Skocz do zawartości

Zdjęcie

System identyfikacji i rejestracji zwierząt

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 19 luty 2012 - 19:53

System identyfikacji i rejestracji zwierząt Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.

Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.

Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.

Edytowany przez blacha, 19 luty 2012 - 19:55.

Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
System identyfikacji i rejestracji zwierząt Dzisiaj, 21:32
  •  

#2 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 19 luty 2012 - 21:00

System identyfikacji i rejestracji zwierząt nigdy taknie było żeby raz nadany zwuerzęciu numer się zmieniał o czym świadczy istota trwałego tatuowania czy kolczykowania. Nasi odbiorcy prosiąt też podczas sprzedaży do zakładu wpisują że nastapiło przemieszczenie z ICH gospodarstwa zwierząt oznakowanych NASZYM numerm.
tak wiec jeśli chcecie zwalać winę na agencję to raczej za niedoinformowanie z ich strony
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

#3 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 19 luty 2012 - 21:35

System identyfikacji i rejestracji zwierząt Wiem, o co ci chodzi, ale wg mnie jeśli ktoś po zakupie zwierzęcia zgłasza przemieszczenie ze stada xxxxxx do własnego stada(zwykle do 14 dni roboczych po transakcji), to dlaczego przy sprzedaży do zakładu ma to jeszcze raz zgłaszać tym bardziej, że chodzi tu o zwierzęta stada podstawowego, które znajdują się w gospodarstwie znacznie dłużej niż te 4 - 5 miesięcy. Po drugie jeśli od kogoś kupuję zwierzęta to powinny one być oznakowane tatuażem/kolczykiem z numerem stada z którego je kupiłem, a ja sam jako hodowca przed sprzedażą mam obowiązek nabić też własny numer, więc jeśli ktoś chciałby prowadzić jakieś dochodzenie to jest w stanie dojść po głupich tatuażach na półtuszach jaką drogę przebyły świnie, no chyba, że trafi się na rolnika-kombinatora. No i dlaczego taki problem wypływa nagle teraz już po kilkunastu latach funkcjonowania systemu i tak naprawdę nikt z zainteresowanych tj rolników zbytnio nie wie o co chodzi. No, ale dzięki za odpowiedź.

Edytowany przez blacha, 19 luty 2012 - 21:38.

Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 19 luty 2012 - 22:04

System identyfikacji i rejestracji zwierząt właśnie dlatego że początkowo nikt nie słyszał o znakowaniu trzody-agencja miała ogromne problemy ogarnąć bydło, początki z trzodą też nie były łatwe.
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share kris82

kris82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 342 postów

Napisany 20 luty 2012 - 21:13

System identyfikacji i rejestracji zwierząt też miałem taki problem jak ojciec przekazywał mi gospodarstwo.
Musiałem najpierw sprzedać sztuki które przekazał mi z JEGO numer a dopiero jak zeszły mi wszystkie jego sztuki to ze swoim.
Jak kupujesz od innego gospodarza prosiaki to sprzedajesz z JEGO numerem a nie swoim. Na karcie zgłoszeniowej masz dwie rubryki "nr oznakowania świni"-numer gospodarstwa w którym prosiaki się urodziły i "nr gospodarstwa które je sprzedaje"-te które sprzedaje do skupu lub na ubój.

#6 Share robert812

robert812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 625 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 14:56

System identyfikacji i rejestracji zwierząt Piszę w kolejnym temacie ponieważ w podobnym nie uzyskałem odpowiedzi a nie chcę zakładać nowego.

Witam. Podepnę się pod ten temat ponieważ mam kilka pytań.
Posiadam gosp. rolne. Dotychczas nigdy nie było w nim bydła. Zakupiłem ostatnio 11 sztuk cielaków (byczki i jałówki) mięsne. W ciągu najbliższych 2 tygodni będę miał ich około 30, czyli ilość docelowa. I tyle jeśli chodzi o fizyczny stan rzeczy. Moje wątpliwości dotyczą spraw papierkowych. Każdy zakupiony cielak posiada oczywiście "PASZPORT BYDŁA". Założyłem również "KSIĘGĘ REJESTRACJI BYDŁA", ale z nią chyba nie będę miał żadnych problemów ponieważ wszystko jest dość przejrzyste. Kilka lat temu w naszym gospodarstwie hodowaliśmy świnie więc posiadam numer stada.
1. Czy w każdym paszporcie zwierzęcia z tyłu należy wpisać swoje dane?
2. Czy numer stada używany przy hodowli świń nadaje się również do hodowli bydła?
3. Czy na te zwierzęta przysługują mi jakieś dotacje unijne?
4. Czy po zakupie zwierząt muszę jechać do powiatowego oddziału ARiMR żeby to zgłosić?
5. Czy poza księgą rejestracji mam pilnować jeszcze jakichś dokumentów?

Plus może ktoś ma dla mnie jeszcze jakieś dodatkowe wskazówki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share marzena24

marzena24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów
  • Zainteresowania:Uwielbiam zwierzęta ,szczególnie Rasy simental krowy,cielaki,owce ,kozy,konie .

Napisany 15 marzec 2013 - 17:14

System identyfikacji i rejestracji zwierząt 1.Z tyłu paszportu podpisujesz się jak sprzedajesz komuś dane bydło.
2.numer do bydła jest też używany do świń.
3.jeżeli chodzi o dotacje do była to zależy od województwa
5.zgłaszaj każde zdarzenie w ARiMR