Skocz do zawartości

Zdjęcie

ziemniaki bardzo wczesne

2397 odpowiedzi na ten temat

#1101 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 685 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 13:49

ziemniaki bardzo wczesne Czyli pod włókninę raczej odpada.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
ziemniaki bardzo wczesne Dzisiaj, 22:14
  •  

#1102 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1115 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 21 czerwiec 2014 - 20:28

ziemniaki bardzo wczesne przykrywał ktoś z was juste? ja w tym roku nabyłem troche na rozmnożenie dzisiaj oglądałem i chyba trzeba będzie ją już palić bo lada moment za gruba będzie na sadzeniak

Kupię pług 2 skibowy obracany hydraulicznie

Kupię sortownik do ziemniaków remprodex lub samro

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych

#1103 Share bools

bools

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 18:45

ziemniaki bardzo wczesne reglone

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1104 Share KiQ

KiQ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 09:57

ziemniaki bardzo wczesne Panowie jak u was z wydajnością w ziemniakach?

#1105 Share 123p

123p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 10:39

ziemniaki bardzo wczesne u mnie 20t z hektara handlowego drobnego i sadzeniaka nie wliczam.

#1106 Share szzone

szzone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 10:58

ziemniaki bardzo wczesne U mnie bez szaleństwa ok 25-28t. Kiełkowany Denar.

#1107 Share Mariusz88

Mariusz88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co wokół rolnictwa krąży

Napisany 11 lipiec 2014 - 08:16

ziemniaki bardzo wczesne

Żaden szanujący się właściciel odmiany nie zezwoli na sprzedaż klasy BI albo BII bez umowy licencyjnej. Spróbuj zakupić jakąś zagraniczną odmianę w wysokim stopniu, nie dostaniesz jeżeli nie rozmnażasz na umowę. A że nasze rodzime hodowle nie szanują swojej pracy włożonej w wyhodowanie dobrej odmiany i rozdają elity na prawo i lewo to świadczy tylko o głupocie zarządzających tymi firmami. Ale jeżeli kieruje się spółką z udziałem skarbu państwa i pobiera co roku parę miliomów dopłat na wytwarzanie nowych odmian to można olać kasę z licencji i sprzedawać elity.

Czytam ten post i zastanawiam się, skąd taka opinia. Owszem polskie hodowle, sprzedają B/II, co więcej rolnicy często kupują BII, a dostają BI. Dobrze wiem również, że jedna z hodowli praktycznie nie ma plantacji i materiału z faktycznym C/A, a sprzedaje materiał w tym stopniu - gdyż zbija BII do C/A. Wydaje się bez sensu prawda? Ale wszyscy walczymy z bakteriozą i wszyscy ją mamy, tylko że mniej lub więcej. Skrócenie okresu rozmnożeń skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia choroby, a częsta wymiana materiału jest kluczem zdrowotności materiału, także pod względem CMS. Także, czy wciąż uważasz, że sprzedawanie wyższego stopnia, jest "brakiem szacunku do własnej pracy", a może wręcz przeciwnie, szacunkiem dla kupujących? Współpracuję z HZ Zamarte - oni sprzedają B/II - ale kupując towar (Denar, etc.) w B/II, na fakturze otrzymuję informację, że towar nie podlega dalszemu rozmnażaniu na cele nasienne, więc tu kończy się temat rozmnażania na cele handlowe. W kolejnym roku - jeżeli poprowadzę dobrze plantacje, zrobię selekcję i będę miał wiele szczęścia - to otrzymam zdrowy materiał na kolejny sezon... I mam "C/A" z własnego rozmnożenia... Chyba, że presja czynników zewnętrznych była niekorzystna, to materiał wymieniam po roku.
Dopłaty do wytwarzania nowych odmian?? Kiedyś może i tak, ale nie teraz, przecież oni działają na własną rękę - znaczy pod dyktatem IHAR, ale nikt do biznesu nie dokłada, wręcz przeciwnie, oddają pieniądze do Radzikowa.
Każde działanie ma jakiś cel, nie można mówić tylko, że dobre co zachodnie. Bo za jakiś czas będziemy mieli już tylko zachód... Konsument pomyśli po co mam kupować zachodnie odmiany od Polskiego rolnika, lepiej kupić ziemniaki z Niemiec, czy Holandii, a my zostaniemy gdzieś, w czarnej du...e.
Pozdrawiam

#1108 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 09:46

ziemniaki bardzo wczesne Nie daleko mnie facet ma posadzone około 1ha może więcej Lorda. Przy drodze stoi tabliczka Lord BII. Czy jak kupię od niego sadzeniaka to będe miał Lorda w stopni CA zgadza się. Facet ma gospodarstwo nasienne

#1109 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 12:54

ziemniaki bardzo wczesne Jak zbadają i mu przejdą to kupując od niego sadzeniak masz CA i podejrzewam że sporo taniej niż z centrali. O ile Cię nie orżnie i nie wciśnie że to CA tyle że na lewych papierkach...

#1110 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 17:06

ziemniaki bardzo wczesne @Mariusz88 Rolnicy kupują B/I czy B/II bo te matoły z hodowli sprzedają po takiej samej cenie jak niższe stopnie albo niewiele drożej. Zakup materiału w wysokim stopniu nie ogranicza bakteriozy, co z tego że kupisz w B/I jak posadzisz brudną sadzarką i masz pozamiatane. Skrócenie okresu rozmnażania nie ogranicza ryzyka wystapienia choroby tylko reżim sanitarny plus wymiana sadzeniaków. Kupiłeś B/II i dostałeś wyraźny zakaz dalszego rozmnażania a Ty z premedytacją robisz z tego plantację pseudo nasienną bo chcesz mieć swoje sadzeniaki na przyszły rok. Hodowla ma wała z tego bo Ty u nich nie kupisz sadzeniaków w przyszłym roku albo nawet przez dwa lata, jeszcze chociaż żebyś zapłacił opłate hodowlaną to by coś im zostało. To jest właśnie nie szanowanie własnej pracy bo wyhodowanie odmiany trwa ok 10 lat a potem dają się kantować. Jeżeli tego nie rozumiesz to podam Ci inny przykład: sprzedajesz jakiemuś gościowi z miasta przez cały rok ziemniaki jadalne powiedzmy cztery worki co miesiąc po 0,7 zł/kg ale na wiosnę on kupuje od Ciebie worek drobnych do saszenia, walisz mu po 1,5 zł i cieszysz się bo zrobiłeś go dwa razy drożej, tylko że on przez następne pół roku albo lepiej nie przyjdzie do Ciebie po jadalne na których zawsze zarabiałeś bo ma ze swojej działki w mieście.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1111 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 17:54

ziemniaki bardzo wczesne Może gdyby na ziemniaku był lepszy zarobek lub sadzeniak tańszy to nikt by się nie bawił w odbieranie sadzeniaka tylko co roku by sobie zmienił.

#1112 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 18:18

ziemniaki bardzo wczesne Sadzeniaka zmienił a starego odprzedał :D

#1113 Share Mariusz88

Mariusz88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co wokół rolnictwa krąży

Napisany 15 lipiec 2014 - 13:04

ziemniaki bardzo wczesne @mikad Bakterioza jest chorobą bakteryjną, jej bakterie znajdują się prawdopodobnie na każdej bulwie, istotna jest więc tylko i wyłącznie ich liczebność. Dezynfekuję budynki każdego roku, maszyny po każdym dniu pracy - łącznie z przyczepami. Zajmuje to bardzo dużo czasu, ale jeszcze żadna kontrola nie wykazała obecności bakteriozy => faktyczne kontrole, a nie pseudo działania inspekcji nasiennej, która wykrywa gdzieś w Polsce bakteriozę, a później poszukuje całego towaru z danej partii ze słowami 'pana ziemniaki są chore'. Pytanie - na jakiej podstawie można powiedzieć, że coś jest chore, jeżeli nie prowadzono badań?! Na prezentacjach udostępnionych ewidentnie widać, iż wzrost wykrycia bakteriozy wzrasta wraz z latami rozmnożeń, więc chyba jednak moja pewność - poniekąd - wzrasta.
Nie mogę prowadzić "autoryzowanych" plantacji nasiennych, ale we własnym zakresie mogę wykorzystywać materiał. Każdego roku płacę opłatę licencyjną. Nie muszę okradać innych. Czy to zboża, czy ziemniaki - stawki są niskie (porównując do państw europy zachodniej). Biorę dopłatę do materiału - przynajmniej części, ze względu na ograniczenia kwotowe de minimis - więc dlaczego nie mam zapłacić, za coś z czego korzystam?
Cały czas nie mogę zrozumieć, dlaczego mówisz o braku szcunku do własnej pracy hodowców. Dzięki technologii in-vitro wyprodukowanie sadzeniaka ulega bardzo szybkiemu skróceniu. Im mniej rozmnożeń, tym zdrowszy trafia materiał do odbiorcy. Kupuję B/II, sadzę dwa razy i do wymiany... Mam "jakąś" pewność, że mój materiał jest dobry. Gdybym był zmuszony kupić C/B, to on dwa kolejne lata rozmnożeń już ma za sobą - owszem pod nadzorem, ale zasadniczo nie ma to znaczenia dla mnie i czy ja jako odbiorca, zyskuję na tym? Mi się osobiście wydaje, że sprzedaż wysokich stopni jest ukłonem w stronę odbiorców.
Wiadomo, że jest jak jest. Kto myśli ten wymienia - nie z sąsiadem, ale kupuje sprawdzony materiał. Fakt, koszt jest duży, ale widzę w tym interes i stwierdzam, że tak musi być. Ale jest to tylko moje zdanie.

#1114 Share Pawe60

Pawe60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 18:15

ziemniaki bardzo wczesne

Witam

Panowie pora obudzić ten temat

Jak tam sadzeniak wstawiony do kiełkowania?

#1115 Share krzychu94

krzychu94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 18:55

ziemniaki bardzo wczesne

Myślę, że za jakieś dwa, trzy tygodnie. Wcześniej to raczej nie.

Nie ma się co spieszyć, może zima będzie w marcu lub kwietniu, ale oby nie.

#1116 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 09:25

ziemniaki bardzo wczesne Ja planuje ok 20stycznia
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#1117 Share padd

padd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 11:56

ziemniaki bardzo wczesne

a w jakiej temperaturze podkiełkowujecie ? 

#1118 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 14:00

ziemniaki bardzo wczesne

Pod koniec stycznia planuje nastawić do kiełkowania.
A temperatura to około 15 stopni.

#1119 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 14:31

ziemniaki bardzo wczesne Koło 20 stycznia planuje a temperatura to 12-15 stopni

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1120 Share jakobek

jakobek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 17:34

ziemniaki bardzo wczesne

W jakich odstępach układacie skrzynki z sadzeniakami? posiadacie piecyki do ogrzewania z wentylatorami ?