Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenżyto ozime i jare

5384 odpowiedzi na ten temat

#2281 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 21 maj 2014 - 18:49

Pszenżyto ozime i jare pocieżkim dniu zajeżdzam, a tu na dobicie 12-14 pieterek tylko w pszenzycie :/ (o ile dobrze licze), zagesto posiane? pogoda napewno nie była sprzyjajaca i zimne pole ale tyle tylko na borowika ???

Załączone miniaturki

• to.JPG
  • totot.JPG

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenżyto ozime i jare Dzisiaj, 13:33
  •  

#2282 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 21 maj 2014 - 19:08

Pszenżyto ozime i jare Gęste jest - mam dokładnie tak samo tylko że ,,Fredro'' i ziemia słaba 5 -6 kl. nawożenie małe tak że jak dla mnie ok.

#2283 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 21 maj 2014 - 19:26

Pszenżyto ozime i jare U mnie Borwo od 13 do nawet 19 pięterek tylko że nie jest za gęsty na 5 ton liczę :) Prysnąłem jeszcze na flagowy 10 kg mocznika i 5 siarczanu i przed kwitnieniem dam tebu.
Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2284 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 21 maj 2014 - 19:48

Pszenżyto ozime i jare 5 ton to i mi starczy :) ale kto wie co to sypnie ...

#2285 Share hubertus21

hubertus21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 21 maj 2014 - 21:00

Pszenżyto ozime i jare Czy jak dawałem na pszenżyto T1 tilt turbo na T2 Falcon w fazie (BBCH 37-39) to teraz mogę dać tebu bo pojawia się rdza czy nie ma sensu no i chcę ochronić kłos bo nie wiem czy ten falcon będzie tak długo działał

#2286 Share stef3

stef3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 21 maj 2014 - 21:44

Pszenżyto ozime i jare rzeczywiście patrząc sprawia wrażenie że miało za mokro. zacząłem siać od 20 września norma siewu 160 kg skończyłem na pocz paźniernika z 200kg/ ha
bardzo ładnie mnie sie rozkrzewiło, odchwaszczałem w listopadzie maratonem, dałem łącznie 150kg azotu 60-60-30
na pierwsze kolanko dałem wirtuoza z moddusem- troche przypaliło ale teraz nie ma śladu a wirtuoz jeszcze trzyma, wczoraj pryskałem fandango zaczyna sie kłosić drugi i ostatni zabieg, kilka metrów w głębi nie jest czasem lepsze z brzegu zawsze troche słabsze? powiedz jak wrzuciłeś fotki to też dodam bo kiedyś chciałem i nie umiałem, albo daj maila to na poczte wyśle

#2287 Share Yngel

Yngel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów
  • Zainteresowania:Elektryka/Elektronika/Mechanika

Napisany 21 maj 2014 - 21:49

Pszenżyto ozime i jare

Czy ktoś z was sieje pszenżyto jare bo chciałbym może zrezygnować z jęczmienia jarego a spróbować pszenżyta tylko nie wiem czy jare czy zimowe . A sieje rzepak , pszenice i jęczmień .

Zboża ozime dadzą większy plon :) na twoim miejscu tylko i wyłącznie bym siał ozime

#2288 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 22 maj 2014 - 09:05

Pszenżyto ozime i jare @stef3 aby dodać fotki nie pisz od razu w okienku do postów u dołu, kliknij "odpowiedz" z pustym oknem i przekieruje Cie na nową strone, gdzie na dole po lewej bedziesz miec "Wybierz pliki" - ja tak robie :)

U mnie glean z herb. poszedl a siane grubo w pazdzierniku, bo jak termin do 21.09 to byla susza jak ... mialo popadac i mialem siac. Jak popadalo to 2 tyg. walilo. Przy tych warunkach i tak dobrze, sasiedzi to jeden odlogiem zostawił, a drugi to rzepak albo cos co przypomina sladowo rzepak :).
Co prawda nawozu dowalilem sporo tak mi sie wydawało:
- 18 rozrzutników obornika 2.5t na 1ha
- zasialem 150 kg c1 na 0.6 i to zaginelo w akcji sporo wymokło
- polifoska 8 200kg na 0.6h bo tylko tyle dalo sie zasiać borowika, bo woda i jeszcze raz woda :/
- koniec marca 120kg saletry amonowej na 0.6
- strzelanie w zdzblo 90kg saletry
- oprysk od grzyba duet start + opty 20-20-20 + micro
- po oprysku ciagle byly liscie zólte wszyscy ze grzyb grzyb septo, a przegladajac rozne strony doszedlem ze poprostu zimno i fosforu brakło :/
- oprysk mocznik, siarczan magnezu + plonvit kali i poprawa tyle ze to zapozno i to duzo jesli idzie o termin !
-czekam az wylaza wszystkie kłosy i sie odkryja i za pare dni jade falconem i modlić sie pozostaje :)

Nauczyłem sie troche, wiem ze popelnilem wiele bledow nie potrzebnie dałem polifoske 8 trzeba bylo 6, obornik to nie wiem gdzie przepadł chyba u po 2 stronie globu wylazł !!! Fosfor trzeba bylo dac duzo wczesniej, opryski dolistne minimum 2 krotnie trzeba wykonywac mocznikiem.

1 rok testowy raczej nie bedzie na laurach, koszt spory 1500 na 0.6 jak da z 3t to bede sie cieszył - ale jakos ciezko to widze !

Jezeli w uprawie popełniłem jakies bledy prosze o wskazowki ucze sie caly czas a wszystko co wykonałem w tym roku bo to moj 1 rok siania + ochrona i wieksze nawozenie. Cała wiedze zaczerpnalem z tego forum i ciagle poglebiam :) za co DZIEKUJE wszystkim którzy udzielaja wskazowek i biora udział w dyskusjach.

#2289 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 22 maj 2014 - 10:32

Pszenżyto ozime i jare witam! własnie wróciłem ze sklepu kupiłem mocznik chciałem dolistnie prysnąć na pszenzyto ozime borwo plus tilt turbo siarczam magnezu i insol 3 i uwaga sprzedawca dodam ze jest to rolnik który ma 100h powiedział ze absolutnie nie dodawać mocznika bo po pierwsze za gorąco a po drugie na grzyba poroponuję zawsze dawać osobno ,wiec jak to jest ?

#2290 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 22 maj 2014 - 10:44

Pszenżyto ozime i jare Kolego @d4rek spokojnie!!!!! w pierwszym roku większego nawożenia to nie spodziewaj się od razu 10t/ha. Ja już 4 rok staram się jak mogę i zawsze coś nie tak ;[
U mnie niestety pszenżyto też ma 12-13 pięterek (jak się wykłosi to wejdę w środek i dobrze sprawdzę) odmiana to twingo, przedplon to rzepak (dał 4t :rolleyes: ) następnie poszedł obornik świński (ok25t), pod korzeń 250 pol6, siane końcem września C1 w ilości 175kg, odchwaszczane jesienią końcem października.
Na wiosnę poprawka na dwuliścienne, 1l ccc + 0,25 modus, 2x mikro, 2x siarczan, 2x mocznik,t1 wirtuoz, t2 reweler (na razie zdrowe) azotu łącznie z opryskami 180kg i tylko 12 pięterek :( ;[ :unsure:. Faktycznie jest gęste i łładnie wygląda więc zobaczę co będzie w żniwa.

Edytowany przez Wojtek987, 22 maj 2014 - 10:45.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2291 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 22 maj 2014 - 12:05

Pszenżyto ozime i jare umnie dopiero sie kłosić a u sąsiada tydzień wykłoszone .. moze troche wczesniejszą odmiane ma .. i standard trzeba chronić kłoś wiec 3 zabiegi muszą być

sąsiad pryska tylko fungicydem na kłoś daje to coś kiedy sie nie chroni liśći 2i 3 od góry o źdźble nie wspomne
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#2292 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 22 maj 2014 - 12:40

Pszenżyto ozime i jare Wczoraj poleciałem na kłoszące się pszenżyto menarą, siarczanem, mocznikiem, kristalonem i tytanitem. Zobaczymy co z tego będzie. Na ostatnim kawałku opryskam po kwitnieniu bo woda stała i chyba bym się utopił. Zobaczymy, które rozwiązanie okaże się lepsze i skuteczniejsze.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2293 Share gibos95

gibos95

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 22 maj 2014 - 13:32

Pszenżyto ozime i jare ja przejechałem pszenżyto borwo odżywką (foliq + yara vita ) zobaczymy jakie efekty będą ? :D
Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią

#2294 Share stef3

stef3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 22 maj 2014 - 21:37

Pszenżyto ozime i jare d4rek nawożenie dałeś konkretne ok 120 kg azotu/ha plus azot oganiczny i z polifoski razem ok 180kg N/ha a jkie masz pH ?
ja u siebie mam posiane w drugim roku po oborniku bez nawożenia przedsiewnego PK a pH ok 6-7 zależnie od działki
pastaram sie wstawić zdjęcia po weekendzie to porównasz

#2295 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 22 maj 2014 - 21:43

Pszenżyto ozime i jare Panowowie stosuje ktoś insektycydy w pszenżycie po fazie kłoszenia ?? , pszenżyto Fredro wykłoszone już prawie w 100 % zabieg Falconem + micro + mocznik +s. magnezu wykonany , kłosy 14-16 pięterek na całym polu :) i nie wiem czy nie dać po kwitnieniu zapobiegawczo Fastac na robaki co myślicie ?? jak narazie nic nie było ale zbytnio nie mam wiedzy na temat insektów w zbozach wiec wolę się upewnić i dowiedzieć .

@d4rek
rada jeszcze to : nie patrz na kg tylko oblicz norme wysiewu zbóż na m2 jaką bedziesz miał obsadę , dawaj zabiegi micro , miedz i mangan jest bardzo potrzebny , u mnie pszenżyto Fredro C2 130 kg/ha 350-400 szt/m2 , 300 kg/Polifoski 6 , wapnowane po żniwach ph 5,5 był , przedplon jeczmien jary , T1 Wirtuoz ,T2 Falcon, odżywki: 3x mocznik +3x S.magnezu + 1,5L Cu (120g w dwóch zabiegach) + 1,5L Mn ( 240 g w jednym zabiegu) + 1L Fe ( 75 g) + Tytanit ( 2x 0,3L ) + 1L Zn (112 g jeden zabieg) + 0,35L B ( Boru 35 g jeden zabieg ) + Moddus 0,4L ( jeden zabieg) + 3xNPK dolistnie , były także jeden zabieg Wapnowitem + Fosfor hehe troszki tego było ale tam gdzie nie dostało micro kłosy 10 pieterek z pełnym programem intesywnego nawozenia mam 14-16 pieterek :) Do tego wiosna 300 kg Saletrosan , Strzelanie w źbło 125 kg mocznika , liśc flagowy/kłoszenie -125 kg saletry :) Pozdrawiam i też pierwszy rok stosuje taką agrotechnikę :)

Edytowany przez Kamilo1888, 04 czerwiec 2014 - 14:16.

#2296 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 22 maj 2014 - 22:28

Pszenżyto ozime i jare wrocilem pijanydo domu wlasnie, ale jak przeczytałem nawozenie to mna pozamiatalo Kamilo1888 ;) u mnie jest kwasna i zimna ziemia :/ na innym kawalku na 1.5h dalismy na jakies pszenzyto nie znane 150kg saletry i od tej pory ciemnijesze jak po moim nawozeniu wiec ... ziemia ziemi nie rowna oby Ci sypnelo jak najwicej daj znac ;)

#2297 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 maj 2014 - 23:16

Pszenżyto ozime i jare

Witam.
Pszenżyto ostro się kłosi, i teraz moje pytanie. Mam przygotowaną Menarę na oprysk t2/t3 i czy mogę jeszcze dodać mocznik, siarczan i jakieś mikro do oprysku? czy może już nie dodawać bo może zakwitnąć? Poradźcie coś proszę...
Pozdrawiam

Możesz dodawać, a zabieg koniecznie przed kwitnieniem. Ja w życie jadę w momencie gdy kłosy wychodzą. Dziś jak oglądałem to kwitnie w najlepsze, sporo urosło. Teraz zabiegu już bym nie zrobił. Musisz się śpieszyć.

witam ! panowiem pomóżcie bardzo słabo wyglada moje pszenzyto jakieś zółte się zrobiło strasznie nierówne na polu i teraz mam pytanie czy nie ejst na to za późno ale chciałbym dać 15kg mocznika 8kg siarczanu magnezu 2 butelki insolu 3 i tilt turbo czy jest to odpowiednia pora i czy nie jest tego za duzo ? dodam ze to jest zimowe borwo

W jakiej fazie jest pszenżyto? Jak już kłoszenie to taki mix może zaszkodzić.

jaka macie dlugość kłosa Borowika i ile pieterek - u mnie 14 pieterek spodziewałem sie po tej odmianie czegoś wiecej. Być może tylko u mnie taki kłos ze wzgledu na mokre pole wiec prosze o opinie posiadaczy pszenzyta.

Przy dość sporej obsadzie możesz liczyć nawet na 10t. Mało? :D Kłos może być krótki, ale dobrze wypełniony, ziarno dorodne o wysokim MTZ i plon może zaskoczyć. Ilość pięterek nie zawsze jest najlepszym wykładnikiem plonu. Co z tego jak będziesz mieć nawet 20 pięterek jak większość będzie puste, ale w kłosie będzie poślad zamiast ziarna.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2298 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 23 maj 2014 - 07:34

Pszenżyto ozime i jare Dzięki Milan za opinię. Popryskałem pszenżyta przedwczoraj, mieszankę którą zastosowałem opisałem wyżej. Jeszcze nic nie kwitło, ale kłos jest cały na wierzchu. Wczoraj jak jechałem t2 w pszenicy to tez zauważyłem, że powoli zaczyna się kłosić miejscami, przeważnie tam gdzie jest słabsza.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2299 Share Denis1997

Denis1997

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 23 maj 2014 - 15:56

Pszenżyto ozime i jare Co to może być ? Choroba ? Nie wiem co robić.

Załączone miniaturki

• 20140523_165443.jpg

Edytowany przez Denis1997, 23 maj 2014 - 16:05.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2300 Share navaho13

navaho13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 23 maj 2014 - 16:23

Pszenżyto ozime i jare Dużo tego masz? Ten problem był juz poruszany:
1. robak
2. efekt niewłaściewgo stosowania śor, najczęściej regulatorów lub efekt poparzeniowy
3.choroba grzybowa
sam musisz wyciągnąć wnioski