gonzobonzobong

Mikrobiogazownia, biogazowania rolnicza, kontenerowa, modułowa

Polecane posty

kissmy...    67

zobaczymy co wyjdzie z naszych łupków, bo jeszcze ta nasza wymuszona ekologia może wyjść nam uszami, a czy przy instalacji tej skali nie opłaca Ci się kocioł + silnik parowy (ewentualnie turbina) jeśli potrzebujesz głównie energii cieplnej to powinno być lepsze rozwiązanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Ciepła aż tak dużo nie potrzebuje. Choć podejrzewam że z powodzeniem je sprzedam, bo przy 0,5MWe mam 1MW ciepła do zagospodarowania, połowę pewnie wykorzystam u siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

dostawcy instalacji z czegoś muszą żyć, stąd właśnie takie przebiegi i koszty obsługi

 

Pretensje w tej sprawie proszę kierować do producentów silników.

 

GSR to określenie stosowane przez firmę nasienną KWS.

Edytowano przez eco-e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Lukasz a ta twoja biogazownia to jak długo już pracuje? Kiedyś się ciebie dopytywałem ale to było w trakcie projektu. :)

U mnie w okolicy tj. w Rypinie powstaje jedna z najwięksych w Polsce. Będzie miała ok 1,9MW i narazie zasieli chyba coś ok 900ha qq, a kawałek dalej w Boleszynie mają 1MW i chcą zwiększać stopniowo do 8MW :ph34r: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

Witam wszystkich

 

jeżeli temat mikro biogazowni jest aktualny a pewnie jak nie jest to będzie to chętnie włączę się w dyskusję.

Jest na tym forum trochę wirtualnych wypowiedzi i mało konkretów popartych praktyką.

Diabeł tkwi w szczegółach a kasa do wydania spora więc radzę się zastanowić w którym kierunku pójść bo efekt może być katastrofalny, oczywiście tylko i wyłącznie dla inwestora czyli rolnika a nie dla firmy sprzedającej gotową instalację.

Dochody z biogazowni mogą być mizerne lub nawet na minusie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

to ja poproszę o konkretną wypowiedź, mam nadzieję iż możesz napisać co najmniej tyle ile obiecałeś, czyli jakiej skali instalacje może gwarantować rentowność, jaka jest najlepsza technologia dla danej skali, najbardziej uniwersalny wsad itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

podstawa inwestycji w biogazownię to własny substrat, Rentowność w przypadku własnego substratu jest zawsze na plusie. Najlepsza technologia jest ta, która jest sprawdzona i zużywa najmniej energii na potrzeby własne, jest oparta na materiałach odpowiednich dla środowiska w którym zachodzą procesy, nie generuje poważnych remontów w krótkich okresach.

Najbardziej uniwersalny i stabilny wsad to kiszonka , gnojowica, obornik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

no to konkret, a jesteś w stanie przedstawić jakąś przykładową mikroinstalację (ok 100kWe), która zagwarantuje rentowność w każdym przypadku i będzie sprawdzona i zużywająca najmniej energii na potrzeby własne opierając się na materiałach odpowiednich dla środowiska, w którym zachodzą te wskazane procesy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

zapraszam do oglądania np 100 kWel. Tu nie ma się co rozpisywać bo możemy pisać do rana. Jak masz swój substrat, postawisz na sprawdzoną firmę, która jest w branży powiedzmy 20 lat i pozwiedzasz pracujące biogazownie to sam przekonasz się, czy warto i czy wybudowanie biogazowni jest słuszne.

Zdumiewający jest fakt również na tym portalu, że rolnicy maja w głowie ceny biogazowni 100kW za ok +/- 1mln zł. To jest wielkie nieporozumienie ale nie mnie to oceniać. Każdy ma własny rozum.

Edytowano przez biogazplant

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

To znaczy 1 mln to za mało czy za dużo bo nie wiem jak się odnieść do twojej wypowiedzi?

Czy biogazownia około 100 kw może być zasilana w całości tylko gnojowicą świńską?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

żarty żartami, ale koszt mikroinstalacji wyższy niż 4tys. euro/kWe wydaje się nie uzasadniony, dla masowo produkowanych silników, rozumiem że nie ma tutaj takich efektów skali, ale akurat rolnicy wiedzą ile warte są maszyny i kupa żelastwa, a sama technologia fermentacji jest prosta i naturalna, więc nie powinna kosztować zbyt wiele, ponadto przy wysokich kosztach instalacji buduje się ich w Polsce jak widać 0, stąd właśnie oczekiwania czy też presja na godziwe oferty, a swoją drogą to z tą kusząca propozycją wyjechał specjalista/kolega z branży eco-e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

dla 100kWel sam silnik kosztuje ok 100 000-150 000 Eur.

Jaka powinna być cena według Ciebie kompletnej 100kW biogazowni, dla substratu powiedzmy kiszonka z kukurydzy, obornik i gnojowica?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

pytanie brzmi dla jakich objętości komory fermentacyjnej i zbiornika na poferment, nowy silnik diesla (John Deere) około 100kW kosztuje 16-20 tys euro, w zależności od sprzedawcy za 100tys euro można kupić nowy ciągnik siodłowy z najwyższej półki o mocy silnika ponad 500KM, także dla mnie rozsądnym jest koszt kogeneratora zbliżony do ceny ciągnika rolniczego tej samej mocy 200-300tys. zł, pozostałe koszty rozważaliśmy już chyba w tym wątku, dlatego możemy rozważać ceny dla konkretnego rozwiązania, należy jednak zauważyć, iż jak wskazał już eco-e ciężko będzie wycenić koszt osprzętu i niezbędnych do pracy instalacji substancji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

niestety podany przez ciebie szanowny KISSMY.... przykład silnika diesla John Deere to nie dla biogazowni.

Napisałem wyżej, że dochody z biogazowni mogą być zerowe lub na minusie. Jeżeli ma to być instalacja profesjonalna przynosząca zyski to nie tędy droga.

Podany przykład z silnikiem i ceną to:

- po pierwsze silnik diesla jeżeli chcesz zastosować do spalania biogazu to musisz dodawać olej opałowy lub roślinny lub zwyczajnie ropę To są koszty

- po drugie silnik diesla to nie wszystko a gdzie prądnica, sterowanie, katalizator, tłumik, sprężarka, oczyszczanie spalanego gazu, schładzanie, ogrzewanie, osuszanie, wprowadzenie energii do sieci, przyłącze z sieci itp.

Takie interpretowanie tematu to delikatnie mówiąc dyletanctwo, które szkodzi rolnikom interesującym się ewentualną budową biogazowni.

Można jednak pójść twoim tropem i zbudować biogazownię, nawet taka jest, z beczki od szamba i silnika od Poloneza.

Jeżeli chcesz być uwiązany do biogazowni przez 24 godziny na dobę to ok tak też można.

 

Jednak uważam, że jeżeli rolnicy z Niemiec, Austrii, Holandii, Czech, Włoch, Rumuni itd płacą podobne pieniądze za 100kW to coś jest na rzeczy. Nie można robić ludziom wody z mózgu i wpuszczać rolników w maliny bo głównie oni dostana po du..ie jeżeli źle zainwestują swoje pieniądze często z kredytu.

 

Możemy pogadać merytorycznie a nie teoretyzować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja poprosiłem o konkretny przykład, więc nadal możemy wyłącznie teoretyzować,

- czym różnią się silniki w kogeneratorach od silników diesla (pracują w innym cyklu)?,

- na osprzęcie i technologii oczyszczania biogazu się nie znam, więc odniosłem się wyłącznie do kosztu silnika, a cały kogenerator nie jest bardziej skomplikowany (nie powinien być droższy) ani od ciężarówki ani od ciągnika rolniczego (szczególnie, że MTZ produkuje ciągniki z wbudowaną prądnicą, a valtra produkuje ciągniki zasilane biogazem - niestety nie orientuję się ile one kosztują),

- swoją drogą przy oszczędności przekraczającej milion złotych mogę być przywiązany do biogazowni przez jakieś 100 000h (czyli mniej więcej 11 lat),

- odnośnie do popularności mikroinstalacji w innych krajach ich popularność nie wynika wyłącznie z najwyższej opłacalności super instalacji, ale raczej ze źródeł finansowania oraz opłacalności wynikającej z cen zbywanej energii (elektrycznej i cieplnej),

- natomiast w kontekście zasadności wyboru sprawdzonych rozwiązań to nie mam nic przeciwko, ale przedstawiłem swoje stanowisko dotyczące poziomów cen proponowanych instalacji, tak samo uważam, iż ceny ciągników są zawyżone w stosunku do cen samochodów ciężarowych, ale to już raczej wynika z popytu albo raczej z barier wejścia w pewne branże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

150 tyś euro za silnik????? Chyba sobie żartujesz. Wiele ciężarówek z naszej zachodniej granicy jeździ na gazie.

Pozatym przypuszczam że budowa silnika na gaz i diesla nie różni się zbyto od siebie więc dlaczego różnica w cenie sięga 1000% ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Czy biogazownia około 100 kw może być zasilana w całości tylko gnojowicą świńską?

 

Czy to jest chów bez ściółki/jakiegokolwiek podkładu?

 

Różnica w cenie silników Otto i Diesla jest ale nie 1000%. Podstawowe 3 wady silników Diesla - 1) musisz tak czy inaczej podawać ropę 2) taki silnik bez skomplikowanego sterowania ECU nie spełnia wymagań norm dotyczących emisji spalin 3) sprawność w pełnym zakresie mocy jest niższa od silników Otto (w niskim zakresie obrotów jest lepiej).

Edytowano przez eco-e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

bebechy zapewne te same (silnik i tak zachodni) a cena zgoła odmienna, ciekaw jestem jakiego rzędu będą różnice w sprawnościach między takim kogeneratorem a wersją z wyższej półki cenowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Weszła już ta ustawa że muszą kupić nadwyżkę energii? Ktoś wie jaka aktualna cena za wyprodukowaną energie plus za certyfikat? Podobno dopłata minimum 11gr/kWh ale do energi elektrycznej i cieplnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

podałem przedział cenowy 100- 150 a lukaczmarek wyciągnął z mojej wypowiedzi cenę maksymalna. Ceny silników podanych w linach z allegro przez dawidg2 nie odzwierciedlają stanu faktycznego bo jak zaczynamy drążyć temat z wytwórcą lub dostawcą to się okazuje że wielu rzeczy nie ma w ofercie a jak już rozmawiamy o gwarancjach to temat zaczyna wyglądać mizernie. Cena u polskiego wytwórcy netto to ok 300.000zł ( gwarancja 12mc, sprawność el nieznana) w znanej niemieckiej firmie 480.000zł ( gwarancja 36mc sprawnośc el 38%)

Producenci silników stosowanych w biogazowniach maja doświadczenie co najmniej 20 letnie i błędów już nie robią mają za sobą poważne awarie i znają przyczyny. To pozwala im dawać gwarancję na 5 lat. Producenci krajowi , z całym szacunkiem dla ich pracy, muszą się jeszcze dużo uczyć a nauka niestety kosztuje. Kto ma płacić? Zapłaci rolnik.

Odwiedzam różne gospodarstwa i rozmawiam z rolnikami ale wszędzie ciągniki, kombajny itp to sprzęt wysokiej klasy nie ma byle czego a więc nie widzę powodu żeby oszczędzać na podstawowych rzeczach.

Ja mogę dostarczyć i wybudować instalacje bez silnika, jeżeli rolnik weźmie na siebie odpowiedzialność na piśmie i nie będzie potem opowiadał, że nie wiedział, itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Tak 100% rusztu nic wiecej.

 

 

Aby wyprodukować tyle biogazu potrzebujesz w uproszczeniu co najmniej 10 tyś blondynek. Karmisz je na mokro? Rozumiem, że przy takich ilościach masz pełne zaplecze: paszarnię, silosy, zbiorniki i instalację na gnojowicę. Jaki jest obieg gnojowicy zimą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj