Skocz do zawartości

Zdjęcie

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu?

51 odpowiedzi na ten temat

#41 Share gabrysiek

gabrysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 19:17

Witam po prawie 4 latach :D

Gdy stawałem przed wyborem szkoły to założyłem właśnie ten temat. Ostatecznie zdecydowałem się na technikum agrobiznesu z czego na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolony. Został mi już ostatni semestr, a jeżeli matura będzie pozytywna to rozpocznę studia na tym samym kierunki. 

Jeżeli ktoś się waha, bądź chce o coś zapytać dotyczące wybory szkoły, bądź konkretnie kierunku agrobiznes to zapraszam do dyskusji. :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? Dzisiaj, 03:33
  •  

#42 Share damianlozki

damianlozki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 03 luty 2016 - 20:49

Witam !  ;)

Prosiłbym o pomoc w wyborze szkoły średniej. W tym roku kończę gimnazjum.

Biorę pod uwagę Technik Rolnik, Technik Agrobiznesu, a może Technik Ogrodnik.

Co wy byście mi doradzili, Dużo czytałem na stronach różnych szkół, ale wolałbym

posłuchać waszych rad i opinii. Przyszłość chciałbym związać z rolnictwem, a dokładniej

sadownictwo/ogrodnictwo, wiadomo czasy teraz trudne, na pewno z samej gospodarki

trudno się utrzymać, ale mimo to planuję iść w tym kierunku i rozwijać się.  :D

(gabrysiek)  twój temat śledziłem i dużo się dały mi do zrozumienia twoje oraz innych

użytkowników włączonych w temat, a mianowicie  to, że

TA jest bardziej przyszłościowy.  Widzę, że jesteś z moich okolic. Do Jabłonia paru

znajomych z mojego gimnazjum poszło. Nawet może w twoim wieku . Pozdro:

Jestem z woj. lubelskiego, pow. bialski a dokładniej okolice Międzyrzeca Podlaskiego.

W obrębie mojej okolicy znam takie szkoły jak w Leśnej, Jabłoniu, Janowie i coś

słyszałem, że TA jest również w Łukowie, ale nikt z moich znajomych tam nie uczęszczał.

Może wy mi dacie jakieś rady i polecicie którąś z wymienionych przeze mnie szkół, a

może znacie jeszcze jaką w mojej okolicy.  Różne propozycje mile widziane...  ;)

Jestem tu nowy na AF, więc proszę o wyrozumiałość.

Za odpowiedzi z góry Dziękuję  !

Pozdro ! :)

#43 Share gabrysiek

gabrysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 03 luty 2016 - 21:44

Co do technika ogrodnika to z tego co wiem, że jest trudno utworzyć kierunek, bo zawsze jest za mało chętnych. Patrzyłem kiedyś na plany lekcji innych szkół rolniczych to tam też ogrodnika nie znalazłem więc z tym kierunku może być Ci trudno znaleźć szkołę, która nazbiera chętnych na ten kierunek.

Na agrobiznesie czy rolniku wątpię abyś też dowiedział się coś więcej o sadownictwie. Jako ogrodnictwo to sam może jakieś wnioski byś wysnuł z lekcji produkcji roślinnej, ale to też wiele zależy od nauczyciela czy ma jakąś wiedzę praktyczną. Czy da się porozmawiać z nim jak na normalnym poziomie.

Co już też pisałem to rozważając pomiędzy TA, a TR to:

- TA idą osoby, które trochę mają poukładane w głowie i mają już jakąś wizję przyszłości.

- TR zazwyczaj zbieranina, a mało kto ma zostać rolnikiem. Idzie aby coś skończyć. 

Z mojego rocznika to z okolic Międzyrzeca to chyba nie ma. No chyba, że jesteś z okolic Drelowa to może osobę o ksywce Bakuś kojarzysz :D

A z młodszych klas tą są chłopaki właśnie z okolic Drelowa i kilka dziewczyn. 

Co do szkół rolniczych to jeszcze w okolicy jest Wola Osowińska. Inne co podałeś słyszałem. Jeżeli jesteś z okolic Międzyrzeca to co do szkoły to najlepiej dla CB wg mnie to właśnie Jabłoń gdzie ja uczęszczam albo Leśna, bo te szkoły są pod ministerstwem i mają więcej kasy. Szkoły zadbane itp Leśna ma dobrze wyposażone warsztaty, dużo maszyn i chyba ok 40 ha ziemi. Jabłoń więcej wkłada funduszy w budynek szkoły oraz internatu i jest tylko 5 ha ziemi, na której na praktykach obrabia TR. Ale to gaz w podłogę i tyle. Aż szkoda patrzeć czasami jak te pole jest uprawione. 

Jak coś to zapraszam na dni otwarte, które były zawsze organizowane na 1 dzień wiosny, więc i pewnie tak samo bd w tym roku. Na stronie szkoły na pewno bd informacja.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share damianlozki

damianlozki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 04 luty 2016 - 10:21

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? No i ja właśnie jestem z okolic Drelowa . :)
A czy w Jabloniu jest technik ogrodnik, bo wiem, że kiedyś był.?
i jaka potrzeba miec srednia aby sie utrzymac w TA .? :) czy trudno jest .?

#45 Share gabrysiek

gabrysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 04 luty 2016 - 18:15

Odkąd ja chodzę to nie było (i nie ma), a wcześniej to nie wiem, ale też w to wątpię. 

Średnia czy oceny rzadko kiedy odzwierciedlają to co kto umie. Na agrobiznesie u mnie w klasie są osoby ze średnią 3,5 w górę, ale nie wiem czy tym warto się też sugerować, bo jesteśmy (nie chwaląc się) najlepszą klasą w szkole (ale to tylko 7 osób, przedmioty ogólnokształcące mamy łączone z technik żywienia).

Inne klasy zależnie od uczniów, albo są sami na swoich profilach, albo łączeni tak, że właśnie ogólnokształcące przedmioty razem a zawodowe oddzielnie. :D

Co przyswajania wiedzy na agrobiznesie nie jest trudno. Fajna nauczycielka od ekonomicznych. Wszystko jest rozłożone w czasie więc spokojnie da się wszystkiego nauczyć, a raczej wyćwiczyć, bo później to się wszystko robi schematycznie. :D Dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, procenty, ale masz kalkulator i nie powinno być problemów. :P

Jeżeli byś był słabszym uczniem, ale miałbyś jakieś pojęcie i chęci to nauczycielka Cię nauczy spokojnie, bd stał przy tablicy aż zrozumiesz. :D Im mniej osób w klasie tym jest lepiej, gdyż nauczyciel może z każdym indywidualnie popracować. (mówię to w przypadku ekonomicznych przedmiotów i jednej nauczycielki, która uczy w Jabłoniu). Bardzo fajna jest też jedna nauczycielka od produkcji zwierzęcej, ma ogromną wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. Bardzo dobrze przekazuje wiedzę i fajnie się z nią dyskutuje. 

#46 Share damianlozki

damianlozki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 05 luty 2016 - 11:09

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? A jaka punktację trzeba co najmniej mieć na tym egzaminie w kwietniu.
Przepraszam za te ciągłe pytania z mojej strony,ale jestem kompletnie zielony ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#47 Share gabrysiek

gabrysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 05 luty 2016 - 14:38

Nie ma jakiejś szczególnej punktacji. Zazwyczaj biorą wszystkich jak leci, bo jest uczeń to jest kasa dla szkoły. :D

No chyba, że jakieś szkoły dbają o dobre imię itp 

Przykładowo: Kolega miał dobre wyniki w nauce to zasugerowali mu aby poszedł do TA, chociaż złożył papiery na TR.

W drugim przypadku kolega miał słabsze wyniki, ale chciał do TR, trochę marudzili i złożył papiery do zawodówki na rolnika. Rok szkolny się zaczął to od razu przeniósł się do TR. Więc jak ktoś chce to się da.

Niektórzy naprawdę nie mają możliwości, albo idą się poobijać w szkole. Zaczynają w technikum, a później sami rezygnują i chodzą do zawodówki. 

#48 Share damianlozki

damianlozki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 20:20

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? W tym tygodniu przyszło zaproszenie na dni otwarte w waszej szkole, również z transportem. 21 marca, więc zawitam twoja szkola :)

#49 Share gabrysiek

gabrysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 23:13

Tak, tak właśnie 21 marca są dni otwarte i co roku po gimnazjalistów jeździ szkolny bus. Sam mam brać udział w jakimś przedstawianiu więc zapraszam, bo warto. 

#50 Share Finlan

Finlan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 20:19

To może ja przedstawię swoją sytuację. W tym roku kończę 3 klasę gimnazjum. Tata prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 45 ha nastawione na hodowlę bydła mlecznego- około 25 sztuk dojnych. Zwierzęta średnio mnie kręcą, nie to że nie lubię,mogę wykonywać prace w stylu zadać paszę czy coś podesłać, przygotować paszę treściwą. Sprzęt w miarę nowy, maszyny kilkuletnie przeważnie.

Średnia przewiduję około 3,8. Z matmy 4,fizyka 4, polski tak samo. Do języków obcych mam wstręt (nie wiem czemu) , zawsze 3 jakoś wyciągnę. Zastanawiam się gdzie iść do szkoły i na jaki profil. Rozważam: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik rolnik, mechanik.

Co bym chciał robić po technikum? Chciałbym zostać na wsi, zajmować się gospodarstwem od strony maszyn, typu praca w polu, coś naprawić co da się we własnym zakresie, zakonserwować, czasami zbudować jakaś jeśli zaszła by taka potrzeba (zawsze taniej niż kupować fabryczną). Ogólnie lubię dłubać przy maszynach, zawsze staram się towarzyszyć przy naprawach, co potrafimy robimy sami. Wiadomo jak to jest przy krowach, wszystko kręci się wokół nich, nie zawsze jest czas wystarczająco dobrze zadbać o sprzęt, utrzymać go w jak najlepszym stanie. Z mojej perspektywy brakuje właśnie takiej osoby która by się tym zajęła, nie zawsze w sezonie ojca koledzy po fachu mają możliwość naprawić nam coś od zaraz. Często śmieję się że pomysł jak coś udoskonalić mam, tylko z umiejętnościami i możliwościami różnie  :P

Jak sądzicie na który kierunek warto by pójść i czy w ogóle takie założenia i podejście do tematu ma sens? Być może wyszło chaotycznie, przepraszam.

#51 Share gabrysiek

gabrysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 21:13

Nie głupio gadasz.

Trudno mi się odnieść do poszczególnych kierunków o których mowa, aczkolwiek wydaję mi się że na rolniku bd miał więcej o typowym rolnictwie z lat 80. Sam mechanik też to raczej pewnie na samochodówkach bd się skupiał. 

Po mechanizacji rolnictwa nie wiem jak jest z kwalifikacji do przejęcia ziemi i korzystania z programów UE, ale chyba najlepszy wybór. Wydaję mi się że jak byś jeszcze studia w tym kierunki kiedyś sobie zrobił i specjalizował się troszkę w elektronice to te nowe ciągniku JD, NH czekają na Twój przyszły warsztat. Jest na AF jeden użytkownik co naprawia właśnie te nowsze ciągniki, a to wydaję mi się że może być dobra robota gdyż maszyn cały czas przybywa, a niestety rolnicy często są zmuszeni czekać na serwis.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#52 Share Finlan

Finlan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 27 kwiecień 2016 - 19:41

Mi głównie zależy by naprawiać własny sprzęt w miarę możliwości i umiejętności. Trochę się po interesowałem co i jak z tymi kierunkami. Na technika rolnika na pewno się nie wybieram, teraz albo tmria lub tm i tu jest spory dylemat co wybrać. Zaletami jak dla mnie w szkole rolniczej jest to, że mamy do czynienia głównie z maszynami rolniczymi, za darmo prawko kat T i B, kurs operatora kombajnu, itp. związanych z rolnictwem z kolei wadą tak sobie wyposażony warsztat. Z plusów szkoły mechanicznej: bardzo dobrze wyposażenie warsztatu, możliwość uzyskania dodatkowych kwalifikacji, ukończenie kursów np. operator obrabiarek CNC,  spawalniczych różnymi metodami, tokarz-frezer, możliwość uczestniczenia w kołach zainteresowań. No i oczywiście nauka obsługi programów typu CAD czego nie ma w rolniczej.  Wada to brak uprawnień rolniczych. Co do mechanika, on głównie zajmuje się obróbką metali, jakieś dorabianie części, od samochodów jest technik pojazdów samochodowych. Myślę że w mechaniaku sporo więcej dowiedział bym się na temat konstrukcji maszyn. Był u nas ostatnio gość ze szkoły rolniczej, twierdzi on że tmria jest lepsze od mechanika, bo ma się dodatkowo uprawnienia rolnicze, znając życie pewnie tylko zachęcał do nauki w jego szkole. Co Wy byście wybrali na moim miejscu? Może ktoś na forum jest na mechaniku i zechciałby podzielić się swoimi spostrzeżeniami ;)