Skocz do zawartości

Zdjęcie

6 Krów i co dalej?

87 odpowiedzi na ten temat

#1 Share BigBull

BigBull

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów
  • Zainteresowania:Handel bydłem

Napisany 25 styczeń 2012 - 19:04

6 Krów i co dalej? Koledzy pomóżcie mi i doradzcie co mam robić dalej? Zaczynam hodowlę krów mlecznych.Najpierw będę miał 6 sztuk.Wiem trochę mało ale znam takiego kolesia co ma 5 krów i powiedzial że idzie mu dobrze i też oddaje mleko do mleczarni i dostanie 1,20zl.Ja też chce oddawać mleko.Co bym potrzebował i ile np.kwoty gdzieś czytałem i atest albo coś w tym stylu.Maszyny mam wszystkie co bym potrzebował tylko niewiem jakie są wymogi i co muszę zrobić.I co kupić do tej hodowli.Jak byście byli tacy cierpliwi i dobrzy żeby mi doradzić co muszę zrobić to byłbym bardzo wdzięczny;)

Pozdrowienia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
6 Krów i co dalej? Dzisiaj, 10:48
  •  

#2 Share bubel500

bubel500

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów
  • Zainteresowania:Sport (szczególnie Formuła 1, walki MMA), wszelkie nowinki techniczne, motoryzacja i oczywiście rolnictwo oraz wszystko co z nim związane - szczególnie produkcja mleka, rasy bydła mlecznego, uprawa kukurydzy, produkcja pasz.

Napisany 25 styczeń 2012 - 19:16

6 Krów i co dalej? A ile masz ha i jaką masz oborę?
Zetor Team
Pomogłem? Naciśnij zieloną strzałkę obok mojego postu :)

#3 Share BigBull

BigBull

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 19:26

6 Krów i co dalej? Mam 19ha ornych i 5 ha łąk obora jest na 26 sztuk ale też chowie byki i na jednej stronie mam 6 stanowisk i jest przerwa i znowu 6 stanowisk

#4 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 19:34

6 Krów i co dalej? nie wiem do konca jakie sa obecnie wymogi dotyczace aby oddawac mleko ale jak my bylismy dostawcami mleka i po wstapienia to UE byly takie wymogi:
1-kwota mleczna mysle ze taki przelicznik na polskiego rolnika jest wsam raz 4000l na krowe czyli u Ciebie bedzie to 6*4000=24tys litrów
a co do parametrów bialka i tłuszczu to nie wiem :|
2-pomieszczenie specjalne na mleko w ktorym znajduje sie schładalnik, umywalka z dostepem do ciepłem wody i nie moze w tym pomieszczeniu znajodwac sie dojarka (mam tu na mysli silnik z pompą) a konwie z apartami moga stac w tym pomieszczeniu
3-badania lekarskie i ksiazeczke zdrowia

na pewno o czymś zapomialem :) ale to chyba jedne z najważniejszych

#5 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Zainteresowania:literatura,kynologia, motoryzacja z naciskiem na T4

Napisany 25 styczeń 2012 - 19:35

6 Krów i co dalej? Do tej ilości krów , oprócz dojarki i chłodni na mleko oraz kwoty mlecznej, potrzebujesz mieć pomieszczenie do mycia urządzeń i do przechowywania mleka spełniające wymagania Weterynaryjnej Inspekcji Sanitarnej, atest na dojarkę, książeczkę zdrowia, zaświadczenie z sanepidu na t. jakości wody i podstawa- musisz mieć odbiorcę, który zapłaci Ci za mleko. W sumie o to będzie najtrudniej , bo z taką ilością mleka , to żaden z Ciebie partner dla mleczarni.Nie jest to łatwa dziedzina produkcji, ale jeżeli Cię to nie zniechęca, to próbuj- do odważnych świat należy .

#6 Share dawid2

dawid2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 25 styczeń 2012 - 19:49

6 Krów i co dalej? witam moim zdaniem to powinienes zająć sie warzywami z tego będą lepsze pieniądze

#7 Share BigBull

BigBull

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 19:51

6 Krów i co dalej? A za ile muszę kupić tą kwotę?Ile bym miał litrów na dzień od tych 6 krów+/- ?

#8 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Zainteresowania:literatura,kynologia, motoryzacja z naciskiem na T4

Napisany 25 styczeń 2012 - 20:02

6 Krów i co dalej? O kwotę możesz się zwrócić do ARR i myślę,że to nic Cię nie będzie kosztowało. Co do ilości litrów od tych 6 krów powiem tak:
krowa pyskiem się doi a tak na serio, to zależy to również od rasy, momentu laktacji, wieku krowy, a podstawa to właściwe żywienie.Możesz mieć najdroższy materiał genetyczny, najlepsze pasze a zmarnować to swoim niedoświadczeniem i niedouczeniem. Zanim weźmiesz się za ten biznes spróbuj poznać go od podszewki u kogoś, kto prowadzi go z powodzeniem i tak jak należy.

#9 Share krzysiu232245

krzysiu232245

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 20:03

6 Krów i co dalej? @janczar ci napisał że 24tyś

#10 Share Lukash3060

Lukash3060

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Motoryzacja MF BMW

Napisany 25 styczeń 2012 - 20:07

6 Krów i co dalej? Witaj :) Zależy od rasy krów ale myślę że średnio te 10 l to dadzą wiec 60l.*2 = 120 na dzień :) A kwotę to poszukaj w gazetach lokalnych może ktoś chce sprzedać :) No i żeby te krowy mleczne mieć to trzeba chyba by zwiększyć obszar łąk i pastwisk. Wiadomo krowy lepiej rozwijają się na pastwiskach a nie stojąc 24h na dobę w oborze :). Wymogi na pewno można znaleźć gdzieś w internecie. :)
Sprzedam prasę belującą ! http://olx.pl/oferta...57-ID5L1ip.html

Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;)

Dodany obrazek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share BigBull

BigBull

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 20:07

6 Krów i co dalej? Na co bym musiam uważać?umiesz mi coś doradzić?

#12 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 20:10

6 Krów i co dalej?

Do tej ilości krów , oprócz dojarki i chłodni na mleko oraz kwoty mlecznej, potrzebujesz mieć pomieszczenie do mycia urządzeń i do przechowywania mleka spełniające wymagania Weterynaryjnej Inspekcji Sanitarnej, atest na dojarkę, książeczkę zdrowia, zaświadczenie z sanepidu na t. jakości wody i podstawa- musisz mieć odbiorcę, który zapłaci Ci za mleko. W sumie o to będzie najtrudniej , bo z taką ilością mleka , to żaden z Ciebie partner dla mleczarni.Nie jest to łatwa dziedzina produkcji, ale jeżeli Cię to nie zniechęca, to próbuj- do odważnych świat należy .

chyba ze ma gdzieś niedaleko zlewnię mleka. wtedy wystarczy jakieś wybiałkowane pomieszczenie, chłodziarka na konwie ,no i pozostałe dokumenty wymienione wyżej i tyle. u nas ci co ostawiają do zlewni to niektórzy nawet dojarek nie mają więc atest na sprzęt odpada (szczerze mówiąc to nie mają nawet pomieszczeń wymaganych przez weterynarie).

#13 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 20:24

6 Krów i co dalej? Lukash3060 I ty myślisz ze tak łatwo jest wyciągnąć 120 lirów :lol: :lol: Powodzenia od 6 krów.Jedna może mu dać 15 a druga 18 i też zależnie od paszy w dodatku musiały by mu się wycielić jednocześnie a to raczej nie możliwe jak będzie miał 90-100 to dobrze.

Kolejna sprawa po co chłopaka straszycie tymi wymogami to pic na wodę przyjadą panienki na szpilkach nawet do obory nie wejdą lub wejdą ale szybko niej wyjdą :lol: i po kontroli w moich stronach w ogóle do takich rzeczy jak ta dojarka nie może być w jednym miejscu co umywalka to bzdura zbiornik na mleko i owszem w oddzielnym przedzielonym ścianką pomieszczeniu musi się znajdować ,ale bez przesady.

Powodzenia w rozwijaniu hodowli ;)

#14 Share Lukash3060

Lukash3060

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Motoryzacja MF BMW

Napisany 25 styczeń 2012 - 20:34

6 Krów i co dalej? @ hodowca94
Mówię średnio i nie od jakichś tam super krów tylko od takich średnich a czemu od 6 ma nie wyciągnąć 120 l na dzień ? Nie mówię o całym roku tylko o momencie w którym wszystkie krowy będą dojone i mleko będzie szło do mleczarni :) A wiem o tym, że nie zawsze będzie to te 120 bo wiadomo trzeba zasuszać przed wycieleniem a to po wyjściu na pastwisko wzrośnie zaraz wydajność więc będzie się to wahać :)

EDIT
Ale nie mamy tu się kłócić tylko pomagać koledze więc pomagajmy :)

Edytowany przez Lukash3060, 25 styczeń 2012 - 20:42.

Sprzedam prasę belującą ! http://olx.pl/oferta...57-ID5L1ip.html

Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;)

Dodany obrazek

#15 Share bubel500

bubel500

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów
  • Zainteresowania:Sport (szczególnie Formuła 1, walki MMA), wszelkie nowinki techniczne, motoryzacja i oczywiście rolnictwo oraz wszystko co z nim związane - szczególnie produkcja mleka, rasy bydła mlecznego, uprawa kukurydzy, produkcja pasz.

Napisany 25 styczeń 2012 - 20:52

6 Krów i co dalej?

Mam 19ha ornych i 5 ha łąk obora jest na 26 sztuk ale też chowie byki i na jednej stronie mam 6 stanowisk i jest przerwa i znowu 6 stanowisk

Moim zdaniem jeśli masz oborę na 26 sztuk to mógłbyś zrezygnować z byków i zająć się wyłącznie hodowlą krów mlecznych, ponieważ na 6 sztuk to za dużo zachodu i niska opłacalność. Miałbyś te 26 krów mlecznych, a młodzież miałbyś gdzieś w szopie czy stodole. Dosiałbyś jeszcze z 10 ha trawy, 2-3 ha qqrydzy, miałbyś trochę zboża i byłoby git. A po co dostosowywać się do tych wymogów dla 6 sztuk, jeżeli można dla 26 i będziesz miał ponad 4x więcej mleka, a co za tym idzie będzie to bardziej opłacalne :D A jeżeli masz większość potrzebnych maszyn to masz start ułatwiony :) Tylko mały remont obory: Pomieszczenie na zbiornik i myjkę, potem dokup trochę kwoty mlecznej zrób atesty, badania i inne pierdoły.. i możesz ruszać z produkcją. B)
Przemyśl wszystko na spokojnie.
Powodzenia życzę :)

Edytowany przez bubel500, 25 styczeń 2012 - 21:04.

Zetor Team
Pomogłem? Naciśnij zieloną strzałkę obok mojego postu :)

#16 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 20:59

6 Krów i co dalej? kurcze jak che niech doi:) pomozemy:) zaplanuj a wiosne uprawe kukurydzy chociaz 1,5 ha i zasiej dobra lake to podstawa ale bydlo mleczne to obowiazek nie lepiej bylo by ci kupowac male cieliczki hodowlane chowac zacielac dobrymi bykami<inseminacja> i sprzedawac za 6-7 tys ?? u nas tacy mali wlasnie tak robia zamiast doic i uzerac sie z zapalneiami i bac sie ze nie przejdzie bo za duzo tego tamtego

#17 Share weasplus

weasplus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów
  • Zainteresowania:Maszyny Rolnicze, Auta ,Dziewczyny

Napisany 25 styczeń 2012 - 21:02

6 Krów i co dalej?

witam moim zdaniem to powinienes zająć sie warzywami z tego będą lepsze pieniądze

Ja jestem nastaiony na warzya i przy tych cenach jakie są teraz to o jaki koliek grosz jest b.trudno (a szczegulnie bez maszyn )
Ja rodze abyś postawił na krowy albo byki choć wcale łatwo napeno nie będzie

Edytowany przez weasplus, 25 styczeń 2012 - 21:04.

#18 Share daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
    Elektronika

Napisany 25 styczeń 2012 - 21:06

6 Krów i co dalej? Kolego ja na twoim miejscu te 6 krów dał bym jako mamki i odchowywal cielęta na mleku 14-15 miesięcy i masz bysiora 650kg jak bedzie jechał na mleku.
6 bysiów x 650kg=3900 kg
3900kg x 7zł = 27300 przez 15 miesiecy czyli mniej wiecej tyle ile bys zarobił z na mleku. Tyle tylko ze z mleka masz miesieczny dochod a to wazne to tylko taka moja propozycja.

#19 Share BigBull

BigBull

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 21:45

6 Krów i co dalej? daromen89. też sie na tym zastanawialem tylko.Wiem jak to jest z bykami bo muszę czekać na pieniądze 19-23 miesiące a z krowami miałbym co miesiąc.

Dajecie jakieś koncentraty na mleko krowom?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
    Elektronika

Napisany 26 styczeń 2012 - 09:56

6 Krów i co dalej? no 19-23 miesiące to tak normalnie jak byś je karmił a na mleku będą rosły jak placki na drożdzach:D
Zawsze możesz chodować jedno i drugie będziesz miał więcej.
Ja osobiście polecam śruta rzepakowa + śruta z mięszanki tzn śruta z QQ z rzepaku z jęczmienia i przenicy(kupuję taka 50zł 50kg)w tym też są witaminy trochę węglanu+ witaminy i drożdze czyli wszystko to co zawiera przeciętny koncentrat.
Wychodzi taniej a krówki chętnie jedzą i dużó jedzą i mleko nawet w miare.
A no i jeszcze do tego śruta własna.
Ja to stosuje i mućki jak na razie bardzo dobrze sie miewaja.