Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Sianie w lutym zależy od tego gdzie i co się sieje. W ubiegłym roku sąsiadowi przymrozki wymroziły trochę owsa, który siał 8 marca. Ja siałem kilka dni później i owe przymrozki mój owies przetrwał pod ziemią.

Siew po orce tylko w odleżaną lub wałowaną glebę.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Pryskaliście wasze pszenżyta na mszyce? Bo zastanawiam się czy nie wykonać zabiegu ze względu na pogodę....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

A ja się zastanawiam nad moim dubletem sianym w listopadzie bo już szpilki są i to spore a pogoda jak narazie nie zapowiada zimy i niewiem czy powinno być tak dalej czy to nie zaszkodzi dalszemu rozwojowi,siane dosyć głęboko.Ale zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Przy obecnej temperaturze warto zastosować jeszcze Bi58? Zaznaczam, że nie było wcześniej pryskane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2127

Koledzy pszenżyto ozime pryskane Legato 600 plus w dawce 1,35 i 1,5 l/ha. Po 14 i 10 dniach brak objawów działania środka na chwastach. Środek nie zadziałał i już nie zadziała?

Poczekaj do wiosny, a środek zadziała. W minionym sezonie pojechałem opryskiwaczem dwa razy po tej samej ścieżce, bo nie było widać efektów odchwaszczania. Efekt? Tak wstrzymało mi przez cały marzec zboże, że zastanawiałem się nad likwidacją tego fragmentu pola, na szczęście jakoś się wylizało. Także spokojnie czekaj do wiosny, i ewentualnie wtedy działaj... Puma czy axial mają rejestrację aż do flagowego ;)

 

Ja bym już perytroidem nie pryskał.

Edytowano przez misio3p

24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Przy obecnej temperaturze warto zastosować jeszcze Bi58? Zaznaczam, że nie było wcześniej pryskane. 

 

Bi 58 działa przy temperaturze  około 15 stopni , wiec odpada , w tej temperaturze tylko petryody które działają w temp bliskiej 0 stopni :) jesli masz nalot to atakuj jakiś środkiem z cypermetryną np :) , jesli nie ma to nie ma sensu mszyca przylatuje jak jest w nocy ciepło i w dzien także a dokładniej temperatura 10-12/5 stopni  wiec jedynie obserwuj :) Bi 58 zostaw na wiosne  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

witam panowie zamierzam zakupic nawoz na przenzyto ozime. tylko nie wiem jaki bedzie lepszy mam wybor miedzy saletrzakiem mocznikiem i saletra ktory wybrac ? dodam tylko ze przenzyto bylo siane pod koniec wrzesnia i siane w ilosci okolo 240-250 kg na ha przedsiewnie bylo dane 100 kg polifoski tytan i na niektorych kawalkach obornik. prosze pomoc w wyborze nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik995    9

Witam byłem dziś obejrzeć stan przenżyta na polach na jednym polu siałem je 2 października a na drugim 10 października na tym drugim polu zauważyłem że jest bardzo dużo chwiastów i oto moje pytanie czy w tym roku mogę jeszcze wykonać oprysk na chwasty czy czekać do wiosny . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

witam panowie zamierzam zakupic nawoz na przenzyto ozime. tylko nie wiem jaki bedzie lepszy mam wybor miedzy saletrzakiem mocznikiem i saletra ktory wybrac ? dodam tylko ze przenzyto bylo siane pod koniec wrzesnia i siane w ilosci okolo 240-250 kg na ha przedsiewnie bylo dane 100 kg polifoski tytan i na niektorych kawalkach obornik. prosze pomoc w wyborze nawozu.

 

przy takiej ilości wysianego materiału pewnie masz łąke na pole w związku z tym pierwsza dawka nie może być zbyt duża. Ale może warto zacząć od tego jaki chcesz osiągnąć plon, co to za klasa ziemi, czy planujesz ochrone fungicydową oraz jakie jest ph. Po podaniu tych info można ułożyć jakieś nawożenie azotowe. Polifoski za dużo też nie dałeś? Jaki przedplon co ile lat dajesz obornik? Jak wygląda ogólnie plantacja? Robiłeś może badanie gleby?

Witam byłem dziś obejrzeć stan przenżyta na polach na jednym polu siałem je 2 października a na drugim 10 października na tym drugim polu zauważyłem że jest bardzo dużo chwiastów i oto moje pytanie czy w tym roku mogę jeszcze wykonać oprysk na chwasty czy czekać do wiosny . 

Z jakiego jesteś regionu Polski? jakie panują obecnie temperatury i jakie są prognozy na najbliższy czas? Osobiście nie robiłem nigdy tak późno zabiegów herbicydowych ale warunki są dość sprzyjające panują wysokie temperatury jeżeli taka pogoda utrzyma się przez najbliższy czas myśle że można by było się pokusić o zabieg lentipurem, W jakiej fazie są chwasty oraz zboże nie wiem w sumie czy już nie za późno na zabieg lentipurem w Twoim przypadku ponieważ zaleca się go raczej we wczesnych stadiach rozwojowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik995    9

Mieszkam w wielkopolsce okolice piły chwasty są w fazie dwóch liści a zboże ma 4-5 listków , w nocy nie ma być przymrozków no i nie ma podać podobno .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

też jestem powiedzmy z okolic Piły i zabiegi wykonywałem w ostatni piątek listopada i już efekty widać

osobiście proponowałbym spróbować wykonać zabieg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Też bym jeszcze wypatrywał dnia bez deszczu i pryskał jak masz miotłę to 2 litry Tolurexu i dla pewności dodać coś na dobitkę dwuliściennych bo Tolurex też bierze sporo dwuliściennych a co zapowiadają  zimę  w kilkanaście dni nie zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Mieszkam w wielkopolsce okolice piły chwasty są w fazie dwóch liści a zboże ma 4-5 listków , w nocy nie ma być przymrozków no i nie ma podać podobno .

Skoro tak to tak jak koledzy piszą możesz popryskać lentipurem czy którymś z zamienników. Nie wiem czy bym dorzucał coś do tego zabiegu niby temperatury pozwalaja na zastosowanie chociażby dff ale ale takie temperatury są teraz za tydzien moze sie sporo ochłodzic a w takich warunkach dff nie bedzie działał w przeciwnienstwie do lentipuru. Zwalcz miotłe lentipurem a reszte zwalczysz sobie na wiosne. Po za tym zabieg w tym terminie to nie ukrywajmy ryzyko i nie wiem czy jest sens pchać się w kompleksowe zwalczanie chwastów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

też jestem zdania teraz zwalczyć miotłę a na wiosnę dwuliścienne

ja pryskałem Legato Pro 425 SC cena zachęcała więc spróbowałem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1523

kiedy zastosować kizeryt na pszenżyto ozime ? widzę że są niedobory magnezu i to spore

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Wilgotna ziemia bardzo dobrze środek lepiej zadziała ,zboże zalecają aby było bez rosy ale teraz już na to nie patrz bo nigdy byś nie prysnął ,pryskałem też już na rosę nic się nie stało zbożu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

kiedy zastosować kizeryt na pszenżyto ozime ? widzę że są niedobory magnezu i to spore

 

Ja na rzepak sypałem początkiem grudnia. Gleba dość ciężka, 3 klasa.

 

Tobie radze na zboże wczesną wiosną (być może to będzie luty)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

soltys48

jak wygląda pole po tym legato? Chwasty oberwały?

 

 

już zaczyna być widać efekty i to całkiem całkiem

pytanie do tych co sieja duzo przenzyta. jak je wiosna zasilacie- podobnie jak przenice czy inaczej?

U mnie pierwsza dawka  N zawsze idzie taka sama i w tym samym czasie co na pszenicę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj