Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

4030 odpowiedzi na ten temat

#821 Share Cradle

Cradle

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 20:02

fasola

Wydzwonią i zaraz bedzie jednakowa cena...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 15:18
  •  

#822 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 20:07

fasola

nie bardzo bo on prowadzi skup zbóż , a fasolę skupuję komuś??

#823 Share Cradle

Cradle

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 20:09

fasola

nie takie akcje się działy z cenami fasoly, to jest zawsze zbyt hermetyczne środowisko wsród handlarzy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Sprawdź plantacje grochu! zobacz »

•  

#824 Share przemaskrakow

przemaskrakow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, traktory ( szczególnie URSUS-y )

Napisany 08 grudzień 2014 - 20:12

fasola

A jeszcze apropo zaprawiania: 

Można zaprawiać mieszanką: zaprawa + nawóz donasienny + nitragina? Nie zaszkodzi to bakteriom?

I czy fasole zaprawianą nitraginą można "wrzucić" w ziemie opryskaną Previcur Energy 2 tygodnie przed siewem i Pyrisimexem bezpośrednio przed siewem? Pyrisimex nie zaszkodzi bakteriom?

#825 Share grzegorz210182

grzegorz210182

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 20:38

fasola

no dobrze jak będzie można wpisać na zazielenienie ale wszystko ma swoją granicę opłacalności jak będzie dużo fasoli to i cena spadnie, pamiętam nie tak całkiem odległe czasy chyba lata 2000 -2005 gdzie fasola było po 1,60-2 zł kg. i wcale nie bede zaskoczony jak taka cena wróci 

#826 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 20:51

fasola

Ale nam 2-6 ha fasoli ni opłaci się siać za 2zł. a ten co sieję 30-70ha dla czystego zmianowania i dodatkowa  dopłata do strączkowych. na zbożu i tak mniej zarobi więc będzie siać ją. u nas co trzecie  pole to fasola, gdzie nie spojrzysz fasola za oknem fasola. 

#827 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 21:02

fasola

nitraginie mieszanka przy zaprawianiu nie zaszkodzi bo sam taaką robiłem. ze środkami nie wiem, ale raczej powinno być ok, to bakterie a nie robaki. ;)

co ma zazielenianie do fasoli? wyraźnie powiedzieli-mówią, że ta dopłata do wysokobiałkowych tj, chyba 326 ojro? to jest szacunkowa wartość do aktualnego stanu zasiewów. Jeżeli ilość zasiewów tych roślin wzrośnie to adekwatnie ów dopłata spadnie. Niech sieją, już niejeden w tym roku się sparzył 'łatwą kasą'.. 

#828 Share a-zA-Z0-9

a-zA-Z0-9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 07:57

fasola

masz racje dużo ludzi co mieli dużo fasoli na młóciło mokrej z pokosów i wypychali po 3 zł albo wyrzucali niech siejo po 70hektary a może za rok wróci pogoda

1 miesiąc deszczu na jesień

#829 Share fasola

fasola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 09:24

fasola

Wczoraj sprzedałem trochę fasoli czerwonej cena to 5 zł netto.

Co sądzicie o takim nawożeniu pod fasole czerwoną: jesienią na skibę sól potasowa 250 kg/ha i zabronowane, a przed siewem 200kg/ha fosforanu amonu. Zrobiłem analize gleby i wyszły duże niedobory potasu i fosforu. Do tej pory dawałem na wiosnę saletrzak 150kg/ha i polifoskę 8 200 kg/ha.

#830 Share Cradle

Cradle

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 11:53

fasola

a-zA-Z0-9   Wiadomo sporo posieli i jak była mokra po omłocie to juz ciężko było pojechać na suszarnię i dosuszyć?  Odżałować można było pare złotych ale i zyskać, a tak stracili tylko, bo niektórzy do lasu wywozili bo się zmarnowała mokra.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#831 Share a-zA-Z0-9

a-zA-Z0-9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 13:19

fasola

a dawał ktoś saletrę amonowo pod fasole na start aby szybko podrosła do pory kwitnienia a potem fosfor i potas przed kwitnienia .

#832 Share damianXXL

damianXXL

kto sieje gęsto ten zbiera często...

• Members
  • PipPipPip
  • 1077 postów
  • Zainteresowania:Komputery, moto, elektronika,rolnictwo

Napisany 09 grudzień 2014 - 16:12

fasola

Do kolegów z okolic Telatyna: Bardzo dobrze niech im utrze nosa ten z Nadolec bo te np.  z Janowa mocno sie panoszą w naszych stronach dają najniższą cenę wprowadzając ludzi w błąd i owalają na cenie! 

Czyli jak widać cena powoli idzie na nasza korzyść :) Napewno przed swietami wyzsza nie bedzie bo teraz maja okazje tanio nakupic a poźniej zarobić jeszcze na tym 3 razy tyle.

A ktoś sie orientuje jak Cieśla płaci?

Edytowany przez damianXXL, 09 grudzień 2014 - 16:16.

#833 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 17:57

fasola

Wczoraj sprzedałem trochę fasoli czerwonej cena to 5 zł netto.

Co sądzicie o takim nawożeniu pod fasole czerwoną: jesienią na skibę sól potasowa 250 kg/ha i zabronowane, a przed siewem 200kg/ha fosforanu amonu. Zrobiłem analize gleby i wyszły duże niedobory potasu i fosforu. Do tej pory dawałem na wiosnę saletrzak 150kg/ha i polifoskę 8 200 kg/ha.

kolego te Twoje dawki na jesieni to prawie jak u mnie pod buraki.. :) ale na tym polu siałeś już fasolę, czy jak, że tak pk mało..? 

a dawał ktoś saletrę amonowo pod fasole na start aby szybko podrosła do pory kwitnienia a potem fosfor i potas przed kwitnienia .

pod fasolę tzn pod agregat masz na myśli, czy pogłównie? 

myślę, że odpowiedzi na swoje pytania byś znalazł jakby chciało Ci się chociaż kilka stron wczesniej przeczytać, ale po co czas tracić jak można cały czas pytać o to samo i będziemy zataczać błędne koło...

#834 Share marks50

marks50

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 18:45

fasola

Jak już weszliśmy w temat nawozów a zainteresowanie na forum jest to może ktoś podpowie co stosować ? Osobiście to zazwyczaj prawie co roku stosuje inne nawożenie bo cały czas szukam coś lepszego . Kiedyś stosowałem siarczan potasu + fosforan amonu przedsiewnie ale jak wiadomo skład ten nigdy tanio nie wychodził więc  kombinowałem i raz Polifoska 6 , następnym razem Lubofoska 12 12 , innym razem sama sól potasowa , teraz chciałem wrócić do siarczanu i fosforanu ale tego pierwszego nie mogłem dostać i posiałem jakiś nawóz ogrodniczy niby z siarczanem potasu ale to też jakoś nie bardzo w tym roku wyszło , być może pogoda . Po lubofosce dobrze fasola sypała ale w tamtym roku wszystkim sypała . Czy ktoś może podpowiedzieć co dobrego zastosować pod fasolę i to raczej bez chloru bo po nim jednak i więcej zbolałej i to nie to . Z góry dzięki .

#835 Share maskin

maskin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 21:29

fasola

Najlepiej stosować takie jakich brak jest w glebie, a przynajmniej ja tak robię. U mnie są braki potasu więc tu kładę nacisk . Zamiast siarczanu potasu na wiosnę, proponuję sol potasową jesienią i masz na wiosnę potas bez chlorków.

A jeszcze odnosnie czyszczenia. Na jakich górnych sitach czyscicie fasolę, na podłużnych czy okrągłych?

#836 Share marks50

marks50

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 22:08

fasola

Jeśli już dawałem sól to  po wierzchu po zimowej orce na jesieni ale z doświadczenia wiem że nie jest to idealne bo gdzie niedosiane KCl fasola była bielsza podczas młócenia ale czy było jej więcej to już trudno określić bo idzie razem na przyczepę .  Po siarczanie dużo lepsze efekty być może dlatego że jest tam siarka która fasolka lubi ale to gdybanie bo prób gleby nie robiłem więc tylko mędrkuje .

Co do sit to domyślam że chodzi o petkus a nie kombajn .  Do jasia karłowego górne sita okrągłe na których zazwyczaj odchodzą strąki większe grudy ziemi jakieś patyki  i czasem gdy ma ktoś odmianę skundloną z pół tyczką to odbierze większe . Pod spód sita 5,5  i nie żałować wiatru bo lepiej by wessało jedno ziarnko dobre niż potem ręcznie odbierać dwadzieścia połówek czy zbolałych . Oczywiście należy dobierać i ustawiać za każdym razem bo odmian się narobiło jak nigdy i nie jeden puszcza na 6 a nawet gdzieś czytałem na forum że ktoś puszczał na 7 ale cóż za odmiana ? może tyczka albo jakiś "piękny " . Moja fasola w większości była by pod sitem na otworach 7 .

#837 Share fasola

fasola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 09:07

fasola

Skywalker..

"kolego te Twoje dawki na jesieni to prawie jak u mnie pod buraki.. smile.png ale na tym polu siałeś już fasolę, czy jak, że tak pk mało..? "

Mówisz że za dużo tej soli?

Była fasola jaś korczyński 2 lata temu teraz była pszenica ozima. Pole niby 2 klasa czarnoziem; wyszło fosforu 3,5 a potasu 7, Magnez 9,4 czyli średnio a odczyn porażka 4,4!. Dlatego zamiast polifoski dałem teraz sól potasową a na wiosnę sypne fosforan amonu 200kg/ha. Mógłbym jeszcze dać saletrzak borowany 100 kg/ha i superfosfat potrójny 180 kg/ha ale to wychodzi duuzo drożej.

Wysiałem 7t/ha wapna węglanowego z Morawicy, gleba ciężka wiem że powinno być tlenkowe ale cena zaporowa. Z Trzuskawicy całe wapno odbiera jakiś zakład z Tarnobrzega a sprzedają jedynie jakiś 2 gatunek do 40% CaCO3 i to też nie tanio.

#838 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 17:15

fasola

no to Ci powiem, że jeżeli to w mg na 100g ziemi, to masz zawartość pk tragiczną jak na tak dobrą ziemie, ale w analizie jest podawana wartość przyswajalna, więc może tak wychodzi przez to ph niskie...

wg ściągawki to fasola na 1t plonu pobiera:

N 62

P 18

K 45

Mg 8

Ca 35

nie wiem jaka to działka, ale mimo wapnowania proponowałbym pod agregat wapniaka koszlewoskiego, np na 2ha 500kg. 

a jakie miałeś tam ostatnio plony fasoli i później pszenicy przy nawożeniu polifoską?

#839 Share fasola

fasola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 20:21

fasola

Tak to w mg przyswajalnych na 100g ziemi gleba oznaczona jako ciężka. Plon to ok 1,5 t/ha fasoli a pszenicy było około 5,5 t/ ha, ale to był dobry rok dla zboża. Też myślałem o posypaniu jakąś kredą przed siewem. Ponoć po wapnowaniu węglanowym ph będzie się podnosić powoli ale sporo poprawi się przyswajalność przez rośliny składników pokarmowych. To są dobre gleby nalessowe tylko że do tej pory tą ziemię uprawiał teść, miał mniemanie że to dobra ziemia bo 2 klasa. Nigdy nie wapnował, nigdy nie robił analizy gleby, a jak coś się nie udało zganiał na pogodę. Tej fasoli nie sieję dużo bo 2 ha, ale chciałbym to robić dobrze żeby na niej coś zarobić. Wiadomo że są nakłady ale jak będzie plon to one się wrócą i więcej zostanie w kieszeni. Roboty przy fasoli niemało to człowiek chce żeby nie robił za darmo i dodatkowo wkurzał się że zarobił tylko pośrednik a nie ja.

Odnośnie pośredników.... mój przyjaciel usługowo wozi ciężarówką ziemniaki na Rumunię i żenujące jest to że rolnicy ładują ciężarówkę poważonych popakowanych ziemniaków a pośrednik ma na czysto na takim ładunku 2,5 tys zł; rolnicy dostają podobną sumę (12 gr /kg ) tylko że ......to nawet nie pokrywa nakładów..... Kurde  to jest przykre :(

Skywalker.... jako praktyk jak myślisz, czy to nawożenie tj dobór nawozów i dawki będą odpowiednie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#840 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 20:29

fasola

Próby robiłeś na tym polu czy na wszystkich? 

Jak masz takie niskie pH to szkoda marnować kasę w nawozy. Ile roślina z tego pobierze? Pewnie mniej niż połowę. Więc lepiej jeden rok zmniejszyć nawożenie albo nie dać nic wcale a zainwestować w wapno. Ale jak dałeś to miejmy nadzieję, że coś da :)