Skocz do zawartości

galeria
Fasola
Zdjęcie

fasola

4033 odpowiedzi na ten temat

#841 Share fasola

fasola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 20:51

fasola

Próbe brałem z tego pola 2 ha w jednym kawałku. Pobierałem zgodnie z lekturą krzyżowo z różnych miejsc z około 20 tu usuwałem wierznią i spodnią warstwę z profilu glebowego, póżniej wszystkie próby wymieszałem, zabrałem do analizy około 1 kg.

A jak nic nie posieję?... To tak sobie myśle że nawet połowy nie będzie skąd miała pobrać, a nawet to to co zostanie z nawozów będzie dla następnych roślin, zapewne zboża.... Chyba tak? Przynajmniej tak mi się wydaje.

Sypnę tego wapniaka Koszelowskiego a tamto wapno niech powoli działa....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 15:11
  •  

#842 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 21:42

fasola

oj jaki tam ze mnie praktyk, 4-y rok będę gospodarzył samodzielnie, nie boję się nie standardowych rozwiązań i jakoś pomału do przodu się idzie :) (na nowy sezon najprawdopodobniej będę miał nowy sprzęt na mgr, a bez zaplecza i dobrej sytuacji finansowej pomimo początku na minusie pewnie bym mógł tylko pomarzyć..) 

ja Ci powiem tak, nie słuchaj za bardzo kolegi co Ci odradza sianie nawozów ;)

Ja miałem sytuację taką, że posiałem rzepak na dzierżawie (też 2 klasa), poszło npk pod korzeń, aa analiza gleby wyszła mi dopiero po zasiewach.. okazało się niby, że gleba ma ph poniżej 5 (zrobiłem drugą próbę tego kawałka po następnej roślinie tj. pszenicy, i połowa pola wyszła ph troszkę ponad 5, a drugie pół ponad 6,5, więc może ta pierwsza analiza była mniej rzetelna) i dałem na jesieni jeszcze po 500kg tego wapniaka, z nadzieją żeby w żniwa złapać 3t, a okazało się że wyszło 4,5t/ha.. później posiałem pszenicę tzn w zeszłym sezonie (bez wapnowania już) i plon 8t i to jakościówki, a teraz dałem tam tego wapna z kopalni z morawicy i będą buraki i zastanawiam się też nad może tą kredą przed siewem ok 150kg, żeby rośliny miały na startowe fazy.. chociaż w superfosfacie tez niby wapno jest.. 

powiem Ci tak, może za często fasola na tym polu jest, jak masz możliwość to posiej ją na innym kawałku bardziej zadbanym a tutaj coś innego.. 

ale jak chcesz koniecznie fasolę, to tak, to wapno co dałeś może w jakimś stopniu zadziała i wpłynie to korzystnie na przyswajanie składników, dałeś 150kg potasu w czystym składniku, czyli licząc z tym co jest w ziemi to teoretycznie na 3t plonu powinno wystarczyć.. fosforan nie jest głupią opcją, ale tak sobie myślę, może lepiej dać ze 200-250kg superfosfatu wzbogaconego to wprowadzisz dadatkowo wapń i chyba siarkę.. dasz tego wapniaka trochę jeszcze i przed siewem dorzucisz ze 150kg saletrzaku i na mój gust przy sprzyjających warunkach nie powinno być tragedii z plonem.. ;)

a po sezonie ponowna analiza i  będziesz wiedział czy coś się dzieje 

Edytowany przez skywalker89, 10 grudzień 2014 - 21:45.

#843 Share fasola

fasola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 21:58

fasola

Dziękuje za odpowiedzi. Skywalker, tak uczynię jak mówisz, innego kawałka już nie mam bo obsiane a i na pozostałych polach będzie to samo czyli zakwaszone, nie badałem bo teść obsiał i nie chciałem się wymądrzać, choć teraz zrozumiał że dobrze nie jest z jego ziemią. Drożej mnie wyjdzie, ale też na poważnie brałem opcję z superfosfatem potrójnym ok 150 kg/ha i saletrzak borowany 100 kg/ha. Zobaczymy jak wyjdzie, jedno wiem jak.... szkłem du...y nie utrzesz, jak nie posiejesz to nie zbierzesz. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#844 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 882 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 22:07

fasola

Może nie do końca jasno się wyraziłem. Chodziło bardziej mi o to, że jak kolega ma oszczędzać na wapnowaniu to lepiej żeby zaoszczędził na nawozach. Przy pH 4,5 NPK są pobierane w około 30 % czyli z 250kg soli potasowej rośliny pobiorą 75 kg . A co robi pozostałe 175kg? Leży i czeka na lepsze czasy?

Dałeś teraz wapno i nawóz ok. Wapno podniesie pH i rośliny lepiej będą przyswajać składniki czyli w przyszłości zaoszczędzisz kasę i będziesz miał wyższe plony. Lepiej żebyś zrobił analizę na wszystkich polach wtedy będziesz wiedział co tak na prawdę masz. I w razie czego po żniwach jechał od razu z wapnem. 

http://www.agrosynte...acter_calc.html   nie chodzi mi o firmę tylko o sam wykres. 

@skywalker89 Twój przykład jest nie do końca trafiony. Pisałeś, że pierwsze badanie było błędne a potem Ci wyszło 5 z kawałkiem i 6,5 czyli odczyn optymalny dla pszenicy a kolega ma poniżej 4,5 pH

Edytowany przez melon10641, 10 grudzień 2014 - 22:28.

#845 Share fasola

fasola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 22:27

fasola

To nie dzierżawa, więc to co wysieje a gleba nie pozwoli pobrać będzie na póżniej. Nie mam innego wyjścia, jest jak jest, wysiałem 7t/ha wapna węglanowego, prze siewem dam kredę żeby szybko zadziałała a tamto będzie powoli pracować. Czy jeszcze mogę coś zrobić?

Kreda nie jest tania i jak szybko się rozkłada tak i szybko jej nie ma, dlatego zdecydowałem się na wapno węglanowe 1100 zł/t z transportem, będzie długo podnosić ph ale i na długo, w międzyczasie będę się ratował kredą ale z każdym rokiem będe potrzebował jej coraz mniej.

Przepraszam 1100 zł/ całośc tj 28t

#846 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 22:30

fasola

Niestety gleba to nie worek że dziś nasypał a za rok jest tyle samo. Składniki są wymywane. odparowują, przedostają się do niższych warstw gleby gdzie są niedostępne lub pozostają w formach niedostępnych dla roślin. Można nasypać 500kg soli i po 300kg innych składników ale co z tego skoro pH jest nieuregulowane i roślina nie zużyje z tego nawet 1/10. Nie doceniamy wapna. Wydaje się nam że jak zwiększymy dawki nawozowe to nam plon wzrośnie. Wzrosną ale koszty. Jeśli inwestujemy w nawozy na 1 ha np Xzł to proponuję 0,8X przeznaczyć na mineralne i 0,2X na wapno.

#847 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 23:24

fasola

Może nie do końca jasno się wyraziłem. Chodziło bardziej mi o to, że jak kolega ma oszczędzać na wapnowaniu to lepiej żeby zaoszczędził na nawozach. Przy pH 4,5 NPK są pobierane w około 30 % czyli z 250kg soli potasowej rośliny pobiorą 75 kg . A co robi pozostałe 175kg? Leży i czeka na lepsze czasy?

Dałeś teraz wapno i nawóz ok. Wapno podniesie pH i rośliny lepiej będą przyswajać składniki czyli w przyszłości zaoszczędzisz kasę i będziesz miał wyższe plony. Lepiej żebyś zrobił analizę na wszystkich polach wtedy będziesz wiedział co tak na prawdę masz. I w razie czego po żniwach jechał od razu z wapnem. 

http://www.agrosynte...acter_calc.html   nie chodzi mi o firmę tylko o sam wykres. 

@skywalker89 Twój przykład jest nie do końca trafiony. Pisałeś, że pierwsze badanie było błędne a potem Ci wyszło 5 z kawałkiem i 6,5 czyli odczyn optymalny dla pszenicy a kolega ma poniżej 4,5 pH

masz rację, i wiem o co Ci chodziło, ale widzisz, kolega już posiał tą sól, to co - ma się dręczyć, że ułamek zostanie a reszta pójdzie w powietrze? Nie wierzę w to, że jak to ostatni kolega napisał, że jak za dużo wysiejemy niż trzeba to się w ziemi nie utrzyma. są zapewne różne teorie naukowe potwierdzone w praktyce. ja osobiście uważam, że oczywiście zależy to od rodzaju gleby. ja się cały czas staram uczyć, bo nie miałem okazji tak jak to niektórzy mieć trochę wiecęj tej wiedzy czy to ze studiów rolniczych czy z czego tam jeszcze. 

ja po tym sezonie chyba zrobię na wszystkich polach rzetelne próby, bo będę miał precyzyjniejszy sprzęt do nawozu to będzie można wtedy oszczędzać. ale podam przyklad, mam koło domu ponad 2ha bardzo dobrej ziemi, wczesniej w sredniej kulturze utrzymana i plony były przeciętne. po kilku latach mojego zmianowania i nawożenia, byłem w szoku jak zrobiłem próbę bo fosforu wyszło 50mg w 100g ziemi, a potasu 37... jakby tak było jak kolega pisze, że się ulatnia itp, to powinnym być te wartości niższe o 30-50%.. teraz mam rzepak, nawożenie względem tego troszkę niższe jak na innych kawałkach i po sezonie zrobię analizę i się zobaczy.. no jak rzepak sypnie 10t/ha to wiadomo że nic nie zostanie hehe :D

a i jeszcze odnośnie tamtego kawałka co dziwne ph wychodziło, to wczesniej miałem pszenice to plony 4-5t, więc to mówi samo za siebie.. 

Edytowany przez skywalker89, 10 grudzień 2014 - 23:25.

#848 Share przemaskrakow

przemaskrakow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, traktory ( szczególnie URSUS-y )

Napisany 11 grudzień 2014 - 20:51

fasola

Ja planuje dać pod jaśka korczyńskiego: Yara mila corn 300 kg/ha + Wap Mag 275 kg/ha (tam gdzie poszedł obornik zniże yare do 200 kg/ha)

Mam koledzy do was pytanko: od 3 lat, dokładnie w tej samej fazie (2-5 liści) bierze mi jaśka zgorzel korzenia (korzeń gnije, a cała roślina żółknie), a po interwencji fasola stoi w miejscu przez 2 tygodnie żeby się odbudować. Co może być tego przyczyną i jak temu zapobiec w następnym roku?

Gość ze sklepu gdzie kupuje środki mówi, że to ziemia jest "skażona" i jakiś grzyb siedzi w ziemi i potem atakuje fasole. Doradza mi oprys Previcur Energy 840 SL 0,5l/ha dwa tygodnie przed siewem i wymieszać z ziemią. Co o tym sądzicie? Da to coś i rozwiąże mój problem?

Edytowany przez przemaskrakow, 13 grudzień 2014 - 19:24.

#849 Share a-zA-Z0-9

a-zA-Z0-9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 11:21

fasola

idą święta dziś  cena za fasoli po 3zł za gotówkę

#850 Share Gieru

Gieru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 17:50

fasola

aż tak?;d

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#851 Share damianXXL

damianXXL

kto sieje gęsto ten zbiera często...

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • Zainteresowania:Komputery, moto, elektronika,rolnictwo

Napisany 15 grudzień 2014 - 17:58

fasola

No tez pytałem handlarza z Mołożowa to daje 3zł na reke ale jakis typek podjechał i zadz do Cieśli i daje 3,40 na reke

Edytowany przez damianXXL, 15 grudzień 2014 - 18:07.

#852 Share androproteam

androproteam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 21:34

fasola

banda pieprzonych złodzieji,kazdy chce na rolniku zarabiac :(

#853 Share szarak

szarak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 09:12

fasola

A po ile wy chcecie za fasolę po 10 zł, cieszcie się, że ktoś chce to w ogóle kupować. Czy nie widać ile tego było nasiane, gdyby nie import to po 50 groszy nikt by nie kupił tego.

#854 Share Gieru

Gieru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 12:12

fasola

Po 20zł\kg szaraku, najlepiej 50zł za kg.

Haha, to powiedz tym co skupują niech przestaną kupować. Łaski nie robią, że kupują. Wolny rynek, mogą importować.

I pierdzielenie głupot przez człowieka który nigdy niczego nie uprawiał. To cena fasoli, pszenicy, rzepaku zależy od obsianego areału? Nie widziałem, GUS już opublikował dane dotyczące struktury zasiewów w 2014 roku w Polsce??. Zbiory się liczą...

Doucz się też o popycie i podaży.

Handlarze z Janowa też straszą, że u nich biorą się za sianie fasoli. Powodzenia!!!

Zawsze będzie źle, handlarze będą płakać na chlopa, że chce po 8zł za kg. Trzeba spojrzeć na to z 2 stron, sytuacja jest bardziej skomplikowana, zależy od polityki, exportu etc.

Chora jest sytuacja z dziś, od jabłek, po pszenice itd, fasola też. Cena ma nie tylko pokryć kosz uprawy, zbioru. No ale...

Trzeba rzucić "sierp tatowy" A do tego wszystko zmierza. I dobrze.

Handlarze wtedy przestaną płakać, że rolnik drogo chce towar jaki wyprodukował.

#855 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 16:44

fasola

Powinni dawać tyle zeby produkcja była opłacalna i coś zostało. Policz wkład. Co zostanie jak da 3zł??? Worki tylko puste !!! A janowiaki nich sieją myślą ze bedą mieli swoja i tu nie beda przyjeżdzać bo sie nie opłaci. Juz na kaszy zrobili zasrany interes. Teraz swięta i obijaja cene jak mogą a w biedronce za 0,5kg fasoli trzeba zapłacić 4,50 i to brudna. Gdzie tu zasrana polityka? To nam powinni dać po 6zł za kg najmniej!!!! 

Edytowany przez damianXXL, 16 grudzień 2014 - 16:47.

#856 Share Jarecki88

Jarecki88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 17:19

fasola

A po ile wy chcecie za fasolę po 10 zł, cieszcie się, że ktoś chce to w ogóle kupować. Czy nie widać ile tego było nasiane, gdyby nie import to po 50 groszy nikt by nie kupił tego.

Chłopcze ochłoń i napisz jeszcze raz o co Ci chodziło.

#857 Share damianXXL

damianXXL

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 17:24

fasola

Nasiane? 30-40% poszła w rów bo gnoju namłocili. Chyba nigdy nie miałeś do czynienia z fasolą

#858 Share maskin

maskin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 26 grudzień 2014 - 22:37

fasola

co tak cicho? fasolę czas siać :) Ciekawe po ile nas zastrzelą ceną po świętach? Obstawiamy? 2.9 zł ?

#859 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 882 postów

Napisany 27 grudzień 2014 - 11:05

fasola

Bez przesady. Przed świętami bez targowania za tylko jedną tone miałem 2 kupców po 3,8, na święta to wiadomo, że sprzedają Ci co nie mają grosza przy duszy więc obniżają ceny. W styczniu znów będzie 4zł. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#860 Share gigany

gigany

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 13:41