Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co posiać na ugorze?

96 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2189 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 20:57

Co posiać na ugorze? Ja na twoim miejscu bym tylko dobrze zaoral i zasiał owies lub jęczmień ponieważ gleba wypoczęta i da dodry plon ,nie radze pryskać na perz przed siewem bo trzeba czekać min 4 tygodnie dla dobrego rezultatu w przeciwnym razie pieniądze na oprysk będą wyrzucone w błoto i ponadtto oprysk będzie działał negatywnie na rośline w plonie głównym .Zasiej zboże potem według zasad rób oprysk na chwasty w zbożach .wiadomo perz się wybije ale z nim walcz dopiero po żniwach wiem co pisze i na pewno będziesz zadowolony .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co posiać na ugorze? Dzisiaj, 17:12
  •  

#62 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 21:04

Co posiać na ugorze? Moim zdaniem tylko kukurydza. Posiejesz zboże to nakosisz zielonki i co ztym zrobisz, a jak perz przerośnie i jeszcze się to położy to będzie całkowita klęska.

#63 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2189 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 21:18

Co posiać na ugorze? Jak zasiejesz gesto to nie przerośnie a mokra tylko słoma ,jak kombajn dobrze ustawisz to w ziarkach nie będzie zieleniny ,.

a jeśli chodzi o mnie to wczesną wiosną oprysk rand*pem lub czymś o podobnym działaniu potem głęboka orka i siew kukurydzy w niej można walczyć z chwastami a potem ona sama zdusi chwasty

po co pryskać randapem skoro na kukurydze masz środki alternatywne którymi można wytępić wszystkie chwasty w czasie wegetacji rośliny?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share doropkiewicz

doropkiewicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 08 luty 2013 - 13:05

Co posiać na ugorze? tomasz patrząc pod względem oszczędności to dajesz chyba najleprze rozwiązanie, mam wlasnie taka sytuację 3- 4 klasa - odłog około 5 lat, zastaniawiam się czy nie siac po głebszej orce a z perzem bawić się dopiero po zbiorze, co pozostali mówia na to rozwiązanie, po prostu szkoda roku aby się bawić w dokładne przygotowywanie;
dodam, ze w 2012 rokumiałem taka sytuację poletko około 1ha - piasek widac bylo że trafa się perz miejscami niemal "kretowiska" wsialem na to jęczmien plon był mozliwy, dopiero po zbiorze pryskałem,
może inni mieli jakies negatywne doświadczenia po takim siewie na ugorze?

#65 Share albusgd

albusgd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka

Napisany 08 luty 2013 - 20:33

Co posiać na ugorze? Mój kolega postąpił podobnie. Plon jak najbardziej przyzwoity (jęczmień). Po skoszeniu poleciał Randap :)
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."
Albert Einstein

#66 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • Zainteresowania:Zapraszam do galerii

Napisany 08 luty 2013 - 20:43

Co posiać na ugorze? Ja osobiście nigdy nie zauważyłem perzu na odłogu starszym niż 4 lata. Także pole po starannym zaoraniu powinno być czyste.
A jeżeli już nawet wybije perz to przed zbiorem oprysk i załatwione.

#67 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 08 luty 2013 - 22:10

Co posiać na ugorze? Ja jak rekultywowałem ugór na wiosnę to dopiero na jesień siałem pszenice ozimą. Zależy jaki stan ugoru jeśli nie zły to posiałbym pszenice jarą lub jęczmień. Na pewno nie owies bo nie znam środka na jednoliścienne w owsie i strach by nie przerósł. Ja kilka lat temu miałem taką właśnie sytuację, że ledwo ten owies zebrałem po takim ugorze.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#68 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • Zainteresowania:Zapraszam do galerii

Napisany 08 luty 2013 - 22:12

Co posiać na ugorze? Tak tylko ten owies trzeba zasiać gęsto więcej niż normalnie i będzie ok.

#69 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 08 luty 2013 - 23:04

Co posiać na ugorze? Ja bym proponował zasiać np saradele lub facelie na przyoranie, saradela bardzo dobrze sie rozrasta i dusi wszystko co by tam chciało rosnąc a na jesień stanowisko pod pszenice idealne dodatkowo masz jeszcze dopłatę do strączkowych

:) :)

#70 Share doropkiewicz

doropkiewicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 26 luty 2013 - 20:20

Co posiać na ugorze? w porządku zdecydowalismy, że ugór zaożemy i na to siew jęczmienia po zbiorze dopiero rundap, ale powiedźcie kiedy ten ugór orać już teraz wczesna wiosną czy później bliżej siewu jęczmienia, czy jesli wczesniej zorzę nie dojdzie do sytuacji, że perz wyjdzie bardzo wczesnie?

Mój kolega postąpił podobnie. Plon jak najbardziej przyzwoity (jęczmień). Po skoszeniu poleciał Randap :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 26 luty 2013 - 23:13

Co posiać na ugorze? Za orać przed siewem, bo co Ci da, że za orasz teraz??? tylko jedna rada weź dobrze przygotuj sobie ten ugór do orki, jak to chyba nie muszę pisać by mnie nikt o nic nie posądził :D potem na środkach nie oszczędzaj by mieć jako taki plon...

#72 Share beja

beja

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 27 luty 2013 - 00:26

Co posiać na ugorze? Ja tam na takich ugorach sieje gryke. Na początku maja kiedy wszystko się zieleni spryskaj pole randapem, najelpiej energy,
W połowie maja sięw gryki. Gryka urośnie ci ładna nawet na najgorszych piachach, nie trzeba jej zawozić ani pryskać, a sama zagłuszy inne chwasty.
No i po ścięciu gryki masz dużo masy zielonej do przyorania, nie to co po jęczmieniu.

#73 Share LUKASZ82mtz

LUKASZ82mtz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 27 luty 2013 - 07:36

Co posiać na ugorze?

A może pszenżyto jare posiac na takim ugorze? ja wziąłem w dzierżawe ok 2 ha pola 2 lata nie uprawiane . no troche zachwaszczone ale bede siał pszenżyto jare może troszke gęściej ok 250 kg

A może pszenżyto jare posiac na takim ugorze? ja wziąłem w dzierżawe ok 2 ha pola 2 lata nie uprawiane . no troche zachwaszczone ale bede siał pszenżyto jare może troszke gęściej ok 250 kg

Edytowany przez LUKASZ82mtz, 27 luty 2013 - 07:37.

#74 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 27 luty 2013 - 13:48

Co posiać na ugorze? Kolega @beja ma racje z tą gryką, zdążysz spokojnie uporać się z ugorem do maja, nawożenie prawię żadne pod grykę, aha i po gryce masz stanowisko pod pszenice a po jęczmieniu to już nie do końca....

#75 Share spuzon

spuzon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:02

Co posiać na ugorze? Witam panowie ja również zastanawiam sie nad posianiem 5 ha bo reszte mam oziminy. 2 ha IV wlasnie kupilem nikt niewie ile to bylo orane chce to w nastapnym tyodniu puscić talerzówkę i to przeorać . Myślę nad zasianiem 5ha owsa czrnego gniady, chce spróbować jak na tym wyjdę. Chyba że macie inne pomysły co można posiać? Naienie bede brał z centrali.

#76 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 28 luty 2013 - 19:13

Co posiać na ugorze? Owies jest chyba jedynym zbożem, którego nie można opryskać na chwasty jednoliścienne, nie wiem czy owies siany na ugorze to dobry pomysł, ze względu na możliwość przerośnięcia go trawami i bogatemu stanowisku. Ja bym coś posiał co można opryskać na trawy jednoliścienne.

#77 Share doropkiewicz

doropkiewicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 28 luty 2013 - 22:42

Co posiać na ugorze? ja tam eksperymentuje z jęczmieniem na tym ugorze, myslę zę będę na plusie

#78 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 23:10

Co posiać na ugorze? @doropkiewicz
a co planujesz po zbiorze jęczmienia posiać?
jęczmień będzie oki, pryśniesz pumą i z jednoliściennymi problemu nie będzie, chwastox lub inny herbicyd również załatwi sprawę z dwuliściennymi więc powinno być oki :) pryśnij tylko jakimś antywylegaczem ponieważ na ugorze dobre stanowisko będzie :)

#79 Share doropkiewicz

doropkiewicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 21:20

Co posiać na ugorze?

@doropkiewicz
a co planujesz po zbiorze jęczmienia posiać?
jęczmień będzie oki, pryśniesz pumą i z jednoliściennymi problemu nie będzie, chwastox lub inny herbicyd również załatwi sprawę z dwuliściennymi więc powinno być oki :) pryśnij tylko jakimś antywylegaczem ponieważ na ugorze dobre stanowisko będzie :)

co będzie później pomyslimy narazie wszystko zalezy od pogody czy ten ugór uda się przygotowac nw taki sposób jakmówiłem pod jęczmień. bo miejscami jest tam mokro

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Pestka5465

Pestka5465

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 12 marzec 2013 - 14:30

Co posiać na ugorze? Nie dawno wydzierżawiliśmy pole 10 ha nie uprawiane 15 lat pole jest zachwaszczone porastającym samosiewem brzozy. Już nie długo przyjedzie firma która będzie wyrywać drzewa z korzeniami a pózniej drzewo trafi na zrąbki. Po oczyszczeniu pola z samosiewu drzew planujem przejechać 2 razy talerzówką a następnie orka i siew owsa. W fazie krzewienia owsa dam po 200 kg saletry no i oprysk na chwasty.