Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

g60dalk    3

Witam mam pytanie czy jest sens rozsiać nawóz azotowy na pszenżyto ozime kiedy jeszcze leży na nim około 8cm śniegu??? pytam bo podobno od środy ma być na sporym plusie i nie wiadomo kiedy uda się później wjechać, teraz w nocy jeszcze mrozi więc się nie utonie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Poruszalem juz ten temat, ale...

Interesuje mnie sprawa wiosennego stosowania legato w pszenzycie, mianowicie jaka jest minimalna temperatura dla zastosowania tego oprysku? Producent nic otym nie wspomina.(zreszta i o tym ze mozna wiosna stosowac go w pszenzycie:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Jeśli chodzi o legato to wydaje mi sie ze przymrozek napewno nie jest porzadany a min temp wydaje mi sie ze nie ma ale wiadomo im cieplej tym lepiej.

Mam podobny problem co do nawozów ale na śnieg siac nie bede ziemia pod sniegiem jest zmarznieta czesc nawozow poplynie po zamarznietej ziemi z woda po za tym nie wiem jak by ten nawoz zachowywal sie rzucony na sniego czy by mi sie rownomiernie rozsial. U mnie tez sporo na plusie ale mysle ze jakis minimalny przymrozek jeszcze bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

no ja doszedłem do podobnego wniosku i się wstrzymałem z tym nawozem, z kolei mój znajomy zaryzykował i posiał dziś wykorzystując przymrozek z rana. Niestety mam też do zasiania jeszcze łubin i pszenżyto i nie zanosi się abym szybko to zrobił...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WERBA4    0

Witam wszystkich na forum.Mam dylemat i zarazem pytanie odnośnie pszenżyta Fredro.Wysiałem pierwszą dawkę saletry amonowej na pszenżyto na początku marca jak było kilka ciepłych dni ale wszystko zasypało śniegiem ,i co teraz robić.Czekać czy siać drugi raz .Rejon uprawy łódzkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianus2222    119

powiem Ci tak, my jakbyło ciepło nic nie wysialiśmy bo ledwo śnieg znikł a napadał nowy, i tak jak siałeś to nie wiem czy to coś dało jak zaraz spadł sieg i mrozy ?? saletra potrzebuje chociaż nocy ciepłych, a teraz pogode mamy jaką mamy ;/ w sumie każdy nawóz lepiej działa jak będzie ciepło. Ja tez mam saletre do siania ale poczekam jeszcze kilka dni zobacze co będzie, biorę się jutro za sianie wapna w granulacie - LUVENA. A z azotem sie może wstrzymaj chyba że masz go dużo :D i pogode znasz pewną :P


sprzedam rozsiewacz amazone 800l 1600zł. Talerzówke famarol 1,8m siewnik poznaniak 2,7m tanio! pisać na priv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Koledzy mam jeszcze jedno pytanie odnoście nawożenia pszenżyta ozimego, tzn. jesienią nie zastosowałem nawożenia PK czy rozsianie teraz "Polifoski 8" ma jakiś sens czy to po prostu strata pieniędzy tym bardziej że nie wiem kiedy uda się wjechać na pole z rozsiewaczem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
juras390    2

mi dziś udało sie zasiac przezyto nagano kwalifikat 200 kg/ha wiec morze cos za plon bedzie jako taki jeszcze w terminie do 10.04

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Odpuść sobie te bronowanie efekty jakies moze i sa ale ziele powschodzi i wgl to przestarzale jest. Na dokrzewienie sam tez bede pryskał a mianowicie 0.5-0,7 ccc do tego tytanit mikro siarka i mocznik po takim koktajlu i 200 kg saletry zboze powinno ładnie sie pokrzewic,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Insol ekosol balisfor maximus pełno tego jest. Krzewienie strzelania w źdźbło flagówka na kłos nie pryskam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1606    12

Mam pytanie czy koś siał pszenżyto jare odmiana Andrus jak plonuje ? i ile się sieje na 1 ha ?

A do nawozów dolistnych dobry jest OSD mineral.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Ja będę siał andrusa planuję zasiać 200 kg kwalifikatu ze względu na opóźnienie , a siać będę pierwszy raz więc nie pomogę jeśli chodzi o plonowanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ja tez mam kupionego andrusa i mysle wysiac tez około 200kg


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Koledzy ja jeszcze nigdy nie siałem pszenżyta jarego i w tym roku mam zamiar tylko jak sie okazuje aura nie sprzyja (za mokro jeszcze) i późno już, ale koło poniedziałku powinno sie udać tylko tu pytanie czy to już aby nie za późno na siew??? i kiedy to pszenżyto dojrzeje, Siał będę odmianę Dublet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Dublet dobra odmiana. Ja także bede siał w poniedzialek napewno za późno tak jak na każde zboże jare ale jeśli pogoda pozwoli to jakis plon uzyskasz jeszcze. Ja mam dylemat odnośnie nawożenia nie wiem czy zastosować caly azot przedsiewnie ponieważ nadaja 2 tygodniowa susze a pszenzyto na 5-6 klasie sieje czy podzielic dawki na dwie i druga dac przed strzelaniem w źdżbło ma ktos jakis pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Ja mam zamiar jednak podzielić dawkę azotu, chyba że ktoś doradzi coś innego a gleba IV klasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dublet dobra odmiana. Ja także bede siał w poniedzialek napewno za późno tak jak na każde zboże jare ale jeśli pogoda pozwoli to jakis plon uzyskasz jeszcze. Ja mam dylemat odnośnie nawożenia nie wiem czy zastosować caly azot przedsiewnie ponieważ nadaja 2 tygodniowa susze a pszenzyto na 5-6 klasie sieje czy podzielic dawki na dwie i druga dac przed strzelaniem w źdżbło ma ktos jakis pomysł?

W takim wypadku może warto wysiać przedsiewnie np saletrzak i mocznik? Efekt powinien być lepszy niż pogłówna dawka N w czasie suszy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Znaczy mialem przygotowane na te pszenzyto saletrzak i saletre i coraz bardziej jestem przychylny do tego rozwiazania jest to bardzo lekka gleba podatna na wypłukanie ale jeśli ma nie byc deszczu takze nie wypłucze a siejac nawoz pogłownie potem moze on dac male korzysci ze wzgledu na susze zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Mam 0.6ha pszenżyta ozimego, szału nie robi ale złe też nie jest.

Chciałbym dać mu dwie dawki azotu pierwsza to 120kg saletry, a druga 100kg saletrzaku.

Na chwile obecną nadal trwają problemy z wjazdem na pole ale myślę że po niedzieli mi się to jakoś uda.

 

Przy takim nawożeniu skracanie będzie potrzebne?

Jeśli tak to ile dni po pierwszej dawce azotu? Czy tu jest tylko kwestia wypatrywania pierwszego kolanka?

Herbicyd (Chwastox) i fungicyd (nie wiem jeszcze co) kiedy?

Edytowano przez SipmaZ224

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj