gonzobonzobong

Mikrobiogazownia, biogazowania rolnicza, kontenerowa, modułowa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kissmy...    67

podałem przedział cenowy 100- 150 a lukaczmarek wyciągnął z mojej wypowiedzi cenę maksymalna. Ceny silników podanych w linach z allegro przez dawidg2 nie odzwierciedlają stanu faktycznego bo jak zaczynamy drążyć temat z wytwórcą lub dostawcą to się okazuje że wielu rzeczy nie ma w ofercie a jak już rozmawiamy o gwarancjach to temat zaczyna wyglądać mizernie. Cena u polskiego wytwórcy netto to ok 300.000zł ( gwarancja 12mc, sprawność el nieznana) w znanej niemieckiej firmie 480.000zł ( gwarancja 36mc sprawnośc el 38%)

Producenci silników stosowanych w biogazowniach maja doświadczenie co najmniej 20 letnie i błędów już nie robią mają za sobą poważne awarie i znają przyczyny. To pozwala im dawać gwarancję na 5 lat. Producenci krajowi , z całym szacunkiem dla ich pracy, muszą się jeszcze dużo uczyć a nauka niestety kosztuje. Kto ma płacić? Zapłaci rolnik.

Odwiedzam różne gospodarstwa i rozmawiam z rolnikami ale wszędzie ciągniki, kombajny itp to sprzęt wysokiej klasy nie ma byle czego a więc nie widzę powodu żeby oszczędzać na podstawowych rzeczach.

Ja mogę dostarczyć i wybudować instalacje bez silnika, jeżeli rolnik weźmie na siebie odpowiedzialność na piśmie i nie będzie potem opowiadał, że nie wiedział, itp.

 

 

- mówiłeś o samym silniku, stąd nasze zdziwienie, jeśli cena zachodniego kogeneratora jest o 100% wyższa od polskiej garażowej konstrukcji to jest to akceptowalna propozycja,

- 38% sprawności el to jak rozumiem sprawność całkowita czyli uzyskujemy z włożonej do procesu energii 38% energii elektrycznej,

- odnośnie do gwarancji to może przybliżysz nam koszty serwisowania takiej instalacji?

- co do jakości maszyn to już się chyba nie produkuje byle jakich produktów (patrz różnice cen między ciągnikami rolniczymi różnych marek w tym samym przedziale mocy - wszystkie konstrukcje oparte są na markowych podzespołach),

- mieliśmy mówić o konkretach, więc jaki jest koszt danej instalacji (nie wiem już sam o czym rozmawiamy, ale raczej o mikroinstalacji kontenerowej),

- jakie są możliwości oczyszczenia i sprężenia biogazu celem zasilania silników ciągnika rolniczego lub samochodu ciężarowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

rozmawiamy cały czas o mikro precyzyjnie o 100kWel

Dobrze, że akceptujesz jednak sprawdzone kogeneratory, polskie zapewne będą równie dobre ale musimy trochę poczekać. Nawet cegielski nie daje rady na biogazie a maja ogromne doświadczenie przecież.

tak sprawność 38%

gwarancja tak jak napisałem, są różne programy obsługi gwarancyjnej i to zależy od producenta/dostawcy jednostek.

produkuje się zapewne maszyny o różnej jakości, i byle jakie też, ale rolnicy są na bieżąco i jest to rynek sprawdzony i znany i pewnie trudno wcisnąć jakiś słaby sprzęt.

Myślę, że dla 100kWel przy założeniu dwóch zbiorników fermentacyjny + pofermentacyjny parę innych urządzeń ,substrat 1500t kiszonki kukurydzy, 700t obornika , 500 gnojowicy ( taką budujemy) koszt netto 400.000 - 500.000 Eur . Kontenerowa ze zbiornikiem gazu nad kontenerem jeżeli to masz na myśli jest niedoskonała.

oczyszczanie gazu, sprężanie dla samochodów ciężarowych to inny temat należy się zdecydować czy energia do sieci czy metan do samochodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskaż proszę jeszcze parametry poszczególnych elementów takiej instalacji czyli pojemności oraz ich udział w cenie;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

zbiornik fermentacyjny ok 1000m3

zbiornik pofermentacyjny ok 1000m3

zbiornik wstępny ok 150m3

instalacja do oczyszczania gazu,

pochodnia

zbiornik gazu

kogenerator

przyłącze do sieci ( trafo, )

opomiarowanie energii

itd

Wszystko jest szyte pod konkretną lokalizację i substraty.

Najlepiej jeżeli jest to robione od A-Z wtedy gwarancja na sukces

Najlepiej kontakt na priv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

sprawnośc el 38%

To pozwala im dawać gwarancję na 5 lat.

 

MAN osiąga to na 200kW, tak czy inaczej oni mają jedną cenę, skąd widełki 100-150kE?

Nikt nie da ci gwarancji 5 lat jeżeli wcześniej wychodzi przegląd główny/remont kapitalny silnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@biogazplant a jaki jest udział w kosztach poszczególnych elementów? i z czego wykonane są zbiorniki (fermentacyjny, na poferment i na gaz)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

eco-e co masz na myśli, że MAN osiąga to na 200kW?

Gwarancja może być na 5 lat.

Samochody - KIA daje 5 czy 7 lat gwarancji a VW tylko 2 jest różnica. VW da na 3 lata ale musisz wykupić pakiet serwisowy czyli zapłacić jakieś pieniądze ekstra. Można?

 

O kosztach poszczególnych elementów rozmawiamy bezpośrednio z inwestorem wyżej pisałem jaki jest orientacyjny koszt.

Zbiorniki z betonu c37, Zbiornik na gaz jest z PCV podwójny lub pojedyńczy z EPDM montowany ( wersja gorsza ale tańsza) nad zbiornikiem pofermentacyjnym lub montowany w hali/wiacie osobno.

Wszystko zależy od możliwości istniejącej infrastruktury, budynków, które są w gospodarstwie.

Co i jak jest często uzależnione od wizji na miejscu w gospodarstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Chciałbym wiedzieć jakiej firmy silnik z generatorem 100kW osiąga na luzie sprawność 38%. :)

Edytowano przez eco-e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

MAN

 

Większość nie zna nazwy, typu ani nazwiska konstruktora najpopularniejszego silnika samochodowego. Silnik z zapłonem iskrowym, potocznie nazywany benzynowym, a pracujący w cyklu czterosuwowym skonstruował Nikolaus August Otto (1832-1891), początkowo zasilany był... gazem, a opracował go syn chłopa, który nie uczęszczał do jakiejkolwiek szkoły technicznej, Otto nie tylko nigdy nie studiował, ale nie pobierał nawet nauk w zakresie mechaniki czy budowy maszyn.

Geniusz.

W biogazowniach stosuje się przede wszystkim silniki typu Otto a nie Diesla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeszcze raz poproszę o udział poszczególnych elementów w koszcie instalacji, a odnośnie do sprawności to największą osiągają wolnoobrotowe diesle najlepiej dwusuwowe, a już majstersztykiem byłoby zastosowanie w nich turbosprężarki i danie gwarancji na 20 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

MAN

 

 

Niby 2G ma taką przeróbkę na 50Hz. Wybrałeś najdroższy silnik na świecie - moje gratulacje to super oferta dla polskich rolników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

60Hz - wyższe obroty silnika (1800 zamiast 1500) niższa sprawność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Eco-e myślisz tam o mojej instalacji?

 

Nie myślałem że MAN robi silniki na biogaz, silnik Scanii to widziałem na jakimś filmiku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

Panowie widzę, że jesteście " specjaliści " może się przedstawicie bo ja się nie ukrywam ?

Poproszę eco - e do tablicy dlaczego zasugerowałeś 2G ? Może więcej szczegółów ?

Jeżeli najdroższy silnik wybrałem to proszę o argument bo zaczynam mieć wrażenie, że reprezentujesz jakąś firmę i nie masz argumentu. Proszę o argumenty dlaczego 2G a nie Ces, Pro2, Jenbacher, Hager, Seva itd?

 

Eco-e myślę, że ty wprowadzasz rolnika w maliny, różnice w cenie w wszystkich znaczących firmach są żadne. A więc nie mów, że coś jest najdroższe. Chyba, że proponujesz śmieciowe rozwiązanie.

Zresztą pewnie w tym naszym temacie nie ma prawdziwego rolnika

 

MAN robi bardzo dobre silnik na biogaz do pewnego momentu później to zupełnie inne schody.

 

Perkins haha dobra inwestycja......... szykujcie kasę na nowe BHKW

 

Chcecie zarobić kasę ale nie wciskajcie rolnikom śmieci, Proponujcie uczciwe rozwiązania.

 

Kto ty jesteś Eco=e?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dla mnie dobre CHP to tania eksploatacja, stąd skłaniam się ku popularnym rozwiązaniom, gdyż koszt serwisowania wielokrotnie przekroczy koszt samego kogeneratora, a ja nadal oczekuję na wskazanie jaki udział w kosztach stanowią poszczególne elementy instalacji

 

60Hz - wyższe obroty silnika (1800 zamiast 1500) niższa sprawność

 

wydawało mi się, iż im większa częstotliwość tym wyższa sprawność, obroty to raczej kwestia charakterystyki jednostki napędowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

 

Chcecie zarobić kasę ale nie wciskajcie rolnikom śmieci, Proponujcie uczciwe rozwiązania.

 

 

 

Nie bardzo wiem o co Ci chodzi. Sam rekomendujesz produkty Man-a a jak wymieniam dobrą fabrykę OEM, która buduje kogeneratory na bazie tych silników to coś już nie pasuje.

 

Piszesz, że nie ma żadnej różnicy w cenie między znaczącymi firmami. Sam jednak wcześniej podajesz widełki 100-150kE dla silnika. Przy częściach zamiennych i serwisie te różnice są jeszcze większe. Dla dużej biogazowni te dodatkowe koszty można jakoś zniwelować. Przy małej to można powiedzieć niemożliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

eco-e

 

Chodzi mi o to, że inwestycja jest dość spora i popełnienie błędu przy nieodpowiednim doborze urządzeń wygeneruje rolnikowi niespodziewane dodatkowe koszty ( remonty, naprawy, wymiana na inne urządzenia), które mogą się przyczynić do zdecydowanego zmniejszenia zysków lub w ogóle zyskowności na minusie.

To próbuję uświadomić potencjalnym inwestorom.

Rekomenduję jednostkę np MAN bo jest to powszechnie używana baza dla jednostek kogeneracyjnych w zakresie mocy o której rozmawiamy czyli 100kWel.

Nie wiem jaka fabrykę wymieniasz? Jeżeli jest taki producent, który zapewni gwarancję , serwis to chętnie się zapoznam.

 

Nie ma różnicy znaczącej w cenach kogeneratorów czołowych firm z rynku europejskiego. Widełki jakie podałem dotyczą generalnie oferowanych jednostek 100kW w Polsce przez różne firmy czołowe i te niszowe. Jeśli chodzi np o części to różnice są i dla przykładu np świeca w silniku o którym piszemy może kosztować 50 zł i 2000zł. Świec mamy 6 a więc koszt serwisowy jest znaczący lub nie. Tak jest z wieloma elementami całej składanki biogazowni.

Trzeba wiedzieć gdzie można zaoszczędzić a gdzie nie wolno tego robić.

 

Mała biogazownia 100kW wyposażona jest w wiele elementów takich samych i kosztujących tyle samo co np 300kW czy nawet 1MW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich właścicieli Mikrobiogazowni albo Rolników zainteresowanych instalacją mikrobiogazowni, polecamy projekt: BioEnergy Farm II,

www.bioenergyfarm.eu 

cele projektu to: rozpowszechnienie danych i możliwości wytwarzania biogazu, kalkulator i konsultacje w tworzeniu biznesplanów, szkolenia.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj