Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tractor560    3

Jak ma się pojecie o rolnictwie i jest sie dobrym rolnikiem wrecz wzorem to można wyjść z większości sytuacji :D

 


New Holland wszędzie

Najlepszy będzie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

U was moze mokrzej było bo ja wczoraj normalnie zaorałem pod qq i roztrząsłem obornik w piątek... nic sie nie grzebało ale u nas ziemia 4 -5 klasa i było bardzo ale to bardzo sucho siew był a ziemia zero wilgoci ... u nas wiele pomogło ale woda po niższych warstwach pola nie stoi

U nas bez szans, jakbym z rozrzutnikiem wjechal to by mnie wyciągać musieli. Normalnie na górkach woda stoi, zresztą jak pisalem-prawie sie zakopalem na pusto ciągnikiem na ściernisku. Tydzień temu chcialem zobaczyć jak jest mokro czy by orka po ściernisku nie poszla, to nie bylo nawet mowy. Co drugi dzień pada. Teraz już śnieg zapowiadają i jeszcze na plusie temperatura to nic nie podeschnie. A u mnie 3b, prawie sama glina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

witam posiałem w tym roku pszenżyto Rotonto w ilości 170 kg/ha i 200 kg polifoski 8 siałem 13 września i wygląda to nie zbyt ciekawie, żadkie gdzie miało troszke wilgoci ro sie rozkrzewia a gdzie w popiuł siane dopiero ma dwa listki nie wiem czy ono przezimuje bo prognozy są pesymistyczne i czy da sie go jakoś na wiosne ładnie doprzewić mam na myśli dać przed ruszeniem wegetacji 200 kg saletry puławskiej i na drugo dawke mocznik 175 kg na ha. Czy coś to pomorze?

Siejąc w takiej ilości, myślę że wysiałeś ok 250-300 roślin na metr. Rotondo nieźle się krzewi, więc powinno być ok. Poza tym, to kiedy siałeś ma się nijak do tego kiedy wzeszło. Po co się martwić na zapas. Ja siałem Twingo 26 września, wzeszło po 3 tygodniach, obecnie ma 2-3 listki, co będzie dalej, czas pokaże. Nie wygląda rewelacyjnie, ale ma wysoką zimotrwałość i krzewistość, więc mam nadzieję, że jak na wiosnę dostanie azot, to ładnie ruszy. Faktycznie, zboża nie  wyglądają ciekawie, ale nie ma co panikować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2422

Dlaczego piszecie, że prognozy są pesymistyczne? Co, już mrozy 20-stopniowe nadają? Oni najwyżej mogą mało wiele przewidzieć pogodę na najbliższy tydzień, a co będzie w grudniu, styczniu, tego nie da się przewidzieć. Rotondo w zeszłym roku u mnie bardzo dobrze przezimowało, gdybym zasiał je na polach na których miałem takie odmiany jak Magnat czy Tulus to myślę, że w żniwa skakałbym z radości. Tak więc zachowajmy spokój

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tractor560    3

witam posiałem w tym roku pszenżyto Rotonto w ilości 170 kg/ha i 200 kg polifoski 8 siałem 13 września i wygląda to nie zbyt ciekawie, żadkie gdzie miało troszke wilgoci ro sie rozkrzewia a gdzie w popiuł siane dopiero ma dwa listki nie wiem czy ono przezimuje bo prognozy są pesymistyczne i czy da sie go jakoś na wiosne ładnie doprzewić mam na myśli dać przed ruszeniem wegetacji 200 kg saletry puławskiej i na drugo dawke mocznik 175 kg na ha. Czy coś to pomorze?

 

Wczesną wiosna ta saletra później kolo 15 marca porządna dawka dolistnego później ccc i druga dawka i będzie gęste w ujjjj... moim zdaniem za głęboko posiałeś bo u mnie siałem Maestozo 200 kg/ ha czyli jakos lekko ponad 400 na m2 to ma teraz 3-4 listki a siane 28 wrzesnia... a ph gleby jakie ?

patrzac na długotermonowa ma być cały czas 6-8 stopni w moim regionie a dopiero poczatek grudnia temp ma zejść do 0 i zacząć padać snieg

patrzac na długotermonowa ma być cały czas 6-8 stopni w moim regionie a dopiero poczatek grudnia temp ma zejść do 0 i zacząć padać snieg


New Holland wszędzie

Najlepszy będzie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Panowie może to będzie off topic ale mam pytanie czy na wiosnę można zmieszać na pszenżyto np creone 0,3l i 1l stabilanu na skracanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Panowie może to będzie off topic ale mam pytanie czy na wiosnę można zmieszać na pszenżyto np creone 0,3l i 1l stabilanu na skracanie?

Cerone jest na flagę, a CCC strzelanie w źdźbło...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

czy polidap wcześnie wiosną + azot będzie ok? nie miałem możliwości dać. przed siewem. Ogólnie jaki składnikowy polecili byście na pszenżyto pogłównie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

Jak juz to przed dlugim powolnym deszczem, ale I tak nawozy PK najlepiej zmiesxac z gleba pogłównie zostaje tylko azot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Jeżeli masz gnojówke albo gnojowice to tym daj na początku marca jak najbardziej na zamrżnietą ziemię, PK masz już wprowadzone dla roślin w najbardziej przyswajalnej postaci, sposób sprawdzony i spraktykowany.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Polidap wiosną możesz odpuścić. Fosfor podaje się przed siewem. Kiedyś czytałem o doświadczeniach na ten temat i fosfor podany na wiosnę nie zwiększał plonu, ewentualnie potas możesz rozsiać wczesną wiosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

U mnie znajomy praktycznie kazdego roku sieje na wiosne polifoske 6 bo na jesieni brak kazsy aby dac przedsiewnie i jak nie zapowiada sie na deszcz albo jak długo lezy i sie nie rozkłada to polewa około 20 tys litrów gnojowicy i mowi ze efekt dobry ale sam jestem zdania ze jak juz to PK dawac przed siewem pod orke lub agregat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Jak ktoś sieje co roku PK w przyzwoitych ilościach to kiedy rozsieje PK według doradców aż takiego znaczenia nie ma ,bo składniki roślina wykorzystuje z poprzedniego roku ,co czytałem w pierwszym sezonie po rozsianiu PK albo obornika rośliny wykorzystają max 40 % składników a w następnym roku resztę 60%,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

czy polidap wcześnie wiosną + azot będzie ok? nie miałem możliwości dać. przed siewem. Ogólnie jaki składnikowy polecili byście na pszenżyto pogłównie

Jeżeli już koniecznie chcesz dać P i K pogłównie to jest coś takiego jak nitrofoska z tym że te nawozy są drogie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinMadry    4

Warunki atmosferyczne nie pozwoliły na wykonanie odchwaszczania na jesieni, już sobie odpuscilem. Jaki polecacie sprawdzony, kompleksowy cherbicyd na zabieg wiosenny? Tak max od 130-140 zl/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Nadają teraz kilka dni na plusie w nocy i się tak zastanawiam by prysnąć pszenżyto od chwastów, tylko nie wiem czy jest sens i w jakim stopniu zadziała środek jeślli później koło czwartku/ piątku nadają już przymrozki w nocy i znaczne ochłodzenie. Jest sens pryskać czy lepiej zostawić na wiosnę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Jeżeli masz presje dużą miotły to Tolurex Lentipur  mrozu się nie boją i nie które dwuliścienne też wezmą ,były lata że odpuściłem jesienne odchwaszczanie była ciepła zima i wiosną miotłę garściami mogłeś rwać i wtedy trudniej i drożej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukowiag    1

co moge zrobic jezeli przez wlasna glupote i brak dosawiadczenia zasialem na przenzyto i pszenice zimowa okolo 300kg/ha narazie ladnie wyglada ale boje sie ze na wiosne bedzie lezec. antywylegacz? jaki i kiedy go zastosowac. siew byl okolo 21 wrzesnia

Edytowano przez lukowiag

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Nie martw się na zapas ,ostra zima może ją przerzedzić że będziesz martwić się że rzadka ,na start to nie spieszyć się z azotem i saletrę bym odpuścił na 1 dawkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Kiedyś też tak miałem z pszenicą  zbyt gęsty siew. Na wiosnę może strasznie nie opóźniałem pierwszej dawki N, rozsiałem mocznik żeby roślina jakiś tam azot dostała ale nie za dużo żeby nadmiernie się nie krzewiła. Stanowisko było po łubinie, pszenica wtedy nie była tragiczna mimo gęstego siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj