Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podatek dochodowy w rolnictwie

363 odpowiedzi na ten temat

#1 Share in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 10 luty 2012 - 12:35

Podatek dochodowy w rolnictwie Witam.
Opracowywana jest ustawa odnośnie wprowadzenia podatku dochodowego w rolnictwie. Planowany czas wprowadzenia to styczeń 2013rok. Czyli za niecały rok.

Co to oznacza?
Oznacza to, że od każdego miesięcznego zysku (przychody-koszty) będziemy płacić 18% państwu, a w indywidualnych sprawach nawet więcej. Większość nas będzie musiała podpisać umowę z biurem księgowym i dobrze kombinować.

W praktyce:
Nasze np30ha gospodarstwo przynosi ok 10.000tys zysku (robocizna itp.) od tego trzeba oddać 18%. Dostajemy dopłaty z UE ok 30tys zł i od tego również będziemy musieli oddać 18%.

Koszenie zboża przez sąsiada, usługi np. belowanie nie będziemy mogli wliczyć w koszty bo nie można rozszerzyć działalność PKB na rolno-usługowo...

Szykowany jest bicz na nasze plecy z jednej strony KRUS, a z drugiej podatek dochodowy+gruntowy.

Nie możemy na to pozwolić i jak będzie potrzeba musimy wjechać do wa-wy ciągnikami..
Proszę o dyskusje.
To nie forum magii i czarów:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Podatek dochodowy w rolnictwie Dzisiaj, 12:30
  •  

#2 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 10 luty 2012 - 12:48

Podatek dochodowy w rolnictwie Chyba coś pokręciłeś , z tego co wiem to dopłaty nie podlegają opodatkowaniu, a podatek gruntowy zostanie zastąpiony dochodowym.

I najpierw przez rok bedzie prowadzona rachunkowość ,a dopiero od 2013 dochodwy.

Edytowany przez martini89, 10 luty 2012 - 12:49.

#3 Share Pawel36

Pawel36

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 10 luty 2012 - 12:50

Podatek dochodowy w rolnictwie Dokładnie tak jak mówisz

#4 Share PLis87

PLis87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 10 luty 2012 - 12:53

Podatek dochodowy w rolnictwie Trochę przesadzasz.Dopłaty nie będą opodatkowane.Wydatki poniesione na usługi będzie można wrzucić w koszty(będzie potrzebna do tego faktura) o ile sąsiad ma zarejestrowaną dodatkową działalność.Jeżeli wprowadzą podatek dochodowy to gruntowego nie będzie.

Większość rolników nie będzie miała problemów z wykazaniem że ich dochody są śmiesznie niskie bądź nie ma ich wcale.
Biuro rachunkowe też nie jest jakimś nie wiadomo jakim wydatkiem 150-200zł/mies (to też można wrzucić w koszty) .

#5 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 10 luty 2012 - 13:08

Podatek dochodowy w rolnictwie Nie przesadzajcie. Spisywać wydatki to przecież musicie i tak sami. A na koniec miesiąca kalkulator i liczymy ile wyfrunęło z portfela. Wynik odejmujemy od przychodów i gotowe. A Jak będziesz spisywać to np w exelu to sam ci wyliczy na bieżąca dochody. Niestety wiąże to się z kolejnymi papierami i zawracaniem głowy...

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#6 Share PLis87

PLis87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 10 luty 2012 - 13:42

Podatek dochodowy w rolnictwie @andrzej2110 ale za te 150pln masz spokój z kontrolami z US.Zawozisz faktury do biura i oni się resztą zajmują, a ty zajmujesz się swoimi obowiązkami.

#7 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 10 luty 2012 - 14:40

Podatek dochodowy w rolnictwie Kontrole tak czy tak mogą być i zapewne będą... Nie znam kosztów takich usług ale nawet te 150 zł to w ciągu roku masz 1800 zł. Za to kasę możesz kupić około 320 litrów ropy.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#8 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 10 luty 2012 - 14:53

Podatek dochodowy w rolnictwie Ja myślę że ten podatek nie będzie taki zły. Dopłaty nie mogą być opodatkowane, a amortyzacja wszystkich maszyn i budynków znacznie obniży zysk gospodarstwa.

@Andrzej docenisz pracę biura rachunkowego wtedy, kiedy US dowali ci karę (nie życzę nikomu) ;)

#9 Share PLis87

PLis87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 10 luty 2012 - 14:54

Podatek dochodowy w rolnictwie Przy korzystaniu z usług biura, US rozmawia z pracownikami z biura a nie z jakże skorymi do takich rozmów rolnikami.W zeszłym roku opłata wynosiła 122pln(jak dobrze pamiętam) brutto.

Czy ktokolwiek słyszał jak będzie z kredytami z MGR ,tymi na zakup gruntów i innymi , będą będą wliczane do kosztów?

#10 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 10 luty 2012 - 14:59

Podatek dochodowy w rolnictwie Na razie to chyba nie wiadomo, z tego co wiem Ministerstwo Finansów dopiero pracuje nad naszym przyszłym podatkiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 10 luty 2012 - 15:08

Podatek dochodowy w rolnictwie Lepiej rozliczać sie samemu, bo i tak żadne biuro nie ponosi odpowiedzialnosci za złe rozliczenie bo ty sie pod tym podpisujesz i zostanie troche kasy w kieszeni, jak sie nie kombinuje to nie ma sie czego bać. Lepiej dla "prawdziwych rolników" bedzie podatek dochodowy bo wtedy nikt nie bedzie sie czepiał że rolnik ma tak dobrze. Dopłaty z uni nie mogą byc opodatkowane, tylko te z Polskiego budżetu, ale ich jest niewiele.

Edytowany przez poosa21, 10 luty 2012 - 15:10.

#12 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 10 luty 2012 - 15:14

Podatek dochodowy w rolnictwie Wy naprawdę myślicie że jak zostanie wprowadzony podatek dochodowy to automatycznie "ci z miasta" przestaną się czepiać ? :D -a dopłaty to pies ?W imię polepszenia stosunków z miastem-czyt. "no wreszcie chamy zostały opodatkowane-a dobrze im tak"-jesteście gotowi "się podłożyć" ?
A ja głupi z miasta nawiałem na wieś przed zalewem biurokracji :D .

#13 Share rollo29

rollo29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 10 luty 2012 - 15:16

Podatek dochodowy w rolnictwie Do @ in2dex możesz podać zródło swojej wiedzy na temat tej ustawy ,masz dostęp do projektu czy powtarzasz plotki.Jeśli widziałeś tą ustawę to podziel się nią z nami?!!

#14 Share PLis87

PLis87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 10 luty 2012 - 15:57

Podatek dochodowy w rolnictwie Zawsze lepiej dopilnować samemu "swoich spraw" , ale nie każdy będzie w stanie to ogarnąć , w szczególności bardziej leciwi farmerzy.

Ciekaw jestem ile tak naprawdę zarobi na podatku dochodowym budżet, bo przecież czy mniejsze gospodarstwo czy większe trzeba płacić podatek rolny,a dochodowego wszyscy nie będą płacić.

#15 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 10 luty 2012 - 16:14

Podatek dochodowy w rolnictwie nie piszcie bzdur odnośnie biur rachunkowych bo jakie biuro co ma 200-300 firm do rozliczenia sobie nie pozwoli na błędy......... jeden źle obsłużony i po dobrej opinii biura... po za tym zapominacie o najważniejszym księgowe z takich biur rachunkowych znają się z ludźmi ze skarbówek więc umieją załatwić jak jest źle żeby było dobrze..... a my sami jak coś nakręcimy to z kim będziesz gadał..?? po za tym nie ma co panikować bo przy pomocy biura to zajmuje tylko raptem 10 minut w miesiącu zanieść faktury resztę robią oni... no i pilnować.... jak wprowadza dochodowy ..... żeby nie płacić podatku...... po za tym kto będzie miał tyle odwagi żeby to wprowadzić .......wiecie... ile wtedy mogło by się zbóż palić na najgorszych glebach 5-6 klasa, żeby nie zbierać i jednocześnie nie wykazywać dochodu ?? a to tylko jeden z przykładów, zaraz drobiarze by zrobili szara strefę i brali zboże bez kwitu bo kto by to miał sprawdzać??? GOPS-y to by pękały od podań rolników i zapomogę

#16 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 10 luty 2012 - 16:26

Podatek dochodowy w rolnictwie Poszukaj sobie artykułów jak to biura rachunkowe nie ponosza odpowiedzialnosc za błędy. Tylko przedsiębiorca musi bulić z własnej kieszeni, a później sprawy w sądzie. Ja Dzis rano w ciagu 20 minut wypełniłem deklaracje za styczeń i zawiozłem do US. Cały mój czs który poscięcam na US w miesiacu to max 2 godziny. Ale jak ktos nie ma głowy do tego, to wtedy biuro go wyręcza we wszystkim. Ja licze każdą złotówke, nie po to zarabiam zeby kase marnowac na takie coś.

#17 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 10 luty 2012 - 16:31

Podatek dochodowy w rolnictwie possa21 każdy zrobi jak uważa, ja osobiście nie mam do tego głowy i dlatego się zdecydowałem na biuro po za tym jestem z wykształcenia rolnik a nie matematyk i księgowy ........ każdy będzie podejmował decyzje jak ta kwestię rozliczać indywidualnie... mi osobiście biuro odpowiada... pytanie tylko jakie oni przepisy wymyślą, bo skoro każdy rolnik wie jak zrobić żeby nie wykazać dochodu to nasuwa się pytanie jakie zaostrzenia będą w ustawach, żeby jednak zmuszać do płacenia.....
bo raczej będzie to wprowadzone, żeby budżet zyskiwał a nie tracił...... i na pewno nie dla dobra rolników bo ktory rząd był za tym aby rolnika było lepiej ?

Edytowany przez 1piotr1, 10 luty 2012 - 16:33.

#18 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 10 luty 2012 - 16:42

Podatek dochodowy w rolnictwie Jakie by te przepisy nie były to i tak Polak potrafi
Żeby rolnikom było lepiej to musieli by tam rolnicy zasiadać a przynajmniej mieć większość głosów.

bullet_black.png

#19 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 10 luty 2012 - 16:59

Podatek dochodowy w rolnictwie To by mieli lepiej tylko ci którzy by tam siedzieli ^^

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 10 luty 2012 - 18:05

Podatek dochodowy w rolnictwie Tak dla sprostowania podatek gruntowy zostanie ale będzie działał na innych zasadach i nie będzie wielkim pokrzywdzeniem bo w końcu przedsiębiorstwa też płacą podatek od nieruchomości, gminy z czegoś żyć muszą...

Dopłaty z UE nie mogą być opodatkowane i nie będą chociaż dla części rolników będą opodatkowane pośrednio ponieważ dopłaty=nawozy, ŚOR=plony=przychód=podatek od przychodu ale część rolników która woli kupić sobie samochód zyska...

Jeśli komuś się wydaję, że będzie mógł łatwo kombinować na podatku dochodowym to jest w błędzie... Wszyscy myślą wykażę 10 tys. przychodu coś zakombinuję zapłacę mały podatek... Oczywiście należy rozpatrywać tutaj co najmniej dwa przypadki rolnika, jeden nie inwestuje a drugi inwestuje... Z 10 tys. przychodu to co najwyżej można kupić sobie taczkę albo widły, wykazując taki przychód zapomnijcie, że jakiś bank da wam kredyt na maszyny a nawet jak będziecie chcieli kupić za swoje to US na pewno się zainteresuje skąd macie na to pieniądze skoro taki mały przychód, kredyt tutaj nie poratuje bo comiesięczna rata wyjdzie większa jak przychód i już widzę jak się tłumaczycie... Jeśli ktoś będzie kombinował z głową i nie inwestował czy kupował fajnych samochodów to będzie sobie radził z US... Pozdrawiam