Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

pawelJD    17

Mam 6 ha ziemi. Podorane po żniwach i leży. Przedtem rosło tam pszenżyto. Czy warto mi jeszcze orać i siać też pszenżyto, czy lepiej jare? Do kiedy można siać pszenżyto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja siałem wczoraj i przedwczoraj pszenzyto. U mni etemin dopuszczalny pszenzyta to do konca wrzesnia.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

ja dzis skonczyłem siew "pierwszej tury" :) zostało jescze z 10ha które nadal nei zaorane i jescze do konca tygodnia napewno nie zaorze bo woda stoi na nizinie :D Takze bede siał w najlepszym wypadku za tydzien. w zeszłym roku siałem do 15 pazdziernika i cos tam urosło :o


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

Mam 6 ha ziemi. Podorane po żniwach i leży. Przedtem rosło tam pszenżyto. Czy warto mi jeszcze orać i siać też pszenżyto, czy lepiej jare? Do kiedy można siać pszenżyto?

Pszenżyto po pszenżycie to trochę kiepawo, jeżeli do dobra ziemia to lepiej pszenice bo pszenżyto (jak pisał bodajże @TOREZ) na opóźnienie siewu reaguje zniżką plonu (chociaż pszenica to też słaby przedplon pod pszenżyto)

Ja zasiałem już oziminy ponad tydziń temu ale ostatni hekatar gdzie było bagno będe siał jutro, to będzie takie poletko doswiadczalne czy warto późno siac zboże.


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

w mojeje okolicy to od soboty dopiero zaczeły sie siewy :blink:


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Ja wolałbym zasiać późno oziminę niż jare w terminie. U mnie w kuj-pom pszenice siane po burakach (nierzadko koniec października, początek listopada) plonuję lepiej niż odmiany jare tych zbóż.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

@Lef i masz rację spróbuj posiać Buteo, Brillanta lub coś na przewódkę z pszenic jarych :Nawra, Ethos, Tybalt- posiej i zostaw na zimę.

Drodzy koledzy nie chcę komentować wypowiedzi poprzedników o ilości wysiewu na ha. Generalnie pszenżyto sieje sie rzadko, ten gatunek zboża ma skłonnośc do intensywnego krzewienia ma to po swoim przodku życie ,w moim Grenado naliczyłem nawet 12 rozkrzewień, a posiane było w ilości 140 kg ha i to uważam że ciut przy dużo. Zbyt gęsty siew powoduje nadmierne zagęszczenie w łanie szczególnie pszenżyta, wytwarzanie pędów płonych których roslina macierzysta nie jest w stanie wykarmić, do tego idealne środowisko dla chrób grzybowych a szczególnie dla zgorzeli podstawy źdbła i oczywiście utrzymanie takiej plantacji w pione graniczy z cudem. Pszenżyto posiane rzadko nawet mimo niekorzystnych warunków np susza, potrafi mimo rzadszego łanu nadrobić straty liczbą ziaren w kłosie oraz zwiększając masę ziaren, dlatego wszelkie pola jakie kupuję lub dzierżawię obsiewam pszenżytem gdyż to zboże najlepiej poradzi sobie w trudnych warunkach i osiągnęcie plonu 7 ton z ha nie jest problem w pierwszymn roku uprawy takiego pola, oczywiście warunkiem jest nawożenie gdzie NPK jest podane do gleby dla rośliny na takzwanej :tacy" czyli łatwo przyswajalne (rozpuszcalne w roztworze glebowym np Yara). Myślę że wyczerpałem argumenty za rzadkim siewem, jeżzeli ktoś ma inne zdanie zapraszam do dyskusji jestem otwarty.pozdrawiam Jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Ja zasiałem w ilości 176kg/ha (próba krecona) odmiana Magnat. Miał juz ktos doczynienia z taka odmiana?


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Ja siałem i sieje Magnata. Na jakiej ziemi go posiałeś? Odmiana jest bardzo dobra, srednia wysokość długie kłosy, tylko z chorobami troche gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    68

@Lef i masz rację spróbuj posiać Buteo, Brillanta lub coś na przewódkę z pszenic jarych :Nawra, Ethos, Tybalt- posiej i zostaw na zimę.

Drodzy koledzy nie chcę komentować wypowiedzi poprzedników o ilości wysiewu na ha. Generalnie pszenżyto sieje sie rzadko, ten gatunek zboża ma skłonnośc do intensywnego krzewienia ma to po swoim przodku życie ,w moim Grenado naliczyłem nawet 12 rozkrzewień, a posiane było w ilości 140 kg ha i to uważam że ciut przy dużo. Zbyt gęsty siew powoduje nadmierne zagęszczenie w łanie szczególnie pszenżyta, wytwarzanie pędów płonych których roslina macierzysta nie jest w stanie wykarmić, do tego idealne środowisko dla chrób grzybowych a szczególnie dla zgorzeli podstawy źdbła i oczywiście utrzymanie takiej plantacji w pione graniczy z cudem. Pszenżyto posiane rzadko nawet mimo niekorzystnych warunków np susza, potrafi mimo rzadszego łanu nadrobić straty liczbą ziaren w kłosie oraz zwiększając masę ziaren, dlatego wszelkie pola jakie kupuję lub dzierżawię obsiewam pszenżytem gdyż to zboże najlepiej poradzi sobie w trudnych warunkach i osiągnęcie plonu 7 ton z ha nie jest problem w pierwszymn roku uprawy takiego pola, oczywiście warunkiem jest nawożenie gdzie NPK jest podane do gleby dla rośliny na takzwanej :tacy" czyli łatwo przyswajalne (rozpuszcalne w roztworze glebowym np Yara). Myślę że wyczerpałem argumenty za rzadkim siewem, jeżzeli ktoś ma inne zdanie zapraszam do dyskusji jestem otwarty.pozdrawiam Jerzy

Witam. Jakimi nawozami z Yary dokarmiasz i jaki masz plan nawożenia? Ja mam zamiar w tym roku spróbować z Kristalonem żółtym (mam mało fosforu a nie siałem pod korzeń).

W Chemirolu powiedzieli mi że moge dać 4kg na ha, Ty jakie dawki dajesz? Ta pogoda taka kiepska w nocy bardzo zimno (słabo rosna te zboża), można opryskać jak są przymrozki? Nie będę nic dodawał tylko sam Kristalon. Wiosna dam siarczan plus mocznik.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Plan pod nawożenie jęczmienia jarego jest od lat prawie niezmienny czyli:2 q mocznika oraz 2 q Yara Mila pod korzeń. Pryskać można tylko gdy jest w trakcie dnia najcieplej i jak rosa zejdzie. Dokarmiam dolistnie z reguły OSD -azotowo-potasowym lub Basfoliarem , Krystalonu nie znam w moich stronach nikt tym nie handluje. Podstawowym nawożeniem jest w uprawacj jest nawożenie pod korzeń zaś Dolistnie uzupełniam w szczególnych wypadkach. Jeżeli myslisz o poważnych plonach mocznik i siarczan na wiosnę to stasnowczo za mało.pozdrawiam Jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Ja siałem i sieje Magnata. Na jakiej ziemi go posiałeś? Odmiana jest bardzo dobra, srednia wysokość długie kłosy, tylko z chorobami troche gorzej.

 

Ja to zasiałem w celach paszowych, klasa gleby 3a


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    68

Plan pod nawożenie jęczmienia jarego jest od lat prawie niezmienny czyli:2 q mocznika oraz 2 q Yara Mila pod korzeń. Pryskać można tylko gdy jest w trakcie dnia najcieplej i jak rosa zejdzie. Dokarmiam dolistnie z reguły OSD -azotowo-potasowym lub Basfoliarem , Krystalonu nie znam w moich stronach nikt tym nie handluje. Podstawowym nawożeniem jest w uprawacj jest nawożenie pod korzeń zaś Dolistnie uzupełniam w szczególnych wypadkach. Jeżeli myslisz o poważnych plonach mocznik i siarczan na wiosnę to stasnowczo za mało.pozdrawiam Jerzy

Oki thx.

Dam jeszcze azot w dwóch dawkach:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Ja zasiałem w ilości 176kg/ha (próba krecona) odmiana Magnat. Miał juz ktos doczynienia z taka odmiana?

Silnie krzewiąca, charakteryzująca się wysoką zdrowotnością odmiana krótkosłoma. Świetnie trawi azot, szczególnie ważne pierwsze dostarczenie składnika, najlepiej na przymarzniętą glebę po zejściu śniegu.

Nie należy zwiększać przesadnie obsady przy planowanej gęstości wysiewu (no chyba że silnie kwaśny odczyn). Plon rośnie wraz ze wzrostem ilości wysiewu do optymalnego poziomu zagęszczenia łanu, potem ulega stagnacji, a następnie przy dalszym zwiększaniu ilości wysiewu plon maleje.

Wysoki MTZ, grube ziarno, kłosy długie. Wymaga mocniejszych gleb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Witam

W tym roku kupiłem pszenżyto odmiany Todan w centrali nasiennej. Tak się złożyło że żostal jeden nienapoczęty worek zboża. Cyz może ono sobie leżeć bez uszczerbku na jakości do następnego roku, czy straci na jakości dziękuje za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Firmom sprzedajacym kwalifikat ktorym zostanie na magazynie zeszloroczny towar oddaja to do sprawdzenia sily kiełkowania jesli jest ok moga dalej sprzedawac nasiona. ja mysle ze nic sie nie stanie nasionom najlepiej jakbys sprzedal znajomemu ktoremu nasion braklo :blink:


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

...Drodzy koledzy nie chcę komentować wypowiedzi poprzedników o ilości wysiewu na ha. Generalnie pszenżyto sieje sie rzadko, ten gatunek zboża ma skłonnośc do intensywnego krzewienia ma to po swoim przodku życie ,w moim Grenado naliczyłem nawet 12 rozkrzewień, a posiane było w ilości 140 kg ha i to uważam że ciut przy dużo. Zbyt gęsty siew powoduje nadmierne zagęszczenie...

 

Zapytam tylko czy kolega wie, że optymalną ilościa krzewień dla pszenzyta zimowego (pendów) jest liczba 2-4. Jezeli kolega pisze o 12 to znaczy ze roślinka jest przeciążona i wykarmienie takiej ilości kłosów jest trudniejsze.

 

Mówiąc o normach wysiewu ma się na mysli przede wszystkim ilość wschodzących ziaren. Co z tego, że zasieje idealnie, jezeli na suchych glinach bez deszczu wzejdzie tylko polowa ziaren? Wtedy klops. No i podstawa to to czy materiał własny czy C1.

 

Z drugiej strony nalezy zauwazyc ze optymalna ilość klosów to 600-700 na metr^2 a wschodzacych ziaren 350-450 na m^2. Znająć MTZ mozna łatwo wyliczyć ilość wysiewu.

 

W tamtym roku było strasznie zimno i pszenica sie nie pokrzyla i częsciowo wypadla. Tego typu pogoda przemawia za gestrzym siewem.

 

I zwróce uwagę tez na szkodniki. W tym roku na jednym z pół zauwazylem sniedkę czy jakos tak. Wypada liść sercowy. Przy zmasowanym ataku tego stwora moze na polu malo co zostac.

 

 

Reasumując przyznam sie, że nie jestem zwolennikiem wysokiej normy wysiewu ale tez nie jestem za obnizaniem jej. Pod uwagę bierzemy: Termin siewu, Jakość materiału siewnego, Prognoze pogody, Jakość uprawionego pola i metody siewu.

W tym roku u mnie:

bogatka 230kg/ha w tamtym roku było 190 i okazało sie za mało

borwo wczesniej siane 170kg/ha oraz pózniej 200 kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

ja jestem tego samego zdania co przedmówca nie ma co az tak bardzo obnizac norm bo moze byc kicha :blink: Podobnie jak on

Borwo siane koniec wrzesnia siałem 180kg/ha a siane kilka dni temu 200kg/ha

Mewa siana w pierwszych dniach pazdziernika 210kg/ha a Tonacja 200kg/ha

madilo pocztek pazdziernika 170kg/ha

Grenado kilka dni temu 170kg/ha

Żyto dankowskie diament włąsny materiał zaprawiany 160-170kg

 

Czy dobrze wyliczyłem okjarze sie na wiosne i po zniwach :P

Pod pszenice i pszenzyto dałem po 150kg NPK 5-20-30

Na wiosne bedzie w 2 dawkach saletra pod pszenice 200 + 200, a pod reszte 200+100


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

u mie cały czxas jescze sieja i to nie predko skoncza siac :( Nie raz siałem po 15 pazdziernika i cos z tego było tylko musisz gesciej posiac i tyle.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SZACH    0

Witam !Pszenżyto na klasie 5 lub 6. Wielkość zbioru? Jakie warunki? Podzielcie się jakie nawoży,herbicydy,czy poplony przedsiewne mające na celu poprawienie kultury gleby. Interesuje mnie szczególnie uwagi dotyczące klas 5 i 6, gdyż u nas jest przewaga takich gleb. A moim zdanie siew żyta, jest najmniej opłacalny, przy założeniu, że ni8ezależy nam na słomie. Pozdrwaiem !!! nowicjusz :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj