Skocz do zawartości

Reklama

CHÓW OPASÓW HF:)

Co wy na to?

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
17 odpowiedzi na ten temat

#1 baranek

baranek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • 34384868
  • Zainteresowania:Hodowla

Napisany 08 luty 2012 - 23:24

Drodzy forumowicze, hodowcy bydła. Śledząc forum, ceny bydła rzeżnego i cieląt na skupach w firmach i u chandlarzy doszedłem do następujących wniosków...
Cena byka 550-700kg, waha się na dzień dzisiejszy od 7, 7.30 za słabo umięśnionego HF, a 8, i nieco ponad 8 zł za niby mięsnego.
Cena dwutygodniowego byczka Hf to w moim regionie wydatek ok 550-600zł, a dwutygodniowy niby mięsny to wydatek co najmniej 900-1000 zł, gdyby te byczki były jeszcze mięsne to może i warto by było próbować, ale z mieszańca nigdy nie wiadomo co wyrośnie...
Tak więc wydaje mi się, że przy dzisiejszych okropnie wysokich cenach cieląt najlepszym wyjściem są Hf, bo na cielęciu różnica w cenie bywa i dwukrotna, a na skupie byków ciężkich różnica to złotówka, a jak jest duże zapotrzebowanie na wołowine to nawet mniej...
Co wy na to...?

#2 Farmer242

Farmer242

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 09 luty 2012 - 00:12

ale zauważ to że koszty wyprodukowania 700kg mieszańca bedą mniejsze niż koszty wyprodukowania 700 kg hf-a.

Poza tym róznica na kg opasa nawet ten 1 zł to przy wadze 700 kg daje 700 złotych co rekompensuje cenę cielaka.

Edytowany przez Farmer242, 09 luty 2012 - 00:14.

#3 Kamiloo

Kamiloo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 09 luty 2012 - 00:13

A przyrost hf ?? złotówka różnicy na byku 600 kg, to 600 zł.. Według mnie i tak na mięsnych wychodzi się lepiej.

#4 mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1960 postów
  • 49574812
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 09 luty 2012 - 00:30

Jestem tego samego zdania co poprzednicy. HF 15 msc- 530 kg   MM 14,5 msc - 580 kg.  Jeśli bym MM'a potrzymał do 15 msc miałby jakieś  600 kg więc 70 kg różnicy przy tym samym zywieniu a biorąc pod uwagę cene sprzedaży byłem ok 400 zł na MM do przodu.  Więc myślę że warto dołożyć i mieć dobrego byka na opas. Pomijam tu kwestię czy kupiliśmy mieszańca  czy czerwonego hf'a.

Edytowany przez mickas092, 09 luty 2012 - 00:31.

#5 marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• V.I.P.
  • 603 postów
  • Tajne
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 09 luty 2012 - 08:22

Moim zdaniem lepiej jest kupić byczki mieszańce  bo lepiej rosną  szybciej  nie są podatne tak na choroby jak HF. Ja ostatnio za mm dałem 1100zl za takie 3-4 tygodniowe masa 70-80kg.  gdy za HF śpiewali  950zl   więc  jak u mnie  opłacalne jest  kupować MM.  Ja staram się kupić MM  ale HF nie pogardzę jak się trafi w tańszej cenie.
Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij  to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#6 akowicz111

akowicz111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • 10078093

Napisany 09 luty 2012 - 10:49

Mam takie i takie w wieku 9 miesięcy, to MM powyżej 50% aż oko cieszą.A HF to istne drapacze choć rosną przyzwoicie.

#7 hoodoowca

hoodoowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 09 luty 2012 - 17:02

Mnie nasuwa się takie spostrzeżenie po co sprzedawać byka w wieku 18-22 mce kiedy można sprzedać w wieku 24 -29 mcy i uzyskać tuszę np. o 100 kg większą.Przecież większe byki lepiej przyrastają a poza tym rzadziej wtedy kupujemy drogie cielaki.

#8 padalec

padalec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Zainteresowania:zimne piwo z sokiem,bez sępów obok

Napisany 09 luty 2012 - 17:49

Wiadomo,że mięsny cielak pięknie rosnie ,ale trzeba też wziąść pod uwagę,że są cielaki mięsne i "mięsne".A za cene jednego "mięsnego" masz dwa cielaki mleczne, i też się wtedy z kasą nieźle wyjdzie.

#9 mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1960 postów
  • 49574812

Napisany 09 luty 2012 - 18:07

To zależy jak sobie wybierzesz lub czy dasz sie zrobic w konia :)

#10 Grześ

Grześ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 09 luty 2012 - 18:44

Panowie sam na własnej skórze się przekonałem że HF niekiedy lepiej rośnie od jakiegoś mieszańca. Miałem hf-kę pokrytą BB i wyszedł ładny mieszaniec ale nie rośnie tak jak piszecie. Ładniej wygląda od tego HF ale napweno nie ma takiej wagi. Inny przypadek mam 3 sztuki mieszańce z simentalem wiekowo po roku bedą mieć w maju. Największy z nich zjada za 2 i ciągle nienasycony waga sztrzelam 200kg. Drugi z tej trójki waga może 150kg i taki sobie normalny mieszaniec a trzeci z nich może ma ze 100kg. Je nie powiem ale nie widać tego na nim można by go było sprzedać na futra taki ma włos.
Jak płacić za mięsne to już rasowe, mieszańce to ruletka co jak się przekrzyzowało.

Edytowany przez Grześ, 09 luty 2012 - 18:45.

The Truth Is Out There

#11 komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1250 postów

Napisany 09 luty 2012 - 20:43

Zobacz posthoodoowca, o 09 luty 2012 - 17:02, powiedział:

Mnie nasuwa się takie spostrzeżenie po co sprzedawać byka w wieku 18-22 mce kiedy można sprzedać w wieku 24 -29 mcy i uzyskać tuszę np. o 100 kg większą.Przecież większe byki lepiej przyrastają a poza tym rzadziej wtedy kupujemy drogie cielaki.
napewno byk jak skonczy te 24 miesiace nie ma takich przyrostow jak w 15-17 miesiacach wtedy przypadaja najlepsze przyrosty i na jeden kilogram przyrostu zuzyje wiecej paszy bo ma coraz wieksze zapotrzebowanie bytowe a druga sprawa jak ktos sprzedaje na poubojowo to poprzekroczeniu pewnej wagi zaczyna sie zbyt duze odkładanie tłuszczu zamiast miesa co jest nieopłacalne

#12 dan89

dan89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów
  • Zainteresowania:muzyka, zootechnika

Napisany 09 luty 2012 - 20:58

nie ma co narzekać na hf-y uważam , że dobrze rosną  a jak dobrze żywisz to i wygląd ma , wiadomo nie taki jak mieszany ale ....dzisiaj sprzedałem 2 szt 600 kg każdy po 8 zf/kg czyste hf-y :) do tej pory mi wesoło .

#13 baranek

baranek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • 34384868
  • Zainteresowania:Hodowla

Napisany 09 luty 2012 - 22:53

Czyli generalnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi co chować i na jakie bydło lepiej oplaci się postawić.
Jeśli chowacie opasy to w jakich wagach staracie się kupować cielęta by ich odchów był możliwie najbardziej efektywny i opłacalny?

#14 mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1960 postów
  • 49574812

Napisany 10 luty 2012 - 12:08

Ok 100 kg z tendencją wyżej. Takiemu cielakowi już mlekopanu nie podaję tylko CJ + własna śruta,  siano i woda do woli.

#15 argoz

argoz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 10 luty 2012 - 18:56

Ostatnio dobry handlarz co kupuje cielaki z którym można szczerze pogadac powiedział żebym sobie kupił czystej rasy simentala w cenie 12 zł za kg w wadze do 300 kg. Oni tylko takie hodują i lepiej wychodzą niż na tych małych mieszańcach. :rolleyes: Co do howu hf to w moim przypadku się to nie sprawdziło, szybko rosną ale tylko w górę bo w wagę to nie zawsze i złotówkę na kg tańsze przy sprzedaży.

#16 dmowski1939

dmowski1939

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna
    bydło mięsne

Napisany 12 luty 2012 - 21:25

Co do hf-ów to był w którymś z ubiegłorocznych numerów Top Agrar artykuł, z którego jednoznacznie wynikało, że w przypadku tej rasy musi to być chów intensywny by produkcja była ekonomiczna.

#17 zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • 40529443

Napisany 14 luty 2012 - 21:15

witam panowie każdy z was ma troche racji.Z tymi mieszańcami rużnie bywa ,widziałem u kuzyna takiego mieszańca po byku niby angusie ale nie zacielonym sztucznie tylko żywym nie czysto rasowym,to ten cielak siedział z jałoszką hf oba cielaki po 3 mc i ona dużo wieksza od niego,fakt byczek szeroki jak pudzianek ale malutki...natomiast inny cielak byczek po tym samym byku jóż co innego miał miesiąc a dochodził jóż tamtego. Hf wcale nie są takie złe niby chude drapacze itp ale podczas końcowego tuczu przy odpowiednim żywieniu potrafią złapać wyglądu-sam polecam wtedy san bul. Myśle że to zależy kto ma jaką możliwość zakupu cieląt ,gdy można złapać mieszańce to z reguły będą one lepsze. Ale gdy ktoś ma płacić wielką kase chandlażom za niewiadomo jakie mieszańce,to może lepiej kupić po znajomości ładne hf-y od sasiada. Wtedy chociaż wiemy co mamy . Zgadzam sie co do simków,te to naprawde ładnie rosną i wyglądają ale ciężko je kupić.

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#18 Egzo

Egzo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 15 luty 2012 - 15:42

Wszyscy maja racje ale ja uwazam ze duzo tez zalezy od genetyki np jak duza byla matka i ojciec bo sa takie krowy hf co daja duzo mleka ale po nich cielaki maja takie przyrosty jak nie jeden mieszaniec.

Zobacz także