Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

4036 odpowiedzi na ten temat

#1561 Share dawz910808

dawz910808

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 14 czerwiec 2015 - 16:11

fasola

Jaka dawka tej saletry, na ile litrów wody? Do kiedy można ją stosować w fasoli?

Edytowany przez dawz910808, 14 czerwiec 2015 - 19:54.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 20:00
  •  

#1562 Share bomber84

bomber84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 15 czerwiec 2015 - 21:38

fasola

Dawkę już napisałem (post wyżej). Woda jak większość środków 200-300l/ha. Nie wiem czy w czasie kwitnienia można stosować może ktoś bardziej doświadczony się wypowie.

#1563 Share tomjur2008

tomjur2008

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 16 czerwiec 2015 - 06:56

fasola wczoraj pryskalem basagranem, czy dzisiaj moge prysnac asahi???

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Sprawdź plantacje grochu! zobacz »

•  

#1564 Share przemek230591

przemek230591

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 16 czerwiec 2015 - 11:12

fasola Trzy dni należy odczekać

#1565 Share tomjur2008

tomjur2008

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 16 czerwiec 2015 - 12:20

fasola bo zaczyna juz pąki puszczac, tak ze za pare dni bedzie zaczynac kwitnąć ...

#1566 Share przemek230591

przemek230591

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 16 czerwiec 2015 - 12:47

fasola Ja opryskalem basagramem trzy dni przerwy asahi a za dwa dni będę drugą dawka basagram (po 10 dniach)
Ja opryskalem basagramem trzy dni przerwy asahi a za dwa dni będę drugą dawka basagram (po 10 dniach)

#1567 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 16 czerwiec 2015 - 15:55

fasola

U mnie fasola czysta, ani chwastu ani fasoli.... jakiś czas temu pisałem że fasola stoi w miejscu i nie chce rosnąć, wszyscy mi mówili że sucho, że opryski trzymają itd. lada dzień ruszy no i ruszyła..... wszędzie w koło a u mnie ch....j.  Okazało się że fasolę zrzerał robak pomimo że pryskałem po siewie 2l/h pyrunexu czy jakoś tak. Jak i kiedy nie mam pojęcia, fasola ładnie skiełkowała, nie było tzw. kikutów była zielona, lekko przypalona przez command, teraz największe liście usychają, a nowe które wypuściła nie rozwijają się, w drobnej młode listki są pomarszczone. Z 5h fasoli nie całe 0,5h jest takie jak powinno.

W fasoli nawet tej najmniejszej pojawiają się pąki, co zrobić w miare tanim kosztem żeby przedłużyć jej wegetacje i żeby nie zaczeła kwitnąć, do tej pory dostała 2l/h saletry wapniowej, tytanit i siarczan mg, a kilka dni temu maximus 20-20-20 i miedzian.

Myślałem żeby dać jeszcze raz saletry wapniowej bo troche mi jeszcze zostało i z 5% mocznika. Któregoś roku nieźle mi wybujała jak przesadziłem z azotem, w tej sytuacji to wskazane.

Na koniec dodam że po robaku ani śladu, tak jakby zdech, ale zanim to nastąpiło jeszcze żerował na dolnej łodydze, która była w ziemi, nie wiem czy coś z tej fasoli będzie, ale cały korzeń nie jest zjedzony tylko ponadgryzany, w środku jest biały i "soczysty" a na zewnątrz brązowy.

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

#1568 Share gracz10

gracz10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 16 czerwiec 2015 - 20:56

fasola

mozna pryskac na jednoliscienne jesli fasola zacznie kwitnać >?

#1569 Share maskin

maskin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 16 czerwiec 2015 - 21:38

fasola

U mnie fasola czysta, ani chwastu ani fasoli.... jakiś czas temu pisałem że fasola stoi w miejscu i nie chce rosnąć, wszyscy mi mówili że sucho, że opryski trzymają itd. lada dzień ruszy no i ruszyła..... wszędzie w koło a u mnie ch....j.  Okazało się że fasolę zrzerał robak pomimo że pryskałem po siewie 2l/h pyrunexu czy jakoś tak. Jak i kiedy nie mam pojęcia, fasola ładnie skiełkowała, nie było tzw. kikutów była zielona, lekko przypalona przez command, teraz największe liście usychają, a nowe które wypuściła nie rozwijają się, w drobnej młode listki są pomarszczone. Z 5h fasoli nie całe 0,5h jest takie jak powinno.

W fasoli nawet tej najmniejszej pojawiają się pąki, co zrobić w miare tanim kosztem żeby przedłużyć jej wegetacje i żeby nie zaczeła kwitnąć, do tej pory dostała 2l/h saletry wapniowej, tytanit i siarczan mg, a kilka dni temu maximus 20-20-20 i miedzian.

Myślałem żeby dać jeszcze raz saletry wapniowej bo troche mi jeszcze zostało i z 5% mocznika. Któregoś roku nieźle mi wybujała jak przesadziłem z azotem, w tej sytuacji to wskazane.

Na koniec dodam że po robaku ani śladu, tak jakby zdech, ale zanim to nastąpiło jeszcze żerował na dolnej łodydze, która była w ziemi, nie wiem czy coś z tej fasoli będzie, ale cały korzeń nie jest zjedzony tylko ponadgryzany, w środku jest biały i "soczysty" a na zewnątrz brązowy.

Czasami tak bywa, ja tez doznałem szoku jak mi wrony wyciągneły hektar fasoli w poszukiwaniu robaka. Moja rada:nie rób nic, bo tylko kosztów narobisz, przyroda musi sama zadziałac. U mnie jest tak ze gdzi rosnie to juz sie zszyła, agdzie nie rosnie to nie rosnie i swięty boze nie pomoze pomimo dwukrotnego podania witamin.

Czy według was lepiej podsypac czy zszarowac? która lepiej kosic? ja ogólnie to nie podsypuje. Czekam na wypowiedzi ekspertów

#1570 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 16 czerwiec 2015 - 21:47

fasola

ponoć mówią, Ci co ścinają, że lepiej się kosi podsypaną. ja parę lat nic nie szarowałem ani nie podsypywałem, ale jutro chyba tylko czerwoną podsypię.. u mnie fasola też dostała po d*pie po tych deszczach, dobrze, że nie pryskałem basagramem.. teraz się bierze, w większości fajne krzaki się robią, ale tam gdzie słaba tam raczej szału nie będzie, tak jak koledzy piszą.. dzisiaj dałem odżywkowy mix + coś tam na grzyba, i chyba więcej nie będę wjeżdżał..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1571 Share grzesiu09091987

grzesiu09091987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 472 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 07:13

fasola

@grzesiu09091987  Można dodać chwastoxu ale lepszy byłby butoxone .  Co do dawek to zależne od pogody ale ze swojego przykładu wiem że na hektar wystarczy 100 ml Butoxone  + 1 l Basagran 480 + wspomagacz 1l . Oprysk wykonany z rana od 8.00 do 10.00    , ilość cieczy 200 litrów  na hektar . Efekt taki że fasola przewróciła się tylko na dzień a dziś nie ma nawet znikomych efektów ubocznych . Co do zachwaszczenia to był tylko rzepak który padł po tak znikomej dawce , jak działa na inne chwasty ciężko mi powiedzieć bo ich nie było . Raczej bym doradził dać maksymalnie 100 ml tym bardziej że pogoda jest upalna . Ewentualnie za dwa dni sprawdzić i powtórzyć samym MCPA /MCPB . Jedynym ubocznym efektem są chwasty znajdujące się pod liśćmi fasoli które nie pokryte opryskiem bardzo długo siedzą . Podzielenie dawki MCP na dwie dawki daje możliwość przejazdu opryskiwaczem w przeciwnym kierunku od poprzedniego zabiegu na pewno zwiększy pokrycie środkiem . Sam miałem tak zrobić ale nie widzę potrzeby poprawiać więc raczej spokojnie i 0,1 l no chyba że fasola jest uprawą poboczną po między chwastami :) ....

Jeden zabieg Basagram 0,8 + chwastox estra 0,1 już zastosowałem rzepaki przebarwiło, wuślę dać drugi ale w mocniejszej dawce bo powychodziło dużo blukaszczyku kurdybanka( wg atlasu chwastów) Czym najlepiej go zwalczyć? Basagram 1l + wieksza dawka chwastoxu extra?

#1572 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 07:22

fasola

Panowie według mnie to już nie pora na stosowanie herbicydów. fasola kwitnie lub ma pąki prawie kwitnące, można narobić więcej strat jak pożytku.

#1573 Share damianXXL

damianXXL

kto sieje gęsto ten zbiera często...

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • Zainteresowania:Komputery, moto, elektronika,rolnictwo

Napisany 17 czerwiec 2015 - 14:44

fasola Sąsiad dał na 3ha 4, 5l basagranu+1, 5l chwastoxu. Czyli 1, 5l+0, 5l na ha. Fakt choinka leży. Brat mu podsypywal ale ani jednego paka kwiatowego nie ma. Zakwitnie w sierpniu a w listopadzie będzie ścigał. :-D

#1574 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 20:21

fasola

Widzę ,że co niektórzy to mają dawki na chwasty jak mój sąsiad co roku coś musi spalić w tym roku padło na fasole ,w tamtym spalił kukurydzę i ogórki.U mnie czerwona fasola zaczyna już kwitnąć.

#1575 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 07:15

fasola Oj mają i nie myślą jaki skutek później tego. No ten sam sąsiad zjaral jęczmień, biały. U mnie fasola też już kwitnie ale tu gdzie chwastoxu nie bylo 2x więcej kwiatu. Dziś podsypie 2 kawałki bo siedzi jak zabie po kostki. Mało co rośnie. Zapowiadali deszcz a tu nic. Ziemia pęka z suszy.
Panowie u Was też latają białe małe motylki? Nie wiem czy robią szkody ale pełno tego a szczególnie na kapustnych. Pod lisciami sa już małe jajeczka.

#1576 Share grzesiu09091987

grzesiu09091987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 472 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 09:16

fasola

Wczoraj byłem w ok Hrubieszowa,Telatyna i Łaszczowa i powiedzcie jaką agrotechnikę całościową stosujecie na fosolę ,że takie czyste są. Moja aura rządki zakryła.

#1577 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 10:52

fasola Odpowiednie środki, dawki ale zależne od pogody przedewszystkim. W tym roku środki nie bardzo działały ze względu ze było sucho. Później co nie co działało ale nie obyło się bez kolejnego odchwaszczania środkami i nawet ładnie podzialaly środki.

#1578 Share Afgan

Afgan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 11:51

fasola

Czym panowie podsypujecie? 

Fasola miejscami w kostkę. Susza straszna. Troszkę się chmurzy dzisiaj ale nie wiem czy coś z tego wyniknie.

Da radę czymś jeszcze ją podgonić pomimo, że kwitnie?

#1579 Share Marcin_B

Marcin_B

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 13:24

fasola

Witam wszystkich,

Od dwóch lat hobbistycznie zajmuje się uprawą fasoli Jaś tycznej, w tym roku posiałem ok. 40 arów. Z chwastami jak na razie idzie mi nieźle po posianiu był Linurex i Stomp, po za tyczeniu fasoli Fusilade Forte na perz i przejechałem pomiędzy rzędami glebogryzarką. Co do oprysków na fasole to tydzień temu byłą pierwsza dawka Miedzian Extra + Agroleaf High-P. Teraz czas na kolejną dawkę (zaczynają pojawiać się pierwsze pąki) i zastanawiam się czy dodać od razu Dithane + Superam 10AL. Mam w planach jeszcze zastosować odżywkę Agroleaf Total 20+20+20 (przynajmniej 2 dawki) tylko nie wiem czy jak już zakwitnie na dobre to jest to wskazane? Zastanawiam się czy przyjmuje dobrą strategie nawożenia i ochrony fasoli. Ostatnia kwestia to szukam zbytu na zieloną fasole w niedużych ilościach (okolice Wojnicza). 

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1580 Share aga781

aga781

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 12:27

fasola

Hej. 

Uprawiam fasolę Jaś i jest bardzo mała, jak ją wzmocnić? Dałam saletrę, odżywkę cukrowit. Mogę jeszcze potraktować ją Tytanitem? nadmienię iz fasolka powoli zaczyna kwitnienie. Ktos podpowie czy w tej fazie Tytanit coś da?