Fazi18

Obora na Opasy - Porady

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Fazi18    0

Witam wszystkich .

W przyszłym roku chciał bym skorzystać z programu dofinansowania młodych rolników , więc chce zainwestować w Opasy (Limousine).

Posiadam trochę sprzętu ciągniki (Ursus 1224 , c-385 A) , Kombajn zbożowy , przyczepy , prasę (kostka) , zgrabiarkę ,

beczkowóz (9000 litrów) , rozrzutnik , pługi , kultywatory , siewnik , brony , opryskiwacz , talerzówkę ,

beczkę na wodę (na przyczepie) , sadzarkę oraz kombajn do ziemniaków i cyklopa .

W najlepszym wypadku dostane od mamy :) 26 ha ornego (3 i 4 klasa) .

Posiadam budynek (garaż) 8m X 20m do którego jest możliwość podłączenia "kanalizacji" , wody .

Prąd już jest . Ile bym zmieścił tam bydła opasowego . Chciałbym zrobić to na rusztach .

Oczywiście na uwięzi . Czy to dobry pomysł ? Jak jest z mamkami i cielakami na uwięzi ?

Ile hektarów mi wystarczy na wyżywienie tego bydła ? Jakie poniosę koszty ?

Z góry dziękuje za odpowiedzi :)

Foty obiektu :

post-33646-0-89757900-1328039463_thumb.jpg

post-33646-0-17753800-1328039484_thumb.jpg

post-33646-0-93799800-1328039495_thumb.jpg

post-33646-0-10154500-1328039510_thumb.jpg

post-33646-0-02415000-1328039520_thumb.jpg

post-33646-0-20883500-1328039531_thumb.jpg

Edytowano przez Fazi18

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Po wysprzątaniu trochę by weszło ;) Ale ja bym ci radził trzymać byki bo masz wtedy szybszy obrót kupiłbyś cielaki lub np wziął kredytowane przez sokołów lub inne a tak przy mamkach musiałbyś sporo kasy włożyć na start a żeby wyżyć z mamek musisz mieć ich sporo ;) Co do budynku to radziłbym Ci zrobić wolno stanowiskowe odliczmy ze 2 m na ganek bo na przejazdówkę za wąsko wtedy miałbyś 6x20 masz 120 m2 +- 20-30 byczków by weszło i wtedy taką partie byś sprzedał i przy obecnej cenie licząc 8,40 byk 700 kg masz 120 tys po odliczeniu coś by Ci zostało :D Więc ja radzę Ci wejść w byki ;) Co do ziemi to kilka ha qq i kilka na sianokiszonkę czyt kiszonkę i dasz radę ;)


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fazi18    0

Czekam na inne propozycje choć ta jest interesująca :)

A czy na rusztach jest źle trzymać bydło ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Wielu ma na rusztach i chwali sobie ;) Wyjdzie drożej ale masz spokój ze słomą tylko musi byś dobra wentylacja w oborze ;)

Wg mnie minusem a wg innych plusem jest brak obornika bo gnojowica go nie zastąpi ;) Zapytaj użytkowników @statek i @Adrianos oni mają na rusztach i będziesz wiedział ;)


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fazi18    0

Jakie bym poniósł koszty ?

Czy cielaki można kupić na dofinansowanie z programu młody rolnik ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek676    18

nie lepiej zrobic na glebokiej? luzem wpuscic kilkanascie mlodych i co jakies 2-3 miesiace wypuscic gdzies je na powietrze by pobiegaly w tym czasiu usunac obornik? male koszta roboty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że na rusztach jest wysoki koszt budowy najtaniej to na głębokiej ściółce jest bo tylko wygrodzenia i już masz a tu trzeba kanały pod ruszta robić a ta trochę kosztuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

jak zamierzasz robić na rusztach to nawet nie zawracaj sobie głowy z przerabianiem tego zbyt duże koszty jak już to buduj nowy budynek dopasowany ;) ale jak na głęboką ściółkę to wystarczy tylko zrobić wygrodzenia i paszowy i z głowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Ja też bym Ci radził na głęgokiej ściółce będziesz mial małe koszta budowy;)

A z tych 26 ha + kupując zboże to wyżywisz ok.50 sztuk opasów

pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

Podłączę się pod ten temat. Pisałem w inym ale nikt nie poradził, może w tym ktoś poradzi. Mianowicie do starego budynku chcę dostawić garaż i oborę. Co do garażu to nie ma problemu, ale z oborą to jest tz. nie wiem jak ją urządzić by weszło jak najwięcej sztuk byków a jednocześnie było wygodnie. Gnój usuwany c360+tur raz na tydzień albo dwa, ale możliwe w pszyszłośći coś większego. Co polecacie na dach. Mam pewien pomysł ale podzielę się nim z Wami później tz po waszych propozycjach. Plan w linku:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/87df4df3c9b98771.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Fazi18-musze cie troche rozczarować ponieważ do 2013r prawdopodobnie naboru na MR już nie będzie to po pierwsze,a po drugie kasy z MR nie możesz przeznaczyć na byczki,jedynie na jałówki,krowy


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba1531    0

Witam,

 

otoz planuje w tym roku przerobienia chlewa na obore dla opasow, chlew 15x5, chce dwa boksy zrobic, a mianowicie jeden dla byczkow tak do 10 miesiecy wymiary 4.30x7 a drugi 4.30x8 na byki do 20mc. chcialbym trzymac po 6 w jednym i drugim. Moje pyt jest takie jakie rury, profile musialbym dac na orurowanie scian bo mur jest tylko na 1 cegle, chcialbym aby przegroda na srodku szerokosc 4.30 byla otwierana jak drzwi badz brama dwuskrzydlowa na czas wywalania gnoju (turem wjazd do srodka) jakie zrobic zagrodzenie wrot? na tym zagrodzeniu maja wisiec koryta? jakie wymiary okolnikow musialbym zrobic? wyjscia na okolnik beda osobne.. czy majac gleboka sciolke musze zrobic szambo? ono jest ale male, chcialbym to zrobic w miare jak najmniejszym kosztem, macie jakies propozycje? zdjecia? jakie zrobic poidla? nie mam tam doprowadzonej biezacej wody... mozna doprowadzic.... chodzi zeby nie zamarzala zima...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

witam.

jestem w trakcie budowy obory dla bydła. mniejsze sztuki będą chodzić luzem na głębokiej ściółce. kojce będą miały 3,5m szerokości. od korytarza paszowego będzie jakies 60-70cm niżej, natomiast z drugiej strony nawet 1m niżej (chcę, żeby zmieścilo sie więcej obornika). czy taki spadek nie bedzie poźniej przeszkadzał podczas usuwania obornika ciagnikiem z turem?

parę metrów dalej od głębokiej ściółki znajduje sie zgiornik na gnojowicę. chcialbym zrobić odprowadzenie ściekow z głębokiej ściołki, aby zmniejszyć zużycie słomy. macie pomysły jak to zrobić, aby spelnialo to swoją funkcję?

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dymas05    1

Chiałbym dobudować oborę miałaby być długa 11m więc myśle że 10 byków by się zmiesciło, szeroka 6m a wysoka ok.3m. Miałaby być uwięziowa, chciałbym na rusztachbo niema tam miejsca na obornik zbiornik doradźcie jakiej wielkości a z czego ma być zbudowana to chciałbym się dowiedziec od was, z waszych doświadczeń. Chciałbym do tej budowy wynająć firmę.Interesował by mnie koszt bo chciałym to wykonać z pieniędzt na młodego rolnikaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj