Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Pavel    12

Jakie odmiany pszenzyta siejecie i jakies spostrzezenia plonu czy podatnosci na choroby w stosunku do odmian wczesniejszych w waszych gospodarstwach?

  • Like 1
  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

ja w tym roku zamówiłem Woltario na lepsze gleby a na piachy Kitaro. pozytywne doświadczenie mam także o odmianie Janko i Pawo zdrowotnosć tych dwóch odmian średnia małą wrażliwość na stres zwłaszcza Janko i mało wrażliwe na zakwaszenie. pawo ma wiekszy potencjał plonowania.


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

a jaki jest stres na polu? o co w tym chodzi? ja siałem fidelio-miało byc niskopienne ale tak urosło gdzies nad kolana grubosc ziarna dobra a długosc dosc długa-dziadek twierdzi ze szczepione na życie-ale kolor czerwony jak na pszenicy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

ja miałem woltario i witon ale mi trochę wymarzł.woltario wypadło lepiej i je sieje , i mam też na próbe kazo ale nie wiem co to będzie


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

nie słuchaj dziadka takie cos jak szczpienie na życie jest niemożliwe. kolor zawsze bedzie taki "pomaranczowy"niezaleznie od odmiany róznice moga byc w wielkości ziarniaka bardziej podłużny lub pekaty. pszenżyto jest gatunkeim syntetycznym czyli sztucznym otrzymanym na drodze krzyżowania pszenicy z żytem. ogólnie jest tak że jest forma pośrednia miedzy tymi gatunkami, ale i tak sa różnice pomiędzy odmianami.

stres na polu np : stres wodny susza, nieodpowiednie pH itp ogólnie zespoł czynników abiotycznych bo biotyczne czyli żywe to róznego rodzaju patogeny a to juz inna bajka


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4
ja miałem woltario i witon ale mi trochę wymarzł.woltario wypadło lepiej i je sieje , i mam też na próbe kazo ale nie wiem co to będzie

Kazo żadna rewelacja kosiłem kiedyś.

Jak chcesz niskie to Woltario ewentualnie Magnat. Ale to pierwsze zdecydowanie lepsze.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U1224    3

Jak masz dobre ziemie to najlepiej wychodzi Kitaro Ładne klosy niezawysokie i ziarno ladne


c330, 5120, 155.54 MLT626T & E514

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel24    1
Jak masz dobre ziemie to najlepiej wychodzi Kitaro Ładne klosy niezawysokie i ziarno ladne

U mnie też jest kitaro i sieje go nawet na V klasie i jest Ok. Kitaro to naprawdę dobra odmiana :)


Nie ma to jak ursus C330! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

ja chciałem kitaro ale nie dostałem w tym roku on jest najlepsze na piaski. posiałem woltario.


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel    4

Ja sieję co roku Fidelio i nie narzekam a w tym roku zasiałem trochę na próbę Kazo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arkadius    0

Ja sieję woltario jest dobre.Miałem disco, fidelio i w tamtym roku nieszczęsne moderato niby miało być średnie tak powiedział gość w centarali a urosło w tą suszę na 1,5 metra i zaliczyło glebę plon ledwie 40q na III klasie po grochu. Chciałem witona ale nie było i zaproponował mi to moderato. Woltario sieję od 3 lat, plon dobry w tym roku susza i dało 60q. Siał ktoś witona jak sie spisuję, chcę go kupić już od 2 lat ale niema <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Każda odmiana ma jakies konkretne wymagania a jak się ich nie przestrega to można się ostro przejechać.

 

Moderato jest świetną odmianą ale na 4, 5 i nawet 6 klasę i sieje sie go góra 150 kg ha,ja sieję 130 kg/ha. Jak się zasieje na 3 klasie, po grochu i 200 kg to nie ma mocnych musi legnąć, a jak legnie na etapie wypełniania ziarna to nie ma plonu. U mnie na 5 klasie zboże po zbożu od nie wiadomo ilu lat dało mimo suszy 57 dt/ha.Ja osobiście nigdy na 3 klasie po grochu nie zasiałbym pszenżyta tylko pszenicę. W tym roku pszenica Kris na 4 klasie po rzepaku 68 dt/ha.

 

Disco i Fidelio to wg. mnie dużo słabsz odmiany od Moderato w stosunku do warunków na jakie są przeznaczone. No są to starsze bo 10 letnie odmiany, a postęp idzie. Moderato ma 3 lata.

 

Grenado jest ekstra na dobre gleby polecam jest to nowa odmiana (1 rok).

 

Jest też taka prawda że to co w jednym gospodarstwie wyjdzie super nie musi wyjść super w drugim i na odwrót.

 

 

Ma ktoś doświadczenia z Pawo i Sorento. Proszę o konkrety.

 

 

Dzięks.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arkadius    0

Masz rację konkretna odmiana ma swoje wymagania, co do tego że zasiałem pszenżyto na tym polu anie pszenicę wyszło dlatego że pózno się namyśliłem na nowe pszenżyto, wymieniam co 3 lata a woltario myślałem że sieje drugi raz a okazało się że trzeci, i te pola które miałem pod pszenżyto już obsiałem.Zawsze w trzecim roku sieję 1h nowego pszeżyta na rozmnożenie.Pszenice miałem po rzepaku i grochu.Normalniwe to po rzepaku i grochu jest pszenica później jeczmień i dopiero pszenżyto. Moderato jest wysokie i wymaga anty wylegacza, wysiałem 1,5q/ha i miałem zastosować anywylegacz ale ojciec stwierdził że susza zrobi swoje, nawet nie posiałem drugej dawki azotu, było wysokie i ładnie stało ale przyszła wichura 3-4 tygodnie przed żniwami i zrobiła swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel    4

Sąsiad zasiał moderato to urosło mu jak żyto a jak przyszła ulewa to wszystko legło. <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Ja sieje jare w tym roku miałem KAGO i WANAD , i nawet nie legło słomy więcej jak z pszenicy ozimej plonowało lepiej jak jara pszenica , daje go krówkom zamiast otrąb bo przy tej cenie wole dać pszenżyto i jęczmień , problem jest tylko z dokładnym wymłóceniem bo lubi zostawać w kłosach zwłaszcza jak się wieczorkiem kosi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel    4

Jak u siebie młuciłem jare to też zostawało w kłosie 2-3 ziarka ale może to być spowodowane pzez choroby grzybowe tak nam kiedyś tłumaczył kierownik na praktyce. <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0

w tamtym roku miałem woltario i fidelio. woltario oddało dwa razy więcej niż fidelio. w tym roku woltario zasiałem na 3,10 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535
Sąsiad zasiał moderato to urosło mu jak żyto a jak przyszła ulewa to wszystko legło. :(

 

Ja mam Moderato i nigdzie się nie wywaliło :)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

no i na kazo się już zawiodłem...przez te deszcza zaczeło kiełkować w kłosach


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abuk14    1

Na słabszych glebach posiałem Moderato, a na '' lepszych '' ( kl. IV ) Fidelio. Lepiej wypadło mi Moderato. Plon około 3,9 t/ha, a Fidelio 4 ( plon niby wyższy, ale na lepszej glebie ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

spotkałem się z takim stwierdzeniem (myślą), że kto sieje dużo to i dużo zbiera, jednak to nie prawda, najlepiej siać nie za dużo i nie za mało wtedy ziarno jest grubsze, zboże ma przestrzeń do rozwoju.

 

osobiscie sieję 200kg/ha ozimego i jarego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56
Jakie odmiany pszenzyta siejecie i jakies spostrzezenia plonu czy podatnosci na choroby w stosunku do odmian wczesniejszych w waszych gospodarstwach?

Zrobiłem wczoraj eksperyment, posiałem jare pszenżyto. Mam taki kawałek trudny do przebrnięcia wiosną, naczytałem się fachowej literatury i zaryzykowałem. Reszta zależy od tego jaka będzie zima, aby nie było zbyt ciepło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj