Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Delawar
daro189    58

pytanie do was - jaką nawożenie stosujecie pod fasolę? 

w tamtym roku stosowałem 200kg aurepio 7-20-30 i nie było źle, w tym roku chce dużo wcześniej wysiać 300kg i dać jeszcze 100kg siarczanu magnezu albo kizerytu, w zależności od tego, co będzie tańsze ;) w polidap i sól nie chce się bawić, zresztą cena też odstrasza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bulamondeo    4

najlepiej to zrobic probe. przy tych cenach nawozów te kilkanascie zl to zaden koszt. i sypac co trzeba a nie tak na pałę.....

damianXXL

ma racje,fasola wymaga ale trzeba uwazac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

fasola jest wymagajaca ale w tym roku nie wiele dam bo dwa lata z rzędu wybujana, krzaki wypadaly, gniła. max 150kg dam, póżniej maximusa i na strąk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

to co opisujecie występuje przy dużym nawożeniu azotowym albo na stanowisku gdzie rok lub dwa przed fasolą był rozrzucony obornik. gleby mam od 3 do 5 klasy, wiem że wszystkiego nie przyswoi w pierwszym roku. bardziej skupiam się na fosforze i potasie, azot na start wymagany jest do drugiego liścia, po drugim liściu fasola korzysta z bakterii brodawkowych i sama sobie reguluje jego pobieranie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

@damianXXL 150kg, ale czego? Polifoski? Czy saletry? 

 

Ja już się przekonałem, że pogłówne nawożenie azotem to już ostateczność, jak widać, że fasola 'siedzi' i potrzebuje kopa. W ostatnim sezonie pogłównie posypałem czerwoną, może nie dużo bo 70kg saletry, ale i tak podbujała. Dwa lata temu na jasia sypałem 50kg saletry i było ok, nic nie wybujało. 

 

Ja teraz stawiam na nawożenie PK jesienią w formie soli i superfosfatu, przed siewem 100kg saletrzaku + ewentualnie jak mam to jakiś siarczan magnezu i jest ok. W tym roku po przebraniu wyszło mi 2,35t/ha, więc uważam to za niezły wynik. Oczywiście pamiętam rok, gdzie z 3ha zebrałem pewnie 10-11t brutto, to jak zajechałem z dwoma 6-tkami na petkusa to nikt nie wierzył, że to z 3ha. A wtedy była wybujała bo dostawała pogłównie saletrę, ale to i chyba rok musiał podpasować bo tak jak kolega pisze, krzaki mogą być ogromne a strączków kilka.. 

 

W tym roku na wiosnę chyba już bez PK bo stanowiska po burakach i rzepaku, dodatkowo coś tam jesienią uzupełniłem więc nie powinno niczego brakować.. ;)

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

U mnie klasa ziem 1. Dlatego dam teraz nawozu jeszcze mniej. Chociaż z ha dała teraz 2,5t już na czysto, ale duzo krzaków wypadło a i deszcza padały jak kwitla więc poszło po ilości i jakości ziarna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Pan N mieszka w łaszczowie, a chłopaki piszą że z Nadolec tyle płaci tylko kto w starym PGR-ze kupuje fasolę. 

A co do krzaków fasoli wszystko zależy od odmiany  w tym roku będę siał taka że może dostać sporo N a i tak krzaki są małe. młóciłem ją kolesiowi to sam strąk i ponad 3t z ha miał.

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Nowosad ma skup w Łaszczowie. Padrak w Nadolcach ten co ma krowy.  Info dla tych którzy nie wiedzą i dopytują.

 

4.0 na konto Ogonowski wieksza ilość


Pan N nie płaci 4,2 tylko pan P z nadolec ale kasa do 45dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ja dopiero to będę siać, a odmiany ten człowiek nie wie bo to znajomy mu siał takim samym materiałem siewnym kupowanym z centrali. jak pojadę do kolesia po tą fasolę to spytam może tamten wie co kupował na 20ha... Także jak tylko się dowiem to napiszę wam jaka odmiana. Ale naprawdę warta uwagi.

A co do Ogonowskiego przecież on ogłosił upadłość za ludzkie pieniądze po kupił ciągniki i 2 ropy no i oczywiście już komornik jedną przechwycił. także nie wiem kto mu sprzeda.

A co do ścisłości Padrak  mieszka w Małoniżu , a ogłasza się jako Nadolce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Byłem u niego po śruty. wszystko z Ua przyjeżdża i pakuje się tam pro-bio. fasoli nie widziałem żeby miał jak kupuje to dla kogoś. A jeśli chodzi o kasę , raczej zbyt mały handlarz. Ale jak wystawia f-vat to musi wypłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Padrak początek Maloniza koniec Nadolec ale wiemy o kogo chodzi i nie wiadomo jak z kasa bo dopiero wszedl na rynek fasolowy. Co do Ogonowskiego to ponoć wyplacalny jest. Podobnie z Cieśla było, ze komornik mu wlazl i upadłość. I co dalej na rynku się utrzymuje ale zwyklemu Kowalskiemu zabrali by wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ja dziękuję za taką wypłacalność, żeby o swoje jeszcze prosić... i to przez sąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

@Zenonim miałeś z nim problemy??? Kiedy? Ja mu jeszcze nigdy nie dalem fasoli, zawsze brali janowiaki póżniej inny z janowa Baran; albo Hojda a nawet Komórek z Sitańca. Brat sprzedaje Ogonowskiemu, nawet teraz dał mu i nie było problemu. Łąkowski też w ciula nie robi. Jak dla mnie to Baran, Płaza to porządne chlopy i da sie dogadać bez problemu i nie szukaja plamki na kazdym ziarnku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ode mnie chciał wziąć za 6,8zł/kg w tamtym roku ale jakoś dziwny mi się wydał sam dzwonił za fasolą i mu nie sprzedałem. A wiem bo znajomy miał problemy i kilka osób w budyninie. nie no ja nie mówię że taki zły, tylko to dziwne ogłosił upadłość i do d.. mu się dobrali i znowu kupuję. dziwne że tak można. A co do handlarzy każdy fajny jak mu trzeba jeżdżą przebijają ceny. a jak coś nie halo to wiedzą jak się zmówić. Ja sprzedawałem Badyle ale koleś jest za cwany i już u mnie nie kupi. Janowiakom .... po tym roku nie wiem czy sprzedam chyba że Królowi bo wporządku facet. Bielecki mocno grzebie w fasoli , Komórkowi 2 lata temu chciałem sprzedać 11ton to powiedział , że za większą ilość mniej zapłaci więc coś nie tak, ale ostatnio jego syn przyjeżdżał szukał fasoli. A z resztą nie miałem do czynienia więc nic się na ich temat nie wypowiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

z Cieślą było podobnie-komornik. Badyła z tego co słyszałem z ostatnich lat do dzis ludziom nie zapłacił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81

Ja zazwyczaj sprzedaje do Komórka. Narazie nie było żadnych problemów z płatnościami,ani szczególnie w ziarnie nie grzebał jak narazie. A z Cieślą nie raz słyszałem, że gość daje troszke wyższą cene,ale za to z płatnością to już zalega. Zazwyczaj mówią żeby do niego nie sprzedawać,bo potem nie wiadomo kiedy kasa bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Ja kilka razy do Barana i kasa max 2 tyg na koncie. Nawet dorzuci do ceny jak wszystko zabiera. Do komórka raz sprzedałem ze 4l temu do dzis

ponad 100szt worków nie oddał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

no panowie cena fasoli "stop' a szykuje sie spadek. 3,7-3,8 z vat nic wiecej nikt nie da. Trzeba handlowac bo zaraz zrobi sie 3.0. 

Edytowano przez damianXXL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj