Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Kamilo1888    61

Panowie według tabeli mieszania Intermag nie wolno mieszać Microwit Cu z siarczanem magnezu oraz z wapnowitem ( i także wapnowitu z siarczanem magnezu nie jest wskazane ) , a chciałbym zastosować i chyba zrobię tak , prosze o poprawkę jak coś :)

Zabiegi :

1 . Wapnovit 2,5 L + Fostar 5L

2. Mocznik 15% + Siarczan Magnezu 5%

3. Microvit Cu 1,5L + Microvit Mn 2L + Microvit Zn 1 L

 

Moim zdaniem inaczej sie nie da odstępy miedzy zabiegami 2-3 dni , Pszenżyto Ozime Fredro C2 320-400 n/m2 BBCH 25 zasilone 4-03-2014 60-80 kg N + 39 S (Saletrosan 26)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Szczerze mówiąc pierwszy raz tą tabelke odpaliłem i o dziwo siarczanu nie można mieszać z tiltem turbo a juz 3 lata z kolei mieszalismy je. Nigdy nie widzialem zadnych przypalen na liściach a fungicyd działał bynajmniej tak to wygladało byc może jego skuteczność była osłabiona. W kazdym razie w tym roku również będę mieszał siarczan z tiltem skoro nic sie nie działo niepożadanego, Nie mam zamiaru jeździć 3 razy na pusto jak kolega wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Siarczan można bez problemu mieszać z tiltem, rok temu jak rozmawiałem z kimś z syngenty to nie widzieli żadnych problemów co do ich wspólnego stosowania.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
URSUS16    278

Mam pytanie. Co jest przyczyną tego, że około 30% zasianego pszenżyta kiełkuje, po czym nie wybija się na powierzchnie tylko gnije w ziemii? Pozostałe 70% rosnie normalnie. Siane drugi raz po centrali. Nie tylko u mnie, ale i sąsiadów jest ten sam przypadek. Głęboki siew wykluczam, pole wapnowane,.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Witaj spotkałem się z takimi objawami w duch przypadkach.

 

1. Platnacja z którewj pochodzą nasiona potraktowana była na 2 tyg przed zbiorem glifosatem np roundoup.

2. Osłabiona siła kiełkowania niewykształcone ziarniaki patrz. grzyby choroby kłosa.

Pozdr...

 

A teraz ja mam pytanie

Pszenżyto tulus bardzo silnie rozkrzewione i silne pozimie,nie zastosowałem pierwszej dawki azotu do tej pory aby niepotrzebnie nie utrzymywać zębędnych pędów płonnych, myslę pod koniec przyszłego tygodnia zaaplikować 80kgN zasobnośc gleby 60N chcę spróbować z plonem 7-8 ton, tylko że nie mam doświadczenia z regulatorami wzrostu jaki zastosować schemat dwuch zabiegów z antywylegaczem i ochroną fungicydową?

 

Fungicydy

T1 Wirtuoz 1,25 l/ha

T2 Ochrona liścia flagowego/kłosa Duet0,6 +tebu?

 

Antywylegacze CCC 1L+ 0,3 Moddus w fazie pierwszego kolanka

Kiedy i w jakiej formie drugi może Medax Top 0,6 l w okolicach flagowego czy jesze raz Moddus 0,3

 

Będę wdzięczny za porady w tamtym roku grzybki zdziesiatkowały mi pszenzyta szczgólnie grenado (plewa)i w monokulturze muszę zacząć bawic się fungi. Zastosowano 80t obornika na ha.

 

Bedę wdzięczny za porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Z tego co wiem to skracanie pszenżyta wykonuje sie w I kolanku , w pszenicy można stosować dwuzabiegowe skracanie . Mam takie pytanie w jakiej fazie startujecie z odżywkami dolistnymi (Cu Mn Zn ) ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Azot wniesiony w saletrze ok 110kg/ha glebowy 60N i obornik 80t razem nie mniej niż 150N/ha.

Presja chorób ogromna częsta monokultura gleba bardzo cięzka i zlewna IIIa IIIb. W ubiegłym roku podsuszki i czerń kłosów wykończyła mi pszenżyto. Ja Tulusa zebrałem 2,5-4t/ha koledzy przy pełnej ochronie 6-7 i to mój cały ból zaczynam z antywylegaczami i grzybówką.

 

T1 Wirtuoz 1,25 czy Capalo 1,5 ?

T2 Zobaczymy

 

Może zastosować przy wyczuwalnym pierwszym kolanku 1L CCC +0,4 Optimusa (zamiennik Modusa)

Dziekuję za porady koledzy :)))

Trochę mnie martwi czy aby dobrze zrobiłem nie dając N na b.silne pszenzyto w pierwszej dawce na Borowik i fredro dostały Tulus jest tak silny 80t/ha pobornika że się wstrzymałem tak rozkrzewionego zboża jesszcze nie widziałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    140

moddus z capalo ,siarczanem magnezu i kristalonem moge stosowac czy nalezy skracac w osobnym zabiegu? A jesli jednak osobno trzeba skracac to pierwszy zabieg na grzybka wykonac z odzywkami czy skracac a pozniej fungicyd i odzywki?

Edytowano przez przemek111447

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Z tego co wiem to skracanie pszenżyta wykonuje sie w I kolanku , w pszenicy można stosować dwuzabiegowe skracanie . Mam takie pytanie w jakiej fazie startujecie z odżywkami dolistnymi (Cu Mn Zn ) ??

 

Dlaczego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

moddus z capalo ,siarczanem magnezu i kristalonem moge stosowac czy nalezy skracac w osobnym zabiegu? A jesli jednak osobno trzeba skracac to pierwszy zabieg na grzybka wykonac z odzywkami czy skracac a pozniej fungicyd i odzywki?

Zawsze skracanie moddusem lepiej dać w oddzielnym terminie. A które najpierw wykonasz to nie ma większego znaczenia. Ja najpierw bym skracał, potem fungicyd+odżywka. Chyba że czas nagli to najpierw fungicyd.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojt    69

Panowie a taki pytanie z innej półki...Czy można w pszenżycie jarym zastosować "Pumę" na głuchy owies?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Panowie a taki pytanie z innej półki...Czy można w pszenżycie jarym zastosować "Pumę" na głuchy owies?

Nie ma chyba rejestracji ale rejestracja to jest tylko papier. Nie jestem pewny ale chyba 3 lata temu srosowalismy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

 

Dlaczego?

 

Ponieważ pszenżyto utrzymuje stabilnosc przy jednym skracaniu i najlepiej w fazie I kolanka czyli Modussem , na liscia flagowego co zaleca medax top powiedz sam że chyba mocna podstawa wiecej utrzyma od mocnej góry a dokładnie to jak się nie myle to w liściu flagowym spowodujesz że roślina nie bedzie szła w górę i wszystko pójdzie w kłosa , ale przecież jak bedzie cienkie źbło to się złamie, po drugie jeśli chcesz skracać spróbuj , ale to może i korzysci da ale i koszta wieksze ,

Tak rozumiem że chcesz skrócić dół (modussem ) i górę (medax-em ), moim zdaniem wieksze koszta ale i może się zwrócą nie widziałem żadnych wyników badań o ile zanotowano zwyżkę plonu i jakości przy stosowaniu podwójnego skracania . Jeśli ma ktoś takie coś wdzieczny byłbym za udostępnienie :) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a jakie fungicydy w dwu zabiegowej ochronie polecacie na pszenżyto Algoso, Fredro i Trismart, zboża w monokulturze kilka lat od zawsze zboże i co myślicie na T1 1l/ha Wirtuoz dodam, że nigdy wcześnej nie stosowałem fungicydów i osiągałem plon 4-5t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

 

Ponieważ pszenżyto utrzymuje stabilnosc przy jednym skracaniu i najlepiej w fazie I kolanka czyli Modussem , na liscia flagowego co zaleca medax top powiedz sam że chyba mocna podstawa wiecej utrzyma od mocnej góry a dokładnie to jak się nie myle to w liściu flagowym spowodujesz że roślina nie bedzie szła w górę i wszystko pójdzie w kłosa , ale przecież jak bedzie cienkie źbło to się złamie, po drugie jeśli chcesz skracać spróbuj , ale to może i korzysci da ale i koszta wieksze ,

Tak rozumiem że chcesz skrócić dół (modussem ) i górę (medax-em ), moim zdaniem wieksze koszta ale i może się zwrócą nie widziałem żadnych wyników badań o ile zanotowano zwyżkę plonu i jakości przy stosowaniu podwójnego skracania . Jeśli ma ktoś takie coś wdzieczny byłbym za udostępnienie :) Pozdrawiam

 

Nie skracamy pszenżyta przeważnie odmiany niskie, zmniejszona obsada i trafiony zabieg T1 wystarcza aby stało do zbioru. Jak już to 1l ccc właśnie okolice pierwszego kolanka jeszcze nie wystającego nad ziemią razem z zabiegiem fungicydowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris352    2

MARCIN2057

Na jakiej klasie ziemi i przy jakim nawożeniu osiągasz plon 4-5 ton?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Dlaczego pszenżyto po łące jest zielone ładne już zaczeło rosnąć,a na tym samym polu tylko kawałek dalej po owsie wygląda tak samo jak w grudniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

MARCIN2057

Na jakiej klasie ziemi i przy jakim nawożeniu osiągasz plon 4-5 ton?

Przeważnie IV klasa i nawożenie:

-przedsiewnie polifoska 6-200kg/ha

-na wiosne 200kg saletry i na II dawkę 150kg moczniku

lecz plon w dużej mierze zalerzy od rozkładu opadów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    140

II dawke mocznika w jakim odstepie sypiesz od 1 ? u mnie 2 tygodnie temu poszła saletra i mysle nad mocznikiem za tydzien sypnac...co wy na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

po ok 3-4 tygodniach lecz dużo zależy od pogody i wielkości roślin i przeważnie sypię ja zboże ma ok 15cm a czy dobrze to nie wiem, u mnie to się sprawdza ale wszystko zależy od pogody i ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris352    2

Ja w tym roku dopiero planuje dac II dawke azotu,+ jakas ochrona,tak zawsze był tylko mocznik + oprysk z dożywką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kula88    2

Szanowni forumowicze,powiedzcie mi czy zastosowanie samego stabilanu cokolwiek pomoże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Dlaczego pszenżyto po łące jest zielone ładne już zaczeło rosnąć,a na tym samym polu tylko kawałek dalej po owsie wygląda tak samo jak w grudniu.

Dlatego że cały azot owies ;;zjadł'' po owsie większa dawka azotu jak najszybciej i niech ,,dogania''

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

Mam pytanie

Widzę, że na niektórych polach dolne liście są żółte, tak jakby usychają. Co może być tego przyczyną ? Na pszenicy podobnie.

3 marca daliśmy 1 dawkę azotu, 12 marca siarczan z mikro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj