Skocz do zawartości

Zdjęcie

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu?

51 odpowiedzi na ten temat

#21 Share gabrysiek

gabrysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 17 luty 2012 - 20:47

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? Witam ponownie! Dziekuje za kolejne mądre odpowiedzi (cieszę się, że temat się rozwija). Daługo się nie udzialałem, bo nie miałem zbytnio czasu, gdyż chciałem napisać dłuższą wypowiedź. To co miało się znaleźć w moim poście to napisał @miki20 za co bardzo dziękuję, bo uważam to za bardzo przydatną informację. Jeżeli masz jeszcze coś ciekawgo do napisania to bardzo proszę o kolejne informacje.
Jak narazie po przeczytaniu waszych wypowedzi nastawiłem się na TA, a to z tego powodu co napisał @miki20. W przyszłosci będą się liczyć tylko duże gospodarstwa, a do tego chyba przydadzą się przedmioty, które poznam w TA (rachunkowość itp.). Co do uprawy ziemi czy hodowli zwierząt to najłatwiej moim zdaniem nauczy się na praktyce, na błedach, z poradników rolniczych (jak pisaliście) i oczwiscie AF.

@Michal97rolnik -Postaram się też pomuc i dla Ciebie poprzez cytat z ulotki, którą mam z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej.
"Najbardziej poszukiwanym pracownikiem będzie wszechstronie przygotowany absolwent szkoły czy uczelni, który co najmniej kilka razy w życiu zmieni zawód i będzie w stanie dostosować się do potrzeb rynku."
Jeżeli małoby być to tylko hobby to może całkowcie inny kierunek zawdodowy? Co Ty na to?

@marcinzetor99 -Nie zastanawiałem się nad Łukowem nawet nad pow. łukowskim, chociaż do Łukowa miałbym taką samą odległość jak do Leśnej Podlaskiej (około 60km). Nie brałem pod uwagę pow. łukowskiego, bo nie słyszałem aby ktoś z mich znajomych chodził do szkoły w Twoich okolicach. (Z Łukowa to tylko chleb do sklepu przywożą- tyle mam wspólnego. HEHE).

A czy to prawda co napisał @marekfarmer?

Edytowany przez gabrysiek, 17 luty 2012 - 20:53.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? Dzisiaj, 07:15
  •  

#22 Share Michal97rolnik

Michal97rolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Zainteresowania:Różne różniste

Napisany 17 luty 2012 - 22:08

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? @gabrysiek heh szkoda trochę mi tej ziemi tylko zostawiać. :unsure:

#23 Share miki20

miki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna- Juventus!!
    Rolnictwo
    I wiele wiele innych....

Napisany 18 luty 2012 - 18:43

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? @Gabrysiek
Po przeczytaniu twojej wypowiedzi tak sobie myślałem w ciągu dnia czego my się tam jeszcze uczyliśmy i przypomniałem sobie jeszcze kilka rzeczy. Więc mieliśmy taki przedmiot jak prawo(dokladnie nie pamietam nazwy ale mało ważne ;) ) i napewno w jakiś sposób wiedza na nim zdobyta ułatwia rozumienie polskiego prawa, pamiętam, że uczyliśmy się pisac wniosek do sądu, coś tam o prawie pracy było, gdzie jakie sprawy załatwiac, no to tyle co pamietam z tego przedmiotu. A co do ekonomicznych przedmiotów to pamiętam, że uczyliśmy się pisac biznezplan, przeprowadzaliśmy analize SWOT(która mniej więcej uczy nas jak badac czy dany rodzaj działalności ma sens istnienia), pamiętam też, że przerabialiśmy wszystkie ktroki zakładania firmy, oraz wszystkie dokumenty które z tym związane były. Co więcej sama rachunkowośc jak już wspomniałeś, czyli księgowanie, bilanse itd. a z tego co mi wiadomo po wprowadzeniu podatku dochodowego rolnicy będą musieli się w to bawic. No i pamiętam, że uczyliśmy się wypełniac dokumenty do Urzędu Skarbowego, czyli te PIT-y i inne i chyba jakieś z ZUS-em związane. Mam nadzieję, że troche przybliżyłem Tobie i reszczie czego się człowiek mniej więcej uczy na Agrobiznesie ;)

@Michal97rolnik
Myśle ze kolega @Gabrysiak ma racje, jeśli nie myślisz wiązac swojej przyszłości scricte z rolnictwem to najlepszym rozwiązaniem będzie jakiś kompletnie inny kierunek, no bo po co Ci wykształcenie rolnicze?? Przecież premii na młodego rolnika i tak nie dostaniesz a dopłaty bez wykształcenia dają, no chyba, że myślisz sie rozwijac, ale wtedy po co iśc do pracy?? :)

A co do tych pynktów to nie wiem, nie interesowalem się tym ale z tego co wiem to chyba wystaczy poprostu jakieś rolnicze( TA sie do takiego zalicza) (ale moge się mylic) :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share gabrysiek

gabrysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 19 luty 2012 - 14:01

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? @Michal97rolnik
Nikt Ci nie karze zostawiać ziemię. Tylko jeżeli miało by być to tylko hobby, to nie wiem czy potrzebne jest Ci wykształcenie rolnicze- ziemię możesz obrabiać bez wykształcenia. Skończłybyś szkołę w innym kierunku i byś poszedł normalnie do pracy. Ziemię byś zdążył obrobić po pracy, gorzej by było ze zwierzętami, ale i teraz jakoś ludzie sobie radzą. Więc jeżeli ma być to tylko hobby, a chcesz koniecznie iść do szkoły w kierunku rolniczym to moim zdaniem wybierz TA- argumenty podane są już w temacie.
Nie wiem ile masz ha i jaki park maszynowy (Jeżeli nie masz odpowiedniego sprzętu musisz liczyć na usługi, a to np. w mojej okolicy będzie coraz trudniejsze, gdzyż rolnicy na początku robią dla siebie, a ja musiszę czekać. Chyba, że masz w okolicy firmy świadczące takie usługi. Liczą się oczywiscie koszta, a to teraz będzie coraz drożej i na hobby za wiele nie zarobisz).

#25 Share Michal97rolnik

Michal97rolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Zainteresowania:Różne różniste

Napisany 20 luty 2012 - 18:15

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? @gabrysiek jeśli chodzi o maszyny to jest na odwrót.Mam kombajn, prasę i wcale nie muszę zamawiać kogoś żeby mi powiedzmy skosił pole.Więc tutaj wychodzę na mały plus.

#26 Share gabrysiek

gabrysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 23 luty 2012 - 19:14

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? @Michal97rolnik
A ile masz ha?

Mam do was kolejne pytanie. Dzisiaj rozmawiałem z kolegą i mówił, że rok przed ukończeniem TR można składać jakieś wnioski (w szkole) na maszyny. Niby to mógłbym sprzedać stary sprzęt i starać się o pieniądze na nowy. Mówił coś, że bym musiał powiedzić, że będę prowadzić produkcję roślinną i nie mam do tego odpowiedzniego sprzętu. (Czyli jeślibym sprzedał sprzęt to oznaczałoby, że nic nie mam i zaczynam od nowa- o to chodzi?).
Ile jest w tym prawdy? Czy naprawdę coś takiego istnieje / istniało? Jeśli tak, to po TA też?

#27 Share RolniczkazZawad

RolniczkazZawad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów
  • Zainteresowania:wszystko, co wiąże się z pracą w gospodarstwie, a w wolnej chwili muzyka i majsterkowanie

Napisany 23 luty 2012 - 19:23

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu?

Najlepiej idź do TR bo ta jest wymagana w ARIMR do premii dla młodego rolnika na 4 pkt a TA zasługuje na 0 pkt w rozumieniu ARIMR

hahaha gdzie to przeczytałeś? żal normalnie:)
za oba te technika dostajesz tyle samo pkt, bo oba są to technika rolnicze. za zawodówkę dostaniesz mniej, a więcej za wykształcenie wyższe rolnicze. nie pisz głupot, jak nie wiesz:)
Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

#28 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 23 luty 2012 - 19:30

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? Tak masz racje pomyliło mi się to z TE sorry. Ale i tak TA nie powinno być tak samo pkt jak TR

Edytowany przez milanreal1, 27 luty 2012 - 13:14.
cytowanie poprzedniego posta

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#29 Share Dziedzio92

Dziedzio92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 279 postów

Napisany 23 luty 2012 - 23:24

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? Dlaczego tak sadzisz ? Ja mam inne zdanie . Widać ze nie czytałeś to co mieli koledzy wyżej napisane.
Uzyskując tytuł Technika Agrobiznesu , możesz mieć własne gospodarstwo albo zatrudnić się w byle jakiej pracy z branży rolniczej lub przetwórstwa rolnego. Możliwości jakie daje ten kierunek są niewyobrażalne bardzo dużo można się nauczyć , wypełnianie wniosków , wyliczanie opłacalności danego przedsiębiorstwa na dzień otwarcia , ....
wydaje sie niby taki obszerny kierunek , ale można się dużo nauczyć , a wiedza o uprawie może być nie tylko nabyta za pośrednictwem szkoły ale tez z własnego doświadczenia lub obserwacji.

Po skrócie mówiąc TA jest dobrze punktowana , ponieważ uczy tego co będzie musiał robić w przyszłości , jak sobie poradzić w tonach papieru i pod względem marketingowym przebić konkurencje swoim wyrobem a pod względem ekonomicznym wyprodukowany taniej

Edytowany przez milanreal1, 27 luty 2012 - 13:14.
cytowanie poprzedniego posta

Dodany obrazek

#30 Share HolmerTerraDos

HolmerTerraDos

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,maszyny rolnicze,muzyka elektroniczna

Napisany 29 marzec 2012 - 17:08

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? W TA jest 13 przedmiotów zawodowych w tym jakieś "wybrane zagadnienia z psychologii społecznej" tak jakby było to rolnikowi potrzebne i niema nic o mechanizacji a w TR jest 6 przedmiotów zawodowych czyli o połowę mniej nauki a więcej wiedzy zdobędziesz potrzebnej do prowadzenia gospodarstwa i w TR masz praktyki a w TA nie,ja chodzę do 3 klasy TR w Studzieńcu i jest spoko

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share rolnikursus

rolnikursus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne Rolnictwo

Napisany 30 marzec 2012 - 20:33

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? Ja tez idę za rok już do sredniej i tak zastanawiałem sie nad TR w Janowie Podlaskim niedaleko Białej Podlaskiej moge ją tobie polecić

#32 Share Hanter150

Hanter150

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 395 postów

Napisany 30 marzec 2012 - 21:18

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? Kolego zapraszam raczej do Leśnej. Wpadnij do Leśnej 27 kwietnia na dni otwarte to zobaczysz. Leśna jest niedaleko Janowa więc jest wybór.
KUBOTA ME8200, ZETOR 9641 + TUR, URSUS 3512, URSUS C360 + TUR --- Pracują na prawie 30ha.

#33 Share Mrmagyster

Mrmagyster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Pojazdy, mechanika, survival, podróże, dziewczyny ;)

Napisany 07 kwiecień 2012 - 14:12

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? Ja mam problem podobny do @gabrysiek. Z tym, że ja mam dylemat między TMR a TA. Doradzicie coś? Bo rodzice niby że idz na TA a ja chce na TMR. Mam zamiar po technikum iść dalej na studia. Na jaki kierunek można iść po TMR? Bo po TA to wiadomo. Nie chcę iść na TA ponieważ nie miałem takich zamiarów ani się tym jakoś tak nie interesuje( przeliczenia itp.) A na TMR od małych lat chciałem iść i do tego dążę cały czas. Chcę się uczyć tego, czym się interesuję a nie na przymus.
welcome :D

#34 Share gabrysiek

gabrysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 08 kwiecień 2012 - 19:02

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? Co do Janowa Podlaskiego to tam chyba jest tylko jakaś szkoła hodowca koni czy jakoś tak oraz liceum policyjne (mój sąsiad tam chodził) itp..
Do Leśnej na dni otwarte jak najbardziej się wybieram.

#35 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 09 kwiecień 2012 - 21:56

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? ja jestem pierwszym rocznikiem który kończył technikum agrobiznesu.patrząc z perspektywy czasu to etap szkoły średniej jest tylko częścia drogi bo matura to dziś mało czy to pracując na roli czy tez w otoczeniu rolnictwa.moim zdaniem TA daje wieksze pole manewru jeśli chodzi o wybór dalszego kierunku studiów oraz pozwala być lepiej zorientowanym w dzisiejszym rolnictwie gdzie bardziej liczy sie zysk(?) niż sam proces produkcji.wszystko zależy od twojego nastawienia,wyboru konkretnej szkoły ,nauczycieli.
PS.a dobrze sie bawić(wypić,zaszaleć) można też spokojnie :rolleyes: .pozdrawiam

#36 Share Mrmagyster

Mrmagyster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Pojazdy, mechanika, survival, podróże, dziewczyny ;)

Napisany 11 kwiecień 2012 - 20:00

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? A d**a tam. Idę do TMR'u :P
welcome :D

#37 Share gabrysiek

gabrysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 20:20

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? Dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do tematu i przyczynili do wyboru mojej szkoły. :D

Wybrałem technikum agrobiznesu i po roku chciałbym wypowiedzieć się sam jako uczeń tego kierunku i pomóc kolejnym osobom, którzy stoją przed wyborem szkoły.

1 klasa wygląda następująco:
Moje przedmioty ogólnokształcące jak wszędzie w każdej szkole: (w nawiasie ilość w lekcji w tygodniu)
1. Język polski (3)
2. Język angielski (2)
3. Język rosyjski (1)
4. Matematyka (3) - przedmiot wybrany przez szkołę jako rozszerzony i 4 klasie ma być nawet 8 w tygodniu.
5. Historia (2) - w przyszłości łączy się z WOS-em i tworzy jeden przedmiot historia i społeczeństwo.
6. WOS (1) - w przyszłości łączy się z historią i tworzy jeden przedmiot historia i społeczeństwo.
7. WOK (1) - brak w kolejnych latach.
8. EDB (1) - brak w kolejnych latach.
9. Religia (2)
10. Podstawy przedsiębiorczości (1) - w przyszłości przekształci się w przedsiębiorczość
11. Informatyka (1)
12. Lekcja wychowawcza (1)
13. Chemia (1) - brak w kolejnych latach.
14. Geografia (1) - brak w kolejnych latach.
15. Fizyka (1) - brak w kolejnych latach.
16. Biologia (1) - przedmiot wybrany przez szkołę jako rozszerzony i w przyszłości będzie więcej w tygodniu.
17. WDŻ (1 przez jedno półrocze)
oraz przedmioty zawodowe:
18. Zajęcia praktyczne (4) - są to zajęcia na których mamy prowadzone bloki: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa oraz w 2 półroczu dochodzi PDG czyli prowadzenie działalności gospodarczej. Na tych zajęciach czasami chodzimy na warsztat szkolny, na ogród szkolny np. zbieranie warzyw lub sprzątać w okół szkoły np. zgrabiać liście. Co tydzień jest inny blok z innym nauczycielem i po każdej lekcji mamy wystawiane oceny. Zazwyczaj piątki.
19. Produkcja zwierzęca (1)
20. Produkcja roślinna (1)
21. Technika w rolnictwie (2)
22. BHP w agrobiznesie/ rolnictwie (1)

Na kierunek agrobiznesu chodzi w moim roczniku 6 chłopaków i 2 dziewczyny więc jak widać agrobiznes jest również dla dziewczyn. Przedmioty ogólnokształcące mamy łączone z technikum żywienia i usług gastronomicznych.

Ogólna charakterystyka:
Technikum=zawód+ matura.
Matura jak wszędzie. Oczywiście nowa podstawa programowa zapewne będzie. :D
Po 2 latach nauki piszemy egzamin zawodowy, który kończy się kwalifikacją R3 (Prowadzenie produkcji rolniczej). Wraz z technikum rolniczym uczymy się tego samego przez 2 lata, a szkoła zawodowa przez 3 i wszyscy mamy tą samą kwalifikację. Szkoła zawodowa kończy edukację, a my idziemy dalej:
Technik rolnik uczy się do kwalifikacji R16 (Organizacja nadzoru produkcji rolniczej) natomiast
technik agrobiznesu uczy się do kwalifikacji R6 (Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie).

Praktyki:
W tym przypadku TA od TR nie różni się niczym. W obu przypadkach praktyki odbędą się w gospodarstwie (we własnym zakresie znalezienie praktyk). W 2 klasie na wiosnę 2 tygodnie i w 3 klasie na jesienie 2 tygodnie.

Prawo jazdy:
Szkoła organizuje kurs prawo jazdy dla TA, TR oraz szkoły zawodowej na kategorię T. W 2 klasie są przedmioty teoretyczne na których się uczymy przepisów. W 3 klasie możemy rozpocząć jazdę i dopiero w 3 klasie można zdawać prawo jazdy (mowa o zdawaniu przez szkołę). Każdy uczeń musi chodzić na zajęcia teoretyczne w 2 klasie, gdyż jest to chyba jeden z przedmiotów z którego chyba będzie nawet ocena.
Oczywiście można zdawać na własną rękę.

Przyszłość:
TA jak i inne szkoły dają możliwość studiowania oczywiście, gdy zdamy maturę. Po tej szkle jak najbardziej można przejąć gospodarstwo. Przyszłość rolnika wiąże się z UE, a za tym idzie wypełnianie różnego rodzaju wniosków, dokumentów czego zapewne się nauczymy na tym kierunku edukacji.

Od @gabrysiek:

Jestem bardzo zadowolony z wyboru, którego dokonałem. Technik agrobiznesu jest według mnie ciekawym kierunkiem. Oczywiście co kto lubi.

Mam nadzieję, że pomogłem w jakiś sposób wszystkim, którzy wahają się nad wyborem szkoły. Z chęcią odpowiem na pytania więc zainteresowanych proszę pisać.

Wszystkie informacje napisałem od siebie po rozmowie z nauczycielami. W niektórych kwestiach mogę się mylić. Niektóre informacje mogą dotyczyć mojej szkoły, bo oczywiście każdy dyrektor ma inne pomysły lecz ten sam program do zrealizowania.

:D Dziękuję. To wszystko co mi przyszło do głowy, czym mógłbym się podzielić z innymi. :D

ZAPROSZENIE:
Zapraszam wszystkich zainteresowanych do ZSCKR w Jabłoniu na Dni otwarte, które odbędą się 21 marca 2013 roku od godziny 9:00. :D

Edytowany przez gabrysiek, 15 marzec 2013 - 20:56.

#38 Share kamil555123

kamil555123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja,rolnictwo,piłka nożna,majsterkowanie

Napisany 24 kwiecień 2013 - 14:18

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? Mam jeszcze jedno pytanie.Czy po ukończeniu szkoły Agrobiznesu można dostać dotacje na młodego rolnika?(75tys.zł)

#39 Share Tom766

Tom766

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 24 kwiecień 2013 - 17:27

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? A co powiecie o szkołe w Marianowie? Jest ktoś na forum co sie tam uczy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share pawel101210

pawel101210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport,Muzyka

Napisany 24 kwiecień 2013 - 21:44

Technikum rolnicze czy technikum agrobiznesu? W miętnem jest dobre wyposażenie jeśli chodzi o sprzęt rolniczy, wiem bo mieszkam ponad 10km od tej szkoły i mój znajomy się tam uczył w kierunku TM.
28.07.2009 - 28.07.2012r. Już trzy lata na AF :)