Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
atomik    148

jak przełamać monokulturę to nie rozumiem wyboru łubin albo pszenżyto. nie ma normalnych nawozów fosforowo potasowych tylko jakieś wynalazki ? kup pan sobie polifoskę 6 albo 8 lub sól potasową i fosforan amonu, nie ma nic tańszego w przeliczeniu na składniki.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Jakie teraz masz pH. Badanie niezbędne.

Jeśli nie jakaś katastrofa, to zasiej łubin zółty.

Daj 100 kg soli potasowej

Zapraw nitaginą

Wapnowanie po żniwach wapnem tlenkowym. Magnezowym to można braki Mg uzupełnić, a nie odkwasić skutecznie.

Przed siewem komplet PK

Pszenżyto ozime.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miecho123    4

W większości siewników tabele nie mają ustawień typowych dla pszenżyta. Czy siejąc pszenżyto stosujecie się do usawień na żyto czy pszenice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

powodzenia na V klasę wapno tlenkowe, jeśli już to kreda i dolomit tylko o drobnej, pylistej frakcji i reaktywności min. 50 %. konieczne badanie gleby jest


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

pszenice raczej według mnie zrób probe krecona i bd wiedzial ile Ci idzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

Czy jest sens stosowania wiosną jakiegoś NPK na pszenżyto jeśli jesienią nic nie było sypane ? Ma to jakiś sens , czy tylko strata pieniędzy ?

A i co najlepiej wychodzi cenowo z nawozów azotowych na I dawkę ? Saletra czy saletrzak ? Ile jej sypać , jeśli nie celuje się w 6-7t ton tylko 4-5 ?

http://www.agrofoto...._497_369184.jpg

Tak wyglądało to w listopadzie .

 

Uważam, że sypanie NPK nie jest zbyt efektywne. Lepiej jakbyś samo KN dał i to na wczoraj :) . My na 4 klasie dawaliśmy obornik w średniej dawce i ponad 200 kg saletry i plon był pomiędzy 4 a 5 ton.

Edytowano przez PETECNC355

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk122    9

Przełamanie monokultury to to o czym pisaliśmy wcześniej albo teraz łubin, wapno, pszenżyto albo teraz pszenżyto, wapno i łubin, wiadomo że nie zbożem przełamać. Jeśli chodzi o jakieś P i K przed siewem to starałem się brać to co nie ma N bo chyba pod łubin będzie zbędny, ale też pod zboża stosowałem samo P i K a azot dostarczałem saletrą, co do polifoski to wiadomo nie ma dyskusji że jest dobra lecz cena troche odstrasza, a jeśli mówisz o soli potasowej i fosforanie amonu zamiast jakichś mieszanek gotowych to jaka ilość będzie odpowiadała np. 200 kg polifoski 6 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

fosforan amonu 18 N 46 P 5 S

sól potasowa K 60

polifoska 6 6 N 20 P 30 K 7 S

polifoska 8 8 N 24 P 24 K 9 S

teraz sobie sprawdź cenę u swojego dostawcy kalkulator w rękę i heja

czyli jeśli posiejesz 200 kg polifoski 6 to wnosisz do gleby 12 kg azotu, 40 P, 60 K i 14 S i zapłacisz za to 216 x 2 = 432 zł

jesli posiejesz 100 kg polidapu i soli poatsowej to wniesiesz 18 kg azotu, 46 P, 60 K i 5 S i zapłacisz 232 + 190 = 422 zł przy czym masz więcej azotu i fosforu ale mniej siarki. ważne żebyś miał mieszadło w siewce albo rozsiać osobno nawozy.

wyjaśnione czy jeszcze nie ?

  • Like 1

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiuzuzia    13

zasiale kilka h pszezyta GRINGO ozimego przed siewem dostalo 150kg soli potasowej i 150 super fosfatu40% na h. teraz dostanie 200kg/N

no i nalezalo by jakis antywylegacz zastosowac tylko co najlepiej dodam ze to jest III klasa

co mozecie mi polecic i w jakich terminach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

witam,mam kawałek pszenżyta ozimego,które słabo wzeszło-jest bardzo rzadkie,jak myslicie czy lepiej jakieś odzywki dać,czy,przesiać czymś,czym najlepiej??,pszenżyto idzie na pasze dla drobiu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Przelicz średnia obsade na m2, . Jaka to odmiana? Moze uda sie dokrzewić ccc, no i odpowiednia dawka saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

nie wiem co to za odmiana,ma juz troche lat,było stare i dlatego słabo wzeszło,jest bardzo,bardzo rzadkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

a pszenżyto jeszcze się rozkrzewi na wiosne czy już nie tak jak żyto? czy jest sene pryskać CCC? Jeśli tak to kiedy je stosować na rozkrzewienie?

Edytowano przez majes

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Panowie i jak ztym dokrzewieniem pszenżyta? Ma to sens tak jak w pszenicy?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ma sens, pszenżyto wiosna jeszcze do krzewić się da.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Jeżeli da się wjechać w pole to warto teraz zasiać pszenżyto jare przed tymi mrozami ??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W sumie nic stać się nie powinno. Ale pamiętaj żeby zaprawić, gdy już zima pójdzie to w tych niskich temp grzyby mogą atakować ziarno.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Ma sens, pszenżyto wiosna jeszcze do krzewić się da.

 

pszenzyto jest teraz w fazie bbch13-14. poczekac az zacznie sie krzewic i walnac ccc? i temp. powyrzej 10C?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dać w fazie krzewienia BBCH 25 do 29. A im wyższa temp tym lepiej, bo nie wydaje mi się żeby w takiej fazie już występowały u nas upały :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

śnieg zginął koło południa, poszedłem na pole i nie wyglada to najlepiej. Roslinek jest 110-180 m2. Jest sens dalej to ciągnąć czy raczej przesiać?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

110-180 m2 to troszkę mało poczekaj aż zrobi sie ciepło i jak sie będzie krzewić ale wydaje mi sie że trzeba będzie przesiać bo będzie mała obsada kłosów a jak nie ma kłosów to i nie ma ziarna :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Zależy, jakie masz ambicje.

 

Na tym polu mam ambicje takie żeby nie dołożyć do interesu, pole ma 0,8ha, odmiana to atletico. Jest szansa żeby z tego uzyskać 4tony ziarna? Gleba lekka.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam takie pytanie: czy pszenżyto jare nadaje się na ugór? Ziemia jest na 100% zakwaszona (jakie pH to nie wiem, ale dawno nie było wapnowane), pole blisko lasu więc owies odpada. Jeśli pszenżyto nie dojdzie do skutku to siałbym żyto na jesień. Proszę o odpowiedzi.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj