Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

4033 odpowiedzi na ten temat

#1961 Share JBL123

JBL123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 28 wrzesień 2015 - 17:25

fasola

To jak z tym jasiem ? pójdzie do góry czy będzie stał w miejscu ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 15:18
  •  

#1962 Share damianXXL

damianXXL

kto sieje gęsto ten zbiera często...

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • Zainteresowania:Komputery, moto, elektronika,rolnictwo

Napisany 28 wrzesień 2015 - 18:11

fasola Póki co poszedł ale w dół... będzie droższy... ale jeszcze nie teraz...

#1963 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 28 wrzesień 2015 - 18:51

fasola

To jest pytanie pójdzie nie pójdzie jak każdemu trzeba kasy na opłaty na paliwo spłata rat kredytów i tak każdy cyka po kilka worków a handlarzyna to wykorzystuje i płaci po 3,50 tu jest cały problem...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1964 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów

Napisany 28 wrzesień 2015 - 19:05

fasola 3, 50 bylo, dzis 3, 20 konto. Ludzie już się wkurzaja i mają rację. Plony słabe i ceny nie ma tak jak trzeba. Całe lato się czeka i (cenzura) z tego. Każdemu trzeba kasy tak jak wspomniales, paliwo bo siać trzeba, kredyty i inne pilne wydatki a oni z chłopa robią dziada. O co chodzi z ta cena. Mówili ze z zagranicy nie idzie tylko odbiorcy im nie płacą za towar i stąd ta cena.

#1965 Share szarak

szarak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 28 wrzesień 2015 - 21:32

fasola A kto wam obiecywał ze będzie po 7,00 zł. Po co bierzecie kredyty na wyrost a teraz płacz bo fasola za tania. Skoro słabe plony to cena mają wam dochody wyrównać. Konsumenci ogranicza spożycie i wszystko wróci do normy. Nie ma tak łatwo ze dzięki 2 ha fasoli zrobicie na cały rok. Ludzie po studiach zapieprz aja cały dzień żeby zarobić ok 2000,00 a tu za ha fasoli marzą się kokosy

#1966 Share kowal1

kowal1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 28 wrzesień 2015 - 21:59

fasola

Panowie ile ziaren Jasia macie na 10dag?

#1967 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów

Napisany 29 wrzesień 2015 - 05:55

fasola

A kto wam obiecywał ze będzie po 7,00 zł. Po co bierzecie kredyty na wyrost a teraz płacz bo fasola za tania. Skoro słabe plony to cena mają wam dochody wyrównać. Konsumenci ogranicza spożycie i wszystko wróci do normy. Nie ma tak łatwo ze dzięki 2 ha fasoli zrobicie na cały rok. Ludzie po studiach zapieprz aja cały dzień żeby zarobić ok 2000,00 a tu za ha fasoli marzą się kokosy

7 jak 7 ale 5zł chociaz powinna być przy tym urodzaju żeby koszty się zwróciły i minimum żeby zostało w kieszeni. Ja tam rat kredytów czy pożyczek nie muszę spłacać bo nie mam. Ale z cena to już przecięcie. Podobnie pszenica.

Edytowany przez damianXXL, 29 wrzesień 2015 - 05:57.

#1968 Share mateusz44

mateusz44

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 29 wrzesień 2015 - 08:01

fasola

Kolego szarak tylko zwróć uwagę ile roboty jest przy tym hektarze .....nie wspomnę  już o przebieraniu i dzwiganiu tych worasów .....

#1969 Share szot

szot

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 29 wrzesień 2015 - 13:18

fasola

cena się utrzymuje ale są tacy co płacą po 3 prawo rynku a tak na marginesie to przy tej cenie fasoli oczywiście biorąc pod uwagę koszty to za pszenice wyjdzie podobnie.U mie jaś 120 na 100 gram.

#1970 Share fasola

fasola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 29 wrzesień 2015 - 20:01

fasola

Czas na podsumowanie mojego sezonu. Miałem w tym roku 1,7 ha czerwonej, od 4 lat sadzę tylko czerwoną. W tym roku w miarę szczegółowo trzymałem się rozpiski co do uprawy fasoli podesłanej z odr-u z Hrubieszowa. Co roku notuje wszystkie koszty; w tym roku wyglądało to następująco:

sól potasowa na jesieni 500 kg - 750 zł, na wiosnę superfosfat potrójny 300 kg i saletrzak borowany 200 kg razem 672 zł, opryski: linurex 2l-112 zł, dual  2l - 228 zł, comand 0,5l - 113 zł, zaprawa T -18,5 zł, Bi 58 - 50 zł, za zasianie zapłaciłem gościowi 150 zł, miedzian extra 4l + wspomagacz - 157 zł, na mszyce (nie zapisałem co to był za środek) - 75 zł, Fastac -104 zł, basagram 5l - 550 zł, olejan -30 zł, siarczan magnezu 25kg - 60 zł, odżywka (mikroelementy)- 5l - 60 zł, agil 1l- 110 zł, proteus - 1l -110 zł, Topsin- 170 zł, za kombajn (usługa) - 700 zł, za petkus- 100 zł, worki-40 zł, wynajęcie ludzi - 270 zł, na wapno jesienią 14 ton - 550 zł. Razem wyszło 5200 zł. Nie liczę tu podatku ani paliwa, tym bardziej jakiejkolwiek amortyzacji, niech będzie że to pokryją dopłaty.

Teraz plon z tego 1,7 ha to 2 tony na czysto i to wcale nie jest takie piękne ziarno......tak tylko tyle! Z tych 2 ton trzeba jeszcze soztawić na sadzenie. Więc gdzie jest ten zysk? Gdybym chciał sprzedać po obecnej cenie miałbym całe 3 tys tego zysku, przecież to jest śmieszne. A gdybym chciał żyć z fasoli i utrzymać z tego rodzinę to ile ha muszę obsiać? Nie mam zamiaru sprzedać taniej niż w zeszłym roku tym bardziej że cena wzrośnie, u nas plony były kiepskie i pomimo wiekszego areału czerwonej nie jest wcale więcej niż w zeszłym roku. 

A dodam jeszcze że mój teść nawoził i kropił jak zawsze tj polifoska i opryski tylko na chwasty, a pole zaraz obok mojej fasoli a plon miał taki sam jak ja :)

Pozdrawiam wszystkich.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1971 Share marks50

marks50

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 06:27

fasola

Nie wiem kolego czy rzeczywiście siałeś tą fasolę ale dawki oprysków to jak na ziemniaki a nie fasolę  2l Linurexu ???? 0,5 comand ???? i ci jeszcze fasola wzeszła ???? Być może jesteś w czepku urodzony ale patrząc na 2 tony omłotu czerwonej to chyba w rejonie Hrubieszowa jesteś mistrzem bo obecny rok to 1 tona to max a zazwyczaj było coś koło 500 kg a już o połówkach nie wspomnę no ale teoretycznie mogłeś taki plon uzyskać :) GRATULUJE . Nie zmienia to faktu że opłacalność jest żadna .

#1972 Share Pepik190

Pepik190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 06:33

fasola Jaka cena czerwonej na dziś.
Pozdrawiam

#1973 Share fasola

fasola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 06:43

fasola

Kolego Marks 50, uwierz że siałem, napisałem koszty oprysków które zakupiłem, naturalnie że tych środków zaraz po zasianiu typu linurex i command nie wlałem wszystkich, o ile pamiętam to linurexu dawałem 0,7 l ha a commandu 100 ml.  Nie mieszkam też w rejonie Hrubieszowa a w świętokrzyskim. Napisałem też wyraźnie że 2 tony miałem z 1,7 ha.

#1974 Share szarak

szarak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 08:48

fasola Kto takie nawożenie daje na fasolę

#1975 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 09:30

fasola Na buraki dają mniej a burak wymagający.

#1976 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 16:53

fasola

Przeczytałem wykład doktora nauk uprawy fasoli jak miałbym tyle nawozu nasypać na 1 ha to bym musiał być durniem... wystarczy mieć PH na poziomie 6 na fasole i spokojnie wystarczy 3 M polifoski i kilka odżywek  mowa o tycznej fasoli. Nawóz siany tylko pod rośliny w rzędy nie po całym polu... 

Taki ma być kurs EU na dopłaty 

Kurs wymiany euro na PLN według Europejskiego Banku Centralnego z dnia 30 września 2015 r.: 4,2448 PLN/EUR* 

Tak napiszę ale nie wiem czy na 100 % niby ma być do strączkowych 239 eu lub 240 eu ale to tak nie oficjalnie...

#1977 Share fasola

fasola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 17:36

fasola

Proszę Was, nie wieszajcie na mnie psów, te ilości nawozu które dałem są nie na 1 ha a na 1,7 ha. Wiem że to sporo i drogo, ale chciałem sprawdzić czy to da efekt w postaci plonu a tak właśnie miało być według instrukcji. Ja sam tego sobie nie wymyśliłem, opracował to Pan  inż Lipiński z odr-u i przesłał mi to mailem. Dlatego dziele sie tym doświadczeniem z innymi, moim przesłaniem było miedzy innymi to że nie było różnicy w plonie pomiędzy moją fasolą a  plonem teścia na kawałku obok; on wysiał 200 kg/ha polifoski 8 i 100kg saletrzaku. Napisałem dokładnie ze trzymałem się rozpiski z odr a Ty galan kpisz ze mnie nazywając  mnie doktorem nauk uprawy fasoli. Pozdrawiam i daruje sobie dalsze tłumaczenie.

#1978 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 18:21

fasola

te założenia pana doktora to chyba mówiły o tym że ona ma pobrać z gleby tych 300kg potasu z tego 1.7ha, a nie żeby tyle dosypać, chybaże masz naprawdę ubogą i wyjałowioną glebę... ja na dobrych i wysokich zasobnościach ostatnio daję na jesieni po 100kg/ha soli i superfosfatu, a na wiosnę 100kg saletrzaku, w zeszłym roku plon z 3ha = 7t na czysto, w tym roku szkoda gadać, aaaa o czerwonej to tak jak kolega pisał, ja może złapie na czysto 250kg/ha, więc Ty się chłopie ciesz, i rób jak się robi tzn. tnij koszty, a doświadczenia zostaw ludziom co za to pieniądze biorą.. 

#1979 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 19:05

fasola

u mnie czerwona z 2.06ha na czysto 4410kg. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1980 Share szot

szot

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 19:39

fasola

Koledzy Rolnicy od kilku dni część gości kupujących fasole próbuje obniżyć i tak już niską cenę.

Apeluje i proszę Was by ich bojkotować jest spora grupa kupców co płaci kilkadziesiąt groszy więcej od nich nie 

będe tu nikogo wymieniał z nazwiska wystarczy podzwonić. Pokażmy im, że rolnicy nie dadzą robić z siebie sierot.

Pozdrawiam. :rolleyes: