Skocz do zawartości

Zdjęcie

6 Krów i co dalej?

87 odpowiedzi na ten temat

#81 Share chrobi123

chrobi123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 228 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 18:48

6 Krów i co dalej? a co kontroluje ta kontrol z mleczarni? na co patrzą?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
6 Krów i co dalej? Dzisiaj, 11:00
  •  

#82 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 16 kwiecień 2012 - 20:50

6 Krów i co dalej? Podobnie jak ta normalna kontrola.U mnie patrzą na trzystość pomieszczenia gdzie znajduje się dojarka,czystość chłodziarki no i potem biorą próbki mleka

#83 Share chrobi123

chrobi123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 228 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 09:22

6 Krów i co dalej? ale mi chodzi o to że nie oddaje wogóle mleka teraz a chce zacząć i potrzebuje informacji krok po kroku jak się do tego przygotować

#84 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 19 kwiecień 2012 - 19:07

6 Krów i co dalej? W pomieszczeniu gdzie są krowy i odbywa się udój musi być bydło i tylko bydło . Ściany zmywalne, najlepsza i najtańsza jest lamperia, czyli pomalowanie ścian farbą olejną na wysokość krów+ 10-20 cm. Pomieszczenie do przechowywania mleka musi mieć płytki (kafelki) na podłodze i na ścianach, ewentualnie na ścianach lamperia. Musi być tam dostęp do ciepłej wody (można zamontować przepływowy podgrzewacz wody), drzwi obite blachą, aktualne badania wody (jeśli korzystasz z wodociągu to idź do gminy po kopie takiego badania), przydały by się jakieś płyny do mycia chłodziarki i urządzeń do udoju, konieczna chłodziarka która pomieści całe mleko od jednego odbioru mleka do drugiego. Dojarka nie jest konieczna (jeśli już masz lub będziesz kupować to musi mieć przeźroczysty kolektor dolny-bez problemu można dokupić do tradycyjnego niebieskiego koszt ok 20 zł/szt) i atest dojarki osobno musi być (wykonują go firmy robiące atest opryskiwaczy). Można doić krowy ręcznie (ok 10-12 minut jedna w zależności od doświadczenia dojarza, ilości mleka, twardości dojenia no i wiadomo jałówka przy pierwszym dojeniu może, ale nie musi się dłużej doić, bo to zależy od charakteru, oswojenia i indywidualnych predyspozycji), ale do dojenia ręcznego potrzebne są wiaderka emaliowane (znajdziesz w sklepie gospodarstwa domowego). Może się przyczepić do pomieszczenia na pasę, bo to musi być osobne pomieszczenie (ale do atestu raczej nie sprawdzają). Na pewno sprawdza księgę leczenia, czyli wszystkie karty jakie masz od lek. wet., gdy kupowałeś zastrzyki na zapalenia, jakieś odwapnienia i wszelkie inne leczenie (musisz te dokumenty trzymać 5 lat). Spojrzy czy jest czysto w oborze (obornik) czy krowy mają dobrostan (przeżuwanie, spokojność itp.) Przed przyjazdem pani lub pana (powiatowy/a lek. wet.) co robią atest najlepiej wyrzucić obornik, pozamiatać, umyć pomieszczenie w którym jest mleko, pościelić i dać im jeść i wtedy będą leżały i przeżuwały. Potrzebne jest też badanie kału osoby, która doi krowy. Zanosisz własny kał lub osoby, która krowami się zajmuje do Powiatowej Stacji Epidemiologicznej bodajże i robią takowe badania. Powinno być CHYBA zaświadczenie dotyczące zdrowotności stada tzn. że stado jest wolne od: białaczki, brucelozy i gruźlicy. Powinien być jeszcze w pomieszczeniu gdzie jest mleko taki biały fartuch (koszt ok 10 zł). Mam nadzieję, że pomogłem, jeśli jeszcze coś to pisz na priv.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#85 Share chrobi123

chrobi123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 228 postów

Napisany 20 kwiecień 2012 - 22:07

6 Krów i co dalej? bardzo pomogłeś, dzięki wielkie

#86 Share bies11kgr

bies11kgr

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 27 maj 2012 - 13:13

6 Krów i co dalej?

no niestety -krowom nie możesz dawać od razu wszystkiego. zmieniając pasze organizm krów może zareagować w odwrotnym kierunku niż zamierzany. zamiast zwiększenia wydajności- zapalenia wymienia lub choroby metaboliczne. hodowla bydła mlecznego to nie taka prosta sprawa. na początek siano , sianokiszonka , kiszonka z kuku , jakaś śruta zbożowa a później dodatki i pasze zwiększające wydajność. takie jest moje zdanie

mam pytanie a ile dziennie siana ,kiszonki z QQ i sianokiszonki

#87 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 25 czerwiec 2012 - 19:36

6 Krów i co dalej? to musisz dopasować do twojej wydajności

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#88 Share bies11kgr

bies11kgr

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 08 lipiec 2012 - 13:09

6 Krów i co dalej? narazie krow nie chowam ale mam zamiar miec 30sztuk o wydajnosci 17-20l na dzien i tak z ciekawosci zerkam na ten temat i mam pytanie jaka dawka zywienia ma byc podawana :) przy takiej wydajnosci