Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenżyto ozime i jare

5386 odpowiedzi na ten temat

#2201 Share mati15910

mati15910

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 04 maj 2014 - 09:47

Pszenżyto ozime i jare Wiem bo złe łopatki przestawiłem bo mi się wydawało za szeroko i jak widać złe zrobilem i dopiero mam go pierwszy rok.dlatego chcę dac jeszcze saletre żeby się wyrownało.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenżyto ozime i jare Dzisiaj, 15:07
  •  

#2202 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 04 maj 2014 - 10:51

Pszenżyto ozime i jare Po jakim czasie zaczynać działać duet ? . Pryskałem w środę narazie nie ma poprawy, a mączniak zaczyna coraz bardziej szaleć do tego liscie zaczynaja pekac wzdłuż co to może być. Prosze o poradę bo rok testowy z fungicydami i narazie Grzyb - Ja 1:0

#2203 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 04 maj 2014 - 19:57

Pszenżyto ozime i jare Mati na środku za 60 zł będzie pisało że bierze wszystko i na tym za 2 stówy to samo będzie pisać ale różnice dopiero w polu zobaczysz. Przy silnym porażeniu roślin juz za dużo nie zdziałasz. Możesz jedynie chronić to co zostało bo tamtych liści za bardzo juz nie uratujesz. Na Twoim miejscu w tym roku odpuściłbym sobie 2 zabiegi a opryskał czymś raz ale dobrym. Np. fandango. Środek z górnej półki. Tak wgl to środki się raczej dobiera do chorób na jakie są podatne rośliny każda odmiana ma inną specyfikę. Inną kwestią jest też jakie było stanowisko np po rzepaku jest mniejsze nasilenie patogenów niż po przedplonach zbożowych. T3 się stosuje raczej w pszenicy chyba że ktoś leci na super plon to może się w to bawić. To samo jest z dawką saletry na kłos. Daje ona raczej lepsze parametry dla pszenicy i podnosi mtz. W każdym razie w pszenzycie mało kto stosuje. 1 dawka na zamarźniętą glebe druga w fazie strzelania w źdźbło. Antywylegacz jest najbardziej efektywny w fazie strzelanie w źdźbło kiedy to kolanko jest 1 cm nad węzłem krzewienia. Teraz też możesz zastosowac napewno też uzyskasz fakiś efekt skracania jeśli boisz się że Ci wyłoży.

d4rek- duet to nie jest jakiś super środek po którym można się spodziewać cudów. Z tego co widze to mączniaka jakoś szczególnie to on też nie zwalcza. Nie wiem czy nie za późno dokonałeś oprysku skoro już tak Ci się rozprzestrzenił a dwa musisz zmienić ochrone jeśli chcesz żeby było ziolono na spodzie na nie biało. Aha i nie myśl że te liście które są już porażone grzybem staną się raptem sielone ;) to tak nie działa jeśli Ci sie bardzo rozprzestrzeni to dalej już raczej hamujesz rozwój, trzeba pryskac przed infekcja lub w momencie pierwszych oznak :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

A może pszenżyto ozime? zobacz »

•  

#2204 Share mati15910

mati15910

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 04 maj 2014 - 20:24

Pszenżyto ozime i jare Dziękuję za odpowiedz a czy jeżeli teraz bym dał tego medaxa to nie będzie za późno? Czyli w przenżycie stosuje się t1 i t1 a t3 jest na polepszenie jakości ziarna.opryskam duettem bo jeszcze nie wygląda na tak bardzo zarazone przez mączniaka.

A jeszcze co do odżywek bo była mowa żeby dac bor i miedź to ma być odżywka taka jak insol czy idzie każdy pierwiastek kupić osobno.zawsze kupowalem insol 3 ale czytałem tu na forum że on zawiera bardzo małe ilości mikroskladników.

#2205 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 04 maj 2014 - 20:31

Pszenżyto ozime i jare W zeszłym roku zastosowałem Duett Star na pszenżycie Fredro w momencie jak około 4 cm łodygi było całe białe od mączniaka. Po dwóch tygodniach poszedł porządny deszcz i zmył cały nalot. Do żniw mączniak już się nie rozwinął. Więc ja jestem bardzo zadowolony z efektu. W tym roku w fazie 1 kolanka dałem Medax + ccc + Helicur. Na razie mączniaka brak, ale pod koniec tygodnia chyba zastosuję Duatt Star zapobiegawczo.
Chcę dodać 0,3l Medaxu, tylko że liść flagowy jest już około 5 cm nad podflagowym, a kłos jest już mocno zgrubiały. Obawiam się że przegapiłem fazę 39. Czy nie będzie za późno na drugie skracanie? A może wystarczy to pierwsze przy nawożeniu około 155N?

#2206 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 04 maj 2014 - 20:59

Pszenżyto ozime i jare ok dzieki za odp. Czekać do flagowego i pryskać falconem przypuścmy czy ... ? jakieś sugestie ?

#2207 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 04 maj 2014 - 23:20

Pszenżyto ozime i jare

Dziękuję za odpowiedz a czy jeżeli teraz bym dał tego medaxa to nie będzie za późno? Czyli w przenżycie stosuje się t1 i t1 a t3 jest na polepszenie jakości ziarna.opryskam duettem bo jeszcze nie wygląda na tak bardzo zarazone przez mączniaka.

A jeszcze co do odżywek bo była mowa żeby dac bor i miedź to ma być odżywka taka jak insol czy idzie każdy pierwiastek kupić osobno.zawsze kupowalem insol 3 ale czytałem tu na forum że on zawiera bardzo małe ilości mikroskladników.

Napewno jeżeli będziesz mieszał sam to dasz większe ilości niż w zwyklych odżywkach i wyjdzie taniej ale z mojej strony radze Ci poszukać u sprzedawcy jakichs dobrych odżywek z duża zawartością mikro i tyle. Nie stosowałem tego insolu wiec sie nie wypowiem. Ja nigdy nie bawie sie w mieszanie jade do sklepu kupuje co jest na stanie po uprzednim obejrzeniu etykiety i tyle. Odnośnie medaxa nigdy go nie stosowałem zawsze stosuje moddus plus ccc na 1 kolanko bo są najlepsze efekty. Medaź jest do liścia flagowego bodajże nie wiem w jakim stadium jest Twoje pszenzyto.

W zeszłym roku zastosowałem Duett Star na pszenżycie Fredro w momencie jak około 4 cm łodygi było całe białe od mączniaka. Po dwóch tygodniach poszedł porządny deszcz i zmył cały nalot. Do żniw mączniak już się nie rozwinął. Więc ja jestem bardzo zadowolony z efektu. W tym roku w fazie 1 kolanka dałem Medax + ccc + Helicur. Na razie mączniaka brak, ale pod koniec tygodnia chyba zastosuję Duatt Star zapobiegawczo.
Chcę dodać 0,3l Medaxu, tylko że liść flagowy jest już około 5 cm nad podflagowym, a kłos jest już mocno zgrubiały. Obawiam się że przegapiłem fazę 39. Czy nie będzie za późno na drugie skracanie? A może wystarczy to pierwsze przy nawożeniu około 155N?

Pozostaje się tylko cieszyć z działa dueta ;) Może Twoja odmiana była słabo podatna na maczniaka skoro sobie tak łatwo z nim poradził duet mimo że mączniaka aż tak super to on nie bierze. A jakie masz pszenzyto krótkosłome? Skracałeś już? Jaka obsada? Moze nie trzeba będzie skracać.

ok dzieki za odp. Czekać do flagowego i pryskać falconem przypuścmy czy ... ? jakieś sugestie ?

A za ile czasu mniej wiecej wylezie flagowy mozesz ocenić? Jeśli na dniach to moze poczekaj a jeśli sporo brakuje to pryskaj. Ja bym tak zrobił.

#2208 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 05 maj 2014 - 15:10

Pszenżyto ozime i jare Część pszenzyta poprawiał wiosną herbicydem, a czesci nie, i teraz tego żałuję... Jest jakiś środek który zwalczylby mi blawatka a pszenzyto zostawił?;p faza liscia podflagowego, flaga zaraz zacznie się wylaniac.

#2209 Share DARKPANTER

DARKPANTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisany 05 maj 2014 - 21:55

Pszenżyto ozime i jare Mam pytanie liść flagowy już częściowo się pokazał, czy można w tej fazie dać 0,5 Cerone?

#2210 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 07 maj 2014 - 09:24

Pszenżyto ozime i jare PSZENŻYTO OZIME
Opryskiwać w okresie strzelania w źdźbło, to jest od fazy pierwszego węzła źdźbłowego (kolanka) do początku pojawienia się liścia flagowego. Jeśli częściowo się pokazał to chyba jest początek pojawienia sie liścia flagowego więc teoretycznie możesz tym bardziej że chcesz zaniżyć dawkę do połowy aczkolwiek ja nie jestem zwolennikiem takiego skracania miałes wczęśniej czas.

Mam dylemat panowie może ktoś doradzi. Zapowiadają deszcze u nas a więc nie wiem czy zdołam wkonać dwa zabiegi na pszenzyto jare mianowicie ochwaszczanie atribut+granstar oraz skracanie łaczie z zabiegiem fungicydowym. Wiem że zawsze się najpierw odchwaszcza taka jest żelazna zasada. Ale nie pierwszy rok mam te pszenzyto a zapowiada się bardzo dobrze i wiem że jśli dobrze go teraz nie skróce to w żniwa będzie mi leżeć. Kolanko już jest a więc zabieg wskazany w tym momencie. Dlatego jestem przychylny żeby najpierw je skrócić plus odżywki siarczan i fungi a odchwaszczanie wykonam w późniejszym okresie kiedy bedzie pogoda po prostu. Co o tym myslicie? Dodam że atribut i granstar są zalecane w fazie krzewienia do fazy strzelania w źdźbło.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2211 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 08 maj 2014 - 18:23

Pszenżyto ozime i jare czyżby to była septorioza ?
klasa ziemi V
pszenżyto pryskane na T1 Duetem Ultra (konieczność taka była)
dziwne, bo pojawiło mi się to, zaraz po oprysku siarczanem magnezu...

http://vlepa.pl/8cdaf9
http://vlepa.pl/a7e017
http://vlepa.pl/910fce
http://vlepa.pl/f8b5f9

Edytowany przez XTRO, 08 maj 2014 - 18:24.

#2212 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 08 maj 2014 - 19:40

Pszenżyto ozime i jare Rynchosporioza zbóż ? mam podobne cholerstwo prysnąlem też duetem + mikro + opty 20-20-20 i teraz jak skacza sie deszcze, bo na podlasiu tydzien ma walic z grubej rury, to daje falcona i niech sie dzieje wola ...

#2213 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 08 maj 2014 - 19:43

Pszenżyto ozime i jare U mnie to samo w pszenżycie ozimym, zwłaszcza w dorodniejszym łanie, z tym że do septoriozy doszła rdza i to w ogromnej presji. U siebie zastosowałem chlorotalonil+propikonazol. Ja również dokarmiałem siarczanem magnezu, lecz nie obstawiałbym go za przyczynę tych zmian

Edytowany przez Tomazi3p, 08 maj 2014 - 21:09.

#2214 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 08 maj 2014 - 22:18

Pszenżyto ozime i jare

czyżby to była septorioza ?
klasa ziemi V
pszenżyto pryskane na T1 Duetem Ultra (konieczność taka była)
dziwne, bo pojawiło mi się to, zaraz po oprysku siarczanem magnezu...

http://vlepa.pl/8cdaf9
http://vlepa.pl/a7e017
http://vlepa.pl/910fce
http://vlepa.pl/f8b5f9

Już gdzieś pisałem że u mnie to samo było zaraz po oprysku siarczanem. Może jakiś trefny ten siarczan albo za dużo się sypie.Dodam że 3metry od miedzy nie pryskane było bo opryskiwacz nie sięga,to nie było takich liści jak na tym co pryskane.

#2215 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 08 maj 2014 - 22:26

Pszenżyto ozime i jare To nie wina siarczanu a samego dokarmiania dolistnego. Dokarmianie dolistne samo w sobie powoduje wyższą presję ze strony grzybów. Roślina pobierając składniki przez liść jednocześnie zasysa grzyby.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2216 Share Grzela

Grzela

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 08 maj 2014 - 22:37

Pszenżyto ozime i jare Mam pszenżyto zasiane na działce gdzie jest bardzo słaba gleba i przepaleniska. Na I i II dawkę poszedł RSM ale mimo tego pszenżyto miejscami jest blade.Jaki najlepiej dać jeszcze nawóz saletrę, mocznik a może Polfoskę. Jak końcem maja mają być upały to na tych słabych glebach azot będzie straszne palił to może właśnie Polifaska będzie lepszym rozwiązaniem?

#2217 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 08 maj 2014 - 23:02

Pszenżyto ozime i jare Na obecną chwile to chyba zostaje Ci azot najlepiej saletra i dokarmiania dolistne NPK z siarczanem. Zrób badania gleby napewno masz niskie ph na tej słabej glebie.
Doradzi coś ktoś odnośnie wcześniejszego posta? Jutro zamierzam pryskać tylko nie wiem czy od chwastów czy antywylegacz ;/

#2218 Share largo85

largo85

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 09 maj 2014 - 11:38

Pszenżyto ozime i jare Koledzy pszenżyto ozime Fredro w fazie liścia flagowego dostało 160N. Skracane było przy pierwszym kolanku 1l ccc i 0.3l moddusa..chcę je jeszcze raz skrócić i co lepiej dac: 0.2 moddusa czy cerone 0.5l?

#2219 Share zimnyt

zimnyt

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 09 maj 2014 - 12:28

Pszenżyto ozime i jare Jak na flagowy to lepiej cerone :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2220 Share Lisek66

Lisek66

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 09 maj 2014 - 19:31

Pszenżyto ozime i jare Witam :)
Mogę mieszać fungicyd Artea 330 EC + siarczan magnezu + maximus aminomicro ? Pozdrawiam !