Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenżyto ozime i jare

5384 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Pavel

Pavel

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1498 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, muzyka, turystyka

Napisany 15 wrzesień 2006 - 07:36

Pszenżyto ozime i jare Jakie odmiany pszenzyta siejecie i jakies spostrzezenia plonu czy podatnosci na choroby w stosunku do odmian wczesniejszych w waszych gospodarstwach?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenżyto ozime i jare Dzisiaj, 15:26
  •  

#2 Share Grześ

Grześ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 15 wrzesień 2006 - 20:17

Pszenżyto ozime i jare Mi najlepiej wypadało Woltario.
The Truth Is Out There

#3 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów
  • Zainteresowania:Kazda porażka jest nawozem sukcesu!

Napisany 15 wrzesień 2006 - 22:07

Pszenżyto ozime i jare ja w tym roku zamówiłem Woltario na lepsze gleby a na piachy Kitaro. pozytywne doświadczenie mam także o odmianie Janko i Pawo zdrowotnosć tych dwóch odmian średnia małą wrażliwość na stres zwłaszcza Janko i mało wrażliwe na zakwaszenie. pawo ma wiekszy potencjał plonowania.
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)
szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Pavel

Pavel

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1498 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, muzyka, turystyka

Napisany 16 wrzesień 2006 - 07:54

Pszenżyto ozime i jare a jaki jest stres na polu? o co w tym chodzi? ja siałem fidelio-miało byc niskopienne ale tak urosło gdzies nad kolana grubosc ziarna dobra a długosc dosc długa-dziadek twierdzi ze szczepione na życie-ale kolor czerwony jak na pszenicy...

#5 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 16 wrzesień 2006 - 12:42

Pszenżyto ozime i jare ja miałem woltario i witon ale mi trochę wymarzł.woltario wypadło lepiej i je sieje , i mam też na próbe kazo ale nie wiem co to będzie

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#6 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 16 wrzesień 2006 - 19:43

Pszenżyto ozime i jare nie słuchaj dziadka takie cos jak szczpienie na życie jest niemożliwe. kolor zawsze bedzie taki "pomaranczowy"niezaleznie od odmiany róznice moga byc w wielkości ziarniaka bardziej podłużny lub pekaty. pszenżyto jest gatunkeim syntetycznym czyli sztucznym otrzymanym na drodze krzyżowania pszenicy z żytem. ogólnie jest tak że jest forma pośrednia miedzy tymi gatunkami, ale i tak sa różnice pomiędzy odmianami.
stres na polu np : stres wodny susza, nieodpowiednie pH itp ogólnie zespoł czynników abiotycznych bo biotyczne czyli żywe to róznego rodzaju patogeny a to juz inna bajka
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

#7 Share Grześ

Grześ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 17 wrzesień 2006 - 18:57

Pszenżyto ozime i jare

ja miałem woltario i witon ale mi trochę wymarzł.woltario wypadło lepiej i je sieje , i mam też na próbe kazo ale nie wiem co to będzie

Kazo żadna rewelacja kosiłem kiedyś.
Jak chcesz niskie to Woltario ewentualnie Magnat. Ale to pierwsze zdecydowanie lepsze.
The Truth Is Out There

#8 Share U1224

U1224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 17 wrzesień 2006 - 20:15

Pszenżyto ozime i jare Jak masz dobre ziemie to najlepiej wychodzi Kitaro Ładne klosy niezawysokie i ziarno ladne
c330, 5120, 155.54 MLT626T & E514

#9 Share pawel24

pawel24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 224 postów

Napisany 17 wrzesień 2006 - 20:40

Pszenżyto ozime i jare

Jak masz dobre ziemie to najlepiej wychodzi Kitaro Ładne klosy niezawysokie i ziarno ladne

U mnie też jest kitaro i sieje go nawet na V klasie i jest Ok. Kitaro to naprawdę dobra odmiana :)
Nie ma to jak ursus C330! ;)

#10 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 19 wrzesień 2006 - 20:38

Pszenżyto ozime i jare ja chciałem kitaro ale nie dostałem w tym roku on jest najlepsze na piaski. posiałem woltario.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share pawel

pawel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 23 styczeń 2007 - 10:36

Pszenżyto ozime i jare Ja sieję co roku Fidelio i nie narzekam a w tym roku zasiałem trochę na próbę Kazo.

#12 Share Arkadius

Arkadius

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 23 styczeń 2007 - 16:32

Pszenżyto ozime i jare Ja sieję woltario jest dobre.Miałem disco, fidelio i w tamtym roku nieszczęsne moderato niby miało być średnie tak powiedział gość w centarali a urosło w tą suszę na 1,5 metra i zaliczyło glebę plon ledwie 40q na III klasie po grochu. Chciałem witona ale nie było i zaproponował mi to moderato. Woltario sieję od 3 lat, plon dobry w tym roku susza i dało 60q. Siał ktoś witona jak sie spisuję, chcę go kupić już od 2 lat ale niema <_<

#13 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 23 styczeń 2007 - 18:25

Pszenżyto ozime i jare a ja w tym roku kupilem ghrenado i moderato zobaczymy co bedzie lepsze

#14 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 23 styczeń 2007 - 20:21

Pszenżyto ozime i jare Każda odmiana ma jakies konkretne wymagania a jak się ich nie przestrega to można się ostro przejechać.

Moderato jest świetną odmianą ale na 4, 5 i nawet 6 klasę i sieje sie go góra 150 kg ha,ja sieję 130 kg/ha. Jak się zasieje na 3 klasie, po grochu i 200 kg to nie ma mocnych musi legnąć, a jak legnie na etapie wypełniania ziarna to nie ma plonu. U mnie na 5 klasie zboże po zbożu od nie wiadomo ilu lat dało mimo suszy 57 dt/ha.Ja osobiście nigdy na 3 klasie po grochu nie zasiałbym pszenżyta tylko pszenicę. W tym roku pszenica Kris na 4 klasie po rzepaku 68 dt/ha.

Disco i Fidelio to wg. mnie dużo słabsz odmiany od Moderato w stosunku do warunków na jakie są przeznaczone. No są to starsze bo 10 letnie odmiany, a postęp idzie. Moderato ma 3 lata.

Grenado jest ekstra na dobre gleby polecam jest to nowa odmiana (1 rok).

Jest też taka prawda że to co w jednym gospodarstwie wyjdzie super nie musi wyjść super w drugim i na odwrót.

Ma ktoś doświadczenia z Pawo i Sorento. Proszę o konkrety.

Dzięks.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#15 Share Arkadius

Arkadius

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 24 styczeń 2007 - 15:58

Pszenżyto ozime i jare Masz rację konkretna odmiana ma swoje wymagania, co do tego że zasiałem pszenżyto na tym polu anie pszenicę wyszło dlatego że pózno się namyśliłem na nowe pszenżyto, wymieniam co 3 lata a woltario myślałem że sieje drugi raz a okazało się że trzeci, i te pola które miałem pod pszenżyto już obsiałem.Zawsze w trzecim roku sieję 1h nowego pszeżyta na rozmnożenie.Pszenice miałem po rzepaku i grochu.Normalniwe to po rzepaku i grochu jest pszenica później jeczmień i dopiero pszenżyto. Moderato jest wysokie i wymaga anty wylegacza, wysiałem 1,5q/ha i miałem zastosować anywylegacz ale ojciec stwierdził że susza zrobi swoje, nawet nie posiałem drugej dawki azotu, było wysokie i ładnie stało ale przyszła wichura 3-4 tygodnie przed żniwami i zrobiła swoje.

#16 Share pawel

pawel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 26 styczeń 2007 - 19:19

Pszenżyto ozime i jare Sąsiad zasiał moderato to urosło mu jak żyto a jak przyszła ulewa to wszystko legło. <_<

#17 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 26 styczeń 2007 - 20:57

Pszenżyto ozime i jare Ja sieje jare w tym roku miałem KAGO i WANAD , i nawet nie legło słomy więcej jak z pszenicy ozimej plonowało lepiej jak jara pszenica , daje go krówkom zamiast otrąb bo przy tej cenie wole dać pszenżyto i jęczmień , problem jest tylko z dokładnym wymłóceniem bo lubi zostawać w kłosach zwłaszcza jak się wieczorkiem kosi

#18 Share pawel

pawel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 27 styczeń 2007 - 10:15

Pszenżyto ozime i jare Jak u siebie młuciłem jare to też zostawało w kłosie 2-3 ziarka ale może to być spowodowane pzez choroby grzybowe tak nam kiedyś tłumaczył kierownik na praktyce. <_<

#19 Share pawlo16

pawlo16

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 10 lipiec 2007 - 13:45

Pszenżyto ozime i jare w tamtym roku miałem woltario i fidelio. woltario oddało dwa razy więcej niż fidelio. w tym roku woltario zasiałem na 3,10 ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 10 lipiec 2007 - 14:01

Pszenżyto ozime i jare

Sąsiad zasiał moderato to urosło mu jak żyto a jak przyszła ulewa to wszystko legło. :(

Ja mam Moderato i nigdzie się nie wywaliło :)

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png