Skocz do zawartości

Zdjęcie

ziemniaki bardzo wczesne

2397 odpowiedzi na ten temat

#321 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 26 luty 2013 - 19:03

ziemniaki bardzo wczesne Ok rozumiem . To jak dobrze kiełkować ? Bo ile stron na necie tyle sposobów jedni mówią o ziemi , inni o wodzie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
ziemniaki bardzo wczesne Dzisiaj, 13:35
  •  

#322 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 26 luty 2013 - 20:50

ziemniaki bardzo wczesne Panowie, przywiozłem dziś Denara z centrali. Przejechałem za nim dwa województwa do tego zapłaciłem 1470zł/t ale chociaż pierwszy raz w życiu mam elitę ;) Zawsze maks to CA. Wstawiłem je od razu do kiełkowania. Poprzedni rok na ich stanowisku były warzywa (kapusta, marchew), jeszcze wcześniej zboże. Zastanawiam sie czy nie zastosować przed sadzeniem czegoś na drutowca. Co prawda nigdy jakoś specjalnie go nie było na tym stanowisku. Co radzicie zrobić żebym w przyszłym roku mial ładne i zdrowe sadzeniaki CA? ;) Na pewno pełna ochrona grzybowa i desykacja ale coś poza tym?

Edytowany przez tobago, 26 luty 2013 - 20:51.

#323 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 26 luty 2013 - 22:20

ziemniaki bardzo wczesne Bizon, jeżeli tak wygląda Twój sadzeniak to już dziś gratuluję plonów.
Tobago to że kupiłeś sadzeniak w BII to nie znaczy że w przyszłym roku będzie z tego CA. A gdzie ochrona przeciw mszycom roznoszącym wirusy, a gdzie selekcja na plantacji, a gdzie reżim sanitarny? Produkcja nasienna to nie tylko posadzenie w wysokim stopniu i zebranie w niższym. Po jednym roku możesz mieć taki stopień porażenia że w następnym plon poleci o połowę. Fakt jesteś w pierwsze strefie zdrowotności i bryza morska nie pozwala za bardzo latać mszycom ale uwierz mi nieraz wystarczy jeden bezwietrzny dzień i zrobią Ci taki nalot, a jak do tego w pobliżu są ziemniaki to masz pozamiatane. Jak nie masz pojęcia o uprawie nasiennej to lepiej nie bierz się za to. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup najniższego stopnia kwalifikowanych sadzeniaków każdego roku. Oczywiście zakup w porządnym gospodarstwie nasiennym lub hodowli a nie u takiego co ma dokumenty a wciska to co mu nie poszło na jadalne.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak wybrać sadzeniaki? zobacz »

•  

#324 Share dominikziemniak

dominikziemniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO I WSZYSTKO CO Z NIM ZWIĄZANE.
    I OCZYWIŚCIE MOTOCYKLE.

Napisany 26 luty 2013 - 22:49

ziemniaki bardzo wczesne tabago wszystko wszystkim ale powiedz mi skoro Ty chcesz mieć z tych ziemniaków w następnym roku towar do sadzenia to po co Ty je "wstawiasz do kiełkowania" ?? Bo tego to Ja nie rozumie.

#325 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 26 luty 2013 - 23:22

ziemniaki bardzo wczesne Mój sadzeniak nie celuje w 60t plonu jadalnego tylko 20 . Taka różnica . Mówię tu o plonie wrześniowym

#326 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 26 luty 2013 - 23:32

ziemniaki bardzo wczesne @dominikziemniak, @mikad: nie chce zrobić z tego co kupiłem jedynie sadzeniaka na przyszły rok. Ma to być nasadzenie na normalny zbiór jadalnych a wiadomo drobny do wykorzystania w roku następnym. Skoro lepszym rozwiązaniem jest kupno co roku w najniższej klasie ale z centrali to po co centrale sprzedają wyższe klasy, przecież nie po to by ktoś z nich hodował sadzeniaka do dalszego obrotu.

#327 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 27 luty 2013 - 08:06

ziemniaki bardzo wczesne Żaden szanujący się właściciel odmiany nie zezwoli na sprzedaż klasy BI albo BII bez umowy licencyjnej. Spróbuj zakupić jakąś zagraniczną odmianę w wysokim stopniu, nie dostaniesz jeżeli nie rozmnażasz na umowę. A że nasze rodzime hodowle nie szanują swojej pracy włożonej w wyhodowanie dobrej odmiany i rozdają elity na prawo i lewo to świadczy tylko o głupocie zarządzających tymi firmami. Ale jeżeli kieruje się spółką z udziałem skarbu państwa i pobiera co roku parę miliomów dopłat na wytwarzanie nowych odmian to można olać kasę z licencji i sprzedawać elity.

#328 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 27 luty 2013 - 17:54

ziemniaki bardzo wczesne mikad moze i masz racje ale np mozemy dzisiaj kupic vinete(Europlant) w BII pochodzenia krajowego (wychodowane w Polsce wiec paszporty są polskie) bez podpisywania żadnej umowy licencyjnej
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#329 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:03

ziemniaki bardzo wczesne Nie kupisz Vinety BII w Europlancie. Jeżeli sprzedadzą Ci stopień zakwalifikowany w BII bo np ktoś zamówił i nie odebrał i zostali z tą partią albo została im jakaś końcówka to paszport i tak będzie na CA. Jeżeli kupujesz Vinetę w BII gdzie indziej to albo ktoś nie trzyma warunków umowy albo to jakaś lipa.

#330 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:22

ziemniaki bardzo wczesne w przyszlym tyg. bede w centrali nasiennej i jeszcze raz zobacze paszporty ale z tego co pamietam to polski paszport z polskim nr producenta w BII
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 27 luty 2013 - 20:39

ziemniaki bardzo wczesne Ok. Podaj mi numer producenta z białego paszportu to Ci powiem co jest grane.

#332 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 10:54

ziemniaki bardzo wczesne

Żaden szanujący się właściciel odmiany nie zezwoli na sprzedaż klasy BI albo BII bez umowy licencyjnej. Spróbuj zakupić jakąś zagraniczną odmianę w wysokim stopniu, nie dostaniesz jeżeli nie rozmnażasz na umowę. A że nasze rodzime hodowle nie szanują swojej pracy włożonej w wyhodowanie dobrej odmiany i rozdają elity na prawo i lewo to świadczy tylko o głupocie zarządzających tymi firmami. Ale jeżeli kieruje się spółką z udziałem skarbu państwa i pobiera co roku parę miliomów dopłat na wytwarzanie nowych odmian to można olać kasę z licencji i sprzedawać elity.

miales racje, Vineta w BII tylko na licencje

#333 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 11:55

ziemniaki bardzo wczesne co robicie z podkiełkowanymi ziemniakami? można je przetrzymać 3 tygodnie dłużej? i jak w ogóle oceniacie zaistniałą sytuację? będzie mniej nasadzeń, czy warzywnicy zrezygnują z nasadzeń, gdyż nie zdążą zebrać ziemniaków przed kolejnymi nasadzeniami oraz jak to wszystko przełoży się na ceny ziemniaków wczesnych i tych z ubiegłego sezonu?

#334 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 14:02

ziemniaki bardzo wczesne ja późno zacząłem kiełkować, więc teraz mają max 5mm, wyjdzie akurat.
też ciekawi mnie obecna sytuacja pogodowa. ale tu może być jeszcze tyle scenariuszy (przymrozki majowe, susza, ulewy), że ciężko przewidzieć :D
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#335 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 684 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 14:14

ziemniaki bardzo wczesne Zapowiada się bardzo ciekawy sezon :)

#336 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 15:15

ziemniaki bardzo wczesne Ja od miesiąca zbijam temp. do 2-3 stopni i jest ok

Obawiam sie ze bedzie wielka bryndza w lipcu bo młody będzie miał krótki okres wegetecji a po za tym moze byc tylko troche wczesniej niz gruntowy. Na sieradzu będą wówczas rwac na potege bo przyjdzie czas na sadzenie pekina i reszty(zacznie sie doroczne zbijanie ceny).

Ale czas pokaże bo to nasze gdybanie to tylko gdybanie

#337 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 15:22

ziemniaki bardzo wczesne myślę że cena osiągnie 1 złoty za 15 kg przy kumulacyjnym wysypie, taka mentalność ludzi sprzedających. sytuacje moze jedynie zmienić jakiś nieurodzaj lub coś podobnego co ograniczy podaż

#338 Share rotor69

rotor69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 19:03

ziemniaki bardzo wczesne U mnie partia z początku lutego (pod okrywę 1 tona) prawdopodobnie pójdzie do wyjeb... , bo niektóre już zawiązały bulwy a temp zbita do minimum. Za wysoka temp na starcie. No ale miała być wczesna wiosna. Podkiełkowywane później ok.Jeszcze z 2 tygodnie wytrzymają. Scenariusze mogą być różne. Wszystko zależy od pogody. Być może te z pod okrywy zejdą się z wykopkami bez przykrycia i znowu klapa.

#339 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 22:00

ziemniaki bardzo wczesne To po co sadzić na wczesne skoro taką cenę przewidujecie? Ograniczyć areał. W tamtym roku sadzono koło 20 marca. Skoro teraz posadzą koło 10 kwietnia (o ile da się posadzić) to mamy 20 dni spóźnienia. Czyli 20 dni dłużej będzie konsumowany ziemniak stary.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share dominikziemniak

dominikziemniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO I WSZYSTKO CO Z NIM ZWIĄZANE.
    I OCZYWIŚCIE MOTOCYKLE.

Napisany 24 marzec 2013 - 21:35

ziemniaki bardzo wczesne Panowie, Ja osobiście jeszcze przed nawrotem tej zimy jechałem przez okolice Sieradza, Błaszek, Kalisza i widziałem sporo posadzonych podkiełkowanych ziemniaków. Także one już wypadły z gry, no chyba, że ci rolnicy jeszcze zdążą podkiełkować na nowo kolejną partię ziemniaka. No to wtedy może być klapa. Ja zmniejszyłem w tym roku areał podkiełkowanych o 1-1,5 ha a jeśli i w tym roku nie będzie ceny na młode ziemniaki to jest to ostatni rok w którym męczyłem się z kiełkowaniem.