Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

4040 odpowiedzi na ten temat

#1541 Share piterp19

piterp19

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 10 czerwiec 2015 - 19:52

fasola

Oby tylko pogoda była odpowiednia na kwiat i zbiór. Wiadomo ze jak się nie da to i plonu nie będzie.
@piterp19 możesz dac kritalonu, to już nie wielki koszt a poprawi fasolke. Ok 30zł 3kg. Wiadomo brak deszczu i stoi wzrost.
Ja już nie daje nic, ewentualnie na strąk ale okaże się jak będzie wzrost przebiegał.

Damian do siarczanu i asashi dodać ten kritalon??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 01:02
  •  

#1542 Share przemaskrakow

przemaskrakow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, traktory ( szczególnie URSUS-y )

Napisany 10 czerwiec 2015 - 20:09

fasola

W sobotę poszedł Topsin + Proteus.

W najbliższym czasie planuję dać: mocznik + siarczan magnezu + intermag motylkowe + kristalon zielony + tytanit + bor + molibden + żelazo + miedź.

Później pewnie jeszcze pójdzie asahi z jakimś nawozem fosforowym przed kwitnieniem i siarczanem. I jeśli nic się nie będzie działo fasoli to na tym skończę.

#1543 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 10 czerwiec 2015 - 20:19

fasola

Jakie macie plony z hektara przy takim wspomaganiu?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1544 Share jareckijacek

jareckijacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 10 czerwiec 2015 - 22:06

fasola

Do Robo, ja sieję drugi rok fasolę, w moich stronach dominują I i II klasy ziemi, głównie żyzny czarnoziem przy takim nawożeniu plony oscylują w granicach 3 ton z hektara (jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione czyli przede wszystkim pogoda, terminowe zabiegi agrotechniczne). Możesz wierzyć lub nie ale w zeszłym roku udało mi się zebrać z 10a 410kg czystej przebranej fasoli. Ale to na bardzo zadbanym polu nie daleko domu, o dobrym ph, często nawożonym obornikiem, stanowisko po ziemniakach, fasola 3 razy opryskana była przeciw chorobom grzybowym bo zostawało oprysku ze zboża, czy z buraków, nie pryskana przeciw chwastom w ogóle bo oplewione ręcznie w ramach relaksu czyli nie przypalona "nie przystopowana" jak w tym roku, ogólnie warunki super. Niestety w tym roku mam na innym bardzo słabym polu i muszę ratować bo nie wygląda dobrze, a to chwast a to przypalenia myślę że szału nie będzie jeśli chodzi o plon, bardziej chodzi mi o stanowisko jakie zostawi po sobie pod inne uprawy. Z tego co zaobserwowałem wszyscy moi znajomi, stosują podobne nawożenie, takie jak opisane kilka postów wyżej.

#1545 Share damianXXL

damianXXL

kto sieje gęsto ten zbiera często...

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • Zainteresowania:Komputery, moto, elektronika,rolnictwo

Napisany 11 czerwiec 2015 - 05:37

fasola

Jakie macie plony z hektara przy takim wspomaganiu?

U mnie podobnie granica ok 3t na I-II klasie. Ubiegły sezon gorszy ze względu na deszcz i wygnicie na wymoku. Więc sam widzisz jak inni zasilają fasole.

Damian do siarczanu i asashi dodać ten kritalon??

tak wymieszaj razem i pyl.

#1546 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 08:02

fasola

Koledzy co jej dolega? Pierwszy raz siałem drobną, odmiana prawdopodobnie igołomska. Mówią że to z oprysków do glebowych, basagranem nie była jeszcze pryskana, jaś obok bez jakichkolwiek oznak ładnie rośnie

576c35a1bdcf226fmed.jpg

A to chyba grzyb na młodych listkach?

5434c92960c31155med.jpg

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

#1547 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 08:16

fasola Porazenie środkami.

#1548 Share 1210

1210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 09:28

fasola

a mozna czymś zaradzić tym przypaleniom bo u mnie też troche przypaliłem?

#1549 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 10:45

fasola Nic. Co spalilo to odpadnie. Dac odżywek, dac na grzyba i wsio. Patrzeć jak rośnie.

#1550 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 10:48

fasola

Najlepiej dać asahi, ale to już koszt. Ja dałem tytanit, zobaczymy czy ruszy.

Gdzieś czytałem o uprawie fasoli szparagowej żeby nie pryskać mustangiem przedplonu fasoli, a u mnie wszędzie był dawany, może to ma jakiś związek, tyle że jasia tak nie pali.

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1551 Share sajdi13

sajdi13

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 18:29

fasola

Mogę połączyć fungicyd i odżywki w jednym oprysku?

#1552 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 18:52

fasola Nie zaleca się łączyć tego typu środków, można osłabić niektóre substancje i nie dadzą efektu działania.

Znam gościa który tak robi. Pryska trawkę ale odrazu daje odżywki żeby nie jeździć 10razy na pole. Efekt? Panie pryskam i pryskam trawkę już 3ci raz i coraz większa. No sory jak się ja zasila odzywkami to nigdy nie spali a środek nie działa. Kasa w błoto.

Edytowany przez damianXXL, 11 czerwiec 2015 - 18:59.

#1553 Share sajdi13

sajdi13

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 20:37

fasola

czyli z tydzień pasuje odczekać?

#1554 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 05:39

fasola Ja pryskalem jako pierwsze odzywkami a po 3 dniach na grzyba. Nie koniecznie tydzień. Na drugi dzień (wieczór) możesz jechać ale mieszać środki nie radzę, może nie ktore się da. Ja nie ryzykuje.

#1555 Share 1210

1210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 06:36

fasola

Ja tam w fasoli czy zbożu łącze fungicyd z odżywką ale nigdy niełącze herbicydu (chwastobójczy) z odżywką. Jak mam wątpliwość to w małym  pojemniku robię mieszankę czy się nie zważy. 

Edytowany przez 1210, 12 czerwiec 2015 - 06:37.

#1556 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 09:32

fasola

Nie zaleca się łączyć tego typu środków, można osłabić niektóre substancje i nie dadzą efektu działania.

Znam gościa który tak robi. Pryska trawkę ale odrazu daje odżywki żeby nie jeździć 10razy na pole. Efekt? Panie pryskam i pryskam trawkę już 3ci raz i coraz większa. No sory jak się ja zasila odzywkami to nigdy nie spali a środek nie działa. Kasa w błoto.

nie wiem ile tego środka na jednoliścienne daje, może mniejsze dawki, albo jakieś gorsze środki albo ma perz to inna bajka, a może jak pryska złymi końcówkami (bo wbrew pozorom to tez ma znaczenie) czy też w słońce w temp 25c to ja się nie dziwię.. ja przy trawie czy jakimś owsiku itp w burakach czy fasoli, zawsze do 1liściennych dodaje odżywek żeby 10 razy nie jeździć i nigdy nie miałem jakiegoś negatywnego efektu. Moim zdaniem są to wyssane z palca teorie w stylu 'jak się zasila to nie spali', z dwuliściennymi czasami w buraku też się coś doda i nie ma nigdy problemów...

z fungicydami czy w zbożu czy burakach mieszałem wszelkiego rodzaju odżywki i zawsze było ok. teoria zawsze będzie inna od praktyki, jak ktoś ma za dużo czasu i pieniędzy to niech jeździ ze wszystkim osobno

Edytowany przez skywalker89, 12 czerwiec 2015 - 09:38.

#1557 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 10:47

fasola Nie wiem jakie dawki stosuje i czego ale mowil ze nic nie wzielo. Może na grzyba można mieszać z odzywkami, ja nie mieszam. Oczywiście mieszam to co jestem pewny ze mozna.

#1558 Share Radoslav

Radoslav

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 13 czerwiec 2015 - 15:24

fasola

Teoria teorią a praktyka nieraz wymaga kompromisów. Ja staram się działać wedle instrukcji na opakowaniach. Fungicydy zawsze z odżywkami mieszam, innych nie.

Raz zmieszałem od grzyba, odżywki, na robaka, stymulator i też się nic nie spaliło, ale czy efekt był? sądzę że napewno lepiej jak by było oddzielnie. Substancje chemiczne nie raz się łączą w inne związki i już nie działają tak dobrze jak z obojętną wodą ( przynajmniej tak sobie to tłumacze:P)

Jakiś dobry środek na skrzyp polny ( jest tego od czorta, u sąsiada też) ktoś poleci?

#1559 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów

Napisany 13 czerwiec 2015 - 16:33

fasola Motykol. Dobrze podostrzyc i ma brać :) a na poważnie coś jest bo przypadkiem trafiłem w internetach albo wapnowanie pola.
Orkan w dawce 7-8l na ha ale co to da? Kiedy pryskac? Wczesną wiosną nie widać tylko po zasiewach a na jesień znika. Jedynie zostawić pole odłogiem i wtedy pylic. Też mam choinkę miejscami. Herbapol może skupuje :)

Edytowany przez damianXXL, 13 czerwiec 2015 - 16:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1560 Share bomber84

bomber84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 14 czerwiec 2015 - 08:36

fasola

Witam kolegów. Na skrzyp w tym roku próbuje zastosować saletrę wapniową w płynie. 3 razy po 3 l/ha co 3-4 dni. W sklepie powiedziano mi że całkiem go nie zniszczę ale skarłowacieje i podeschnie. To powinno wystarczyć aby nie zagłuszyło fasoli.