Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bialy2005    581

u nas nikt nie siał w korzen w tym roku ( strajk :o ) NA wiosne dostanie azot i co urosnie to urosnie :D 5t uleci. Cena nawozów odstraszała każdego w porównaniu z cena zboża :o


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33
u nas nikt nie siał w korzen w tym roku ( strajk :o ) NA wiosne dostanie azot i co urosnie to urosnie :) 5t uleci. Cena nawozów odstraszała każdego w porównaniu z cena zboża :D

W mojej okolicy dokladnie to samo,pod korzen nikt nie sypał ani grama bo za drogo.Na wiosne dostana wiecej azotu,na skracanie sie prysnie i bedzie dobrze.My mielismy z tamtego roku 4 big bagi potrojnego to poszlo pod rzepak.Pszenzyta mamy w tym roku prawie 15 ha i bez nawozu ladnie rosnie na jesieni.Na wiosne 2x250kg saletry Can i po 7t/ha powinno dac jak nic.Wszystko i tak pojdzie na spirytusik :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edzio    1

ja spróbowałem mieszankę maraton +glin+legato ma to ponoć załatwić dwu i jednoliścienne i miotle oczywiście. nawozy sypnąłem tam gdzie naprawdę trzeba było2 rok po ugorach 100kg suprofoska chociaż tyle pozdro


moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.com/watch?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

my sialiśmy nawozy trochę mniej jak zawsze ale 100kg fosforanu 100kg soli i wapno (w tamtym roku bylo po 150kg:P i jeszcze wiele innych nawozow:P taki maly mix byl:P )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edzio    1
Czyli już pryskałeś? Na wiosnę poprawiasz coś? I ile Ci wyszło zł/ha?

 

 

 

 

w tamtym tygodniu w fazie szpilkowania ponoć wiosnom nie będzie potrzeby ale zobaczymy jak to będzie a koszt 102zyle z tym że brałem na 25 ha to zawsze taniej w większych ilościach :o

a w poprzednim roku apyros +chwastox i zdało egzamin miotła była mocno rozkrzewiona oprysk był na wiosnę


moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.com/watch?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581
w tamtym tygodniu w fazie szpilkowania ponoć wiosnom nie będzie potrzeby ale zobaczymy jak to będzie a koszt 102zyle z tym że brałem na 25 ha to zawsze taniej w większych ilościach :o

a w poprzednim roku apyros +chwastox i zdało egzamin miotła była mocno rozkrzewiona oprysk był na wiosnę

 

 

102 zł to drogawo ci to wyszło i nie wierze że na wiosne nei bedzie wtórnego zachwaszczenie. chyba że liczysz na sroga zime :o Ale ja w to watpie. według mie lepiej poleciec jakims srodkime co bierze głownie mieotłe i niektóe 2 liscienne i na wiosne np mustangiem lub linturem i wyjdzie 80zł na hektar i pewnosc załątwienia wszytkich chwastów.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może ma ktoś doświadczenie w uprawie pszenzyta Moderato , dotej pory sieję z powodzeniem Fidelio ale szukam czegoś innego równie ciekawego i dobrze plonującego na słabszych stanowiskach .

W tym roku miałem pierwszy raz Moderato ale całosć leżała jak zawałowana być może zagęsty siew bo 220kg na ha no i oczywisty brak skracania ale plon około 5 t .

W tym roku znów posiałem oba i zobaczymy które będzie lepsze

Prosze o uwagi i wskazówki z waszej praktyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

po pierwsze siew moderato to około 150kg/h, po drugie skracanie praktycznie konieczne przy wiekszej dawce azotu. Poza tym normalne pszenżyto ;) W odróznieniu od fidelio jest to długosłoma odmiana.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bimladentoja   
Gość bimladentoja

Jednego roku na zadzierżawionym polu to przerabiałem,niestety to wirus karłowatości roznoszony przez mszyce,po jesiennym żerowaniu i zainfekowaniu porażonym roślinom nic już nie pomoże ,jedynie przesianie plantacji i oprysk karate zeon lub podobnym środkiem ,wtedy też tego nie wiedziałem i byłem ładnie w plecy ,a objawy porażenia żółknące rośliny,nie rosnące ciągle jakby tuż przed fazą krzewienia,usychające wraz z korzeniem,pomaga też opuznione sianie jesienią ,i porażonym roślinom nic naprawdę nic nie pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wasyl75    2
Ja stawiam raczej na brak wapna w glebie.Opryskaj to wapnem w płynie ale daj 3x większą dawke niz na opakowaniu.
kolego szczewko-pozwolę zapytać jakie to wapno w płynie i jaki koszt,jaka firma i jakie dawki na hektar ,i kiedy się pryska do glebowo,czy dolistnie

 

pisz we właściwym okienku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

ostatecznie zasiałem ALIKO, zobaczymy co z tego wyjdzie, miał/ma ktoś tą odmianę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153

Witam panowie ;]

 

 

Mam problem co do wyboru odmiany pszenżyta jarego ;]

 

 

Potrzebuje taką odmianę by plonowała dobrze na ziemiach klasy IV,V, oraz VI, przy b. dobrej kulturze glebowej (wapnowane, "wygnojone" git majones ;))

Problem w tym, iż chodzi też o to by odmiana ta była stosunkowo wczesna, a nie jak w większości przypadkach kosi się jare pszenżyto około 2 tyg po żniwach (woj. pomorskie zaobserwowałem to po uprawie sąsiadów jak zapewne każdy), Chcemy zasiać zboże jare akurat pszenżyto bo idealnie nadaje się dla trzody.

 

Proszę o porady oraz plony siewów poszczególnych odmian :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

nie lepiej zasiac jeczmienia :D Z pszenżytem jarym mam złe doswiadczenia ;)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Zapoznałem się z postami poprzedników, zgadzam się z nimi, na polu brakuje wpana i to bardzo. Rośliny żółkną gdyż nie mogą pobrać składników pokarmowych, jęczmien był rośliną która pierwsza pokazała brak składnika, moim zdaniem Physimax 300 kg/ha teraz na suche rośliny ale na wilgotną glebę, na wiosnę 400 wapmagu. Na wiosnę odżywkę Folicare NPK maxymalną dawkę aby wzmocnić roślinę.Daj znać co zrobiłeś i jaki widać efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

ja wtym roku zebrałem pszenżyyo ozime Grenado -rewelka 8.7t/h ale po rzepaku.Wysiew 170kg/h (zadużo wystarczy 150) 150fosforanu 150soli potasowej azotu około 185N/h w rsmie+skarlanie+3zabiegi od chorób+odżywki+zabieg od jakiegoś robactwa n owego .Widok pszed żniwami niesamowity bo to odmiana karłowata aże przy drodze było posiane poszło wszystko (15t)na materjał siewny po 850 za tone.Zasiałem 18ha wtym roku,nawet na 5i6klasie.szczerze polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

koledzy mam do was pytanko czy może ktos robił rachunek ekonomiczny opłacalnosci bardzo intensywnej uprawy zbóż typu pszenzyto. Biorac pod uwage teraznijsze ceny zbórz i srodków do produkcji. bo ciekawy jestem czy uprawa intensywna przyniesie wiekszy dochód niż mało intensywna.

 

Powiedzmy porównanie uprawy która przedstawił kolega wyżej i takiej jak jest u nas standardowa czuli w korzen niewiele lub wcale w tym roku, tylko obornik co 3 lata 40t/ha, oprysk od chwastów jesienia, na wiosne jesli trzeba to chwasty i około 70kg/ha N w jednej dawce saletra czy saltrzak. Po takiej uprawie plon to 4-5t/h.

 

Czy opłaca sie ponosic o wiele wieksze nakłądy i dużo wiecej pracy dla tych 3 ton wiecej ???


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80
koledzy mam do was pytanko czy może ktos robił rachunek ekonomiczny opłacalnosci bardzo intensywnej uprawy zbóż typu pszenzyto. Biorac pod uwage teraznijsze ceny zbórz i srodków do produkcji. bo ciekawy jestem czy uprawa intensywna przyniesie wiekszy dochód niż mało intensywna.

 

Powiedzmy porównanie uprawy która przedstawił kolega wyżej i takiej jak jest u nas standardowa czuli w korzen niewiele lub wcale w tym roku, tylko obornik co 3 lata 40t/ha, oprysk od chwastów jesienia, na wiosne jesli trzeba to chwasty i około 70kg/ha N w jednej dawce saletra czy saltrzak. Po takiej uprawie plon to 4-5t/h.

 

Czy opłaca sie ponosic o wiele wieksze nakłądy i dużo wiecej pracy dla tych 3 ton wiecej ???

trudno zgadnąć z tą opłacalnością bo ciągle zagadką jest dla rolnika przez cały okres wegetacji cena pojakiej sprzeda plon.Ale moim zdaniem (uprawjam bez nawozów naturalnych) 4t czy 8t to różnica duża nawet sprzedając po 400zł.Ale wtamtym roku jak poszło po 800 zhakiem to opłacalność iróżnica wyników końcowych między uprawą małointensywną a intensywną była duża.Ja musze osiągac duże wydajności bo to moje jedyne żrudło utrzymania apozatym to owiele przyjemniej sie kosi takie wysokowydajne zboże.Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Ale jak rzepak był przedplonem to raczej lepsza klasa ziemi. To przy tym nawożeniu to ten twój wynik to zadna rewelacja.

 

Aj aka to klasa ziemi ? A zjakiego rejonu Polski jesteś ? Ile rocznie macie mm opadów ?


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80
Ale jak rzepak był przedplonem to raczej lepsza klasa ziemi. To przy tym nawożeniu to ten twój wynik to zadna rewelacja.

 

Aj aka to klasa ziemi ? A zjakiego rejonu Polski jesteś ? Ile rocznie macie mm opadów ?

Rzepak był ale to 5 klasa ziemi .wynik byłby dużo lepszy ale plantacja mi podmokła i niemogłem wjosną dawki startowej zastosować wterminie.p rzez dwa tygodnie patrzyłem jak żółknie zamjast ruszać z wegetacją.Dawke startową spóżniłem i2 tony niema.Znajomy z tej odmjany wyciągnoł 10.5t/h też po rzepaku ale na zdrenowanej 3klasie gleby.Jestem z podlasia.A opady są ale niew.tedy jak trzerba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitekk    58

można stosować herbicydy np. Atlantis 04 WG + fungicyd w jednym oprysku ?


"Każdy istniejący porządek ma to do siebie, że trzeba go bez przerwy robić."

@Pitekk All right reserved.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edzio    1

CYTAT(edzio @ Oct 15 2008, 17:08 ) *

w tamtym tygodniu w fazie szpilkowania ponoć wiosnom nie będzie potrzeby ale zobaczymy jak to będzie a koszt 102zyle z tym że brałem na 25 ha to zawsze taniej w większych ilościach wink.gif

a w poprzednim roku apyros +chwastox i zdało egzamin miotła była mocno rozkrzewiona oprysk był na wiosnę

 

 

 

102 zł to drogawo ci to wyszło i nie wierze że na wiosne nei bedzie wtórnego zachwaszczenie. chyba że liczysz na sroga zime smile.gif Ale ja w to watpie. według mie lepiej poleciec jakims srodkime co bierze głownie mieotłe i niektóe 2 liscienne i na wiosne np mustangiem lub linturem i wyjdzie 80zł na hektar i pewnosc załątwienia wszytkich chwastów.

 

hmm jak na razie chwasty przegrywają hehe pozdro tu jest link

 

http://www.agrofoto.pl/forum/Pszenzyto-po-...mage111872.html


moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.com/watch?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj