,8 ccc + 0,2 modussa + 0,2 tytanitu + 0,3 kg octanu cynku. Chciałem prysnąć jutro ,ale nie wiem czy rośliny nie są zbyt małe i czy prawidłowo pobiorą oprysk.? Dodam ,że w dzień temperatura oscyluje w granicach 10-13 stopni natomiast w nocy spada do okolic zera. Proszę o wasze porady. Pozdrawiam

a to ten srodek ccc plus moddus to jest na skracanie czy na dokrzewianie w koncu bo u nas dopiero zaczynamy gospodarzyc intensywniej i dlatego tu pytam ludzi doswiadczonych

#2943 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 17 marzec 2015 - 21:55

Pszenżyto ozime i jare

jak myslicie kiedy mozna zacząć oprysk na chwasty ? na jkesieni nie pryskałem zachwaszczenie spore po jednaj dawce saletry juz dwa tygodnie prawie mija ? centralna polska łódzkie 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

A może pszenżyto ozime? zobacz »

•  

#2944 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 17 marzec 2015 - 21:57

Pszenżyto ozime i jare

ccc i moddus ma dwojakie zastosowanie. Jego działanie jest warunkowane terminem w jakim zastanie przeprowadzony zabieg. Jeśli wykonasz oprysk podczas krzewienia wtedy ma właściwości dokrzewiające. Jeśli opryskasz w fazie 1 kolanka wtedy środki te mają właściowości skracające. Odnośnie nie stosowania ccc w odmianie borwo. Borwo jest odmianą krótkosłomą odmiany krótkosłome są genetycznie skrócone tzn mają nieco mniejszy system korzeniowy oraz mniejszy wigor jesienny. Z tych względów nie jest zalecane stosowania ccc ponieważ jak każdy wie ccc ma właściowości odpowiadające za skracanie systemu korzeniowego szczególnie w okresie suszy. W praktyce w tamtym roku podczas skracania grenado, które nie wiem czy nie jest najniższym krótkosłomym pszenzytem, do moddusa dodawałem ccc jednak były to nie wielkie dawki które w żaden sposób nie zaszkodziły roślinie. A wiec jeśli chce ktoś używać ccc do odmian krótkosłomych to moim zdanie tylko w mieszance z moddusem i tylko przy intensywnym nawożeniu. Solo bym nie zalecał szczególnie pełnej dawki. 

#2945 Share krzysiuzuzia

krzysiuzuzia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Zainteresowania:muzyka, elektronika w rolnictwie

Napisany 18 marzec 2015 - 08:06

Pszenżyto ozime i jare

o ile sie nie myle to ccc nie zabardzo na rozkrzewienie za niskie temperatury i ccc dziala w korzeniach wiec teraz lepiej zwykly antywylegacz

#2946 Share kundza150

kundza150

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 08:21

Pszenżyto ozime i jare

To prawda nie wiem sam co robić prysnąć dziś czy jeszcze poczekać bo od soboty ma być tylko 4 stopnie a nawet mniej może po tym ochłodzeniu dopiero ruszyć. 

#2947 Share krzysiuzuzia

krzysiuzuzia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 08:35

Pszenżyto ozime i jare

zeby dobrze zadzialalo to musi dobrze ruszyc i miec liscie zeby wciaglo wiec ja bym czekal i czekam :) no i zwylkym anty tani koszt i napewno podziala

#2948 Share kundza150

kundza150

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 08:46

Pszenżyto ozime i jare

Kolego a może dokrzewiałeś w zeszłym roku? Właśnie o to chodzi że może słabo pobrać bo rośliny są małe sucha jesień słabe wschody późno siane a jeszcze te temperatury niskie trzeba czekać jeszcze z tydzień.

#2949 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 09:24

Pszenżyto ozime i jare

o ile sie nie myle to ccc nie zabardzo na rozkrzewienie za niskie temperatury i ccc dziala w korzeniach wiec teraz lepiej zwykly antywylegacz

A ja o ile się nie mylę, to ccc i antywylegacz, oraz stabilan to to samo-chlorek chloromekwatu.  Więc ta porada chyba nie jest zbyt trafiona.

#2950 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 20:42

Pszenżyto ozime i jare

Koczas, nie mylisz się.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2951 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 21:33

Pszenżyto ozime i jare

Dokladnie, wszystkie te preparaty z jednej parafii, roznia sie tylko iloscia substancji aktywnej.

#2952 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 18 marzec 2015 - 22:43

Pszenżyto ozime i jare

a ja polecam dać mocznika 25 kg dolistnie + 15 kg siarczanu magnezu do tego dołóz już 80 g miedzi i 160 g manganu i 112 g cynku , taki specyfik nie dość ze dokrzewi to uzupełni w mikro roslinkę a w fazie krzewienia tych mikroelementów potrzebuje ;) ( dokrzewiałem rok temu własnie takim czymś ) hehe potem dałem znów mocznik + magnez + mikro i fungi  i modus oraz azot doglebowo w fazie strzelania w źbło ( zabiegi były dzielone oczywiscie nie były aż takie duze koktalje robione na raz ) i ładnie się rozkrzewiło i ponad 6 ton bylo na słabej ubogiej ziemi :) 

#2953 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 22:50

Pszenżyto ozime i jare

jak myslicie kiedy mozna zacząć oprysk na chwasty ? na jkesieni nie pryskałem zachwaszczenie spore po jednaj dawce saletry juz dwa tygodnie prawie mija ? centralna polska łódzkie 

To zależy jaka temperatura, przymrozki w nocy powodują osłabienie działania i możliwość uszkodzenia rośliny uprawnej-tyczy się to w szczególności sulfonylomoczników. Aby uniknąć podobnych sytuacji warto zastosować jesienią najtańszy oprysk doglebowy-np Glean, Lentipur-nawet w niższych dawkach.

#2954 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 21 marzec 2015 - 09:42

Pszenżyto ozime i jare

Za 2 tygodnie planuje wjechać w pszenżyto z antywylegaczem (o ile będzie odpowiednia faza już). Można dodać do CCC , siarczan magnezu w stęzeniu 5 % + wapnovit. Nie stosowałem nigdy takich miksów i pytam profilaktycznie. Stosowałem kiedys mocznik dolistnie ale zauwazyłem ze zboże było bardziej podatne na choroby wtedy.

#2955 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1471 postów

Napisany 21 marzec 2015 - 12:19

Pszenżyto ozime i jare

Co tak czytałem do oprysku na chwasty nie poleca się dawać mocznika czy nawozu dolistnego jest ich przeróżne gatunki jednak siarczan magnezu można dodać czy raczej odpuścić bo znajomi jeden mówi że nie po co wzmacniać chwasty inny że tak i dodaję bo wzmacnia działanie środka

#2956 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 21 marzec 2015 - 15:58

Pszenżyto ozime i jare

Dokrzewianie CCC-antywylegacz płynny 675 temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 0 średnia dobowa minimum 8 stC , 0,75 l ha to zdrowa dawka. Micor elementy wskazane Cu siarczan magnezu mocznik , tytanit. Roślina pobudzona azotem dostała kopa jesienne rozkrzewienia (najlepsze) ich dynamiczny wzrost zatrzymuje CCC roślinka broniąc się (zastosowanie hamulca CCC) wytwarza silniejszy system korzeniowy i więcej pędów bocznych - po zahamowaniu przez CCC pedów głównych -jesiennych tak  łopatologicznie to napisałem. Dając odpowiednią ilość azotu >140N roślina nie tworzy pędów płonnych które musi wy żywić gdyż CCC idealnie stymuluje cały proces krzewienia i wyrównania. Następstwem stosowania CCC i dużego rozkrzewienia rośliny zastosowanie odpowiedniej dawki N i dalszych zabiegów skracających lub usztywniających źdżbło Moddus I kolanko 0,25 dalej 0,25 to dawka przy stosowaniu dawki Azotu na plon około 6 ton 150kgN. Zboże stoi , skracanie to CCC (kolanka) i Etefon skracanie długości dokłosia ale to przy 200N.

Jak miną przymrozki to CCC około 0,75 +micro+siarczan Mg ja daję około 15% mocznika .

Efekty:

U mnie blaszka liściowa szersza , ciemna, system korzeniowy mocno rozbudowany plon w porównaniu do kontroli 2013. 0,8t , 2014 1,3t 

2012 około 1t. 

#2957 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 21 marzec 2015 - 19:31

Pszenżyto ozime i jare

Kiedy radzilibyscie mi sypnac mocznik na psznezyto?Obecnie kolanko około 3mm nad wezłem krzewienia i sucho strasznie...miałem w poniedziałek sypac ale teraz sam nie wiem czy jesli bedzie tak sucho dalej to mocznik nie przypali mi zboza

#2958 Share krzysiuzuzia

krzysiuzuzia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 21 marzec 2015 - 19:34

Pszenżyto ozime i jare

w moim regionie to dopiero rusza pszenzyto

#2959 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3380 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 21 marzec 2015 - 20:11

Pszenżyto ozime i jare

mocznik zboża nie przypali!!!!!!!!!!!!! co innego saletra

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2960 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 21 marzec 2015 - 22:41

Pszenżyto ozime i jare

Dokrzewianie CCC-antywylegacz płynny 675 temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 0 średnia dobowa minimum 8 stC , 0,75 l ha to zdrowa dawka. Micor elementy wskazane Cu siarczan magnezu mocznik , tytanit. Roślina pobudzona azotem dostała kopa jesienne rozkrzewienia (najlepsze) ich dynamiczny wzrost zatrzymuje CCC roślinka broniąc się (zastosowanie hamulca CCC) wytwarza silniejszy system korzeniowy i więcej pędów bocznych - po zahamowaniu przez CCC pedów głównych -jesiennych tak  łopatologicznie to napisałem. Dając odpowiednią ilość azotu >140N roślina nie tworzy pędów płonnych które musi wy żywić gdyż CCC idealnie stymuluje cały proces krzewienia i wyrównania. Następstwem stosowania CCC i dużego rozkrzewienia rośliny zastosowanie odpowiedniej dawki N i dalszych zabiegów skracających lub usztywniających źdżbło Moddus I kolanko 0,25 dalej 0,25 to dawka przy stosowaniu dawki Azotu na plon około 6 ton 150kgN. Zboże stoi , skracanie to CCC (kolanka) i Etefon skracanie długości dokłosia ale to przy 200N.

Jak miną przymrozki to CCC około 0,75 +micro+siarczan Mg ja daję około 15% mocznika .

Efekty:

U mnie blaszka liściowa szersza , ciemna, system korzeniowy mocno rozbudowany plon w porównaniu do kontroli 2013. 0,8t , 2014 1,3t 

2012 około 1t. 

Jednym dożywianiem plon Ci wzrósł o 1,3 tony ? Jakoś mi sie wierzyc nie chce. Ważyłeś plon pola kotrolnego i pola z dożywianiem (tzw dokrzewianiem)