bizonbs

Opłacalność wczesnego bobiku

Polecane posty

bizonbs    4

Witam. Mam pytanie. Która uprawa lepiej mi się opłaci. Wczesny bobik na ~~20 czerwca czy polowy na ~~5 lipca.

Wiem, że na wczesny muszę większy dać nakład. Na początek w tym roku planuję 15 arów. Dziś idę jeszcze do wójka pogadać czy by mi wyhodował sadzonki w szklarni. Później w pole i przykryć włókniną. Muszę kupić włókninę, bo dopiero zaczynam przygodę z warzywami no i pewnie wójek troszkę będzie chciał za wyhodowanie sadzonek.. Może macie podobne przypadki? Przedstawcie jak to jest u was z kosztorysem tego planu.


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Kolego chyba ci chodzi o bób a nie bobik


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

Racja. A to nie jest to samo? W moim regionie normalnie mówimy na to bober, ale na forum czytałem bobik, to napisałem bobik, choć z nazwą bobik nigdy wcześniej się nie spotkałem http://www.google.com/imgres?hl=pl&client=firefox-a&hs=WoG&rls=org.mozilla:pl:official&biw=1280&bih=606&tbm=isch&tbnid=ykN3hb9BReRGYM:&imgrefurl=http://tylkokuchnia.blox.pl/2007/06/bo-BOB.html&docid=Hjr4oif0jYlN5M&imgurl=http://tylkokuchnia.blox.pl/resource/bob01.JPG&w=320&h=213&ei=bbwxT4e5EMap4gTE3o37BA&zoom=1&iact=hc&vpx=591&vpy=160&dur=724&hovh=170&hovw=256&tx=143&ty=100&sig=117828571353110036817&page=1&tbnh=132&tbnw=173&start=0&ndsp=20&ved=1t:429,r:3,s:0

żeby nie było niejasnośći.

 

Dogadałem się z wójkiem. Wychoduję sadzonki w szklarni w cieple :) myślę żę po 20 marca wskoczę z nim w pole. Ciekawe jak pogoda. Teraz muszę tylko zrobić ziemię na doniczki do sadzonek. Ziemia + torfa + azofoska i będzie lux :)


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiersz    3

Witam ja co roku sedzę około 30 arów bobu około 15 bedę pikował co mogę doradzić to odpowiednia odmiana bobu np bizon lub aquadulce lub witkiem-manita co roku jeden z nich jest wczesniej zależy od wiosny czesc pikuje w doniczkach resztę w skrzynkach plastikowych i sadzę sadzarką do kopusty ja pikuję w starm drewnianym domu oczywiscie jest tam piec na początku pale potem hartuję przed wysadzeniem w pole .bób kupuję w internecie nigdy od rolnika przed sadzeniem stosuję na chwasty command póznego bobu sadzę wiecej polecam odmianę histal strąki okoł 35cm albo winsor pod bób stosuję obornik kurzy ele się rozpisałem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4
Napisano (edytowany)

15 lutego będziesz już pikował?? To którego w pole z nim wejdziesz?

Edytowano przez bizonbs

Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiersz    3

Witam myslę ze około 15. 03 mozna bedzie sadzic mam zapiski rok 2008 ruszczenie 5.02.2008.sadzenie 17.03.2008.odmiana tobbób choc wtedy troszkę wybujał rok 2011ruszczenie 5,03. sadzenie 30.03 .ten był ok,jeszcze zobaczą jak bedzę pogoda wiadome jak bedą mrozy to sie pikowanie opóżni ,tak na spokojnie to trzeba liczyć około 30 dni na odpowiednią sadzonkę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

Zależy pod czym będziesz miał. Ja będę miał w szklarni i jest tam palone więc na koniec marca będę miał raczej sadzonkę gotową. Ja to zakiełkuję ziarna na 5 marca. 6 pikowanie. Ważne jest żeby nie wydziczało, bo będzie lipa.


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiersz    3

Witam pamiętaj jeszcze o zahartowaniu sadzonki przed wysadzeniem w pole mozna jeszcze zamoczyc bób przed pikowaniem i jestes 6 dni do przodu z sadzonką no i zaprawic jak nie jest zaprawiony no i nie zapomnij o oprysku na robaka jak zacznie kwitnąć :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

Tak bober będę moczył, aby zaczął kiełkować. Mam pytanie. A długo hartujesz sadzonkę? W ogóle opisz mi jak u Ciebie przebiega proces hartowania. Słuchaj jak mam w szklarni to później może pod tunel i będzie ok. Napisz mi ile dni przed wysadzeniem robisz hartowanie i gdzie w jakiej temperaturze. Co do robali. Ja odrazu po zapikowaniu opryskam nurellą lub bi. I przed wysadzeniem to samo. Później dopilnować jedynie w razie mszycy i będzie chyba ok.

Ziemie do pikowania będę mieszał z torfą no i dam tam azofoski. A pod bober i tak posieje troszkę jeszcze mocznika i będzie lux. Pierwszy raz uprawiam bober, więc co napiszesz będzie dla mnie jak najbardziej ważne.


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiersz    3

Witam sadzonkę chartuję około tygodnia przed sadzeniem czyli przenoszę do chłodnego pomieszczenia gdzie temperatura jest około 10 stopni pod tunel powino byc tyko otwieraj na dzien obydwie strony żeby był przewiew ja chartuje w tunelu lub wynoszę na dzien na polę i przykrywam włukniną zaprawiać mozesz przed sadzeniem ale jak zacznie kwitnoć to oprysk na strąkowca co 7 dni bo jak nie to bedziesz miał dziury w bobie a co do mszyc to dawno go sprzedasz zanim się pokazą,do pikowania używam podłoża do warzyw jakie kupie i nigdy wiecej nic nie dodaję zadnego nawozu zeby go nie przypalic potem woda co dzien rano mocznik w pole powinien byc wrazie czego zawsze mozna zasilic saletrą wapniową .tyko pamientaj o odnianie wczesnej z polskich bizon lub witkiem-manita sprawdzone są około 7 dni wczesniej .co do opłacalnosci to róznie od 18zł do14zł za pierwszy jak do tej pory .a z tego co widzę w pogodzie to pikowanie się opózni ziemia się jusz ogrzewa doczeka się pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

Ja mam zamówioną odmianę bizon. O hartowaniu tak właśnie też myślałem. Słuchaj, a co stosujesz na strąkowca?


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiersz    3

Na srtonkowca stosuje decis lub karate tyko oprysk wieczorem dwa do trzech oprysków .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

Pogoda nas nie rozpieszcza na razie. W tym roku na którego już planujesz w pole wyruszyć? Jeśli będę 5 marca pikował zakiełkowane ziarna bobru, to przez 4 tygodnie będą dobre do sadzenia?


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiersz    3

No 4 tygodnie na pewno bedą ja tesz na początku marca myślę jaka by nie była pogoda bo do 6 tygodni mozna go trzymac jak zapikuję to dam znac i jak powschodzi to rzucę fotki wszystko zalezy od pogody ja częśc przykrywam agrowukniną reszta w polę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

Ok też postaram się coś wstawić. No rok temu ten pod włókniną był szybszy niż ten bez około 9 dni nawet. 2 lata temu była różnica 4 dni ponoć. Niby nic, ale zawsze o 4 dni do przodu.


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiersz    3

Witam sezon czas zacząć na początek 25 kg zapikowane reszta w poniedzałek :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

No szybko startujesz. Ja za tydzień. :) Dużo doniczek wyszło Ci z 25kg?


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiersz    3

Witam mam takie paletki jest tam 45 doniczek cos około 50 sztuk reszte pikuje w plastikowych skrzynkach to jdzie szybko a już mam to sprawdzone i niema problemu z przyjęciem sie przy sadzeniu w samych doniczkach to by zajeło bardzo dużo miejsca ziemi poszło 9 worków 80 litrowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

No plastikowe super sprawa. Ja jednak robię foliowymi jeszcze. Za rok może sobie tez plastikowe tacki kupię.


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo92    5

W tym roku muszę posiać trochę bobu i mam kilka pytań co do tego mianowicie jakim siewnikiem to siać, oraz jaki jest optymalny termin siewu dla nasion nie podkiełkowanych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiersz    3

Witam z nasion to ja sadzę sadzarką do kapusty albo do żiemniaków co do terminu to jak ci pasuje można sadzic jak da się tyko wejsc w pole albo do końca maja bo uprawa na poplon to jusz wysza szkoła uprawy :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

W maju to raczej nie ma sensu. Bo maj jest zazwyczaj suchy ostatnimi laty.


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek6245    0

witam wszystkich chcę posiać bób do gruntu prosze o podpowiedz czym go zaprawić i jakie nawozy i ile pod korzen . Bardzo interesuje mnie jak go łuskacie ręcznie czy maszynowo jak ręcznie to ile jedna osoba może go nałuskać za 10godzin i jakie są stawki za łuskanie.

 

dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

Sypnij troche moczniku pod spód. Około 180kg/ha. Wiecej nie ma sensu. Na robaka dobrze jest pryskać Bi. Na strączkowca Decisem z tego co czytałem. Ręcznie przeciętny człowiek wyłuska od 5kg w górę na godzinę. Zdarzy się żę i po 10kg na godzinę ludzie robią, ale oni są rzadkością. Stawka u mnie jest od kilograma 1zł. Ja będę łuskał maszynowo, bo ludzi nie opłaca się najmować. Maszyna to jest maszyna, a ludzie nie pewni. Ciężko teraz o dobrych ludzi do pracy. Często tylko z pgr-ów same pijaki. Aktualnie kolekcjonuję elementy do łuskarki. Bober moczony zapikowałem w tę sobotę. Jest w szklarni. Za 2 tygodnie będzie luks. Jeśli chodzi ci o sadzenie, no to jak to mówią "co stopa 3 ziarna". Wychodzi ci od 170-200kg na hektar. Zależy od grubości nabytych ziaren. Rozstaw redlin tak jak ziemniaki.


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek6245    0

cos słabo poklikałem trudno.

Dzięki bizonbs u mnie jak pogoda pozwoli sieje w poniedziałek narazie jeszcze zamroź siedzi jeszcze niewiem co zrobie z opryskiem od pendraka a sadzic będe tak jak pisałes 3 co stopa planuje nasiona namoczyc na 12 godzin i dopiero zaprawic niewiem tylko jaką zaprawą ale babka ze sklepu obiecała cos znaleźć co do nawozu to myślalem o [soli lub polfosce]+azotowy.co do zbioru planuje ręcznie ale licze na max 8 osób czyli 5 do zapłaty w mojej okolicy 7zl/godz wiec niewiem jak bedzie na acord w razie czego spawam łuskarke mam dobre wałki więc cos sklece boje sie ze łuskarka sporo zniszczy i w skupie się będą czepiac aletrzeba ryzykować bo w mojej okolicy to jeszcze nikt tej uprawy nie widział więc już pierwsze koty za pppłoty. Mój areał 0'70ha do obsady.,

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krasa
      Witam
       
      Kolezy mam mały dylemat, potrzebuje kogoś kto posiada do sprzedania bobik ekologiczny, kupiłem od gościa który do co najmniej 10 lat nie stosuje nawozów wiec jest ekologiczny ale nie ufa agencji i nie bierze pieniążków na ten cel i niema certyfikatu. A mi potrzebny jest kwit z kad ja tenże bobik wziąłem
       
      A do mnie jak wpadnie kontrol (bo jestem w okresie przestawiania na rolnictwo ekologiczne) to d*pa zimna może jest na forum ktoś z Podlasia z kim mógł bym sie dogadać??
    • Przez kukum
      Ile dawac bobiku na 100kg ospy czy maki jak kto woli
    • Przez qamil
      Witam.
      Ostatnio naczytałem się w internetach wiele artykułów poświęconym nawożeniu roślin strączkowych. Na  AF  również nie znalazłem  odpowiedzi na to pytanie . W moim przypadku najbardziej interesuje mnie nawożenie bobu.
      Głównym pytaniem jest czy lepszym terminem do wysiewania nawozów fosforowych i potasowych jest jesień( tak jak piszą w tych artykułach )    czy wiosna?    Zamierzam siać  nawozy bezchlorkowe co jak wiadomo,  do tanich nie należą,  a NIKT nie chciałby  puścić z deszczem dużej kasy,  przez jedną niewiadomą.
      W moim przypadku gleby są średnie.   to niby wskazane siać na zimę,  ale jednak nie mam  przekonania.
      Może ktoś juz praktykował taki problem i podzieli się spostrzeżeniami?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj