Skocz do zawartości

Zdjęcie

fasola

4041 odpowiedzi na ten temat

#781 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 10:20

fasola

parę lat wstecz była akcja z fasolą z chin, nasprowadzali tego szczególnie do krajowych przetwórni, tylko był mały problem - po ugotowaniu robiła się z niej maź, coś jak klej, a część wogóle nie chciała się ugotować, a z racji tego że już po pierwszych partiach handlarze nie mogli tego opchnąć to prawie darmo wysłali ją na wschód.
a takie mają parcie na kupno, ponieważ po nowym roku muszą podpisać nowe kontrakty, co roku jest taka sama bajka.

ścinać fasole w deszcz to sztuka, ale widziałem jak ludzie potrafią młócić ją w czasie deszczu - a potem pytają co teraz z nią robić :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
fasola Dzisiaj, 15:12
  •  

#782 Share Afgan

Afgan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 10:57

fasola

Na chłopską logikę. 

Skoro w tamtym roku (tym?)  była chińska  (rozumiem, że pojawiła się na początku roku obecnego) to dlaczego w październiku/listopadzie/grudniu 2013r cena kształtowała się w granicach 5 zł/kg, a luty/marzec/kwiecień 2014r 6-7zł/kg? 

melon10641

Maj był zimny i deszczowy u nas. Ta posiana w ok. 20 kwietnia wyszła szybciej ale długo stała na jednym poziomie i dodatkowo znajomy z okolic Łaszczowa (witków, kmiczyn) opowiadał o tym jak przymrozki dały im w kość. Powiem szczerze, że jak dobrze pamiętam to pierwsze wschody były pod koniec maja. Zbiory przesunęły się o 2 tygodnie względem roku poprzedniego, a co za tym idzie trafiliśmy na porę już bardziej deszczową. Ile się człowiek nasłuchał od znajomych o dosuszaniu po strychach a i tak pleśniała... 

Handlarze też powinni trochę spuścić z tonu. U wielu gospodarzy przy obecnych cenach rodzi się w głowie myśl o zastąpieniu fasoli rzepakiem/soją lub innymi uprawami które wymagają mniej pracy fizycznej i zaangażowania. Młodsi się nie robimy, a jak mamy pracować za darmo i wychodzić na "0" to lepiej przy czymś gdzie nie trzeba latać ze ścinaczem i widłami przez całe wakacje przy upałach i w deszczu. Ci co próbowali wejść w tym roku w uprawę fasoli raczej się do niej nie przekonali. Jak zacznie się kurczyć areał uprawianej fasoli to przy obecnych anomaliach pogodowych za kilka lat może nie być czym handlować...

Edytowany przez Afgan, 27 listopad 2014 - 11:11.

#783 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 12:04

fasola

no tak, ludzie się napalili, myśleli, że posieją-zetną-wymłócą z pokosów, i bez większej roboty spory grosz wpadnie... ja fasolę sieję 5 lat, i jak była cena po 5zł pierwszy raz, to się nie napalałem i nie siałem x2, bo nie mam kim robić.. teraz się trochę zmechanizuję to można do 5ha siać.. wczoraj gościu mi mowił, że zebrał 0,5t fasoli z ha.....

ja posiałem fasolę chyba jako jeden z ostatnich bo w ostatnich dniach kwietnia, i wschody były bardzo dobre, a śmietka owszem pojawiła się - ale jak już fasola była na wierzchu..

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Sprawdź plantacje grochu! zobacz »

•  

#784 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 13:06

fasola

Dziś byłem w kiosku i w kolejce zobaczyłem Tygodnik Zamojski, spisałem 2 numery 509717172 i 502779805. Zadzwoniłem i pytałem o jasia z tym, że jeden zapytał ile mam (podałem że mam tonę) i ile chcę (4zł) to dał 3,8 na konto. Drugi natomiast o nic nie pytał i też dał 3,8. Z żadnym się nie targowałem. Także gdyby się potargować to można dostać 4zł. Chyba już nie jest źle? Ja fasoli nie mam to mi na razie lotto cena w styczniu będę szukał na nasienie parę worków to wtedy będę się martwić :P

#785 Share kotek0

kotek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 13:43

fasola

skywalker ile ci dala czerona aile biala ja fasole sieje ponad 20lat jeszcze do szkoły chodziłem to uprawiałem bez rodziców bo mieszkałem z babcią no nie tyle co teraz było to 40ar

#786 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 15:41

fasola

czerwona kiepsko, może dlatego, że zasiana później od jaśka, chyba coś koło 5 maja, druga sprawa za rzadko posiana, słabe wschody, słaba obsada, z posianych 3 ha, może 2ha obsady było, więc nie wiem jak to plonowo liczyć, ale zebrałem z tego kawałka prawie 3t..

w przyszłym roku może spróbuję orzełka, bo jest niby trochę lepszy w uprawie od tej czerwonej..

jaś wyjdzie mi chyba z 2,5t na czysto, ale to w trakcie przebierania..

a Tobie jak tam wychodzi?

#787 Share damianXXL

damianXXL

kto sieje gęsto ten zbiera często...

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • Zainteresowania:Komputery, moto, elektronika,rolnictwo

Napisany 27 listopad 2014 - 15:53

fasola

LTM cos handlarze zaczynają sie kręcić i szukają fasoli, pewnie zaczyna cena ruszać... 

ktos orientuje sie jak ceny u innych handl? Tyszowce, mircze itp? Ok łaszczowa 3,7 z vat

#788 Share mano

mano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 18:30

fasola

czerwona kiepsko, może dlatego, że zasiana później od jaśka, chyba coś koło 5 maja, druga sprawa za rzadko posiana, słabe wschody, słaba obsada, z posianych 3 ha, może 2ha obsady było, więc nie wiem jak to plonowo liczyć, ale zebrałem z tego kawałka prawie 3t..

w przyszłym roku może spróbuję orzełka, bo jest niby trochę lepszy w uprawie od tej czerwonej..

jaś wyjdzie mi chyba z 2,5t na czysto, ale to w trakcie przebierania..

a Tobie jak tam wychodzi?

A z jakich źródeł miałeś czerwoną ? Od handlarza czy od rolnika. Pytam bo na wiosnę siałem czerwoną fasole ludziom którzy kupili od handlarzy i plon był na poziomie 0,4t do 0,6t z ha. Jakby tego było mało, zostało mi tych nasion z pół wiaderka i miesiąc temu pokazałem gościowi który skupuje tą fasole, mówił że z tym nasieniem jest cos nie tak bo nie ma wyglądu jak normalna  tylko musiała być albo mokra albo coś innego, a cena była po 9 zł za kilo. Więc jak się g.....em zasiało to się g...no zebrało.

#789 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 19:38

fasola

LTM cos handlarze zaczynają sie kręcić i szukają fasoli, pewnie zaczyna cena ruszać... 

ktos orientuje sie jak ceny u innych handl? Tyszowce, mircze itp? Ok łaszczowa 3,7 z vat

Po 3,8 na konto tak jak pisałem kilka postów wyżej

#790 Share Afgan

Afgan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 20:00

fasola

Zastanawiam się nad orzełkiem. Ponoć lepszy plon jak przy red kidney, a cena ta sama. 

Ciekawi mnie tylko jak wygląda jej ścinanie. Czy trzeba wyrywać czy pójdzie ścinaczem/ścinarką.

I myślałem o daniu saletry na start. W tym roku tak jakby coś brakowało na starcie. Pogoda pogodą ale może brakowało składników w glebie. Co o tym myślicie? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#791 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 20:55

fasola

lepszym rozwiązaniem tak jak ja u siebie zauważyłem to dać odżywkę dolistnie i obowiązkowo na zarazę.

#792 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 22:32

fasola

A z jakich źródeł miałeś czerwoną ? Od handlarza czy od rolnika. Pytam bo na wiosnę siałem czerwoną fasole ludziom którzy kupili od handlarzy i plon był na poziomie 0,4t do 0,6t z ha. Jakby tego było mało, zostało mi tych nasion z pół wiaderka i miesiąc temu pokazałem gościowi który skupuje tą fasole, mówił że z tym nasieniem jest cos nie tak bo nie ma wyglądu jak normalna  tylko musiała być albo mokra albo coś innego, a cena była po 9 zł za kilo. Więc jak się g.....em zasiało to się g...no zebrało.

o widzisz kolego.. :/ no niestety tez od handlarza, ale wydawała się ok i sucha, ale tez sporo mi jej zostało po siewie.. ;/ tak jak mówisz, szkoda było człowiekowi po 16zł z centrali to kupił po 8zł i guzik wyszło z tej oszczędności.. tyleże pole przerobione (pod buraki będzie super)

Zastanawiam się nad orzełkiem. Ponoć lepszy plon jak przy red kidney, a cena ta sama. 

Ciekawi mnie tylko jak wygląda jej ścinanie. Czy trzeba wyrywać czy pójdzie ścinaczem/ścinarką.

I myślałem o daniu saletry na start. W tym roku tak jakby coś brakowało na starcie. Pogoda pogodą ale może brakowało składników w glebie. Co o tym myślicie? 

też słyszałem, że lepszy ten orzełek od kidneya, i chyba też będę próbował. czerwona niby też ciężka do ścięcia, ale jakoś poszła to i myślę, że orzełek też pójdzie. 

z tą saletrą to nie wiem czy to dobry pomysł, u mnie ta czerwona też stała jak zaczarowana, sypnąłem z 60-80kg/ha saletry, to później porosły ogromne krzaki.. strączków niby też było sporo ale jednak nie wyszło tak super.. a pod korzeń miesiąc wcześniej dałem 300kg npk 7-20-30, i troszkę saletrzaka i trochę wapna kredowego bo 300kg/ha, więc nie powinno niczego jej brakować.. 

pod białą dawałem sól i superfosat na jesieni po 100kg, plus wapno z cukrowni z 10t/ha, a na wiosnę dałem pod korzeń chyba mieszankę npk 7-20-30 i saletrzaka po niecałe 100kg/ha, i fasola rosła z super wigorem od początku wschodów..

Edytowany przez skywalker89, 27 listopad 2014 - 22:35.

#793 Share Afgan

Afgan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 27 listopad 2014 - 23:27

fasola robo1980

Odżywkami w tym roku ją ratowałem. Wiem, że zdziałały sporo i boje się aż pomyśleć co by było jakbym ich nie dał. 

skywalker89

Mam kawałek zostawiony na jęczmień ale raczej w tym roku nie  wznowie tej uprawy i zastanawiam się jak go inaczej zagospodarować. Zasianie białym biorąc pod uwagę cenę i pogodę nie wydaje się opłacalne.(sieje białego na zbliżonym areale jak w tym roku) Orzełka miałbym z pewnego źródła o ile jeszcze nie sprzedany... Warto spróbować czegoś nowego :) Właśnie słyszałem, że niby da się go zebrać podobnie jak jaśka ale plon mniejszy od białego. Tyle, że ceną nadgania (o ile nie wyjdzie lepiej, kto wie jaka będzie cena za rok na białego) 

Saletre myślałem dać na start. Boje się tylko, że wybuja i zbiorę w październiku... Na zwykłej ziemi powinno być ok. ale na borowinie w tym roku myślałem czy siekierą nie ścinać bo łodyga była grubości małego drzewka :) NPK jest ok i wapno też.W kajecie mam popisane co i ile dane ale za późno jest żeby go szukać.  No cóż spróbuję i zdam relację na jesień.

#794 Share kotek0

kotek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 28 listopad 2014 - 07:50

fasola

"orzełek" to taki biało-czerwony czy tak ?bo jeśli tak to mam go serdecznie dość z 15 lat do tyłu go próbowałem cza go rwać i to w pażdzierniku bo jak niedojrzały to białe zrobi sie różowe plonu nie ma i prosze, nie mówcie że lepszy w uprawie od kidneya czerwony. u nas czerwony siejemy po 5maja ja miałem 1.05ha ze 4 rządki brakowało plon; sprzedane 2130kg i na sianie zostawione koło 300kg w zeszłym roku taki sam obszar wszystkiego bylo 1400kg

#795 Share damianXXL

damianXXL

kto sieje gęsto ten zbiera często...

• Members
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • Zainteresowania:Komputery, moto, elektronika,rolnictwo

Napisany 28 listopad 2014 - 10:30

fasola

Po 3,8 na konto tak jak pisałem kilka postów wyżej

Czyli cos sie dziać zaczyna... kontrakty podpisane a koniec roku niedługo i muszą sie z nich wywiązać i cena rusza. Zaraz tez dopłaty ruszą wiec cena fasoli napewno w góre pojdzie

#796 Share a-zA-Z0-9

a-zA-Z0-9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 28 listopad 2014 - 12:36

fasola

koledzy w nadolcach  koło łaszczowa pan skupuje po 4 zł widać że coś się zaczyna dziać na rynku fasoli

#797 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 28 listopad 2014 - 13:54

fasola

"orzełek" to taki biało-czerwony czy tak ?bo jeśli tak to mam go serdecznie dość z 15 lat do tyłu go próbowałem cza go rwać i to w pażdzierniku bo jak niedojrzały to białe zrobi sie różowe plonu nie ma i prosze, nie mówcie że lepszy w uprawie od kidneya czerwony. u nas czerwony siejemy po 5maja ja miałem 1.05ha ze 4 rządki brakowało plon; sprzedane 2130kg i na sianie zostawione koło 300kg w zeszłym roku taki sam obszar wszystkiego bylo 1400kg

czyli, można rzec, że plon rewelacyjny jak nie rekordowy mówiąc o czerwonej. Tylko pogratulować! no słyszałem że orzełek jest późniejszy, ale aż tak.. no to nie wygląda zbyt kolorowo.. może posieje jeszcze z hektar czerwonej a resztę jasiem i jakoś to będzie ;)

#798 Share Afgan

Afgan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 28 listopad 2014 - 14:03

fasola

Z tego co pamiętam to orzełek jest taki bardziej brązowo - biały.(beżowo)

Koledzy mam jeszcze takie pytanie.

Jak zabezpieczyć fasole przed robakiem. W tym roku straciłem połowę plonów i nie ukrywam, że tak być w roku przyszłym nie może. 

Na pewno zleje ziemie Durasbanem tylko ile przed siewem? i mieszać broną/kultywatorem z ziemią czy zostawić na wierzchu?

Jakie środki stosujecie do zaprawiania? Na grzyba przy zaprawianiu czy lepiej pryskać później?

Do tej pory nie miałem z tym problemów ale ten rok pokazał, że trzeba zmienić podejście bo straty są za duże. 

Myślę, że nie tylko mnie ten temat zainteresuje.

Źle pisze, znalazłem takie coś:

http://natemat.pl/38...-niepodleglosci

ale zbierać październiku jak trzeba to porażka...

Edytowany przez Afgan, 28 listopad 2014 - 14:09.

#799 Share kotek0

kotek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 28 listopad 2014 - 17:08

fasola

tą którą ja uprawialem miala troche więcej czerwonego niż ta  linku

tak mi się wwydaje chociaż po 15 latach może to ta sama

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#800 Share maskin

maskin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 29 listopad 2014 - 12:53

fasola

robo1980 masz w swojej wsi po 4 netto,kupuj to zarobisz :) http://www.igrit.pl/...ial=220&rodzaj=