Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawelol111    1337

Myślę, że jeszcze za wcześnie na ocenę przezimowania :) Zrobi sie ciepło, zginie śnieg to sie okaże jak sie oziminy budzą do życia lub nie :P

 

U mnie śnieg w 50% zginął więc już oceniać można. Borwo wypadło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1980    2

No ja też mam borwo, ale u mnie wygląda to dobrze. jest to jedna z lepszych odmian pszenżyta jakie miałem u siebie w ne gospodarstwie. A wypadanie roślin poprzez uduszenie jest wielce prawdopodobne w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

pawelol111 oczywiście nie wiem jak u Ciebie wygląda ta plantacja ale czasami rośliny mają zadziwiające możliwości regeneracyjne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Jaki dobry fungicyd albo fungicydy zastosować na T1 w pszenżycie? Tak żeby dobrze ochroniło podstawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

A jak tu zasiać ja tu koniec marca a u mnie na polach 20 cm śniegu, kiedy u się wejdzie w pole???

Czy to nie będzie za poźno na jare zboża???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Kto by pomyślał że jeszcze będzie trwała zima :/ pszenżyto jare kupione z CN i zasiejemy je dopiero koło maja :/ nie mam pojęcia kiedy się je skosi chyba wrzesień jak będzie co kosić :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prox7441    5

witam. potrzebuje konkretnej wypowiedzi kogoś kto praktykował oprysk ccc na tzw. dokrzewienie wiosną w pszenżycie ozimym. jakie dawki? kiedy? czy można razem z herbicydem np chiselem? z góry dziękuje!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

dołączam się do pytania kolegi powyżej...

Dokładnie chodzi mi o to czy po zastosowaniu CCC zboże zdąży się jeszcze rozkrzewić bo wiadomo jaki mamy dziś dzień...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Jak zejdzie śnieg obliczcie obsadę , najbezpieczniej do krzewić większą 1 dawką saletry bo z ccc to wszystko zależy od posiadanej klasy ziemi oraz temp. w czasie zabiegu i po nim i można też zaszkodzić także uważać na przymrozki i brak wilgoci co tej wiosny nie będzie aż takim problemem. My zawsze przy małej wiosennej obsadzie dajemy ok 80 N w saletrze i bez żadnych ccc itp w czasie krzewienia tylko przy pierwszym kolanku ale to już nie ma wpływu na krzewienie a skracanie. Jak na do krzewienie więcej niż 1 litr na IV bym nie zastosował, im słabsza ziemia tym zmniejszamy dawkę tak samo z temp jak wyższa to zmniejszamy, nie przypalcie w tej fazie bo długo będzie stało w miejscu :/ więc musicie podjąć dobrą decyzję ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

litr ccc to maksymalna dawka na dokrzewienie. Daje sie od 0,5l do 1l i w zaleznosci od gleby i stopnia rozkrzewienia tak jak przedmówca pisał. Jak dokrzewiarz ccc to musisz dac tez saletry, samo ccc za bardzo nic nie da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

a tak przy okazji przy jakiej obsadzie opłaca sie jeszcze inwestowac w roslinę a kiedy wyorać??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

Jak zejdzie śnieg obliczcie obsadę , najbezpieczniej do krzewić większą 1 dawką saletry bo z ccc to wszystko zależy od posiadanej klasy ziemi oraz temp. w czasie zabiegu i po nim i można też zaszkodzić także uważać na przymrozki i brak wilgoci co tej wiosny nie będzie aż takim problemem. My zawsze przy małej wiosennej obsadzie dajemy ok 80 N w saletrze i bez żadnych ccc itp w czasie krzewienia tylko przy pierwszym kolanku ale to już nie ma wpływu na krzewienie a skracanie. Jak na do krzewienie więcej niż 1 litr na IV bym nie zastosował, im słabsza ziemia tym zmniejszamy dawkę tak samo z temp jak wyższa to zmniejszamy, nie przypalcie w tej fazie bo długo będzie stało w miejscu :/ więc musicie podjąć dobrą decyzję ;)

 

temperatura nie zwiastuje możliwości zastosowania CCC bo chyba musi byc ok 10 stopni... a kiedy to będzie?-połowa kwietnia albo i dalej... tak więc raczej odpuszczę sobie to CCC.

6 marca dałem mu 200kg saletry więc uważam, że będzie to miało jakiś wpływ na krzewienie... Zobaczymy. Przy pierwszym kolanku planuje kolejne 200kg i do tego skracanie CCC + Moddus (przynajmniej taki mam plan) i do tego zabiegi fungicydowe, a potem pozostaje tylko czekać co przyniesie pogoda...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

W tamtym roku pszenice dokrzewialismy razem z opryskiem herbicydowym takze mozna mieszac . Ale tak jak koledzy napisali trzeba trzymac sie pewnych reguł stosujac taki zabieg. W tym roku rowniez zamierzam pszenzyto dokrzewic dodam do tego zabiegu mocznik i tytanit zobaczymy efekt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Mam dość rzadkie pszenzyto siejac liczylem ze wczesna wiosna dam N i sie ladnie rozkrzewi a tu okres krzewienia caly czas sie skraca ze wzgledow pogodowych. Stąd moje pytanie mozna by je dokrzewić 0.7 Stabilian 675 i tytanit plus mocznik? Stosowal ktos podobna mieszanke? Tytanit z tego wzgledu ze gleba jest nie wyrobiona i przydaloby sie cos na poczatek jakiegos porzadnego kopa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Jak najbardziej możesz tym opryskać zboże, sam podobnie myślę zrobić w pszenicy (ccc, mocznik, siarczan mg, trochę nawozów dolistnych i tytanit też mam), ccc zalecają chyba tak 0,3-0,5 L na dokrzewienie.

Jednak by taki zabieg był efektywny to wegetacja musi w pełni wystartować, musi się ładnie zazielenić żeby rośliny mogły pobrać te składniki. Od poniedziałku nareszcie ciepło zapowiadają, czyli pewnie dopiero za jakieś 2 tygodnie będzie można tym prysnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Na dokrzewienie zalecają 0,5-1l ccc, w zaleznosci od rodzaju gleby i obsady. ja bym do tego dodał zamiast mocznika gotowe nawozy npk + micro w formie chelatowej nap plonvit opty 3kg + tytanit. Ale i tak powinienes zboze zasilic saletrą, bo samo ccc za duzo nie zdziła bez azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
herrfilip1    5

prox7441 jeżeli chcesz łączyć CCC z chiselem to niezadużo dawaj CCC tak 0,3-0,4l/ha jeszcze w zależności od temp. to zjedź niżej bo chisel ma substancje z grupy sulfonylomoczników które tak samo działają na krzewiewnie i jak za dużo dasz to fitotoksycznie zadziała i przytrzyma pszęzyto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chciałbym pomóc pszenżycie wystartować na wiosnę. Chodzi mi o środki przy ruszeniu wegetacji. może ktoś w tym temacie coś doradzić? pszenżyto nie jest złe ale myślę że po takiej zimie przyda się jakaś interwencja z mojej strony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Nie no saletry pojdzie za pare dni 200 kg a potem 150 saletrzaku takze Azotu nie powinno zabraknac. A ktos wie jaka temperatura powinna panować podczas dokrzewiania? Gdzies czytalem ze trzeba chyba uważać aby nie wystepowaly przymrozki przez 2 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Na moje oko obydwa rozwiazania sa dobre patrz co Ci taniej wyjdzie.

Na pszenzyto jak na ten spóźniony rok to tylo saletra na start co do drugiej dawki to kupilem saletrzak ale nie wiedzialem ze taki przebieg bedzie miala pogoda takze nie wykluczone ze saletrzak pojdzie na rzepak a na pszenzyto saletra.

Edytowano przez knoro21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj