Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Pszenżyto ozime i jare

kloszenie pszenzyta

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
2441 odpowiedzi na ten temat

#101 farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2169 postów

Napisany 03 styczeń 2009 - 15:54

ja wtym roku zebrałem pszenżyyo ozime Grenado -rewelka 8.7t/h ale po rzepaku.Wysiew 170kg/h (zadużo wystarczy 150) 150fosforanu 150soli potasowej azotu około 185N/h w rsmie+skarlanie+3zabiegi od chorób+odżywki+zabieg od jakiegoś robactwa n owego .Widok pszed żniwami niesamowity bo to odmiana karłowata aże przy drodze było posiane poszło wszystko (15t)na materjał siewny po 850 za tone.Zasiałem 18ha wtym roku,nawet na 5i6klasie.szczerze polecam
  • 0

#102 bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3074 postów
  • 2921736
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 03 styczeń 2009 - 16:20

koledzy mam do was pytanko czy może ktos robił rachunek ekonomiczny opłacalnosci bardzo intensywnej uprawy zbóż typu pszenzyto. Biorac pod uwage teraznijsze ceny zbórz i srodków do produkcji. bo ciekawy jestem czy uprawa intensywna przyniesie wiekszy dochód niż mało intensywna.

Powiedzmy porównanie uprawy która przedstawił kolega wyżej i takiej jak jest u nas standardowa czuli w korzen niewiele lub wcale w tym roku, tylko obornik co 3 lata 40t/ha, oprysk od chwastów jesienia, na wiosne jesli trzeba to chwasty i około 70kg/ha N w jednej dawce saletra czy saltrzak. Po takiej uprawie plon to 4-5t/h.

Czy opłaca sie ponosic o wiele wieksze nakłądy i dużo wiecej pracy dla tych 3 ton wiecej ???
  • 0

#103 farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2169 postów

Napisany 03 styczeń 2009 - 17:53

koledzy mam do was pytanko czy może ktos robił rachunek ekonomiczny opłacalnosci bardzo intensywnej uprawy zbóż typu pszenzyto. Biorac pod uwage teraznijsze ceny zbórz i srodków do produkcji. bo ciekawy jestem czy uprawa intensywna przyniesie wiekszy dochód niż mało intensywna.

Powiedzmy porównanie uprawy która przedstawił kolega wyżej i takiej jak jest u nas standardowa czuli w korzen niewiele lub wcale w tym roku, tylko obornik co 3 lata 40t/ha, oprysk od chwastów jesienia, na wiosne jesli trzeba to chwasty i około 70kg/ha N w jednej dawce saletra czy saltrzak. Po takiej uprawie plon to 4-5t/h.

Czy opłaca sie ponosic o wiele wieksze nakłądy i dużo wiecej pracy dla tych 3 ton wiecej ???

trudno zgadnąć z tą opłacalnością bo ciągle zagadką jest dla rolnika przez cały okres wegetacji cena pojakiej sprzeda plon.Ale moim zdaniem (uprawjam bez nawozów naturalnych) 4t czy 8t to różnica duża nawet sprzedając po 400zł.Ale wtamtym roku jak poszło po 800 zhakiem to opłacalność iróżnica wyników końcowych między uprawą małointensywną a intensywną była duża.Ja musze osiągac duże wydajności bo to moje jedyne żrudło utrzymania apozatym to owiele przyjemniej sie kosi takie wysokowydajne zboże.Pozdro
  • 0

#104 deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • 1279 postów

Napisany 03 styczeń 2009 - 19:12

Ale jak rzepak był przedplonem to raczej lepsza klasa ziemi. To przy tym nawożeniu to ten twój wynik to zadna rewelacja.

Aj aka to klasa ziemi ? A zjakiego rejonu Polski jesteś ? Ile rocznie macie mm opadów ?
  • 0
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#105 farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2169 postów

Napisany 03 styczeń 2009 - 19:52

Ale jak rzepak był przedplonem to raczej lepsza klasa ziemi. To przy tym nawożeniu to ten twój wynik to zadna rewelacja.

Aj aka to klasa ziemi ? A zjakiego rejonu Polski jesteś ? Ile rocznie macie mm opadów ?

Rzepak był ale to 5 klasa ziemi .wynik byłby dużo lepszy ale plantacja mi podmokła i niemogłem wjosną dawki startowej zastosować wterminie.p rzez dwa tygodnie patrzyłem jak żółknie zamjast ruszać z wegetacją.Dawke startową spóżniłem i2 tony niema.Znajomy z tej odmjany wyciągnoł 10.5t/h też po rzepaku ale na zdrenowanej 3klasie gleby.Jestem z podlasia.A opady są ale niew.tedy jak trzerba
  • 0

#106 Pitekk

Pitekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • 2923148
  • Zainteresowania:Motoryzacja, sprzęt rolniczy, wszystko po troszku:)

Napisany 17 styczeń 2009 - 16:20

można stosować herbicydy np. Atlantis 04 WG + fungicyd w jednym oprysku ?
  • 0
"Każdy istniejący porządek ma to do siebie, że trzeba go bez przerwy robić."

@Pitekk All right reserved.

#107 pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • 6539544

Napisany 31 styczeń 2009 - 23:07

Jaką pszenice zasiać po rzepaku??
  • 0

#108 edzio

edzio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • 12934922
  • Zainteresowania:Rolnicstwo,Motoryzacja

Napisany 31 styczeń 2009 - 23:09

CYTAT(edzio @ Oct 15 2008, 17:08 ) *
w tamtym tygodniu w fazie szpilkowania ponoć wiosnom nie będzie potrzeby ale zobaczymy jak to będzie a koszt 102zyle z tym że brałem na 25 ha to zawsze taniej w większych ilościach wink.gif
a w poprzednim roku apyros +chwastox i zdało egzamin miotła była mocno rozkrzewiona oprysk był na wiosnę

102 zł to drogawo ci to wyszło i nie wierze że na wiosne nei bedzie wtórnego zachwaszczenie. chyba że liczysz na sroga zime smile.gif Ale ja w to watpie. według mie lepiej poleciec jakims srodkime co bierze głownie mieotłe i niektóe 2 liscienne i na wiosne np mustangiem lub linturem i wyjdzie 80zł na hektar i pewnosc załątwienia wszytkich chwastów.

hmm jak na razie chwasty przegrywają hehe pozdro tu jest link

http://www.agrofoto....mage111872.html
  • 0
moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.co...h?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

#109 farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2169 postów

Napisany 05 luty 2009 - 18:11

Jaką polecicie odmiane pszenżyta jarego ijaka jest wydajność tego gatunku zboża i z jaką normą wysiewu na 3 klasie
  • 0

#110 edzio

edzio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • 12934922

Napisany 05 luty 2009 - 22:56

dublet -,w tym roku sialem i w porównaniu z innymi wyszła najlepiej jak na tą suszę
kargo - dobra na słabe ziemie ale wymaga skracania
wanad -gęsty w łanie sypie podobnie jak kargo też skracanie

tak wygląda po moich doświadczeniach a z tym ze późno dojrzewa to wszystkie podobnie dojrzewają, dublet był najsuchszy jak kosiłem czyli najszybciej dojrzał te odmiany sprawdziły się na 4 i 5 klasie przy dobrym roku mogą dać od 3,5 -5 tony z ha
  • 0
moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
miłego oglądania

#111 mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1965 postów
  • 49574812
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 06 luty 2009 - 19:54

jaki nawoz dajecie gdy pszenzyto zolknie??
jesli mozna to prosze o odp co do innych zboz np jeczmienia i mieszanki zbozowej :)
  • 0

#112 jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 13 kwiecień 2009 - 14:59

Zauważyłem, że w pszenżycie mam mączniaka. W nadchodzącym tygodniu miałem zamiar wykonac zabieg na dwuliścienne. W związku z tym mam pytanie, co zrobic jako pierwsze? Czy odchwaszczanie, czy fungicyd? A jeśli fungicyd to jaki byłby optymalny aby zwalczyc to dziadostwo?

Czy można to ze sobą pomieszac? Jeśli nie to w jakim odstępie czasu wykonac takie zabiegi?

Za wszelkie informację będę wdzięczny.
Pozdrawiam
  • 0
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#113 edzio

edzio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • 12934922

Napisany 13 kwiecień 2009 - 17:46

lepiej nie czekaj na zabieg na mączniaka im szybciej tym lepiej a lepiej nie mieszać fungicydu z herbicydem ale ostatecznie można ja pryskałem jakiś tydzień temu alertem i już po problemie jest kosztowny ale dobry co roku go stosuje pozdro
  • 0
moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
miłego oglądania

#114 adrian30

adrian30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 18 kwiecień 2009 - 16:04

Co byście doradzili mojemu znajomemu podsiać na przenżyto ozime które nie widziało nawozu (przed siewem i po siewie) a stanowisko po gorczycy?
  • 0

#115 specjalista

specjalista
  • Guests

Napisany 18 kwiecień 2009 - 17:20

Niech sypnie saletrę amonową, ale mam za mało danych abym mógł napisać coś więcej.
  • 0

#116 strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 18 kwiecień 2009 - 22:04

najlepiej niech spryska wodą święconą i dużo sie modli ;)
  • 0

#117 specjalista

specjalista
  • Guests

Napisany 19 kwiecień 2009 - 16:37

Takim systemem to Twój znajomy daleko nie zajedzie. Kolego Strzymek z wody święconej i modlitwy to się nie żartuje. Pewnie każdy z rolników modli się o deszcz, który jak na razie nie pada u mnie od 18 dni.
  • 0

#118 zloty1984

zloty1984

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów
  • 1014610

Napisany 20 kwiecień 2009 - 14:24

z tym deszczem to lipa straszna. u mnie nie padało od 3 tygodni;/ zboża jare to nie wiem jak sobie poradzą,ozime również. bedzie tragedia jak nie popada;/
  • 0

#119 mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1965 postów
  • 49574812
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 11 maj 2009 - 18:35

Mam pytanko siał juz ktos saletre na kłos w ozimym pszenżycie??
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#120 TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 11 maj 2009 - 19:04

Ja posiałem dzisiaj na to pszenżytko, którego zdjęcia są w galerii ( magnat ). Poszło po 100 kg saletry na hektar.
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk