Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Ten drób aż o tyle podniesie masę słomy? 70 bel po około 0,4t/szt = 28 t

A w zamian dostałeś około 280 t towaru.

 

Powiedz jeszcze jakie to przyczepy? Chodzi mi o gęstość tego towaru, ile mogło by wejść na 2 x HL8011

Nieraz jeżdżę do takiego kurnika sprzedawać zboże, jakieś 25km w jedną stronę. Hodują tam kury do zabicia w cyklu otwartym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kundza150    6

kolego ten gość oprócz mojej słomy dościela jeszcze swoją a wagowo z nim bywa różnie latem wiadomo jest bardziej suchy a zimą mokry. Wożę 2x d-47 z nadstawką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2166

Kurzak to w większości azot chyba bardziej pod wiosenne zasiewy, na jesień bydlęcy badz od świnek tam więcej potasu i fosforu chyba że się mylę :l

 

ale czy snajper i lentipur działają na perz ? bo czytam i nic nie ma

Nie ma innego środka w zbożu niż glifosat który zniszczy całkowicie perz. Attribut czy Apyros tylko przyhamuje wzrost. Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

TROCHE NIE PRZESADZASZ Z TYMI 50 LATAMI? MASZ MOZE JAKIES DANE POD RĘKĄ ILE SKŁADNIKÓW ZAWIERA POMIOT KURZY?

Zawartość w kg/t:

N 1,5-3,0

P 0,7-1,2

K 1,2-2

Mg 0,3-0,5

Ca 1,5-2,0

Pomiot indyczy zawiera więcej N, P i Ca.

Może tak być że 10t pomiotu zawiera 300kg N.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Zasiałem po 300kg/ha zielono jak na łące. Tanie i duży urodzaj był więc można testować. Zobaczę czy warto zagęszczać siew.

 

na drugi rok proponuje zasiać krzyżowo i zwiekszyć dawke do 350kg/ha ,a i pewnie rozbronujesz na wiosne.rece opadają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Ja w zeszłym roku siałem około 160 kg/ha i było całkiem przyzwoicie. Ten, który siał mówił, że rzadko, ten który kosił narzekał, że gęsto. Cuda jakieś, czy co? :)

 

Ja staram się korzystać z wyników badań, bo po co uczyć się na swoich błędach, kiedy można na cudzych i to za darmo lub znacznie taniej (koszt publikacji czy dostępu do Internetu) niż koszty uprawy przy chybionej agrotechnice. :)

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15255

na drugi rok proponuje zasiać krzyżowo i zwiekszyć dawke do 350kg/ha ,a i pewnie rozbronujesz na wiosne.rece opadają

Nigdy nie bronowałem na wiosnę, może ziarka więcej nie będzie wagowo ale słomy po ludziach nie będę może musiał szukać. Co mi szkodzi potestować. Toż nie sieję 100ha tylko 5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Nie dawno pisałem był gościu czyścić zborze i też sieje gęsto do 300 kg i ten co się śmiał bo on siał 180 z niego zawsze miał mniejszy plon  od tego co 300 wysiał , sam    w  tym sezonie przekonam się  co daje siew 150-180 kg bo dawniej siałem min 200 kg

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Nigdy nie bronowałem na wiosnę, może ziarka więcej nie będzie wagowo ale słomy po ludziach nie będę może musiał szukać. Co mi szkodzi potestować. Toż nie sieję 100ha tylko 5.

 

I myślisz że będziesz miał więcej słomy? Puknij się w czoło. Zasiej i zadbaj jak należy, zbierzesz 3 tony więcej niż normalnie - koszty wzrosną o tonę ale 2 zostaną jako zysk. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

zasiałem w tym roku pół hektara na próbę pszenzyta z centrali 150 kg dawno wzeszło ,ale zeby było gęsto nie widzę tego zrobię jutro zdjęcia i wstawię 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

Witam siałem borwo 180 kg i sąsiedzi mówią czy nie za gęsto bo wygląda dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    580

Ja tez kiedys siałem gesto bo jak zaczynałęm to troche ludzie mi mówili albo mama że 250kg pszenżyta czy owsa to musi byc wysiane a żyto to sie siało 220kg. Do tego wystarczyło 200kg saltrzaku i juz tyczki trzeba szykowac do podpierania :) Także kolego jesli posiałes tak jak piszesz 300kg to juz możesz zbierac patyki w lesie i podpierac  chyba że planujesz pełna ekologie  bez nawożenia N :)

 

Od kilku lat stopniowo schodziłem z norma wysiewu jeszcze nie jestem tak pedantyczny ze licze MTZ i dokłądnie kalkuluje  ale to pewnie kwestia czasu :) . Jak ktos wie co robi, zna tematyke prowadzenia łanu zboża to nie trzeba mu długo tłumaczyc jak powinno byc.

  • Like 1

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9031

Ja od kilku lat nie przekraczam 200kg wlasnym nasieniem w pszenicy. Ojciec się pukał w głowę do pierwszych żniw. Miałem taki sam plon, jak on z 240kg. Warunkiem do tego jest odpowiednie nawożenie i agrotechnika. Ziemia musi być równomiernie uprawiona, zagęszczona i wyrównana. wówczas wschody są równomierne i rośliny dobrze się krzewią. A widziałem w ubiegłym tygodniu, jak po grudach wielkości piłki po orce, gość przejechał samym siewnikiem, bez żadnej uprawy, i juz. Wówczas i 300kg/ha może byc za mało, a i bronowanie na wiosnę wskazane, bo strach kombajnem wjechać. Dużo zależy od techniki uprawy i siewu. Sporo od klasy gleby i nawożenia.

Ten kto sieje z agregatem aktywnym może spokojnie wysiać 160kg/ha ,a ten co sieje po "lekko bronowanym" z 160kg za wiele nie osiągnie, bo wschody będą słabe i nierówne.

Na agregat aktywny jeszcze mnie nie stać, ale chyba się szarpnę na 3m agregat wałek plus łapki + 2 wałki. Robiłem w tym roku i bardzo mi sie podoba. Wada jest taka, że nie da się z nim siać, trzeba jeździć 2x.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

tu kup sobie agregat typu wałek 2 rzedy zebów i znowu wałek a dalej siewnik ja mam podobny tylko bez przedniego wałka na piachach VI klasa fakt zostaja koleiny tak czy siak ale juz na lepszej ziemi jest dość równo a jak kupisz taki jak napisałem to juz powinno byc dość fajnie. Wiadomo aktywny to juz bajka ale to juz inne koszta kto co lubi ;) Odnośnie dyskusji ja mam czesc posiana około 220 kg paredziesiat arów póki siewnik ustawiłem to wydaje sie byc za geste mało tego ok 190 kg wydaje sie byc dość geste juz ale jeszcze moze byc a nie wiem jak ludzie sieja po 250 kg i nie narzekaja toż to szczotka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

U mnie kiedyś siało się po 300-320 kg/h pszenżyta, pszenicy, jak wreszcie udało mi się namówić że chciałbym spróbować sam w tym robić zasiałem 130 kg/ha pszenżyta  plon co roku taty wachał sie 3-3,5 tony na IV klasie , u mnie przy zmianie nawożenia i robieniu analiz glebowych uzyskałem 6-6,2 tony na tym samym polu :) gdzie był plac że tacie nie chciało nic rosnać a mi po dobrym uprawieniu i daniu tego co trzeba wreszcie zaczeło rosnąć :) , Mogę już Wam powiedzieć na zaś chcesz siać gęsciej to na dobrych i żyznych glebach bo tam masz wiecej składników pokarmowych dla roślin i oczywiscie skracanko potrzebne jest , a jeśli masz IV-VI a nawet i III klase to siej rzadziej daj tego nawozu na tyle ile chcesz uzyskać a nie dajecie 100 kg polifoski 6 przy bardzo niskich zasobach w glebie , sypniecie raz azotu i to wtedy kiedy Wy bedziecie chcieli a nie wtedy kiedy roślina bedzie tego potrzebować i spodziewacie sie 5-7 ton a potem mówicie że ziemia kijowa że pogoda winna a nie zauważycie że koszt analizy to max 25 zł i można zaoszczedzic na jednym nawozie i zyskać wiekszy plon :) wiadomo każdy uczy sie na błedach i doświadczeniach , sam tak miałem i mam , Pozdrawiam :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kula88    2

Witam. Potrzebuję informację na temat pszenżyta Cosinus, nie mogę w internacie znaleźć szczegółowego opisu . Jeżeli ktoś posiada informacje lub linki to proszę o zamieszczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Ja spotkałem już się z takim przypadkiem że bez N na wiosnę zboże leżało już na jesieni żyto jak łąka.

Pszenżyto w tym roku wymieniałem z jednym rolnikiem to ledwo mu 50kg w worek weszło sama łupina, i myśli że jak posieje moim to będzie miał lepsze. Prawda taka że jak zasieje znowu ponad 300kg nie da PK a na wiosnę poprószy z 50kg saletrzaku będzie miał taką samą łupinę jak w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

zgadzam się z opiniami :) zasiałem 150 kg na 0,5 h przeżyto letivo z centrali ziemia klasa 5 pod korzeń zero nawozu ,tylko obornik w ilości 5 rozrzutników na wiosnę 200 kg salmag oprysk na chwasty pozniej na grzyba z mocznikiem dolsitnie i to koniec licze na 3 tony z 0,5 h tak zawsze na tym kawałku miałem . wiem sieje za gęsto i tak wszystko sieje zyto pszenice owies bo nie mogę wytłumaczyć ojcu ze sieje sie 150 kg na 1h mówi zebym nie słuchał głupot :) co zrobić takie zycie .. mam pytanie chciałbym zbadać wszystkie pola zasobność gleby w potas fosfor itd pochodzę z łódzkiego gdzie mogę to zrobić ile to kosztuje i czy mogę wysłać próbki ziemi moze gdzieś ?

Edytowano przez milinkovic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Przy tak gęstym siewie i roku bogatym w wodę może się wyłożyć to pszenżyto trzeba uważać.

A co do badań to w ODR może jakiś informacji zasięgniesz. My mamy właśnie z stamtąd namiary może się jeszcze załapiesz na bezpłatne badania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    679

Czy można opryskać  dolostnie pszenżyto ozime Kristalonem o składzie npk 6-16 36 plus mikroelementy? Ewentualnie po jakim czasie od siewu można to zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Dziś na polu zauważyłem że niektóre roślinki pszenżyta są całe żółte lub częściowo żółte są pojedyńczo ale i po kilka przy sobie, odmiana tomko kwalifikowana a przedplonem był łubin nawożenie 150 tarnogranu+ 100 PoliPlus w zeszłym roku wapnowane Tydzień temu oprysk Bizonem, dodam że nigdy czegoś takiego nie zaobserwowałem jutro jak się uda zrobię zdjęcia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Jest jeszcze sens sypać Polifoskę6 pogłównie na pszenżyto czy lepiej zostawić to na wczesną wiosnę? Przedplon marny bo też pszenżyto i nie dawany żaden nawóz przedsiewnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Nie było czasu ani towaru na gospodarstwie. Zeszły sezon NPK szło przed siewem w tym sezonie na wiosnę a teraz chciałem dać jesienią ale nie wiem czy tak późno jest jeszcze sens.

U nas w okolicy sporo gospodarzy praktykuje siew NPK wiosną. Poza tym zawsze używam Polifoski a to wyższa półka wśród nawozów i nadają się do stosowania pogłownego. Gorzej z importowanymi nawozami z Litwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj