Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenżyto ozime i jare

5384 odpowiedzi na ten temat

#2221 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 09 maj 2014 - 20:15

Pszenżyto ozime i jare Czytajac Wasze posty przyznaje, ze u mnie dokladnie to samo.. septorioza, septorioza i jeszcze raz septorioza.. Mieszkam na podlasiu i przez caly okres krzewienia byly zimne noce, zboze wygladalo bardzo dobrze i nie jechalem zadnym fungicydem az do fazy strzelania w zdzbło. Tydzien temu opryskalem duetem ultra i siarczanem i zboze wyglada teraz strasznie, tak jakbym dokarmil tego grzyba.. Nie wiem, czy to siarczan, czy ten caly duet to takie dziadostwo!! Widac juz lisc flagowy i mnóstwo septoriozy, a na caly tydzien nadaja opady (idealny rozwoj grzyba)

Jak bedzie sucho musze leciec jakims fungicydem i mam nadzieje, ze cos pomoze..

Zwracam sie wiec do bardziej "zaawansowanych" w dziedzinie chrony fungicydowej uzytkownikow o podanie najlepszych wedlug Was srodkow na septorioze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenżyto ozime i jare Dzisiaj, 13:36
  •  

#2222 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 09 maj 2014 - 20:58

Pszenżyto ozime i jare popatrz czy to przypadkiem nie brak potasu od deszczów u nas (podlasie) ja tez myslalem ze septo hasa w zbozu, ale mysle ze to brak potasu jak tu http://www.rolmix.pl/zbo-a.html

Co zastosowac nawoz czy do oprysku na flagowke dac plonvit z wieksza ilosciaa potasu + siarczan + mocznik? niech ktos podradzi :/

Edytowany przez d4rek, 09 maj 2014 - 21:02.

#2223 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 maj 2014 - 22:14

Pszenżyto ozime i jare U mnie tak samo pszenżyto zaatakowane grzybami. Septorioza i mączniak prawdziwy ;( na T1 poszedł Bumper jakiś miesiąc temu teraz wywaliło grzyba bo zimno było w majówkę a w chwili obecnej mokro i ciepło jak tylko się da będzie oprysk T2 Artea już kupiona nic tylko czekać na pogodę

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2224 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 09 maj 2014 - 22:58

Pszenżyto ozime i jare

Koledzy pszenżyto ozime Fredro w fazie liścia flagowego dostało 160N. Skracane było przy pierwszym kolanku 1l ccc i 0.3l moddusa..chcę je jeszcze raz skrócić i co lepiej dac: 0.2 moddusa czy cerone 0.5l?

Jeżeli 1 skracanie dałeś w optymalnym terminie to pszenżyto o optymalnej obsadzie powinno ustać ;) Jak jest liść flagowy to możesz dać moddusa i możesz dać cerone w takich dawkach jak napisałeś. Moddus jeszcze dodatkowo powinien trzymać roślinę przy życiu, z kolei cerone przyspiesza procesy starzenia się roślin. Wg mnie jeżeli planuje się 2 zabiegi skracania moddusem to lepiej na 1 skracanie dać 0,3l, a po 3 tygodniach 0,2l.

Witam :)
Mogę mieszać fungicyd Artea 330 EC + siarczan magnezu + maximus aminomicro ? Pozdrawiam !

Pewnie że możesz a wręcz to zalecane, zawsze polepszysz kondycje roślin w 1 zabiegu ;)

Czytajac Wasze posty przyznaje, ze u mnie dokladnie to samo.. septorioza, septorioza i jeszcze raz septorioza.. Mieszkam na podlasiu i przez caly okres krzewienia byly zimne noce, zboze wygladalo bardzo dobrze i nie jechalem zadnym fungicydem az do fazy strzelania w zdzbło. Tydzien temu opryskalem duetem ultra i siarczanem i zboze wyglada teraz strasznie, tak jakbym dokarmil tego grzyba.. Nie wiem, czy to siarczan, czy ten caly duet to takie dziadostwo!! Widac juz lisc flagowy i mnóstwo septoriozy, a na caly tydzien nadaja opady (idealny rozwoj grzyba)
Jak bedzie sucho musze leciec jakims fungicydem i mam nadzieje, ze cos pomoze..
Zwracam sie wiec do bardziej "zaawansowanych" w dziedzinie chrony fungicydowej uzytkownikow o podanie najlepszych wedlug Was srodkow na septorioze.

Duet akurat powinien być bdb, zawiera epoksykonazol- najlepszy triazol na septoriozę. Jak zabieg był tydzien temu to septorioza nie powinna sie pojawić przez minimum 3 tygodnie. A może to nie jest septorioza? W sumie niektóre objawy septoriozy mogą wyglądac identycznie do niedoborów magnezu, potasu lub niektórych mikroelementów. Może to być też rdza żółta, objawy podobne do septoriozy, zwalczanie znacznie trudniejsze.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2225 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 11 maj 2014 - 10:16

Pszenżyto ozime i jare Co do tych przebarwien na zółto to byłem w ODR-ze i powiedzieli mi że to niedobór potasu , poszły dwa zabiegi dolistnie i wygląda lepiej w piątek wjadę z grzybem i mickro na kłosa , noce są chłodne czasem wiec pobieranie składników niższe znów deszcze i ciepło w dzień powoduje przyspieszenie rozwoju i brakuje mu składników , powiedzieli mi że u mnie ( zdjecie w galerii i było tutaj wrzucone) że stan już cieżki wiec tylko mogę zatrzymać rozwój niedoboru i może z czasem się bedą niektóre liście odnawiać. Tylko to potrzeba czasu . Pozdrawiam

#2226 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 11 maj 2014 - 11:58

Pszenżyto ozime i jare co dałes z potasu ? ja planuje plonvit kali + siarczan magnezu 5% i mocznik 5% na 100l ?

#2227 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 12 maj 2014 - 08:44

Pszenżyto ozime i jare Leciałem z samym Promissor 4-5-45 NPK dwa zabiegi w odstępach co 7 dni , dawka 5 kg , pisze od 3-4 kg ale 5 kg /300 L i widać było efekty w piątek jak przestanie padac wjadę z grzybem itp ;) hehe Stęzenia odpowiednie :) Pozdrawiam

#2228 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 13 maj 2014 - 08:11

Pszenżyto ozime i jare pszenzyto po wykłoszeniu reaguje na azot czy tez nie?U mnie zaczyna sie kłosic i mam w planach dac 100kg saletry/ha

#2229 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 13 maj 2014 - 09:32

Pszenżyto ozime i jare Kto bogatemu zabroni :wacko:

#2230 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 13 maj 2014 - 13:52

Pszenżyto ozime i jare

pszenzyto po wykłoszeniu reaguje na azot czy tez nie?U mnie zaczyna sie kłosic i mam w planach dac 100kg saletry/ha

Pod pszenzyto nie daje się saletry na kłos. Po co Ci parametry w pszenzycie jak i tak na pasze pójdzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2231 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 13 maj 2014 - 20:42

Pszenżyto ozime i jare Na T2 w pszenzycie falcon bedzie odpowieni?Zboze zaczyna mi sie kłosic...czy moge bez obaw jechac falconem? Dodac do tego moge siarczan magnezu jeszcze i kristalon zielony + insol 3?

Edytowany przez przemek111447, 13 maj 2014 - 20:44.

#2232 Share rolnikursusc3603p

rolnikursusc3603p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 14 maj 2014 - 06:20

Pszenżyto ozime i jare Ja wczoraj pryskałem pszenżyto , samymi odżywkami , a dziś albo jutro daje falcon w dawce 0,6l/ha, słyszałem że nie za bardzo mieszać tebukonazol z azotem , a do odżywek wczoraj dałem 20kg mocznika , wiec.. ;)

#2233 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 14 maj 2014 - 07:25

Pszenżyto ozime i jare Powiedzcie koledzy dlaczego na pszenżyto nikt ze sprzedawców, ani w publikacjach nie zaleca tebukonazolu?
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2234 Share Nowy81

Nowy81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 14 maj 2014 - 07:49

Pszenżyto ozime i jare Mowa o Tebu w czystym składniku czy w mieszaninach? Jak ktoś ma wiedzę w tym temacie Proszę o odp.
Np. soligor ma rejestracje na pszenżyto i zawiera tebu 148g/l .... Na innym forum gdzieś czytałem ze sam tebukanazol przypalił liście....
Thx.

#2235 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 676 postów

Napisany 14 maj 2014 - 09:13

Pszenżyto ozime i jare W tym roku dałem na pszenżyto Fredro Helicur 250ec i żadnych negatywnych skutków nie zauważyłem. Chyba, że chodzi o jakieś ukryte działanie tebukonazolu, którego nie zaobserwuje się wzrokowo. Stosowałem z medaxem na pierwsze kolanko (miejscami było już drugie kolanko).
Ogólnie preparaty IBE po aplikacji zatrzymują na kilka dni podziały komórkowe, więc może tu najbardziej chodzi o fazę rozwojową rośliny niż konkretny gatunek?

#2236 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 14 maj 2014 - 09:41

Pszenżyto ozime i jare

Mowa o Tebu w czystym składniku czy w mieszaninach? Jak ktoś ma wiedzę w tym temacie Proszę o odp.
Np. soligor ma rejestracje na pszenżyto i zawiera tebu 148g/l .... Na innym forum gdzieś czytałem ze sam tebukanazol przypalił liście....
Thx.

W czystym składniku. Chciałem dać na kłos bo w tamtym roku choroby kłosa szalały, a artea nie przytrzymała ich.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2237 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 14 maj 2014 - 11:00

Pszenżyto ozime i jare Tebukonazol a dokładnie substancje z grupy triazoli z mieszane z większą ilością azotu powodują przypalenie liści powód taki ze azot wspomaga przemieszczanie substancji aktywnych w roślinie i zbyt duża ilosć idzie do końcówek młodych liści i występuje przypalenie :) ( kolega pryskał Bumperem sub propikonazol i przy dawce 25 kg mocznika przypaliło a przy 12,5 kg także ale mniej wiec sami widzicie wystarczy z grup triazoli :) ,

Wczoraj spryskałem pszenżyto Fredro , zaczeło pomału sie kłosić : Mocznik 5% ( 15kg) + S. Magnezu 12,5 kg + 0,6L Falcon + 30 g Cu + 35 g B + 75 g Fe + 0,3L Tytanit , oraz dostało saletre 34N 120 kg/ha na kłosa

Dlaczego dałem saletre na kłosa ?? Powód jest taki że azot podany w fazie poczatku kłoszenia powoduje :
W stadium języczka liściowego, tj. w fazie wywinięcia się liścia flagowego (faza BBCH 39-49), prowadzi do:

- zwiększenia liczby płodnych kwiatków,

- zwiększenia masy ziarniaka.

Na początku kłoszenia (faza BBCH 51) prowadzi do:

- zwiększenia masy ziarniaka (MTZ),

- zwiększenia zawartości białka w ziarnie.

dam link do artykułu http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/artykuly/nawozenie-na-klos,50574,0.html

Pozdrawiam

#2238 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 14 maj 2014 - 13:43

Pszenżyto ozime i jare Tebukonazol nie powinien przypalić pszenzyta ponieważ jest on spokrewniony z pszenicą która ma rejestrację.Ogólnie każde dodatkowe słowo kosztuje w rejestracji danego środka i dlatego na etykietach nie ma pszenżyta.Ja w zeszłym roku pryskałem nim i jakoś nie przypominam żeby coś takiego wystąpiło.Czasami wiele zależy od odmiany u mnie Borwo od warunków atmosferycznych oraz z czym jest te Tebu mieszane.Tebukonazol nie lubi mieszanin dlatego ja bym go stosował odzielnie a szczególnie nie łączył z mocznikem..Jestem tylko ciekawy czy tebu działa też skracająca w zbożu bo w rzepaku jest on zalecany jako fungicyd a zarazem regulator. :)
Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

#2239 Share koszos1

koszos1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 14 maj 2014 - 20:15

Pszenżyto ozime i jare witam. mam pytanie zauważyłem na początku maja duze nasilenie mącznika, a że nie było wcześniej pogody to dopiero 3 dni wcześniej opryskałem soligorem w dawce 1l/ha. fakt rośliny nie były do końca suche, pogoda też nie rozpieszczała, ale nie padało podczas zabiegów ani w zalecane 2h po zabiegu. dziś było na polu zobaczyć czy coś się zaczyna z grzybem dziać i nie widzę żadnych efektów. czy soligor radzi sobie z mączniakiem dobrze bo dalem górną dawkę aby zwalczyć tę chorobę, czy czekać jeszcze na efekt?? sam nie wiem bo kupe kasy utopione...;(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2240 Share Nowy81

Nowy81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 14 maj 2014 - 20:16

Pszenżyto ozime i jare Przypaleni listków to nic:) Ja mam chęć dać jak kłos troszkę wyjdzie w jakiejś mięszaninie z innym fungicydem. Aktualnie ma bbch 49 -52 . Byle nie zaszkodziło na ziarniaki.
Po niedzieli jadę:)

Edytowany przez Nowy81, 14 maj 2014 - 20:18.