Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie

814 odpowiedzi na ten temat

#261 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 marzec 2012 - 15:46

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie Wg GUS powierzchnia użytków rolnych w latach 2002-2010 uległa zmniejszeniu z 16,9 mln ha do 15,5 mln ha, tj. o blisko 1,4 mln ha, czyli o 8,3% Oznacza to, że w Polsce dziennie ubywało w tym czasie 479 ha, a rocznie 175 tys. ha. Skąd jest to 4 tys. ha rocznie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie Dzisiaj, 01:18
  •  

#262 Share Lemke24

Lemke24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 15:56

Brawo, fajny skrypt z PMP i źródeł prawa. Tylko co ma to wspólnego z twoim wywodem na temat niesprawiedliwości dopłat? Ten traktat, jak wspomniałem, jest tak ogólnie napisany, że tam można wszystko wcisnąć, nawet dopłaty do perzu czy kotów. Zalesianie zostało pewnie potraktowane jako zapewnienie dodatkowego dochodu albo godziwego zarobku.

I sąd może rozstrzygać o niezgodności ustawy krajowej z rozporządzeniem UE. Jedynie nie może unieważnić niezgodnej ustawy tak jak to może zrobić Trybunał.

Ja znam już takie przypadki. Szczególnie młodych rolników którzy już się rozczarowali bo nici z ambitnych planów. Ogłoszenia komorników z rocznymi ciągnikami także już się pojawiają. Więc nie wszyscy na tym wyszli dobrze.

Dziwie się. Bo rozsądny przedsiębiorca najpierw szuka rynku zbytu, robi zapoznanie czy jest to opłacana a dopiero później inwestuje. Rolnicy robią odwrotnie. Najpierw inwestują a dopiero później kombinują co zrobić ze zbytem. Co wam z tych nowych traktorów skoro narzekacie na niskie ceny skupu i jesteście uzależnieni od pośredników?

Efekty pracy można sprzedać. Gdyby tak każdy myślał to Polska niczym by nie różniła się od Etiopii albo Kazachstanu.

Gdzie tej żywności może zabraknąć? W Europie która ma nadwyżki i dopłaca do ugorowania? W Rosji czy może na Ukrainie? Czy może w USA albo Brazylii? Takimi bajkami to możesz dzieci straszyć jak nie chcą jeść.

I muszę zdementować plotki, nie jestem urzędnikiem ani nie mam ciepłej państwowej posadki. Przepraszam, że was zawiodłem.

A rolnictwo to przyszłościowa branża. Dzięki wam o ile spadło bezrobocie w Polsce? Więcej osób zatrudnia nowo powstały sklep spożywczy w moim mieście niż dilerzy maszyn rolniczych w okolicy. A co jak skończą się dotacje do sprzętu? Ilu z nich będzie w stanie funkcjonować? Bo na razie odbywa się to na zasadzie dawaniu głodnemu ryby zamiast wędki. Jest to działanie krótkotrwałe. Wy dostaniecie pieniądze, kupujecie ciągnik u dilera i już koniec waszego wpływu na gospodarkę. Dopóki nie dostaniecie znowu pieniędzy na ciągnik diler może zacząć się pakować. Tak samo jak branża budowlana. Dopóki były pieniądze, są inwestycje. Skończą się pieniądze to i skończą się inwestycje. I co dalej? Znowu wyciąganie ręki po pieniądze? Niemcy tak dobrze funkcjonują nie dlatego, że dotuje się rolników niemieckich tylko dlatego, że rolnik polski kupuje niemiecki sprzęt, kupuje niemiecki samochód albo w sklepach pojawia się niemiecka żywność. Gospodarka niemiecka będzie w stanie poradzić sobie bez dopłat a Polska? Co możemy zaoferować Europie oprócz taniej siły roboczej? Nasze rolnictwo? Ile zbudowaliście przetwórni czy zakładów które przetrwają bez dotacji i będą w stanie samodzielnie funkcjonować?

No właśnie, o ile spadło bezrobocie?dobre pytanie czyli uważasz że nawet mały spadek bezrobocia (dzięki dotacją) który tak mocno podkreślasz jest zły i nie najmniejszego sensu?mało tego porównujesz sklep dyskontowy z dilerem maszyn?pogratulować inteligencji.mało tego porównujesz gospodarkę Polską z Niemiecką która była od 1945 spomagana planem Marshalla a Polska solidarnie z innymi krajami bloku sowieckiego tegoż planu się zrzekła, porównujesz Polskę która była do 89r w niewoli sowieckiej (która wydała na świat Ursusa((nieobrażając tego ciągnika i jego użytkowników)) i dopiero po 89r. zaczeła uczyć się kapitalizmu gdzie po drodze nasze rządy rozdały wszystkie dobra narodowe a dalej zostały rozkradzione.Niemcy czy Francuzii mileli dużo czasu i pieniędzy żeby swoje produkty doprowadzi do perfekcji i teraz je kupujemy.Myślę nawet że dzięki dotacją ich fabryki czy przetwórnie się rozwineły.I nie pisz tylko że to samo mogliśmy zrobić bo do 89r. żyliśmy w całkiem innym świeci niż taki niemiec a wciągu ponad 20 lat niedościgniemy ich w żaden sposób.Jeszcze na koniec dodam ta sprzedaż nie kończy się tylko na dilerze bo jak kupuję naprzykład kombajn wyprodukowany we Francji to stól do rzepaku robi Polska fabryka przez Polskich robotników, a pewny producent maszyn rolniczych ma fabrykę w Płocku.
Generalnie jeśli chodzi o bankrutctwa to i zdarzają się w Niemczech nigdy nie będzie idealnie.

Edytowany przez Lemke24, 07 marzec 2012 - 16:09.

#263 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 07 marzec 2012 - 16:22

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie Stasiek żebyś nie wiem jak szczekał i gryzł ,my będziemy brać dopłaty i dotacje i mam to gdzieś czy to Ci się podoba czy nie ..nie od Ciebie to zależy,a jak tak zazdrościsz to inwestuj w ziemie i wal na swoje nierobie,bo tylko szczekasz i g--no z tego masz...mało tego jak dostaniemy te niemieckie traktory to pojedziemy nimi protestować o więcej-i co nam zrobisz... wyskoczysz i pogryziesz opony?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#264 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 marzec 2012 - 16:25

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie Wszystkie opinie są dostępne na stronach Komisji do Spraw Unii Europejskiej, a definicje zawarte są w Traktacie o Funkcjonowaniu UE i innych aktach prawnych. Znajdziesz tam definicje co to jest rolnik, gospodarstwo, rynek, dochód i wiele innych - patrz też na preambuły. A w praktyce oznacza to, że rząd kosztem rolników chce finansować ochronę środowiska, drogi, place zabaw (też potrzebne) i inne cele i podaje, że np każdy rolnik do każdego hektara (każdego a nie tylko zgłoszonego do dopłat) w 2010 otrzymał 1688 PLN, co prawdą nie jest. O jakich klauzulach piszesz nie wiem. Trybunał jest władzą sądowniczą więc jest sądem, chociaż nie sądem powszechnym.

#265 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 16:32

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie dokładnie to tzw. sąd nad sądem czyli tzw.sąd konstytucyjny -składający się z sędziów

Edytowany przez kozulek2, 07 marzec 2012 - 16:35.

#266 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 17:40

Wg GUS powierzchnia użytków rolnych w latach 2002-2010 uległa zmniejszeniu z 16,9 mln ha do 15,5 mln ha, tj. o blisko 1,4 mln ha, czyli o 8,3% Oznacza to, że w Polsce dziennie ubywało w tym czasie 479 ha, a rocznie 175 tys. ha. Skąd jest to 4 tys. ha rocznie?

Ja wziąłem cytat z TopAgrar 03/2012 gdzie pisze, że w ciagu 10lat w Polsce odrolnionych zostało 40tys ha. Także nie wiem, gdzieś musi być błąd. Dochodzi sprawa jeszcze zalesień które chyba nie wymagają odrolnienia.

#267 Share rolnik22

rolnik22

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 18:03

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie Stasiek@ mam nadzieję że zrozumiałeś ??? że dopłaty i dotacje które dostaje rolnik w dużym stopniu generują wydatki na drogie środki produkcji.

Edytowany przez rolnik22, 07 marzec 2012 - 18:03.

#268 Share kartofelz

kartofelz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 19:29

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie @StasiekS - (bez obrazy), - "Zemsta Shreka", ("Zemsta" w nawiązaniu do Fredry, a Shreka wszyscy znają).
Z "Zemstą" to i tak się zagalopowałem, bo w zasadzie tylko wiem, że Fredro napisał.

#269 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 19:45

Trybunał jest władzą sądowniczą więc jest sądem, chociaż nie sądem powszechnym.

Trybunał nie jest sądem. Trybunał to oddzielny organ który należy do władzy sądowniczej ale sądem nie jest. On orzeka a nie wydaje wyroki. Nawet w Konstytucji jest rozdział "Sądy i trybunały".

Wszystkie opinie są dostępne na stronach Komisji do Spraw Unii Europejskiej, a definicje zawarte są w Traktacie o Funkcjonowaniu UE i innych aktach prawnych. Znajdziesz tam definicje co to jest rolnik, gospodarstwo, rynek, dochód i wiele innych - patrz też na preambuły. A w praktyce oznacza to, że rząd kosztem rolników chce finansować ochronę środowiska, drogi, place zabaw (też potrzebne) i inne cele i podaje, że np każdy rolnik do każdego hektara (każdego a nie tylko zgłoszonego do dopłat) w 2010 otrzymał 1688 PLN, co prawdą nie jest. O jakich klauzulach piszesz nie wiem.

To o czym teraz piszemy? Bo widzę, że ty swoje a ja swoje. Cały czas chce abyś wskazał mi podstawy prawne które mówią o tym, że dopłaty w Polsce są wypłacane niezgodnie z obowiązującym prawem EU, że rolnik polski jest dyskryminowany albo dlaczego zalesianie nie powinno być w WPR. A tu mi teraz wyskakujesz z naszym rządem i jego działaniami.

Stasiek żebyś nie wiem jak szczekał i gryzł ,my będziemy brać dopłaty i dotacje i mam to gdzieś czy to Ci się podoba czy nie ..nie od Ciebie to zależy,a jak tak zazdrościsz to inwestuj w ziemie i wal na swoje nierobie,bo tylko szczekasz i g--no z tego masz...mało tego jak dostaniemy te niemieckie traktory to pojedziemy nimi protestować o więcej-i co nam zrobisz... wyskoczysz i pogryziesz opony?

Przypomnij sobie dlaczego Palikot dostał się do Sejmu. Miał takie 3 hasła i jedno związane z rolnikami a raczej z zabraniem im KRUSu. Zastanów się co by było gdyby jakiś polityk posunął się jeszcze dalej i np. opodatkował rolników. Myślisz, że społeczeństwo byłoby oburzone tym faktem?

dobre pytanie czyli uważasz że nawet mały spadek bezrobocia (dzięki dotacją) który tak mocno podkreślasz jest zły i nie najmniejszego sensu?

Ale jakim kosztem i na jak długo będzie tak fajnie? W ostatnią sobotę byłem u dilera maszyn rolniczych to mówił, że ruch kiepski. Jedynie realizują jeszcze zamówienia z poprzednich naborów a tak to sprzedaż nie idzie za bardzo.

mało tego porównujesz sklep dyskontowy z dilerem maszyn?pogratulować inteligencji.

Co w tym jest mało inteligentnego? Wskaż mi to bo nie mogę zrozumieć.

mało tego porównujesz gospodarkę Polską z Niemiecką która była od 1945 spomagana planem Marshalla a Polska solidarnie z innymi krajami bloku sowieckiego tegoż planu się zrzekła, porównujesz Polskę która była do 89r w niewoli sowieckiej (która wydała na świat Ursusa((nieobrażając tego ciągnika i jego użytkowników)) i dopiero po 89r. zaczeła uczyć się kapitalizmu gdzie po drodze nasze rządy rozdały wszystkie dobra narodowe a dalej zostały rozkradzione.

A dlaczego większość z Was porównuje rolnictwo niemieckie do polskiego? Przecież to także mało inteligentne.

Niemcy czy Francuzii mileli dużo czasu i pieniędzy żeby swoje produkty doprowadzi do perfekcji i teraz je kupujemy.Myślę nawet że dzięki dotacją ich fabryki czy przetwórnie się rozwineły.I nie pisz tylko że to samo mogliśmy zrobić bo do 89r. żyliśmy w całkiem innym świeci niż taki niemiec a wciągu ponad 20 lat niedościgniemy ich w żaden sposób

Czyli nie sensu polskiej gospodarki reformować aby się rozwijała i pomału doganiała niemiecką tylko należy myśleć o tym co będzie dzisiaj a o jutro się nie martwić. Lepiej te miliardy dać rolnikowi aby sobie kupił nowy ciągnik niż uczelniom czy ośrodkom naukowym aby rozwijały nowe technologie. Niedawno w Polsce było głośno o studentach PW którzy stworzyli satelitę która ma sprzątać śmieci z kosmosu. Teraz trwają badania w kosmosie. Jeśli się ten projekt uda to jest duża szansa na produkcję takich "sprzątaczek". Oczywiście w Polsce nie znajdą się na to pieniądze bo nowe traktory są ważniejsze więc kupi to jakaś niemiecka firma która zatrudni polaków jednocześnie stwarzając u siebie fabrykę tego dając więcej kasy do budżetu niż wasi dilerzy maszyn.

Stasiek@ mam nadzieję że zrozumiałeś ??? że dopłaty i dotacje które dostaje rolnik w dużym stopniu generują wydatki na drogie środki produkcji.

Biedaczku, to tylko wam wszystko drożeje?

#270 Share rolnik22

rolnik22

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 20:03

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie @Stasiek A coś ty się tak chłopie zawziął na tych rolników??? może stańmy się Białorusią??? izolujmy sie od wszystkich???
Cytując klasyka "Żeby nie było bandyctwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego!"

Edytowany przez rolnik22, 07 marzec 2012 - 20:06.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share gonzobonzobong

gonzobonzobong

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów
  • Zainteresowania:szerokie w biodrach, wąskie w pasie

Napisany 07 marzec 2012 - 20:06

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie v

Edytowany przez gonzobonzobong, 15 grudzień 2012 - 12:49.

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

#272 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 20:09

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie Zawziąłem się na ich krótkowzroczność i ich sposób "kombinowania" a nie na to, że są rolnikami.

Jaki właściwie sens mają kolego Twoje wypowiedzi na tym forum?

Tak się trochę podroczyć i zobaczyć jakich argumentów będziecie używać aby bronić swojej racji.

#273 Share Lemke24

Lemke24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 20:18

Zawziąłem się na ich krótkowzroczność i ich sposób "kombinowania" a nie na to, że są rolnikami.

Tak się trochę podroczyć i zobaczyć jakich argumentów będziecie używać aby bronić swojej racji.

@StasiekS a może napisz czym zawodowo się zajmujesz?to może tobie napiszemy o twojej krótkozroczności, "kombinowaniu" no i oczywiście się podroczymy bo idąc twoim tokiem myślenia i rozumowania każdy zawód w Polsce to jedno wielkie kombinowanie no chyba że jesteśmy przez ciebie jakoś wyróżnieni.Pochwal się czym się zajmujesz,ty wiesz co my robimy zawodowo.
Żebyś sobie niepomyślał że jak nieodpisałem na twojego posta z komentarzem do moich postów to się zgadzam z tobą, porostu męczy mnie już komentowanie twoich niemądrych tekstów, tak jak koledzy wcześniej napisali nic niewnosisz na tym forum.

Edytowany przez Lemke24, 07 marzec 2012 - 20:30.

#274 Share rolnik22

rolnik22

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 20:27

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie @StasiekS tylko nie pisz że jesteś rolnikiem bo Cię tu wszyscy wyśmiejemy :D

Edytowany przez rolnik22, 07 marzec 2012 - 20:29.

#275 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 20:33

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie Każdy z nas jest rolnikiem-a oto dowód :D -"
Rakieta z Ziemi wylądowała na Marsie. Kosmonauta wychodzi na zewnątrz i widzi małego ludzika.
- Witaj rolniku! - mówi ludzik.
- Dlaczego "rolniku"? Jestem inżynierem! - protestuje kosmonauta.
- Ale zanim tu przybyłeś pracowałeś na Ziemi, nie?"

#276 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 20:34

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie "Przypomnij sobie dlaczego Palikot dostał się do Sejmu. Miał takie 3 hasła i jedno związane z rolnikami a raczej z zabraniem im KRUSu. Zastanów się co by było gdyby jakiś polityk posunął się jeszcze dalej i np. opodatkował rolników. Myślisz, że społeczeństwo byłoby oburzone tym faktem?"

myślisz że jak wprowadzą podatek dochodowy ,to my potulne barany będziemy bulić...jaka prywatna firma płaci ten podatek ?i co na to społeczeństwo?KRUS jest wydolniejszy niż ZUS i tańszy więc prędzej padnie czy raczej już pada ZUS. STACH-proponuję żebyś napisał co za nieszczęście cie spotkało ,bo wygląda na to że jesteś biednym człowiekiem i z tego ta zawiść ....może jakoś będziemy mogli ci pomóc (zrobimy zrzutkę czy coś innego się pomyśli)może jako robotę lepszą ci kto załatwi żebyś już tak nie skamlał na nas za te dopłaty...co ty na to ?..ha ha. i dla Danielda przy okazji czy jak mu tam ...

Edytowany przez kozulek2, 07 marzec 2012 - 20:55.

#277 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 20:58

myślisz że jak wprowadzą podatek dochodowy ,to my potulne barany będziemy bulić...jaka prywatna firma płaci ten podatek ?

Jak będzie podatek dochodowy to nie będziemy bulić bo w końcu rolnictwo nie jest opłacalne i trzeba dopłacać więc wykazuje się stratę, czyli nie ma podatku a strata przechodzi na drugi rok w dodatku... Po za tym firmy płacą podatek mniejszy czy większy ale płacą jak nie jeden to drugi... Więc nie masz się czego kolego obawiać...

..ha ha. i dla Danielda przy okazji czy jak mu tam ...

A dziękuję za pamięć... ;) Pozdrawiam

Edytowany przez danield28, 07 marzec 2012 - 21:10.

#278 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 21:08

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie nie tłumacz mi co płaca firmy bo przez 5 lat prowadziłem działalność i nie zapłaciłem złotówki pod.dochodowego....rolnik to nie baran i szybko skapuje jak w to grać żeby nie stracić.. WIESZ Danield co mnie najbardziej wkó---a?.. te Twoje "pozdrawiam"..co ty jakis pedzio jesteś?chyba nie- bo kobiete to se wyklepałeś przez internet podobno OGIERZE... ale to może tylko ściema?Jakoś dziwnie śię ze Stachem bratasz...

Edytowany przez kozulek2, 07 marzec 2012 - 21:53.

#279 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 07 marzec 2012 - 22:00

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie Stasieks błyszczy ;) i pewnie o to mu chodzi .

Ja się z Tobą i z Twoimi teoriami , poglądami kulturalnie nie zgadzam .

Pytanie poza konkursem : Czy pan panie Stanisławie czuje się w jakiejś dziedzinie niedoinformowany , nie dokształcony ? Czy jest na tym forum temat w którym czujesz ,że nie masz racji , czy zawsze uważasz (co obserwujemy tutaj) ,że ją masz ?

Wydaję mi sie ,że kulturalny , oświecony i inteligentny człowiek (spokojnie Ja sie za takiego nie uważam) jest otwarty na opinie i doświadczenia innych , dyskutuje ale nie narzuca swoich racji , podczas gdy ty co by kto Ci nie napisał "zawsze wiesz lepiej" .

Co do wypowiedzi "biedaczku , co to wam tylko wszystko drożeje?" - nie nie tylko nam , ale zauważ ,że nakłady są niewspółmiernie większe od zysków , a to dlatego ,że gdy "ktoś" zobaczy ,że pszenica jest po 70 zł - podatek , nawozy , srodki ochrony rośin drożeją , gdy pszenica (czy inny płód rolny) tanieje , reszta zostaje na swoim dawnym poziomie .
I proszę Cię nie porównuj zwykłego przedsiebiorstwa do rolnika bo to porównanie nie na miejscu (chodzi mi o rolnika a nie przedsiębiorcę kierującego gospodarstwem)

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 marzec 2012 - 22:41

Rok 2012 - zmniejszenie dopłat bezpośrednich w rolnictwie Gdybyś StasiekS czytał ze zrozumieniem to byś wiedział, że obecny pozom dopłat w Polsce jest ustalony na podstawie zupełnie innego traktatu, który przestanie obowiązywać z końcem 2013 roku. Jednak przeznaczenie pieniędzy z WPR reguluje ToFUE, i to co robi UE z polskim rządem przeznaczając pieniądze na np. zazielenianie jest nielegalne.
Każdy trybunał jest sądem, ale nie każdy sąd jest trybunałem.
Gdzie napisałem, że zalesienie powinno być poza WPR? Jednak fakt, zalesienia również, jak i zazielenienia powinny być finansowane z polityk dotyczących ochrony środowiska wg zasad tam ustalonych.
Jak widzisz podstawę prawną, która nakazuje wypłacać dopłatę bezpośrednią niższą o 149 EURO/na ha to wskaż. Podstawą prawną do ustalania wysokości dopłat jest art 39 ToFUE. Przepis jest jasny, przejrzysty i co najważniejsze zamknięty. Jego spójna treść jest chwalona przez legislatorów. Jak dla Ciebie StasiekS nie jest jasny to nie moja wina.
Oprócz tego o którym piszesz do sejmu weszło 180 (sprawdziłem programy) posłów z hasłem zachowania KRUS. Fragment z jednej z informacji PAP "Z sondażu wynika jednak, że aż 83 proc. Europejczyków opowiada się za finansowym wsparciem dla rolników i tylko 11 proc. jest temu przeciwna".
Oczywiście że tak jest. Jeżeli polscy rolnicy w latach 2004-2013 nie dostaną co najmniej 100-130 mld zł w stosunku do niemieckich to musi się odbić na ich sytuacji i skłonności do inwestowania. Policz sobie ile to jest traktorów i maszyn.
Praktycznie całą WPR jest skierowana na dostarczanie art. żywnościowych po rozsądnych cenach, a więc końcowym beneficjentem jest miasto szeroko rozumiane. Jeżeli te pieniądze nie byłyby przeznaczone na WPR to znacznie większe musiałyby być przeznaczone na zasiłki społeczne i drożyźniane. Ja pamiętam czasy, kiedy robotnik przy oborniku przez 12 h zarobił równowartość 20 kg pszenicy. Wydatki na nowe technologie nie mogą być finansowane z funduszy UE bo te są poza kompetencjami UE. Może być jedynie finansowanie postępu i wdrażanie zaawansowanych technologi. Są finansowane przez UE badania podstawowe, przeważnie jako konsorcja krajów również z poza UE (najczęściej z Roją, Indiami Chinami), ale to wymaga oddzielnej zgody państw członkowskich i dodatkowej składki.
W 2007 roku średnia cena 1 kg czystego składnika NPK stanowiła równowartość 3,5 kg pszenicy, w 2009 przekroczyła 8 kg pszenicy. Komu zatem drożeje a komu tanieje, rolnictwu czy przemysłowi?
Przeczytaj pismo Fwe-070/103/BG/2011/5641 Ministra Kazimierza Plocke z 20 grudnia ub. roku (jest w internecie) dotyczące dochodu i dopłat bezpośrednich.